2018 – Doğum Parası Sorgulama İşlemi Hakkında Genel Bilgiler

13.01.2018
957
A+
A-
2018 – Doğum Parası Sorgulama İşlemi Hakkında Genel Bilgiler

Devlet farklı alanlarda sosyal devlet olmanın gerekliklerini yerine getirmektedir. Bazen ihtiyacı olan insanlara maddi destekler sağlanırken bazen ise bütün herkese destek sağlanmaktadır. Doğum yardımı da bu şekilde olan maddi yardımlardan bir tanesi olup doğum yapan herkese sağlanmaktadır. Doğum yardımı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren ve insanlara maddi destek sağlayan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından verilmektedir. Söz konusu vakıf maddi durumu kötü ve ihtiyaç sahibi olan kişilere de yardımlarda bulunmaktadır. Bunun dışında bir de doğum parası bulunmaktadır ki genellikle bu yardımla karıştırılmaktadır. Doğum parası herkese değil sadece belli şartları sağlayan kişilere verilmektedir. 2018 – Doğum parası sorgulama işlemi yapılarak bu parayla ilgili bilgi edinilebilmektedir.

2018 – Doğum parası sorgulama işlemi yapabilmek için öncelikle doğum parası alabilme şartlarına sahip olmak gerekmektedir. Doğum yapacak olan anneler devlet tarafından doğumdan önce ve sonra 8 hafta olmak üzere toplamda 16 hafta ücretli izin verilmektedir. Anneler bu sürelerin yerine değiştirme hakkına sahiptirler. Doğumdan önceki süreyi doktor raporu ile 3 haftaya kadar indirip geri kalan süreyi doğumdan sonraya aktarabilmektedir. Doğumdan 6 ay sonraya kadar ise anne isterse ücretsiz doğum izni alabilmektedir. Doğum parası alabilmek için bu izinlerin başladığı anda annenin sigortalılık durumunun sona ermemesi gerekmektedir. Belirtilen süreler içerisinde iş yerinde çalışmamış olması da başka bir şarttır. Ayrıca doğumun canlı şekilde gerçekleşmesi de aranan başka bir şarttır.

2018 – Doğum Parası Sorgulama ve Doğum Parasına Başvurma

Doğum parası SGK tarafından yalnızca çalışan annelere ödenmektedir. Doğum parasını alabilmek için öncelikle gereken şartlara sahip olunması gerekmektedir. Ayrıca bu parayı alabilmek için mutlaka başvuru yapılması gerekmektedir. Aksi halde kurum kendisi bu ücreti ödememektedir. 2018 – Doğum parası sorgulama işlemi bu başvurudan önce yapıldığında sistem tarafından böyle bir paranın olmadığı söylenecektir. Doğum parasını alabilmek için doğum raporu ve vizite kağıdı ile SGK’ya başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu başvurudan sonra işlemler başlayacak ve kısa bir süre sonrada tamamlanacaktır. İşlemlerin tamamlanmasının ardından doğum parası alabilmek mümkün olacaktır.

2018 – Doğum Parası Sorgulama ve E-Devlet Şifresi Alma

2018 – Doğum parası sorgulama işlemi e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Bu sorgulama işleminin yapılabilmesi için mutlaka e-devlet sitesine girilmekte olduğundan bunun için öncelikle e-devlet şifresinin alınması gerekmektedir. E-Devlet sitesi, devletin resmi sitesi olup devlet kurumlarının birçoğu buradan hizmet vermektedir. Söz konusu hizmetler genellikle sorgulama, para yatırma gibi internet üzerinden yapılabilecek işlemlerdir. Kişilerin bu siteye girebilmesi için şifreye sahip olması ya da farklı yolları kullanması gerekmektedir. E-Devlet şifresini almak için en yakın PTT şubesine kimlikle gitmek yeterlidir. PTT’den küçük bir ücret karşılığı bu şifre alınabilmektedir. Ayrıca bunun dışında da farklı siteye giriş yöntemleri bulunmaktadır. E-İmza, mobil imza ve internet bankacılığı ile de e-devlete girmek mümkündür.

2018 – Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılmaktadır?

2018 – Doğum parası sorgulama için öncelikle PTT’den alınan şifre ya da farklı yollarla e-devlete girilmesi gerekmektedir. E-devlete girdikten sonra hizmetler bölümüne geçiş yapılması gerekmektedir. Hizmetler bölümünde ülkemizde hizmet veren devlet kurumları görülmektedir. Bu kurumların verdikleri hizmetlerin listesi bulunmaktadır. Bunlardan Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen hizmetlerin bulunduğu bölüme geçilmesi gerekmektedir. Burada kurum tarafından verilen hizmetlerden “4A/4B İş göremezlik Ödemesi Görme” bölümüne geçiş yapılması gerekmektedir. Buradaki ekrandan doğum parasıyla ilgili detaylara ulaşılabilmektedir.

2018 – Doğum parası sorgulama işlemi genel olarak bu şekilde olup farklı bir yoldan bu sorgulama işleminin yapılması mümkün değildir. Farklı internet siteleri başka sitelere yönlendirme yaparak kişilerin bilgilerini çalma yoluna gidebilmektedir. Bundan dolayı bu konuda dikkatli olmak ve sadece e-devlet üzerinden sorgulama işlemini yapılması gerekmektedir. Aksi halde insanlar doğum paraları ile ilgili detayları öğrenmek isterken mağdur olabilmektedir.

2018 – Doğum parası sorgulama işlemi için e-devlet şifresi olmayan ya da internet ile arası iyi olmayanlar için farklı bir yol daha bulunmaktadır. Söz konusu yöntem her zaman işe yaramasa da yaradığı zamanlar da olmaktadır. Sorgulama işlemi için en yakın Sosyal Güvenlik Kurumuna gidilmesi ve ilgili bölüme çıkılması gerekmektedir. Orada bulunan ilgili memurdan bu konuda bilgi alınması mümkündür. Fakat bu yöntem kurumun yoğunluğuna bağlı olarak uzun zaman alabilmektedir. Uzun zaman aldığı için çok nadiren tercih edilen bu yöntemi genellikle internet kullanmayı bilmeyen kişiler tercih etmektedir.

2018 – Doğum parası sorgulama işlemi yapılırken insanların bir kısmı bu para ile doğum yardımını karıştırabilmektedir. Doğum parası yalnızca çalışan annelere verilirken doğum yardımı ise canlı doğum yapan herkese verilmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı olarak faaliyetini sürdüren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına doğum yapan anneler ya da bebeğin babası başvuru yaparak bu yardımı alabilmektedir. Söz konusu yardım için doğum raporu ve bebeğin kimliğinin götürülmesi yeterli olacaktır. Bu yardım çocuk sayısına göre değişmektedir. İlk çocuk için 300 lira, ikinci çocuk 400 lira ve sonraki çocuklar için ise 600 lira ödenmektedir. Çocuk sayısı artsa da üçüncü çocuktan sonra 600 lira verilmektedir.

https://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi/

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.