2018 – Çocuk Yardım Parası Nasıl Alırım?

17.05.2018
A+
A-
2018 – Çocuk Yardım Parası Nasıl Alırım?

Devlet tarafından birçok konuda desteklemeler yapılmakla birlikte çocuklar da bu desteklemelerden faydalanmaktadır. Dönemsel farklılıkların yanı sıra bazı şartlara istinaden çocuklarla ilgili yardım projesi oluşturulmuştur. 2018 çocuk yardım parası nasıl alırım şartları nelerdir sorularına ait birtakım yanıtlamaları bulunmaktadır. Bu yardımlardan ilk olanı doğan çocuk ile birlikte yapılmaktadır. Bu yardımlar da kendi aralarında sınıflandırılmaktadır. Yeni doğmuş çocuklar için yapılacak olan yardımların bir tanesi için belli başlı şartlar aranmamasının yanı sıra bazı yardım projelerinde aranan niteliklerin yerine getirilmesi halinde destek verilmektedir. Bu sebepten ötürü çocuk yardım parası denildiğinde hangi yardımdan bahsedildiği tam manasıyla bilinmeli ve ona uygun şartların yerine getirilip başvuru yapılması gerekmektedir.

2018 – Çocuk Yardım Parası Nasıl Alırım Şartları Nelerdir?

2018 çocuk yardım parası nasıl alırım şartları nelerdir sorularına yönelik ilk cevap bütün yeni doğmuş çocuklara verilen destek ile alakalıdır. Bu yardım Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilmiş olup bir tane şart aranmaktadır. Bahsi geçen yardımdan faydalanabilmek için yeni çocuğu olmuş anne veya babanın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını taşıması gerekmektedir. Bunun haricinde başka bir şart aranmamasının yanı sıra ölü doğum veya düşük yapmayan her anneye çocuk yardımı yapılmaktadır. Bu yardımdan yararlanabilmek için öncelik olarak doğum raporu ile beraber başvuru yapılması gerekmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuru yapılmaktadır. Bebeğin annesi veya babası söz konusu yardıma doğum raporu ya da bebeğin kimliği ile birlikte başvuru yapabilmektedir. Başvuru esnasında gerekli yönlendirmeleri orada bulunan görevli tarafınıza yapmaktadır. Sonrasında ise verilen destek yardım 10 gün ile 45 gün aralığında anne adına açılan PTT hesabına yatırılmaktadır. Yapılan yardım tutarı ise şunlardır:

  • İlk çocuğa 300 Türk Lirası
  • İkinci çocuğa 400 Türk Lirası
  • Üçüncü ve sonrası doğan çocuklara da 600 Türk Lirası

Bu aşamada dikkatli olunması gereken önemli bir nokta vardır. 2018 çocuk yardım parası nasıl alırım şartları nelerdir sorularında verilen destek yardımlar yalnızca anne hesabına yatırılmış olup anne haricinde başka hiç kimsenin parayı alabilme imkânı bulunmamaktadır. Eğer anne Türk vatandaşı değil ise bu durumda destek yardım ücreti Türk vatandaşı olan babanın PTT hesabına yatırılmaktadır. Yapılan bu yardım haricinde babaya farklı konularda yine yardım desteği verilmektedir.

Yukarıda belirtilen şartlar 2018 çocuk parası nasıl alırım şartları nelerdir sorularına yönelik cevaplardan bir tanesidir. Diğer yardım konusunda ise birtakım şartlar aranmakta ve buna göre yardım yapılmaktadır. SSK’lı olup çalışan annelerin doğum yapması halinde yine çocuk yardımı yapılmaktadır. Ama bu verilen yardımın gerçekleşmesi için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu yardım herkesi kapsamayıp yalnızca çalışan anne veya anne adaylarına verilmektedir. Çalışan annelere verilen bu yardım için aranan şartlar sırasıyla şöyledir:

  • Çalıştığı son yıl için minimum 90 gün sigorta primine sahip olması
  • Doğum iznine ayrıldığı süre içerisinde sigortalı durumunun halen devam ediyor olması
  • Doktorunun verdiği rapora istinaden doğum iznine ayrılmış olması
  • Doğum izninin devam ettiği süreler içerisinde sigortalı işlerde çalışmıyor olması

Listelenen şartların yerine getirilmesi sonucunda doğum parası alınabilmektedir. 2018 çocuk yardım parası nasıl alırım şartları nelerdir sorularındaki mevzulardan biri de istenilen bu şartların sağlanmış olmasıdır. Kadın hakları göz önünde bulundurularak mevzuat gereği çalışan kadınlara doğum izni verilmesi zorunluluk olarak kabul edilmektedir. Bu izinlerin verilmesi sonucunda çalışamayan annelere maaş verilemeyeceğinden devlet destekleme kapsamına almaktadır. Toplamda 16 hafta olan doğum izninin ilk 8 haftası doğum öncesi sonraki 8 haftası ise doğum sonrası verilmektedir. Doğum öncesi çalışmak isteyen anne doktor raporu ile birlikte doğum yapılmasına 3 hafta kadar süre kalana dek çalışabilmektedir. Doğum sonrası ise kullanılmayan izinler de eklenip 13 hafta kadar doğum iznine ayrılabilmektedir. Kullanılmayan izinlerin parası ise yasal hakkı başladığı günden itibaren bitimine kadar ödenmektedir. Bu sayede yeni doğum yapmış anneler verilen destekleme ile biraz rahatlamış olmaktadır.

2018 çocuk yardım parası nasıl alırım şartları nelerdir konusunda yardım alacak kişilere verilen para hesaplanırken hesaplarına yatan son 3 aylık maaş dökümü incelenmektedir. Bu incelemelerde brüt maaş esas alınarak 2/3 kadarınca tutar ödeme yapılmaktadır. Bu hesaplamalara göre 112 gün yani 16 haftalık zaman içerisinde ortalama 4 bin 300 tl destek ödemesi yapılmaktadır. Bu tutar alınan maaşın yüksek veya düşük olmasına ve iş yerindeki çalışma düzenine göre artış ya da düşüş göstermektedir.

2018 çocuk yardım parası nasıl alırım şartları nelerdir konusu için yukarıda ifade edilen koşulların yerine getirilmesi durumunda doğum raporu ve doğum izin süresini beyan eden belgeler ile iş yerlerine çocuk parası için başvuru yapılması gerekmektedir. İş-yeri ise verilen belgeleri sisteme ekleyip ihtiyaç duyulan yönlendirmeleri yapmaktadır. İş yerinde verilen belgeler ile tekrar Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğünün ilgili departmanına müracaat edilebilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda çocuk yardım paraları kişinin Ziraat Bankası hesabına ödenmektedir.

2018 çocuk yardım parası nasıl alırım şartları nelerdir konusunda yukarıda belirtilenlerin dışında değişik yardım veya desteklemeler yapılmaktadır. Asgari Geçim İndirimi (AGİ) de bu desteklemelerden biridir. AGİ çocuğu olan kişilere daha fazla verilmektedir. Ayrıca ekonomik gücü zayıf olan ailelerin okuyan çocuklarına da yardım amaçlı desteklemeler yapılmaktadır. Öğrenim düzeyine göre ortaokul ve lise öğrencileri için verilen yardım ayrı olurken kız ve erkek öğrenci için de verilen yardım ayrı olmaktadır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafına yapılan başvurularda bu yardımdan faydalanmak mümkündür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.