Bekçi Alımı

2023 – Bekçilik Sınavında Sorulacak Sorular ?

Geçmiş yıllarda ülkemizde uygulanan bekçilik uygulamasının yeniden hayat geçirilmesiyle birlikte, bekçilik mesleğine ilgi duyan aday sayısında da son derece büyük bir artış yaşandı. Hem memuriyet kapsamında bir meslek olması hem de devlet güvencesinde bir meslek olması sebebiyle, bekçilik mesleğini icra etmek isteyen aday sayısının bir hayli fazla olduğunu görmekteyiz. Elbette bekçi olmak isteyen adaylar bu uygulamanın yıllar sonra yeniden başlamasından dolayı alım şartlarıyla ilgili çok çeşitli soruların cevabını merak edebilirler.

Emniyet güçlerindeki diğer birimlere yıllardır alım yapılmaktaydı. Ancak bekçilik alımlarının yıllar sonra tekrardan başlayacak olması adayların kafasında çeşitli soru işaretleri bırakıyor olabilir. Örneğin PMYO için giriş yapmak isteyen bir aday geçmiş yıllardaki alımlara bakarak bu konu hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirken, bekçilik henüz yeni bir uygulama olduğu için adayların bu meslek dalıyla ilgili kafalarındaki soru işaretleri bir hayli fazladır. Özellikle de çarşı ve mahalle bekçiliğini düşünen adaylar sınavın içeriğiyle ilgili merak içerisindedirler.

Bekçi olmak isteyen adaylardan bir takım şartlar ve yeterlilikler istenmektedir. Elbette emniyet birimlerinin tamamında olduğu gibi bekçilik mesleği için de adaylardan aranan yeterliliklerin tamamına uyulması gerekmektedir. Ancak adaylar açısından avantajlı bir durum olarak şunu belirtebiliriz ki, bekçilikte istenilen şartlar örneğin POMEM veya PAEM gibi emniyet gücü eğitim birimlerine oranla hayli kolaydır. Polis eğitim birimleri olan POMEM ve PAEM lisans mezunu kabul ederken, bekçi olmak isteyenler için ilkokul diploması yeterli olacaktır.

2023 – Bekçi Alımlarında Hangi Sorular Sorulacak ?

Bekçilik mesleğini icra etmek isteyen adayların aklındaki en önemli sorulardan biri de, bekçiliğe giriş için düzenlenen sınavın içeriğiyle ilgilidir. Örneğin PAEM ve POMEM KPSS P3 puan türüne göre alım yaparken veya PMYO TYT sınavı sonucundaki puana göre işlem yaparken, bekçi alımları için ayrı bir sınav düzenlenir. Yani çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adaylar için KPSS veya TYT gibi sınavlara girme şartı yoktur. Bekçilik adayların için ayrı bir sınav düzenlenerek, o sınav sonucuna göre bekçiliğe giriş yapıp yapamayacağına karar verilir. Adayların aklındaki en önemli sorulardan biri olan bekçilikte sorulan sınav sorularıyla ilgili daha detaylı bilgileri sizlere aktaralım;

Bekçi adayları için yapılacak olan yazılı sınavda sorulacak soruların kategorileri;

 • Türkçe
 • Matematik
 • Fen
 • Hayat Bilgisi
 • Genel Kültür
 • Sosyal bilgiler

Kategorilerinden adaylara çeşitli sorular sorulacaktır. Adaylara sorulacak olan soru sayısı toplamda 100 adet olacaktır. Ayrıca tüm adayların geçmesi gereken baraj puanı olarak 50 puan belirlenmiştir. Ayrıca adayların şunu bilmesinde fayda var, bu içinde bulunduğumuz yıl için yani 2023 yılı için geçerli olan ve belirlenmiş olan baraj puanıdır. Diğer yıllarda bu puanun değişebileceğini yükselebileceğini veya düşebileceğini aklınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz.

 • Adaylar bu sınavı geçtikleri taktirde girecekleri diğer sınav da fiziki yeterlilik sınavı olacaktır. Polis alımları hakkında bilgi sahibi olan adayların bildiği gibi parkur diye bir fiziki yeterlilik sınavı vardır. Bunun benzeri bir fiziki yeterlilik sınavı yani parkur sınavı çarşı ve mahalle bekçisi alımları için de uygulanacaktır. Adayların bu sınava girmeden önce fiziki olarak hazır olmaları gerekmetekdir.
 • Fiziki yeterlilik sınavından alınacak 60 puan ve üzeri puan kabul edilecektir. Yani yazılı sınavda 50 olan baraj puan, fiziki yeterlilikte yani parkurda 60 olacaktır. Adayların bu iki baraj puanı birbirine karıştırmaması gerekmektedir. Adaylar eğer yazılı sınavdan 50 ve üzeri fiziki mülakattan yani parkur sınavından da 60 almışlarsa sözlü mülakata başvurabilirler.
 • Sözlü mülakat için adaylardan istenilen baraj puan ise 70 ve üzeridir. Yani sözlü müalakat sonucu 70 puan ve altı alan adaylar elenirler. Kısacası adayların yazılı sınavdan 50 puan ve üzeri, fiziki mülakattan yani parkurdan 60 puan ve üzeri, son olarakta sözlü mülakattan 70 puan ve üzeri puan almaları gerekmektedir. Ne kadar yüksek puan alırsanız avantajınızın o kadar yüksek olacağını bilmeniz gerekmektedir. Çünkü bu bahsettiğimiz puanlar taban puanlar yani geçmek için gereken en düşük puanlardır.

2023 – Çarşı ve Mahalle Bekçiliği İçin Adayların Bilmesi Gerekenler

Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adaylarda istenilen bazı yeterlilikler vardır. Bu yeterlilikler ile ilgili sizlere daha detaylı bilgiler vermek gerekirse, yapmanız gereken şeyler;

 • Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adaylar eğer yukarıda bahsettiğimiz şekilde tüm taban puanları geçmişlerse, bu aşamadan sonra yapacaklar şey tam teşekküllü bir devlet hastanesinden rapor almak olmalıdır. Adaylar Çarşı ve Mahalle bekçisi olmaya elverişlidir raporu alıp güvenlik soruşturmasını bekleyeceklerdir.
 • Adaylar güvenlik soruşturmasını da başarıyla geçerlerse valilikten gelecek onayla beraber atandıkları bölgelerde göreve başlarlar. Adayların sağlık raporunda veya güvenlik soruşturmalarında çıkabilecek sorunlarda, yedek adaylar asıl adayların yerine çağırılırlar.
 • Çarşı ve mahalle bekçiliği için başvuruda bulunacak olan adayların tamamı 30 yaşından büyük olmamalıdır. Bununla birlikte adayların tamamı erkek adaylardan oluşur ve minimum boy şartı 167 cm ‘dir. Ayrıca vücut kitle endekslerinin boylarıyla uyumlu olması, ilgili kurumların adaylardan istediği şartlardan bir diğeridir.
 • Bekçilik görevini icra etmek isteyen adaylarda aranılan şartlardan bir diğeri de bulunduğu ilde minimum 1 yıldır ikamet etmesinin zorunluluğudur. Yani çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adaylar 1 yıldır bulunduğu il sınırında ikamet etmelidir.

Adaylar için diğer bir önemli konu da girecekleri sınavın ve mülakatların etki oranıdır. Daha detaylı bilgi vermek gerekirse, çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adayların girdikleri yazılı sınav sonucunda aldıkları puan %25 oranında etkilidir. Fiziki mülakat %25 oranında etkilidir. Sözlü mülakat ise %50 oranında etkilidir.

Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır ? Şartları Nelerdir ?

Mahalle Bekçisi Alımı ve Başvuru Şartları

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

26 Yorum

 1. Bekçilik sınavı için hangi çalışma kitabını önerirsiniz. Teşekkürler. Selamette kalın

 2. Sınav başvuru dilekçesi,nı nasıl hazırlıyoruz.para yatırdıktan sonrakı kayıtta barkod olan dılekcemı oluyor….

  f. Kendisi ve evli ise eşinin Yönetmeliğin 5’inci maddesinde belirtilen engel hallerinin
  bulunmadığını ifade eden yazılı beyanlar….Bunları bız normal A4 emı yazıyoruz yoksa bır hastahaneyemı gıtmemız gerekıyor……

  Saglık bılgılendıme formunu nereden alıyoruz…yardımcı olursanız sevınırım kolay gelsın

 3. Sınav tarihi ne zaman ve mesaj yoluyla bizi bilgilendirecek misiniz şu tarihte bu yerde gibisinden

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu