2018 – Hava Harp Okulu Mülakatları


2018 – Hava Harp Okulu Mülakatları

Milli Savunma Bakanlığı tarafından Hava Harp Okullarında yetiştirilmek üzere subay pilot adayı ve muvazzaf hava subayı öğrenci alımı yapılacaktır. Askeri eğitimin yanında akademik eğitimde verildiği okulda eğitim süresi 5 yıl sürmektedir. 1 yıl zorunlu İngilizce eğitim verilen okuldan mezun olan öğrencilere subay diploması ile birlikte lisans diploması da verilmektedir. Verilen diplomanın ulusal ve uluslar arası geçerliliğe sahiptir. Lisans programında Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği ve Elektronik Mühendisliği dersleri verilmektedir. Pilot adaylarına verilen askeri eğitimde özellikle Yalova’da bulunan kamplarda verilerek burada fiziksel ve psikolojik gelişimle birlikte bilişsel ve duyuşsal eğitimlerde verilmektedir. Pilot adayı olmak isteyenler için Hava Harp Okulu Mülakatları 2018 başvuruları başlamıştır.

2017 yılında Milli Savunma Bakanlığı ile ÖSYM kurumunun yaptığı protokol gereği Milli Savunma Üniversitesine çağırılacak öğrenciler ÖSYM’nin yapacağı sınav doğrultusunca tespit edilecektir. Hava Harp Okulu Mülakatları 2018 başvuru tarihleri 9 Ocak ile 15 Şubat arasında yapılacaktır. Başvuru yapacak pilot adaylarının başvuru yapmadan önce sınav ücreti olan 80 TL parayı bankaya yatırmaları gerekmektedirler. Gereken para yatırıldıktan sonra www.osym.gov.tr adresinde yer alan 2018 – MSÜ kılavuzunu inceleyerek şartları tutan ve pilot olmak isteyenler https://ais.osym.gov.tr/ adresine girerek başvuru işlemlerini yapabilirler. 18 Mart 2018 tarihinde yapılacak olan sınavında Hava Harp Okuluna alınacak öğrencilerin sayısal puanın 160 ve yukarı olması gerekmektedir.

Hava Harp Okulu Mülakat 2018 ve Şartları

Hava Harp Okulu Mülakat 2018 yılı içinde pilot olmak isteyen adayların bazı şartları taşıması gerekmektedir. Bu şartlar arasında;

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak,
 • Erkek ve bayan adaylarda en az 20 yaşında olmak yani 1998 ve sonrasında doğumlu olmak,
 • Boy ve Kilo endekssinin orantılı olması,
 • Lise ve dengi okulundan mezun olmak,
 • Herhangi bir nedenle hakkında soruşturma ve kovuşturma bulunmaması,
 • Kendisi ve ailesinin herhangi bir terör grubuna üyeliği, İltisakı ve irtibatının bulunmaması,
 • Arşiv ve Güvenlik Soruşturmasında bir olumsuzluğunun bulunmaması,
 • ÖSYM tarafından yapılacak olan sınavda geçerli taban puanı almaları gerekmektedirler. Bunun yanında Hava Harp Okulu Mülakat 2018 sınava katılan adayların 24 Nisan ve 11 Mayıs arasında msb.gov.tr adresinden okul tercihi yapmaları gerekmektedirler. Bu süre içerinde tercih yapmayan adaylar ikinci aşamaya davet edilmeyeceklerdir. Pilot adaylarının yerleştirme işlemleri yapılırken ÖSYM tarafından 23 Haziran’da yapılacak olan TYT sınavından 150 ve üzerinde, 24 Haziran’da yapılacak olan YKS Alan Yeterlilik Testinde tercih ettikleri Harp Okulu yerleştirme puan türünden 180 ve üzeri puan alması gerekmektedirler.

Hava Harp Okulu Mülakatları 2018 yılında pilot olacak adayların başvuru sırasında kendilerinden istenilen bilgileri eksiksiz ve doğru girmeleri gerekmektedirler. Yanlış beyanda bulunanların başvuruları kabul edilmediği gibi Milli Savunma Bakanlığı tarafından adaylara bilgiler SMS üzerinde verildiği için başvuru esnasında özellikle cep telefonu bilgisinin güncel olması gerekmektedir. Adaylara ÖSYM tarafından yapılan sınavda 40 Türkçe 40 Genel Matematik olarak 80 soru sorulacaktır. Ayrıca adaylar tercihlerine göre Din Kültürü veya Felsefe sorusu seçebileceklerdir. Hava Harp Okuluna gitmek isteyenler adaylar sayısal bölümden 25 Türkçe, 35 Matematik, 30 Fen Bilimleri ve 10 Sosyal Bilimler yapmaları gerekmektedirler. Hava Harp Okulu Mülakatları 2018 yılına katılan adaylar ÖSYM tarafından yapılacak olan MSÜ sınavının sonuçları açıklandıktan sonra mutlak suretle www.mbs.gov.tr adresinden ikinci seçim aşamalarını yapmaları gerekmektedirler. 24 Nisan  – 11 Mayıs tarihleri arasında seçim yapmayan adaylar kesinlikle ikinci aşamaya davet edilmeyeceklerdir.

Hava Harp Okulu Mülakatları 2018 ve Sınavı

Hava Harp Okulları Mülakat 2018 yılı adaylara için ikinci aşamada tebligat yapılmayarak internet sitesinden takip etmeleri gerekmektedir. Çağırılan adaylar gerekli evraklarını tamamladıktan sonra birinci gün hazırlıkları evrakların kontrolü, Fiziki değerlendirme, Psikomotor testi, Fiziki Yeterlilik Testi ve Kişisel değerlendirme testi yapılacaktır. Fiziki yeterlilik testinde Barfikste Kol çekme, Durarak Uzun Atlama, Basketbol Topu Fırlatma, Mekik ve 400 metre Koşudan oluşan etapta mücadele edeceklerdir. Adaylar barfikste kol çekmede 15 kez yaptıklarında 15 tam puan, 10 kez yaptıklarında ise 10 puan almaktadırlar. Durarak uzun atlamada 210 cm atlayan aday 15 tam puan alırken, 200 ile 201 cm atlayan aday 10 puan alacaktır. Basketbol topu fırlatma etabında 16 m atan aday 15 tam puan, 13.5 metre atan 10 puan alacak, 1 dakika içerisinde 48 mekik çeken 15 puan, 38 ile 39 mekik çeken ise 10 puan alacaktır. 400 metre koşuda ise süre ile yarışan adaylar 1 dakikada bitirdiklerinde tam puan aldıkları gibi 1 dakika 15 saniyede tamamlayan 10 puan alacaktır.

Fiziki yeterlilik sınavında belirtilen süreler bayan adaylar için aynı değildir. Barfikste süre tutulurken, durarak atlamada 186 cm tam puan olurken, basketbol topu fırlatmada 13 metre tam puan, 1 dakikada 42 mekik çektiklerinde ve 1 dakika 20 saniye içerinde 400 metreyi koşan adaylar tam puan alacaklardır. Ayrıca MSÜ sınavına katıldıktan sonra TYT ve AYT sınavına katılan adaylar tercihlerini Hava Harp Okulunu yaptıklarında puanları yeterli gelmediği zaman MSÜ sayısal puanına göre en yüksekten başlayarak alımlar yapılacaktır. Kazanan adaylardan istenilen sağlık raporu ve Uçucu Olmaya Elverişlidir raporu alamayan adaylar elenecektir. Son olarak Hava Harp Okulu Mülakatları 2018 adaylardan bayan ve erkekler için 165 cm üzeri olmakla birlikte boy ve kilo endeksinin orantılı olması gerekmektedir. 165 cm boyundaki erkek adayın kilo alt sınırı 52 kg üst sınırı 72 kg iken, bayan adaylarda alt sınır 51 kg üst sınır 70 kg olarak belirlenmiştir.

2018 – Hava Harp Okuluna Nasıl Girilir

2018 – Hava Harp Okulu Taban Puanları

Hava Harp Okulu Başvurusu 2018

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. zifir dedi ki:

  şey göz standartları neler acaba?

 2. cansu dedi ki:

  Sayısal bu kadar fazla olmak zorunda mı

 3. Mertcan dedi ki:

  Merhaba, benim hedefim hava harp okulunu bitirip yer sınıfı subay olmak. Bunu nasıl gerçekleştirebilirim?