2023 – Çocuk Yardım Parası Nasıl Alırım?

17.05.2018
1.381
A+
A-
2023 – Çocuk Yardım Parası Nasıl Alırım?

Devlet tarafından sağlanan bazı ödenekler yeni doğan çocuklar için de yapılmaktadır. Çocuk yardım parası ile ailelerin daha rahat bir şekilde çocuklarını büyütmesi ve etrafına karşı eksiklerinin giderilmesi amaçlanır. Her aile için bu şans sunulur fakat parayı alabilmek için belli başlı şartların karşılanması gerekmektedir. Bu şartlar ise yine devlet tarafından belirleniyor olup uygun görülen ailelere para teslim edilmektedir. Bu parayı aldıktan sonra çeşitli harcamalarda kullanabilir ve çocuğunuz için daha rahat bir gelecek hazırlayabilirsiniz. Ebeveynlerin kafasında sıkça dolaşan 2023 – çocuk yardım parası nasıl alırım sorusu ise yazımızın devamında yanıt bulacaktır. Yapacak olduğunuz işlemler sayesinde eğer gerekli koşulları sağlıyorsanız yeni doğan çocuğunuz için bu yardım parasını başarılı bir şekilde alabileceksiniz.

Çocuk Yardım Parası Şartları 2023

Çocuk yardım parası şartları 2023 yılı için bir değişiklik göstermemektedir. Tek fark olarak önceli yıllara nazaran verilen para miktarı artabiliyor. Fakat bu artış her yıl da uygulanmayabilir. 2023 çocuk yardım parası en az 300 TL’den başlamaktadır. Bu miktar en fazla 600’e kadar uzanmaktadır. Alacağınız para ise yaptığınız çocuk sayısına göre değişiklik gösterecektir. Tabi öncelikle gerekli başvuru şartlarını karşılamanız gerekmektedir.

  • Erkek olan kişinin sigortalı bir işte çalışıyor olup eşinin çalışmıyor olması.
  • Doğum izni boyunca başka sigortalı işlerde çalışmamak. (hamile olan kişi için)
  • Doğum iznine ayrıldığı zaman sigortanın devam ediyor olması.
  • Doğum izninden önceki son 90 güne ait sigortanın ödenmiş olması.
  • Sadece resmî kurumlardan alınan raporlar ile doğum iznine ayrılmış olmak.
  • SSK kapsamında çalışıyor olmak.

2023 Çocuk Yardım Gerekli Evraklar

2023 çocuk yardım gerekli evraklar her zamanki gibi değişiklik olmadan devam etmektedir. Bu evrakları ilgili kuruma teslim ettiğiniz zaman başvurunuz değerlendirilmeye alınır ve yeni doğmuş çocuğunuz için para ödeneği yapılır. 2023 – çocuk yardım parası nasıl alırım sorusunun ilk yanıtı olarak bu belgeleri temin etmeniz gereklidir.

  • Doğumun olduğuna dair hastaneden alınacak belge.
  • Yine hastaneden alınacak doğum raporu.
  • Anne ve babanın nüfus cüzdanı fotokopisi. (Eğer yeni kimliğiniz varsa e-devlete girip eski nüfus cüzdanı fotokopinizi alabilirsiniz.)

2023 Çocuk Yardımı Ücreti Ne Kadar?

2023 çocuk yardım ücreti en az 300 TL’den başladığını söylemiştik. Bu ücret tek çocuk sahibi olanlar için yapılmaktadır. Eğer ikinci çocuğunuz olursa 400 TL yardım alacaksınız. Üçüncü ve daha fazla çocuklar için de 600 TL ödenek alabileceksiniz. Bu ödenekler PTT’ye baba veya annenin adına yatacaktır. İki durumda da eşler yapılacak ödeneği alabilecektir. İkiz çocuk yapanlar için ise devlet oldukça büyük esneklik sağlamaktadır. İkiz çocuklar direkt olarak 2. Ve 3. Kategoride değerlendirilirler. Yani 400 + 600 TL yardım alırlar. Bu sayede ikiz doğum yapan bir kişi devletten toplamda 1000 TL çocuk yardım parası alacaktır.

2023 Çocuk Yardım Parası Başvuru Nasıl ve Nereye Yapılır?

2023 çocuk yardım parası başvuru nasıl yapılır sorusuna 5 farklı şekilde yanıt verebiliriz. Öncelikle doğum yapan kişi bir memur ise başvurusunu çalıştığı kuruma yapabilmektedir. Yurt dışında olan Türk vatandaşları ise doğumlarını elçiliklere bildirip başvurularını tamamlarlar. Onun dışında Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sosyal Yardımlaşma Platformları üzerine başvurular başarılı bir şekilde yapılabilir. Başvuru esnasında yukarıda gerekli olan şartları ve belgeleri yanınızda götürmeniz gerekecektir. Evrakları teslim ettiğiniz takdirde üzerinizden inceleme başlatılacak ve şartlara uyup uymadığınız tespit edilecek. Uygun görüldüğü takdirde de ödeneği alabileceksiniz. 2023 – çocuk yardım parası nasıl alırım sorusunu

2023 – Doğum Parası Ne Kadar?
2023 – Doğum Parası Hesaplama Nasıl Yapılmaktadır?

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.