2018 – Doğum Parası Nasıl Alınır ?

12.01.2018
A+
A-
2018 – Doğum Parası Nasıl Alınır ?

Devlet tarafından farklı amaçlarla yardımlar ya da ödemeler yapılmaktadır. Yapılan ödemeler bazen yardım bazen ise teşvik amaçlı olabilmektedir. Bu ödemeler yeni doğum yapmış ya da yapacak kişilere de ödenmektedir. Doğum yapan kişilere farklı isim ve farklı şartlar gözetilerek çeşitli ödemeler yapılabilmektedir. Söz konusu ödemeler denildiği zaman akla doğum yardımı, doğum parası gibi kavramlar gelmektedir. Bunların tamamı birbirinden farklı olup yararlanabilecek kişiler de farklıdır. Örnek vermek gerekirse doğum yardımından herkes yararlanabilirken doğum parasında böyle bir durum söz konusu olmayıp sadece belli şartları sağlayan kişiler bu parayı alabilmektedir. 2018 – Doğum parası nasıl alınır sorusu bundan dolayı insanlar tarafından sorulmakta ve cevabı merak edilmektedir.

2018 – Doğum Parası Nasıl Alınır ve Gereken Şartlar

2018 – Doğum parası nasıl alınır konusunda öncelikle bu parayı kimlerin alabileceğinin belirtilmesi gerekmektedir. Doğum parası çalışan annelere verilmektedir. Fakat burada da bütün çalışan anneler bu kapsamda olmayıp sadece BAĞKUR (4/b) ve SSK’lı (4/a) olarak çalışan ve buna göre primleri ödenen kişiler bu yardımları alabilmektedir. Bundan dolayı memurlara böyle bir para verilmemekte olup onların da farklı hakları bulunmaktadır. Çalışan kadınlara hamilelik döneminde bazı haklar verilmiştir. Bu haklar kapsamında kadınlar hamilelikten önce ve sonra belirli sürelerde izin alabilmektedir. Bu iznin toplam süresi 16 hafta olup bunu 8’i doğumdan önce 8’i de doğumdan sonra kullanılabilmektedir. Fakat doktor raporu ile onay alan kadınlar doğumdan 3 hafta öncesine kadar çalışabilmekte ve böylece iznin sadece 3 haftası doğumdan önce kullanılmış olmaktadır. Geriye kalan 13 haftası ise doğumdan sonra kullanılmaktadır. İsteyen kadınlar doğumdan sonraki 6 ay içinde ücretsiz izin alabilmektedir.

2018 – Doğum parası nasıl alınır sorusunun cevabı kadınların kullanmış olduğu bu izinlerle ilgilidir. Bu izinler üzerinden kadınlar doğum parası almaktadır. Kadınların söz konusu parayı alabilmeleri için bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartlar arasında kişilerin prim borçlarının olmaması bulunmaktadır. Prim borcu bulunan kişiler bu paradan yararlanamayacağı için mutlaka primlerini düzenli ödemeleri gerekmektedir. Bir başka şart ise doğum yapacak kadınların bebekleri 32 haftalık olduklarında doğum raporu almaları gerekmektedir. Ayrıca doğum yapacak olan kadınların son 1 yıl içerisinde en az 90 günlük sigorta primlerinin yatırılmış olması gerekmektedir. Eğer yatan sigorta primi sayısı az ise böyle bir hak verilmemektedir. Bundan dolayı kişilerin bu hususlara dikkat etmesi gerekmektedir. Son şart ise kadınların doğum iznine ayrılmadan önce aktif olarak çalışıyor olmasıdır. Bu da önemli ve bilinmesi gereken şartlardan bir tanesidir.

2018 – Doğum parası nasıl alınır sorusunun cevabı için kadınların yukarıda belirtilen şartları sağlaması gerekmektedir. Yukarı şartlar sağlandıktan sonra ise başvuru yapılmalıdır. Bu başvuru Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılmakta olup en yakın kuruma giderek ilgili bölüme bu başvuru yapılabilmektedir. Başvuru esnasında bazı evraklar istenebilmektedir. İstenen başlıca evraklar doğum öncesinde alınan rapor, doğumun gerçekleştiğine dair rapor ve vizite kağıdıdır. Bunların dışında gerekli bir evrak olması durumunda ilgili birimden gereken yönlendirme yapılmakta ve bunların da tamamlanması sağlanmaktadır. Bu evraklarla yapılan başvuru sonunda doğum parasını alabilmek mümkün olmaktadır.

2018 – Doğum Parası Nasıl Alınır ve Alınacak Miktar Ne Kadardır?

2018 – Doğum parası nasıl alınır konusunda dikkat edilmesi gereken önemli bir husus bulunmaktadır. Doğum parasının hesabı doğumdan önce ve sonra alınan 16 haftalık izne göre yapılmaktadır. Fakat gebeliğin çoğul olması durumunda söz konusu izin süresi 16 haftadan 18 haftaya çıkmaktadır. Bu 18 haftanın 10 haftası doğum öncesinde kullanılabilirken 8 haftası ise doğumdan sonra kullanılabilmektedir. Normal doğum yani tekli gebeliklerde doğum parası 112 gün üzerinden, çoğul gebeliklerde ise 126 gün üzerinde hesap edilmektedir. Bu hesaplamalar sonunda doğum yapan ve 16 hafta izin kullanan kadına ödenecek olan doğum parası 4.730 lira civarında olmaktadır. Çoğul gebeliklerde ise biraz daha yüksek bir miktar doğum parası olarak verilmektedir. 2018 – Doğum parası nasıl alınır konusunda alınacak miktarda ortalama olarak bu şekilde olup farklılık gösterebilmektedir.

2018 – Doğum parası nasıl alınır konusunda bir başka husus ise alınan paraları etkileyen unsurların neler olduğudur. Doğum paralarını almak için gereken şartların dışında kişilerin almış oldukları maaş miktarları doğumdan sonra alınacak olan paraların miktarlarını etkilenmektedir. Çok yüksek bir maaşla çalışan bir kişi ile asgari ücretle çalışan kişinin alacağı doğum parası arasında ciddi farklılık bulunmaktadır. Aynı zamanda kişilerin son 1 yıl da özellikle de son 3 ay içerisinde yatan pirim miktarları farklılık göstermektedir. Son 3 ayda yatan prim sayısının artması alınacak olan doğum parasının da doğrudan yükselmesine neden olmaktadır.

2018 – Doğum parası nasıl alınır konusu genel hatlarıyla bu şekildedir. Öncelikle gereken şartların sağlanması gerekmektedir. Daha sonra ise gereken başvurunun SGK’ya yapılması gereklidir. Başvuru yapılırken gereken evrakların eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi çok önemlidir. Belgelerin eksik olması durumunda yapılan başvuru geçersiz sayılabilmekte ve bu da başvurunun baştan yapılarak doğum parasının geç alınmasına neden olmaktadır. SGK tarafından gereken işlemlerin ve incelemelerin yapılmasından sonra doğum parası Ziraat Bankası üzerinden doğum yapmış olan annelere ödenmektedir. Bu para ile doğum yapan kadınlar bir nebze de olsa rahatlamakta ve hem kendisinin hem de bebeğin bir takım ihtiyaçları bu para ile giderilmektedir.

2018 – SSK DOĞUM PARASI


ETİKETLER:
blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.