2019 – Hava Harp Okulu Mülakatları

2019 – Hava Harp Okulu Mülakatları

Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde yetiştirmek üzere Hava Harp Okulu için her yıl düzenli olarak öğrenci almaktadır. Öğrenciler düzenlenen sınavlardan geçip mülakat aşamalarını başarılı bir şekilde tamamladıkları takdirde HHO bünyesinde öğrenim görmeye hak kazanmaktadırlar. MSÜ için ÖSYM tarafından özel bir sınav düzenlenmektedir. 2019 – Hava Harp Okulu mülakatları aşamasına geçebilmek için öncelikle ön yazılı sınavdan başarılı olmanız gerekmektedir. Başvuru tarihi 16 Ocak – 27 Şubat arasında yapılacak MSÜ sınavı için ücret yatırma son tarihi 28 Şubat olarak belirlenmiştir. MSÜ geç başvuru tarihi 7 Mart 2019 olarak öğrencilere sunulmuştur. Fakat normal sınav ücreti 96 TL olurken, geç başvuru ücreti 144 TL olmaktadır.

Milli Savunma Üniversitesi Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti askeri öğrenciler yetiştirmek için özel eğitim süreci bulunan bir kurum oluşturmuştur. Bu kuruma sadece tercih yapan öğrencilerin girmesi mümkündür. Milli Savunma Üniversitesi bünyesinde Kara Harp Okulu, Hava Harp Okulu, Deniz Harp Okulu olmak üzere 3 adet 4 yıllık bölüm bulunmaktadır. Kara Astsubay MYO, Deniz Astsubay MYO, Hava Astsubay MYO, Bando Astsubay MYO olmak üzere de 4 adet iki yıllık bölümleri vardır. İki yıllık bölümlerden mezun olan öğrenciler ön lisans diplomalarına eş bir diploma elde ederler. Eğer askeri olarak devam etmeyeceklerse ön lisans mezunu olarak sayılırlar. Bu ön lisans diploması tüm Türkiye genelinde geçerli bir ön lisans diploması olmaktadır. Aynı şekilde 4 yıllık bölümlerden mezun olan kişilerin de lisans diploması olur. Üniversite lisans mezunu şartı olan yerlerde belge gösterdikleri takdirde başvurularında bir sıkıntı olmayacaktır.

Hava Harp Okulu Nedir?

Pilot olmak isteyen veya havacılık bölümünde askeri görev yapmak isteyen öğrencilerin yetiştiği bir bölümdür. MSÜ bünyesinde bulunan Hava Harp Okulu öğrencilere 4 yıl süre ile sıkı bir eğitim vermektedir. İlk yıl İngilizce muafiyet sınavı yapılıyor olup, başarısız geçen öğrencilere 1 yıl süreyle hazırlık sınıfı okutuluyor. Alacağınız İngilizce eğitim ile bölümde kullanacağınız İngilizce seviyesi arasında fark olmaması gerekiyor. Hazırlık sınıfı için belirli bir geçme puanı da mevcut. Eğer başarısız olursanız hazırlık sınıfını tekrar etmek veya okulu bırakmak zorunda kalabilirsiniz. Diğer bölümlerde olduğu gibi haftanın 5 gününde de ders olacak şekilde plan yapılır. Günün ilk yarısında akademik olarak dersler işlenir. İkinci yarısında ise askeri eğitimler görürsünüz. Her bölüm için farklı fiziki eğitim dersleri bulunmaktadır. Sabah koşusu, günlük koşu, şınav gibi hareketler yaptırılmaktadır.

Hava Harp Okulu Başvuru Şartları Nelerdir?

Hava Harp Okulu başvuru şartları ÖSYM kılavuzunda yayınlanmış bir şekilde karşımıza geliyor. Genel olarak MSÜ başvuru şartlarına uyan kişilerin Hava Harp Okulu için de başvuru yapabildiğiniz görebilmekteyiz. Alt kısımda genel başvuru şartlarından bazılarını görmeniz mümkün olacaktır. 2019 – Hava Harp Okulu mülakatları için aşağıda bulunan şartlardan birini bile karşılamamanız durumunda katılamazsınız.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • Harp okullarına erkek, Astsubay MYO okullarına hem kız hem erkek olacak şekilde başvurmak.
 • Gün ve ay fark etmeden en fazla 20 yaşında olmak. 1 Ocak 1999 ve sonrası doğumlular için.
 • Lise son sınıfta olmak veya lise dengi okullardan mezun olmuş olmak.
 • MSÜ tarafından belirlenecek olan taban puana erişmiş olmak. (henüz belirlenmedi)
 • Astsubay Meslek Yüksekokulları için ÖSYM Başkanlığınca 15 Haziran 2019 tarihinde yapılacak olan 2019-YKS Temel Yeterlilik Testine (TYT) katılmış ve MSÜ’nün teklifi doğrultusunda Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek 2019-YKS TYT taban puanı almış olmak,
 • Harp Okulları için ÖSYM Başkanlığınca 15 Haziran 2019 tarihinde yapılacak olan 2019- YKS TYT ile 16 Haziran 2019 tarihinde yapılacak olan 2019-YKS Alan Yeterlilik Testlerine (AYT) katılmış, 2019-YKS AYT Sayısal ve Eşit Ağırlık Puan türünden MSÜ’nün teklifi doğrultusunda Milli Savunma Bakanlığınca belirlenmiş taban puan türünü almış olmak,
 • MSB tarafından belirlenecek olan taban puanı alamamış olan adayların, 2’nci seçim aşamalarına katılmış ve başarılı olmuş olsalar dahi taban puanını alamadıkları okul türü için askeri öğrenci adaylıkları sonlandırılır.
 • Aileden veya kendisinin bir terör örgütü ile bağlantısı bulunmamak.
 • Arşiv ve geçmiş soruşturmasından temiz olarak çıkmak.
 • Alkol veya uyuşturucu madde bağımlılığı olmamak.

2019 – Hava Harp Okulu Mülakatları Aşamaları

2019 – Hava Harp Okulu mülakatları için birden fazla aşama oluşmaktadır. ÖSYM tarafından yapılan yazılı sınavları başarılı bir şekilde geçtikten sonra bizleri farklı adımlar beklemektedir. Sınavdan başarılı olup çağırılan adayların ilk gün evrak kontrolü yapılmaktadır. Yine aynı gün içerisinde kişilik değerlendirme testi ve fiziki değerlendirme, fiziki yeterlilik testi yapılmaktadır. Bu aşamalar sadece Hava Harp Okulu mülakatları için geçerli olmaktadır. Her bölümün kendine özgü mülakat aşamaları vardır. İkinci gün adaylar Psikomotor testi için çağırılırlar. Bu testte adaylar bir uçak kokpitine oturtulur. Burada büyük ekranlarca simülasyon oluşturulur ve adayın uçağın içinde dayanıp dayanamayacağı ölçülür. Eğer olumsuz sonuçlar alınırsa adaylar elenmektedirler. Bu testten de geçen adaylar son gün yani üçüncü günde de mülakat sınavlarına tabii tutulurlar. Toplamda 3 gün boyunca mülakatta vakit geçirirler. Hava Harp Okulu mülakatları içerisinde işlemler oldukça sıkı tutuluyor olup haksızlık yapılmamaktadır. Dolayısı ile en ufak bir uyuşmayan maddede veya yapılan testlerde uyumsuzlukta elenebilmektesiniz.

Hava Harp Okullu Mülakat sorularından bazıları

1- Neden asker olmak istiyorsun?
2- FETÖ’yü 3 kelime ile anlatır mısın?
3- Darbe gecesi neredeydin ne yaptın?
4- Anayasanın ilk 4 maddesini söyleyiniz?
5- Milli Savunma Bakanı kimdir?
6- Neden subay – uzman olmak istiyorsun?
7- Atatürk’ün İlke ve İnkılaplarını neler?
8- En son okuduğun kitap nedir bilgi verir misin?
9- Atatürk’ün yazdığı kitaplar neler?
10- Atatürk’ün Çanakkale’de ilk görevi ve rütbesi nedir?
11- Nutukta nelerden bahsediliyor?
12- Gelibolu’da savaşın seyrini değiştiren köyün adı nedir?
13- İzmir’de ilk kurşunu atan kimdir?
14- Hava Kuvvetlerimize ait uçaklar nelerdir?
15- Korkuların var mıdır?
16- Hava-Deniz-Kara-Jandarma Kuvvetlerine ne verebilirsin?
17- FETÖ tehdidinden bahseden misin?
18-15 Temmuz gecesi neredeydin?
19-15 Temmuz gibi bir kalkışma olursa ne yaparsın?
20-Demokrasi ne demektir?
21-Siyasi erk ne demektir?
22-Egemenlik kime aittir?
23-Ülkemiz için en büyük tehditler nelerdir?
24-Ülkemizin daha iyi olması için neler yapılabilir?
25-Demokrasiye inanır mısın?
26-Daha fazlası ve cevaplar için (binlerce soru) uygulamamıza bakınız.

2019 – Hava Harp Okuluna Nasıl Girilir

2019 – Hava Harp Okulu Taban Puanları

Hava Harp Okulu Başvurusu 2019


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Avatar zifir dedi ki:

  şey göz standartları neler acaba?

 2. Avatar cansu dedi ki:

  Sayısal bu kadar fazla olmak zorunda mı

 3. Avatar Mertcan dedi ki:

  Merhaba, benim hedefim hava harp okulunu bitirip yer sınıfı subay olmak. Bunu nasıl gerçekleştirebilirim?

 4. Avatar Soru dedi ki:

  Sürekli olarak numara veren uygulamalardan alınan aynı +1 kodlu numaradan mesaj geliyor.

  Bunu şikayet etsem bulunur mu o kişi ? Emniyet,savcilik vs

 5. Avatar Serdar Türkoğlu dedi ki:

  Mülakat için gerekli sağlık raporunu Özel Ankara Cerrahi Tıp Merkezi veriyor. Bizim aldığımız raporu kabul etmediler gidip oradan aldık.