2018 – Deniz Kuvvetleri Başvuru Şartları

19.02.2018
A+
A-
2018 – Deniz Kuvvetleri Başvuru Şartları

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı personel ihtiyacını Milli Savunma Üniversitesi üzerinden sağlamaktadır. Subay ve astsubay olmak isteyen adayların bu öncelikle bu üniversiteyi kazanması ve burada başarılı olması gerekmektedir. Deniz Harp Okulundan mezun olanlar subay olurken Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulundan mezun olanlar ise astsubay olmaktadır. Deniz Kuvvetlerinde subay ya da astsubay olmak isteyenleri başvuru şartlarını taşımları gerekmektedir. Deniz Kuvvetleri başvurusu 2018 istenen şartlar genel olarak şunlardır:

 • Türk Vatandaşı olmak,
 • 2018 yılında Deniz Harp Okulu ve Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu kesin kayıt tarihlerinden önce lise ya da dengi bir okuldan mezun olmak,
 • 2016 veya 2017 yılında lise ya da dengi bir okuldan mezun olmak,
 • Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okuluna başvuracak adayların erkek olması,
 • Deniz Harp Okulu için gün ve aya bakılmaksızın en fazla 20 yaşında (1998 ve sonrası doğumlu olmak),
 • Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu için ise 21 yaşında (1997 ve sonrası doğumlular)
 • Erkek adayların boyunun 162 cm’den bayan adayların boyunun da 149 cm’den kısa olmaması ve boyu ile kilo endeksinin orantılı olması,
 • İntibak ve diğer eğitimlerden başarılı olmak,
 • Güvenlik ve arşiv soruşturmasında herhangi bir olumsuzluğunun bulunmaması,
 • Devlet Güvenliği, yüz kızartıcı, hırsızlık, dolandırıcılık gibi suçlardan affa uğrasa bile herhangi bir cezasının bulunmaması,
 • Herhangi bir terör örgütü üyeliğinde ve faaliyetinde bulunmaması.

Deniz Kuvvetleri Başvurusu 2018 Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Deniz Kuvvetleri başvurusu 2018 farklı aşamalardan oluşmaktadır. Adayların yukarıda bulunan şartları sağlaması durumunda öncelikle Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Adayı Belirleme Sınavına girmeleri ve buradan başarılı olmaları gerekmektedir. Sınava katılmak isteyenlerin 9 Ocak 2018 ile 15 Şubat 2018 tarihleri arasında başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu başvuru ÖSYM üzerinden yapılmaktadır. Resmi başvuru sayfasından başvurular alınacaktır. Ayrıca mezun olmamış öğrenciler kendi okullarından mezun olmuş öğrenciler ise Milli Eğitim Müdürlükleri’nden yardım alabilmektedir. Böylece başvurular daha sorunsuz bir şekilde yapılabilmektedir. Başvuruların geçerli olabilmesi için 16 Şubat 2018 tarihine kadar gerekli olan ücretlerin yatırılması gerekmektedir. Sınav ücreti olarak 80 TL talep edilirken başvuru ücreti olarak ise 5 TL istenmektedir. Öğrencilerin bu ücretleri eksiksiz bir biçimde yatırmaları ile Deniz Kuvvetleri başvurusu 2018 geçerli olmaktadır.

Sınav başvurusundan sonra 18 Mart 2018 tarihinde bütün il merkezlerinde Askeri Öğrenci Adayı Belirleme Sınavı yapılacaktır. Sınav 10:15’te başlayacak ve toplamda 135 dakika sürecektir. Deniz Kuvvetleri başvurusu 2018 yapmayan kişilerin bu sınava girme şansları bulunmamaktadır. Ayrıca sınavda ÖSYM kuralları geçerli olduğu için kapılar saat 10:00’da kapanacak ve içeriye kimse alınmayacaktır. Dolayısıyla öğrencilerin bu durumu dikkate almalarında fayda vardır. Ayrıca adayların yanların kalem ve silgi getirmelerine gerek olmayıp bunlar sınav esnasında verilecektir. Sınavdan sonra adayların 24 Nisan 2018 ile 11 Mayıs 2018 tarihleri arasında www.msb.gov.tr adresinden tercih yapması gerekmektedir. Söz konusu tercihleri yapmayan ya da eksik yapan kişilerin başvuruları kabul edilmeyeceği için ikinci aşamaya geçmeleri mümkün olmayacaktır. Deniz Kuvvetleri başvurusu 2018 yapan ve sınava giren her adayın belirtilen tarihlerde tercih yapması gerekmektedir.

Deniz Kuvvetleri Başvurusu 2018 ve İkinci Aşama için Aranan Şartlar

Yapılan sınavın sonuçlarının 11 Haziran’da açıklanması planlanmaktadır. Başvuru sonuçları ve ikinci aşamaya geçen adaylar yine www.msb.gov.tr adresinden açıklanacaktır. Ayrıca adayların ikinci aşamaya gelirken yanlarında getirmeleri istenen belgeler de buradan bildirilecektir. Deniz Kuvvetleri başvurusu 2018 yapan kişilerin ikinci aşamaya geçmesi için bir şart daha bulunmaktadır. Başvuru yapan ve ikinci aşamaya geçen adayların mutlaka ÖSYM tarafından yapılan TYT ve YKS sınavlarına girmeleri gerekmektedir. Astsubay adaylarının sadece TYT’ye girmesi yeterli iken subay adaylarının her iki sınava da girmeleri gerekmektedir. Ayrıca adayların TYT’den en az 150, YKS’den ise en az 180 puan almaları gerekmektedir. Bu puanları alamayan adaylar elenmiş kabul edilecektir. Ayrıca bakanlık tarafından daha sonraki aşamalarda yeni bir taban puan belirlenmesi durumunda bunun da geçilmiş olması gerekmektedir.

Deniz Kuvvetleri başvurusu 2018 yapan ve ikinci aşamaya geçen adaylar daha sonra belirlenecek tarihte Ankara’da bulunan Kara Harp Okuluna gitmesi gerekmektedir. Burada adaylar iki gün boyunca farklı sınavlardan geçecektir. Öncelikle ilk gün adayların evrakları kontrol edilmekte ve eksik evrak sahiplerine ek süre verilerek tamamlamaları istenmektedir. Bu sürede tamamlayamayan adaylar elenmektedir. Adayların boy ve kilolarının uygun olmaması da elenme sebepleri arasında bulunmaktadır. Bunun dışında adaylara kişilik değerlendirme testi yapılmakta fakat burada eleme olmamaktadır. Bir tür ön mülakat gibi yapılmaktadır. Adayları en zorlayan bölüm ise fiziki yeterlilik testi (FYT) olup adaylar burada 400 metre koşu, durarak uzun atlama, mekik, basketbol topu fırlatma ve barfiks dallarında teste girmektedir. Bu beş alanın en az dördünden puan alınması gerekmekte olup aksi takdirde adaylar elenmektedir. Buradaki puanlamanın nasıl yapılacağı kılavuzun eklerinde ayrıntılı olarak belirtilmektedir. İkinci gün ise sadece mülakat yapılmaktadır. Adayların buradan da en az 70 almaları gerekmektedir.

Deniz Kuvvetleri başvurusu 2018 yapan adaylar bu aşamalardan geçtikten sonra almış oldukları puanlar değerlendirilmektedir. Adayların FYT, mülakat ve üniversite sınavından almış oldukları puanlar dikkate alınarak Aday Değerlendirme Puanı belirlenmekte ve buna göre asil ve yedek kazananlar belirlenmektedir. Adaylardan son olarak da sağlık raporu istenmektedir.

2018 – Deniz Kuvvetleri Okulu Boy Kilo Endeksi

Deniz Kuvvetleri Personel Alım Şartları

Deniz Kuvvetleri Okuluna Nasıl Girilir 2018


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.