2023 – Engelli Memur Alımları ve Başvuru Şartları

21.01.2019
2.313
A+
A-
2023 – Engelli Memur Alımları ve Başvuru Şartları

Engellilerin hayatın içinde daha fazla yer alması için devlet tarafından farklı destekler verilmektedir. Verilen desteklerin sayısı zaman geçtikçe daha da artmakta ve böylece engelliler biraz daha rahatlamaktadır. Engellilere devlet tarafından yapılan destekler iki ana sınıfa ayrılmaktadır. İlk sınıfı maddi destekler oluşturmaktadır. Engellilere engellilik derecelerine göre farklı maddi destekler yapılmaktadır. Diğer desteklemeler ise engellilerin biraz daha hayatın içinde yer alması için yapılmaktadır. Engellilerin hayatın içinde alması için yapılan destekler arasında en fazla ilgi görenini 2023 – Engelli memur alımları oluşturmaktadır. Devletin ilgili organları tarafından yapılan düzenlemeler ile engelliler de memur olabilmekte ve engelli memurların sayısı her yıl artmaktadır. Devletin ihtiyacına göre her yıl farklı sayılarda engelli devlet memuru alınmaktadır. Bu sayılar farklı değişkenlere göre belirlenmektedir.

2023 – Engelli Memur Alımları için İstenen Şartlar ve Diğer Hususlar

2023 – Engelli memur alımları için devlet tarafından ilgili yasal düzenlemeler yapılmış ve halen de yapılmaya devam etmektedir. Engellilerin şartlarının daha da düzeltilmesi için söz konusu düzenlemeler devam etmektedir. Bu düzenlemelerin bir tanesinde kamu kurumlarının kadrolarının en az %3’ünün engelli olması kararlaştırılmıştır. Böylece engelli vatandaşlarımıza daha fazla kadro verilmektedir. Kamu kurumundaki toplam memurların %3’ünün engellilerden oluşması demek devlette görev yapan milyonlarca memurunda en az %3’ünün engelli olması anlamına gelmektedir ki bu başlangıç olarak iyi bir rakamdır. Zaman içinde bu rakamın daha da artması beklenmektedir. Devlet kadrolarındaki işçilerin ise en az %4’ünün engelli kişilerden oluşması öngörülmektedir. Devlet kurumlarında uygulanan engelli oranı, özel sektörde uygulanmaktadır. Uygun çalışma alanlarındaki kişi sayısının %3’ünün engellilerden oluşması öngörülmektedir. Böylelikle engellilerin çalışabilecek alan sayısı da artmaktadır.

2023- Engelli memur alımları için yasal kurumlar tarafından ilgili düzenlemeler yapılmıştır. Engelli vatandaşlarımızdan memur olmak isteyenlerin ilgili düzenlemeye uygun bir şekilde başvuru yapması gerekmektedir. Öncelikle engelli memur kadrosuna atanmak isteyen kişilerin engelli olduklarını belgelendirmeleri gerekmektedir. Çalışabilir durumda ve en az %40’lık bir engeli bulunan kişiler bu kadrolara atanabilmektedir. Bu şartları sağlayan kişilerin, belirtilen hastanelerden durumlarını gösteren bir rapor almaları gerekmektedir. . Engelli durumunu gösteren raporu veren hastanenin tam teşekküllü olması gerekmektedir. Hastanelere başvuruyu engelli kişinin kendisi yapabileceği gibi velisi ya da vasisi de yapabilmektedir. Bunların bazen raporu isteyen kurumlar hastaneleri dilekçe ile başvurabilmektedir. Alınan raporda yukarıdaki şartların açıkça belirtilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde yapılacak olan başvurular reddedilecektir. Hastaneye başvuru yapılan dilekçede gerekli bilgilerin belirtilmesi, raporun istenen şekilde olmasını sağlayacaktır.

2023 – Engelli memur alımları için yukarıda belirtilen ve diğer şartların sağlanması gerekmektedir. Gerekli şartların sağlanmasından sonra ise memur olmak isteyen kişilerin Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavına (EKPSS) girerek başarılı olması gerekmektedir. EKPSS sadece ön lisans ve lisans mezunu engellilere yapılmaktadır. EKPSS 2 yılda bir yapılmakta olup geçerliliği de 2 yıldır. Bu sınava giren kişiler, sınavdan almış oldukları puana göre sıralanmakta ve açıklanan kadrolara bu sıralamaya göre atama yapılmaktadır. Lisans ya da ön lisans mezunu olmayan engelliler için de devlet memuru olma şansı bulunmaktadır. Bu kişilerin ataması ise kura ile yapılmaktadır. Mezuniyet durumlarına göre yapılan kura 2 yılda bir yapılmakta olup 2 yıl boyunca geçerliliğini korumaktadır. Ön lisans ve lisans mezunu olmayan kişiler için yapılan kura, noter huzurunda yapılmakta ve akıllarda herhangi bir şüphe oluşmasına izin verilmemektedir.

2023 – Engelli Memur Alımları ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

2023 – Engelli memur alımları için gerekli şartlar genel hatlarıyla bu şekilde olmaktadır. Belirtilen durumların haricinde istenen şartlar, memur alımından önce yayınlanan kılavuzda belirtilmektedir. Engelli memurların yapacakları işler daha önceden belirlenmekte olup kişilerin engel durumu dikkate alınarak bu atamalar yapılmaktadır. 2023 – Engelli memur alımları için her detay düşünülmektedir. Bazı adaylardan atanacakları kadroları için sertifika ya da yeterlilik belgesi türünden evraklar istenebilmektedir. Devlet kurumları ihtiyaçları olan engelli devlet memurlarının yeterliliklerini ilgili kurumlara bildirmekte ve atamalar buna göre yapılmaktadır. Devlet tarafından her sene imkanlar dâhilinde engelli memur ataması yapılmaya çalışılmaktadır. Engelli memur kadrolarına atanmak isteyen kişilerin bundan dolayı gündemi iyi takip etmeleri ve olası bir atama şansını kaçırmamaları gerekmektedir. Engelli memur atamalarının belli dönemleri olup zamanında başvuru yapmayanlar bu fırsatı kaçırmaktadır.

Daha önceki dönemlerde yapılan 2018 – Engelli memur alımları ve EKPSS ile yapılan memur alımlarında yaklaşık 10 bin kişi kamuda görev yapmaktadır. Bu rakamın her sene biraz daha artırılması hedeflenmektedir. Bundan dolayı yakın zamanda bu konuyla ilgili bazı düzenlemeler yapılmıştır. Yapılan düzenlemelere göre daha önce sadece 2 yıl geçerli olan EKPSS artık 4 yıl boyunca geçerli olacaktır. Ayrıca hükümetteki yetkili bakan ve diğer kişiler tarafından yapılan açıklamalara göre 2023 yılında da engelli memur alımına devam edileceği belirtilmektedir. Yapılan açıklamalara göre bu sayının 5 bin olması planlanmaktadır. 2 bin 500 kişinin yılın ilk yarısında diğer kısmının da yılın ikinci yarısında atanacağı belirtilmektedir. Bu açıklamalar zaman içinde değişiklik gösterebilmektedir. 2023 – Engelli memur alımları şuanda böyle planlanmakta olup değişikliğe uğrama ihtimali bulunmaktadır. Bundan dolayı bu konuda yapılacak olan diğer açıklamaların da yakından izlenmesi gerekmektedir.

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. Muhammet alpaydın dedi ki:

  Ben yüzde kırkbir özürlü raporum var ilk öğretim mezunuyum ve tarım kredi koperatifinde sözleşmeli hizmetli konumunda asgari ücretle çalışmaktayım ben bu özürlü atamalardan faydalanabilirmiyim beni bu konuda aydınlatabilirmisiniz baş vurayımmı sizlerden bilgi bekliyorum teşekkür ederim.

  1. AHMET dedi ki:

   EKPSS SINAVINA HAZIRLANMALISIN KARDEŞ

 2. abdullah bulmuş dedi ki:

  ben yüzde 45 engelliyım rapurum surekli ama eski şuan maaşimda alıyurum engeli memur katılabiliyormuyum yoksa ropor yınelemem lazım teşekurler

 3. Zafer dedi ki:

  Engelinin çalışacak durumda değilse kardeşi yada abisi onun yerine çalışabilirimi memurluk da ?

 4. Salih dedi ki:

  19 senedir ekpss kura cikmiyor

  1. Burak Bayat dedi ki:

   İp polis olmak istiyorum

 5. Ayfer dedi ki:

  Yüz kırksekiz engelliyim iş istıyorum laborant veteriner saglık teknikeriyim madurum

  1. mustafa dedi ki:

   2018 ekpss ye girdim 1 atama yapamadım 2019da ben çalışmak istiyorum ama şu ana dek engelli alımları olmadı bir açıklada yapılmadı tercihlere dair en kısa zaman da bir açıklama ve bir atama tarihi verilmesini bekliyoruz

 6. özkan dedi ki:

  özkan mavuşoglu malatya engelli