2023 – Hava Harp Okulu Boy Kilo Endeksi

15.02.2018
5.893
A+
A-
2023 – Hava Harp Okulu Boy Kilo Endeksi

Kendini gökyüzünde görmek isteyenler, hayalini gerçekleştirmek isteyenler için Hava Harp Okulları hayalini gerçekleştirmek isteyenlere kapılarını açarak muvazzaf pilot alımı yapmaktadır. Askeri ve akademik alanda 5 yıllık eğitim veren okul 1 yıl zorunlu İngilizceden sonra mezun olan pilot adaylarına uluslar arası alanda geçerli olan diploma vermektedir. Pilot adayları aldıkları eğitim sonrasında hem lisans diplomasına sahip olurlarken hem de subay diplomasına sahip olmaktadırlar. Okul hayatı boyunca Bilgisayar, Endüstri ve Elektronik Mühendisliğini yanı sıra Havacılık ve Uzay Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği dersleri vererek mezun olan öğrenci tam donanımlı olarak okulunu bitirmektedir. Pilot olmak isteyen adaylar için başvuruların başladığı gibi çeşitli eğitimin verildiği okula giriş için bazı şartların yerinde olması gerekmektedir. Bu şartlar içinde önemli unsurlardan birisi de Hava Harp Okulu Boy Kilo Endeksi 2023 yılı içindeki durumudur.

Hava Harp Okulu Boy Kilo Endeksi 2023 verilerine geçmeden önce başvuru şartlarına bakmakta yarar bulunmaktadır. Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde yer alan okullara öğrenci alımını artık ÖSYM tarafından yapılan MSÜ sınavında başarılı olan öğrenciler arasından seçim yapmaktadır. Hava Harp Okuluna girmek isteyenler 9 Ocak  – 15 Şubat arasında sınav ücreti olan 80 TL parayı yatırdıktan sonra www.osym.gov.tr adresine girerek yayınlanan kılavuzu inceleyerek https://ais.osym.gov.tr/ adresinde bulunan başvuru formunu doldurarak sınava girmeyi hak kazanacaklardır. Başvuru esnasında bilgilerin doğru girilmesi önemli olduğu kadar sisteme kayıt edeceğiniz fotoğrafında güncel olmasına dikkat etmeleri gerekmektedirler. Başvurularını bizzat kendileri yapabildikleri gibi illerde bulunan ÖSYM büroları aracılığıyla da yapabilirler.

Hava Harp Okulu Boy Kilo Endeksi 2023 Şartları

Pilot olmak isteyen adaylar için başvuru esnasında bazı şartlar gerekmektedir. Bu şartlar arasında;

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olmak,
 • Lise ve Dengi Okul Mezunu olmak veya mezun durumda olmak,
 • Haklarında adli veya idari herhangi bir soruşturmanın bulunmaması,
 • Boy ve Kilo Endeksinin uygun olması,
 • Birinci derece akrabalarından herhangi birinin terör örgütü ile bağlantısı bulunmamak,
 • Hakkında yapılacak olan güvenlik soruşturmasında olumsuzluğa rastlanılmamak,
 • Alacağı sağlık raporunda herhangi bir olumsuz durumun bulunmaması şartlar arasında yer almaktadır. ÖSYM tarafından yapılacak olan MSÜ sınavının sayısal puanında geçerli taban puanı almaları gerekmektedir. Hava Harp Okulu Boy Kilo Endeksi 2023 yılı verileri incelemeden bazı önemli konulara değinilmesi gerekmektedir.

Önemli konulardan bir tanesi de sınava katılan pilot adaylarının 24 Nisan ile 11 Mayıs tarihleri arasında mutlak suretle www.msb.gov.tr adresinden tercihi yapmaları gerekmektedirler. Bu tarihler arasında tercih yapmayan adaylar ikinci tur’a davet edilmeyeceklerdir. Ayrıca ÖSYM tarafından yapılacak olan TYT sınavından 150 ve üzeri YKS sınavından 180 ve üzeri puan alan adaylar Hava Harp Okullarına yerleşebileceklerdir. Pilot olmak isteyenler mutlaka öncelikle MSÜ sınavlarına katılmaları gerekmektedir onun ardından yine ÖSYM tarafından yapılacak olan TYT ve YKS sınavlarına da girmeleri gerekmektedirler. MSÜ sınavından yeterli puanı alamayan adaylar şanslarını diğer sınavlara girerek şanslarını arttırabilirler. Önemli konulardan birisi olan Hava Harp Okulu Boy Kilo Endeksi 2023 verilerini nedir?

Hava Harp Okulu Boy ve Kilo Endeksi 2023 Verileri

Pilot olmak isteyen adaylar için önemli olan Hava Harp Okulu Boy Kilo Endeksi 2023 verilerine bakıldığında erkek adaylar için 165 ile 190 cm boy aralığının bulunması gerekmektedir. Erkek adaylarda 165 cm boyunda olan alt sınır 52 kg üst sınır 72, 175 cm boyunda olan alt sınır 58 kg, üst sınır ise 80 kg olması gerekmektedir. 180 cm boyunda olan alt sınır 62 kg, üst sınır 84 kg olması, 190 cm olanlarda ise alt sınır 69 kg, üst sınırın 94 kg olması gerekmektedir. Bayan adaylar için ise 165 cm boyunda olan alt sınır 51 kg üst sınır 70, 175 cm boyunda olan alt sınır 58 kg, üst sınır ise 79 kg olması gerekmektedir. 180 cm boyunda olan alt sınır 61 kg, üst sınır 84 kg olması, 190 cm olanlarda ise alt sınır 68 kg, üst sınırın 93 kg olması gerekmektedir.

Hava Harp Okulu Boy Kilo Endeksi 2023 verilerinde sonra Hava Harp Okuluna gitmek isteyen pilot adayları MSÜ sınavına girdiklerinde sayısal bölüm yapmak zorundadırlar. Adaylar sınavda yer alan 35 Matematik, 30 fen Bilimleri, 25 Türkçe ve 10 Sosyal Bilimler sorularının yanı sıra tercihlerine göre Din Kültür ve Ahlak Bilgisi veya Felsefe tercih edeceklerdir. Başvurusu esnasında özellikle güncel cep telefonu bilgisini girmeleri gerekmektedirler. Milli Savunma Bakanlığı kazanan adayları fiziki yeterlilik sınavına davet ederken tebliğ yapmayarak SMS aracılığıyla bilgi vermektedir. MSÜ sınav sonuçları açıklandıktan sonra adayların mutlaka www.mbs.gov.tr adresinden 24 Nisan  – 11 Mayıs tarihleri arasında tercih yapmaları gerekmektedir, tercih yapmayan adaylar ikinci aşama olan fiziki yeterlilik sınavına dahil edilmeyeceklerdir.

Hava Harp Okulu Boy Kilo Endeksi 2023 verileri tutan ve MSÜ sınavından başarı olan adaylar ikinci tura davet edilmektedirler. Bu bölümde pilot adaylar için evrak kontrolünün yanı sıra Fiziki, Kişisel değerlendirme, Psikomotor testi, Fiziki Yeterlilik Testine tabi tutulmaktadırlar. Pilot adaylar için Fiziki testinde Barfiks, Durarak Uzun Atlama, Basketbol Topu Fırlatma, Mekik ve 400 metre koşudan oluşan 5 etapta bulunmaktadır. Adaylar başarılı olabilmeleri için bu etaplardan en azından 3’nü tam olarak yapmaları gerekmektedirler.  Adayların burada alacakları puanların yanı sıra sınavda alacakları puanlarda eklenerek yapılan sıralama sonucundan en üstten başlanarak başarılı öğrenciler okullara alınacaklardır. Bayan adaylar 1 dakika içinde 42 mekik çektiklerinde, 400 metreyi 1 dakika 20 saniye içinde koştuklarında, basketbol topunu 13 metre uzağa attıklarında, durarak 186 cm atladıklarında ve 1 dakikalık sürede 15 barfiks çektiklerinde tam puan almaktadırlar. Süreler uzadıkça ve metreler kısaldıkça 1 puan düşürülmektedir.

Erkek adaylarda ise 1 dakika içinde 48 mekik çeken, basketbol topunu 16 metre atan, süresiz 15 barfiks çeken, durarak 210 cm atlayan,  1 dakika içerisinde 400 metre koşuyu tamamlayan adaylar tam puan almaktadırlar. Pilot adayları MSÜ sınavından sonra TYT ve AYT sınavlarına katıldıklarında puan olarak tercihlerinde Hava Harp Akademisi Okulu gelmediğinde MSÜ puanına göre gidebilmektedirler. Hava Harp Okulu Boy Kilo Endeksi 2023 verileri ve şartları tutan tüm adaylar hayallerini gerçekleştirmek için başvuru sürelerini kaçırmamaları gerekmektedirler.

2023 – Hava Harp Okulu Mülakatları

2023 – Hava Harp Okuluna Nasıl Girilir

Hava Harp Okulu Başvurusu 2023

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 54 YORUM
 1. ozan dedi ki:

  Hocam el bileğim kırıldı alçıda şuan pomem i kazanırsam elenirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   Doktor takdirinde.

  2. Mahmut dedi ki:

   Boyum 190 cm kilom 97 elenirmiyim hava kara deniz boy kilo farkeder mi

 2. Zeynep dedi ki:

  Kizlarda boy 1.60tan mi basliyor

 3. Aslı dedi ki:

  Yayınlanan EK-A tablosuna göre 1.49 dan başlıyo boy en alt sınir benim boyum 1.60 civarı elenir miyim acaba bilen varsa cevaplayabilir mi lutfen

  1. Emre dedi ki:

   Eğer boyun 1.60 ise elenmezsin.

 4. kübra dedi ki:

  boyum 162 hava harp istiyorum elenir miyim?

 5. Ebrar dedi ki:

  boyum 170 cm kilomda 58 ama yüzümde izler var elenir miyim?

  1. Admin dedi ki:

   İzlerin durumuna bağlı.

  2. Emrullah dedi ki:

   Elenme ihtimalin yüksek

  3. Doğukan dedi ki:

   4cm’den küçük ise sıkıntı olmaz. Standartlarda belirtilmiştir.

 6. Akdşdfk dedi ki:

  Erkeklerde boy 190 dan fazla olsa eleniyor mu boyun 191

  1. Admin dedi ki:

   Hayır.

 7. şüheda dedi ki:

  benim boyum 1.56 yaşım 16 ben harp okuluna gidebilir miyim peki

 8. şüheda dedi ki:

  benim boyum 1.56 yaşım 16 ben hava harp okuluna gidebilir miyim peki

  1. Emre dedi ki:

   Boyun kısa

  2. Samet dedi ki:

   1.83 boy 57-58 kg girebilirmiyim

   1. Shaziye nazırı dedi ki:

    Hava harp okuluna nasıl gıdebılırım bayanlarda boy sınırı kaç acaba 1.58 boy kırtarıyormu?

    1. Admin dedi ki:

     hayır…

 9. Emrullah dedi ki:

  Admin çok sağol. Hicbir sitede bu bilgileri bulamamıştım sagolasin .

 10. taşkın dedi ki:

  erkeklerde boy 190 üstü olsa eleniyor muyuz ?

 11. Yasin dedi ki:

  Ben suan avrupda okuyorum ama turkiyede hava Harp okuluna bas vurmak istiyom, bu mumkunmudur?

  1. İrem dedi ki:

   Boyum 1.58 son sınıfım girmeyi çok istiyorum acaba fiziki yeterlilikten geçebilirmiyim?

   1. Admin dedi ki:

    boy kurtarmaz…

    1. İrem dedi ki:

     Ailede polis asker vs varsa girme ihtimalimiz varmı peki olabiliceğini söyleyenler var.

 12. Emre dedi ki:

  Kolumda bi cam kesme izi var 1cm genişliğinde 10cm kadar elenme sebebimidir ?

  1. Admin dedi ki:

   İnceleyen kurul takdir eder.

 13. Ali Kurnaz dedi ki:

  Hocam benim boy 195 cm hava harp okulu şartları geçebilir miyim erkek

  1. Admin dedi ki:

   erkek adaylar için 165 ile 190 cm boy aralığının bulunması gerekmektedir.

 14. eren dedi ki:

  Boyum 188 sınır 190 demişsiniz ama aklımda kaldı daha kısa olanlar daha mı avantajlı olur bana göre *?

  1. Admin dedi ki:

   pek bir fark olmaz..

 15. Rabia dedi ki:

  Hava harp için boy sınırı neden var boyum 1.60 5 cm kısa olduğum için hayallerimden neden vazgeçmek zorundayım

 16. Şermin dedi ki:

  Benim boyum 1.60 elenir miyim

  1. Admin dedi ki:

   evet…

  2. Berivan dedi ki:

   Benim boyum 1.60 yadı 18 hava harp okuluna alınabilirıyım

 17. Emre dedi ki:

  Boyum 185 kilom 67 burnumda eğrilik var hafif elenirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   hayır…

 18. Esma dedi ki:

  Erkeklerde 300 küsür taban puan ile alım yapılıyo fakat bayanlarda neden 415 civarı bi tabann puanı isteniyo.her sabah kalkıp bunu düşünmek istemiyorum artık 🙂 cevaplarsanız sevinirim..ayrıca bayanlarda 160-161 cm civarı alım varmı.son olarak hava harp okulunda belli bi miktarca ücret alınıp alınmadığını sormak istiyorum. Teşekkür ederim. İyi günler dilerim..

  1. Züleyha dedi ki:

   Pilot olmak istiyorum ama bunun için bir ücret ödemem gerekiyor mu eğitim görürken ve de tyt ayt sınavına girmeden önce mi hava harp okuluna başvuruda yapıp sınava gireceğiz ve son olarak da ben miyopum bu pilot olmama engel midir?

 19. Fatih dedi ki:

  Boyum 188 kilom 96 alınır mıyım

  1. Admin dedi ki:

   boy kilo endeksine bakınız…

 20. Anadolu Kartalı dedi ki:

  Sitede 1.49dan başlıyor boy kilo endeksi. Boy sınırı 1.65 mi gerçekten? Erkeklerle kadınların boy alt sınırının aynı olması da çok saçma değil mi? Ben boyum 1.60 diye elenir miyim?

  1. Admin dedi ki:

   evet…

 21. Asude dedi ki:

  Sivil pilotajda bayanlarda en alt sınır 1.60 ve normalde kokpit vs joistiği askeri hava araçlarınınkinden daha geniş yani ne alaka 1.65 boy sınırı mantığm almıyor ya bence siteniz güncellemiş o boy sınırı 1.6 dan başlıyor mantık olarak 17 yaşındayım fen liseliyim ve gözlerim de hiçbir sıkıntı yok ama tam olarak anlayamadım nedir yani

 22. enes dedi ki:

  Hocam boyum 193 girme şansım varmı? Lütfen cevap verin

  1. BUSE dedi ki:

   Benim boyum 162 cm HHO ya girme sansim hic yok mu ?

   1. Admin dedi ki:

    hayır…

 23. Irem dedi ki:

  Türk Pasaportum yok ama TC kimligim var. Harp okuluna girebilirmiyim? Ve dizilerimden 3 kere ameliyt oldum elenirmiyim?

  1. Admin dedi ki:

   evet..Elenirsiniz…

   1. Emre dedi ki:

    Merhaba hho da 190 ı kaç cm geçersek eleniriz

 24. Zeliha dedi ki:

  Bayanlarda hho boy sınırı

 25. Mustafa dedi ki:

  Boyum 193 kilom 85 elenirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   doktor takdirinde…