2023 – Doğum Parası Hesaplama Nasıl Yapılmaktadır?

17.01.2018
1.342
A+
A-
2023 – Doğum Parası Hesaplama Nasıl Yapılmaktadır?

Genç nüfusu arttırmak için devlet teşvik amacı ile doğum parası ödeyerek kişilere destek olmaktadır. Doğum yapıldığı zaman çocuğun masrafını karşılama ve hastane masraflarını azaltmak için bir miktar para alırsınız. Doğum parası hesaplama için belirli kriterler belirlenir. Kriterlere göre de doğum yapan kişinin ne kadar para alacağı hesaplanır. Doğum paraları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının sizlere sunmuş olduğum doğum parası sayesinde doğum esnasında gerçekleşen masrafların bir kısmını karşılayabilmektesiniz. Bu para aileden aileye göre değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda kişinin ne kadar ücretsiz izin kullanacağı da para miktarının belirlenmesinde önemli bir konudur. 2023 – doğum parası hesaplama nasıl yapılmaktadır sorusunun cevabı ise birkaç etken sayesinde net bir şekilde cevaplanabilir. Bu etkenler belirttiğimiz gibi ücretsiz izin durumu, sigorta durumu gibi şeyler olabilmektedir.

Doğum Parası Hangi Kurum Tarafından Verilir?

Doğum parası Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından kişilere sağlanır. Doğum parası ikiye ayrılmaktadır. Kişiler doğum esnasında birinci, ikinci ve üçüncü çocukları için belirli miktarda para alırlar. Çalışan, sigortası ödenirken doğum yapan kişiler ise ücretli izin kullanarak evlerinde dinlenerek, çalışmayarak doğum paralarını alabilirler. Ücretli izin parasına 2023 yılı itibari ile zam gelmiş olup artık doğum yapacak olan kişiler çok daha fazla para alacaklardır. Enflasyon ile doğru orantılı şekilde artan ücretli doğum izni maaşları doğum yapan kişilerin daha rahat bir hayat sürmesini sağlamaktadır. Ücret hesaplama konusunda aldığınız maaştan çalıştığınız yere kadar etkenler olup değişiklik gösterebilmektedir. En son sigortanıza ödenen ücretin sabit bir şekilde olması ücretinizin net bir şekilde belirlenmesini sağlayabilmektedir. Doğum parası almak için başvuracağınız kurumlar ise sağlık bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlıkları olabilmektedir. Anne adayları aynı zamanda E-Devlet üzerinden de başvuru yapabilmektedir. 2023 – doğum parası hesaplama nasıl yapılmaktadır sorusuna yanıt olarak ise alt başlıklarımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Doğum Başına Verilen Ücretler Ne Kadar?

Doğum başına alacağınız ücretler, yapmış olduğunuz doğum sayısına göre değişiklik gösterir. Devlet tarafından toplamda 3 farklı destek sağlanmaktadır. Öncelikle doğum yaptığınız için kesin olarak 149 TL süt parası alırsınız. Buna ek olarak ilk çocuğunu yapan kişiler 300 TL ek ödeme alır. Böylece ilk çocuğunu yapan kişiler 449 TL’lik bir yardımı taraflarına alırlar. İkinci çocuk yapacak kişiler ise 400 TL ücret alır. Üçüncü çocuk ve daha sonraki çocuklar için çocuk başına 600 TL ücret alırsınız. Bu ücretlerin üzerine süt parasını da ekleyerek toplam alacağınız parayı kolay bir şekilde hesaplayabilirsiniz. Doğum başı ücretleri sabit olup herhangi bir zam yapılmadığı sürece böyle devam edecektir.

Ücretli Doğum İzni Ücretleri Ne Kadar?

Ücretli doğum izni ücreti 2023 yılı için 16 hafta yani 112 gün süre boyunca ödenmektedir. Ayrıca doğum boyunca ayakta tedavi ve yatarak tedavi süreleri için ayrı ücretler ödenmektedir. Ayakta tedavi sürecinde olan anne adayları alıyor oldukları maaşın brüt olarak 2/3’ünü alabilmektedirler. Anne olacak kişilere 16 hafta boyunca ödenecek para ise bir sisteme göre hesaplanır. Doğum iznine çıkmadan önce ödenen 3 maaş ele alınır. Üç ayda ödenen maaşın ortalaması hesaplanır. Örnek olarak 2558,40 TL brüt asgari ücret alan bir anne adayının günlük brüt ücreti 85,28 TL olmaktadır. Günlük ödeme miktarı ise 85,28 x 2/3 olarak hesaplanır. Anneler doğumdan sonra ayakta tedavi sayıldığı için son üç aydaki maaşının 3’te ikisini alırlar. Bu miktar da günlük 56,85 TL olarak karşımıza çıkmaktadır. 112 gün yani 16 hafta üzerinden hesapladığımız zaman toplam ücret 6367,57 TL olmaktadır. 2023 – doğum parası hesaplama nasıl yapılır örneğindeki gibi aldığınız son üç aydaki ücretin ortalamasını alarak aynı hesaplama yöntemini uygulayabilirsiniz. Bu alacağınız ücretin üzerinde doğum başına alacak olduğunuz ücretleri de katabilirsiniz. Fakat doğum başına verilen ücretler tek seferlik verilmektedir. Yani 16 hafta boyunca bu ücreti alamazsınız.

Doğum Borçlanmasıyla Emekli Olabilir Miyim ?

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.