2018 – Deniz Kuvvetleri Okulu Boy Kilo Endeksi

17.02.2018
1.749
A+
A-
2018 – Deniz Kuvvetleri Okulu Boy Kilo Endeksi

Bembeyaz kıyafetler içerisinde denize tutkusu olan, bahriyeli olmak isteyen kişiler tercihlerini Milli Savunma Üniversitesi Deniz Harp Okulundan yana kullanmaktadırlar. Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde bulunan Deniz Harp Okulu ve Deniz Astsubay Meslek Yüksek okuluna gitmek isteyenler bazı aşamaları geçmeleri gerekmektedirler. Milli Savunma Bakanlığı öğrenci seçimlerinde ÖSYM ile yaptığı protokol sonucunda ÖSYM tarafından yapılan sınavda başarılı olan öğrenciler arasından seçmektedir.

ÖSYM tarafından yapılacak olan MSÜ sınavı için başvurular başlamıştır. Bankaya 80 TL ücret yatıran Bahriyeli olmak isteyen adaylar başvurularını 9 Ocak ile 15 Şubat tarihleri arasından www.osym.gov.tr adresine girerek başvuru kılavuzunu inceledikten sonra  https://ais.osym.gov.tr/ adresine girerek başvuru formunu doldurmaları gerekmektedirler. Deniz Kuvvetleri Okulu Boy Kilo Endeksi 2018 verileri önemli olduğu kadar başvuru şartlarının bilinmesi gerekmektedir.

Deniz Kuvvetleri Okulu Boy Kilo Endeksi 2018 Şartları

Deniz Kuvvetlerine belirtilen tarihlerde başvuru yapan adaylar ÖSYM tarafından 18 Mart’ta yapılacak olan sınava girmeleri gerekmektedirler. Sınava katılan adaylar Deniz Harp Okuluna gitmek isterlerse sayısal ağırlıklı sorulara bakmaları gerekirken, Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulunu tercih edecekler ise sayısal, sözel ve eşit ağırlık sorularını yapmaları gerekmektedirler. 120 sorudan oluşan testte, 40 Türkçe ve 15 Sosyal Bilimleri, 40 Matematik, 20 Fen Bilimleri sorular yönetilecektir.

Bunun yanında adaylara tercihlerine göre Felsefe veya Din Kültürü sorularından da soru yöneltilecektir. Özellikle Deniz Harp Okuluna gitmek isteyen adaylar mutlak suretle 40 Matematik, 20 Fen Bilimleri, 25 Türkçe ve 10 Sosyal Bilimler sorusu yapmaları gerekmektedirler. MSÜ sınavından başarılı olan adaylar 24 Nisan ile 11 Mayıs tarihleri arasında  www.msb.gov.tr adresinden tercih yapmaları gerekmektedirler. Bu tarihler arasında tercih yapmayan adaylar sınavda başarılı olsalar dahi diğer aşamaya kesinlikle davet edilmeyeceklerdir. Deniz Kuvvetleri Okulu Boy Kilo Endeksi 2018 verileri nedir?

Deniz Kuvvetleri Okulu Boy Kilo Endeksi 2018 verilerine bakılmadan önce başvuru şartları arasında bazı önemli kriterler yer almaktadırlar. Bu kriterler arasında;

 • TC Vatandaşı Olmak,
 • Lise veya Dengi Okulu Mezunu olmak veya mezun durumda bulunmak,
 • Boy Kilo Endeksinin uygun olması,
 • Hakkında adli veya idare soruşturmasının bulunmaması,
 • Güvenlik ve arşiv soruşturmasında hakkında bir olumsuzluğunun bulunmaması,
 • Kendi veya ailesi hakkında terör bağlantısı bulunmaması şartlarını da taşıması gerekmektedirler. Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklama sonucunda Harp okullarına erkek ve bayan adaylar kabul edilirken, Meslek Yüksek Okullarına sadece erkek adaylar kabul edilecektir. Bunun yanında adaylar ÖSYM tarafından 23 Haziran’da yapılacak olan TYT sınavı ile 24 Haziran’da yapılacak olan AYT sınavlarına girmeleri gerekmektedirler.

Deniz Kuvvetlerine girmek isteyen adaylar yerleştirilirken 18 Mart’ta yapılacak olan MSÜ sınavına girerek başarılı olmaları, 24 Nisan ve 11 Mayıs arasında tercihlerini yapmaları gerekmektedirler. Ayrıca Harp Okullarına gitmek isteyenler 24 Haziran’da yapılacak olan TYT sınavından 150 ve üzeri puan almanın yanında 24 Haziran’da yapılacak olan YKS Alan Yeterlilik Sınavından 180 ve yukarı puan alması gerekmektedirler. Astsubay Meslek Yüksek Okulunu tercih edecekler ise TYT sınavından 150 ve üzeri puan almaları gerekmektedirler. Ancak belirtilen bu puanlar Milli Savunma Bakanlığı tarafından değiştirilme olasılığı bulunmaktadır. Tüm bu aşamaların sonunda kazanan adaylar evrak kontrolü, Fiziki Yeterlilik, Kişisel Değerlendirme ve Psikomotor testine katılmaları için Ankara’ya çağırılmaktadırlar. Deniz Kuvvetleri Okulu Boy Kilo Endeksi 2018 verileri nedir?

Deniz Kuvvetleri Okulu Boy Kilo Endeksi 2018 Verileri

Adayları en çok zorlayacak koşullar arasında bulunan Deniz Kuvvetleri Okulu Boy Kilo Endeksi 2018 verilerine bakmakta yarar bulunmaktadırlar. 17 ve üzeri yaşında olan bayan adaylar için 149 cm boyunda bulunanlar alt sınırı 42 kg üst sınırı için 57,7 kg olması, 155 cm olanlar alt sınırı 45 kg üst sınırı 62 kg olması gerekmektedir. 160 cm boyunda olanlar alt sınırı 48 kg, üst sınırı 66 kg olması, 170 cm boyunda olanlar alt sınırı 54 kg, üst sınırın 75 kg olması gerekmektedir. 180 cm boyunda olan bayanların alt sınırı 61 kg, üst sınırı 84 kg olması gerekirken, 190 cm olanlar ise alt sınırı 68 kg, üst sınırı 93 kg olması gerekmektedirler. Yine 17 ve üzeri yaşında olan erkek adaylar için 162 cm boyunda bulunanlar alt sınırı 49.8 kg üst sınırı için 68 kg olması, 170 cm olanlar alt sınırı 55 kg üst sınırı 75 kg olması gerekmektedir. 180 cm boyunda olanlar alt sınırı 62 kg, üst sınırı 84 kg olması, 190 cm boyunda olanlar alt sınırı 69 kg, üst sınırın 94 kg olması gerekmektedir. 200 cm boyunda olan bayanların alt sınırı 76 kg, üst sınırı 104 kg olması gerekirken, 210 cm olanlar ise alt sınırı 84 kg, üst sınırı 115 kg olması Deniz Kuvvetleri Okulu Boy Kilo Endeksi 2018 verileri arasında bulunmaktadır.

Deniz Kuvvetleri Okulu Boy Kilo Endeksi 2018 verilerini daha detaylı incelemek isteyen adaylarhttps://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2018/MSU/BasvuruK%C4%B1lavuzu09012018.pdf kılavuzunun 26. Sayfasını inceleyebilirler. Son aşama olarak adayları 5 etaptan oluşan parkur beklemektedir. Adayların bu parkuru başarı ile tamamlamaları gerekmektedirler ki parkurun 3 aşamasından başarılı olmaları gerekmektedirler. Başarısız olan adaylar ortalama puanlarına bakılmaksızın eleneceklerdir. Adayları Barfiks, Durarak Uzun Atlama, Basketbol Topu Fırlatma, Mekik ve 400 metre koşudan oluşan etabı tamamlamaları gerekmektedirler. Bayan adaylar 1 dakika 20 saniyede 400 metre koşu yaptıklarında, 42 mekik’i 1 dakika içinde çektiklerinde, 186 cm durarak atladıklarında, 15 Barfiks’i 1 dakikada çektiklerinde ve basketbol topunu 13 metre uzağa attıklarında tam puan almaktadırlar. Bu veriler erkek adaylar için geçerli olmayıp onlar için belirtilen süre biraz daha kısadır. Bahriyeli olmak isteyenle başvuru sürelerini ve şartlarını kaçırmamaları gerekmektedirler.

Deniz Kuvvetleri Personel Alım Şartları

Deniz Kuvvetleri Okuluna Nasıl Girilir 2018

Deniz Kuvvetleri Okulu Taban Puanları 2018

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Volkan dedi ki:

  Sağlık meslek lisesi 3.sınıf tayım kilo 65boy 1.70

 2. hasan yılmaz dedi ki:

  Özellikle Deniz Harp Okuluna gitmek isteyen adaylar mutlak suretle 40 Matematik, 20 Fen Bilimleri, 25 Türkçe ve 10 Sosyal Bilimler sorusu yapmaları gerekmektedirler. yazıyor bnm bildigim 180 barajını geçmen yeterli degilmidir zaten bu netleri yapan biri çok saglam bir üniye gidebilir

 3. hasan uzun dedi ki:

  Özellikle Deniz Harp Okuluna gitmek isteyen adaylar mutlak suretle 40 Matematik, 20 Fen Bilimleri, 25 Türkçe ve 10 Sosyal Bilimler sorusu yapmaları gerekmektedirler. böyle yazıyor bnm bildigim 150 yi geçmek yeterli degilmi?