2019 – Bekçilik İçin Sağlık Yönetmeliği Nasıl ?

2019 – Bekçilik İçin Sağlık Yönetmeliği Nasıl ?

Bekçiliğin tekrardan aktif olarak başlatılmasıyla birlikte bekçi olmak isteyen adaylar da mahalle ve çarşı bekçiliği ile ilgili araştırmalara başladılar. Özellikle de ilkokul mezunlarının da bekçi olabileceğinin açıklanmasıyla birlikte insanlar bekçilik mesleğine yoğun talep göstermeye başladılar. Bekçi olmak isteyen adaylar bu mesleğin hem devlet güvencesinde olması sebebiyle, hem de emniyet güçleri çatısı altında hizmet veren bir meslek dalı olması sebebiyle rağbet göstermektedirler.

Emniyet güçleri bünyesindeki tüm meslek gruplarında olduğu gibi bekçi olmak isteyen adayların da bazı şartları karşılaması gerekmektedir. Neticede adayların tamamının bekçi olarak alınması gibi bir durum söz konusu olamaz. Bunun içinde adaylar arasından bazı kriterlere göre çeşitli elemeler yapılarak çarşı ve mahalle bekçiliği için alımlar yapılmaktadır. Bu kriterlerden en çok göze çarpan adayların ilkokul mezunu olabilmesidir. Diğer emniyet birimlerinde en az lise mezunu adaylar alınırken bekçilik için böyle bir şart yoktur.

Bir diğer kriter ise çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adaylar için özel bir sınav yapılacak olmasıdır. Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adaylar KPSS veya TYT gibi sınavlarla alınmazlar. Bu adaylar için 100 soruluk ayrı bir yazılı sınav düzenlenir ve adayların tamamı bu sınavdan alacakları puanlara göre değerlendirmeye alınırlar. Elbette yalnızca yazılı sınav sonucuna göre de çarşı ve mahalle bekçisi olmak mümkün değildir. Mülakat aşamalarından da adayların başarıyla geçmesi gereklidir. Tüm şartların detaylarını kaday kitapçığından öğrenebilirsiniz. Ayrıca bekçilik için ön başvuruların devam ettiğini sizlere bildirmekte fayda var.

2019 – Bekçi Olabilmek İçin Sağlık Raporu Alırken Yapılacaklar

Mahalle ve çarşı bekçisi olmak isteyen adayların birçok şartı karşılaması beklenmektedir. Bu şartlar hakkında sizlere detaylı bilgi verecek olursak, yaş şartı, sağlık şartı, boy ve kilo şartı, yazılı sınav baraj puanı, mülakat puanları gibi çok çeşitli kategorilerde şartlar mevcuttur. Bununla birlikte adayların aklında soru işareti oluşturan durumlardan biri de bekçi olabilmek için aranan sağlık şartlarıdır. Bu şartlar resmi gazetede yayınlanan emniyet güçleri için sağlık şartlarıyla aynıdır.

Çarşı ve mahalle bekçiliği mesleği de emniyet güçleri içinde yer alan bir meslek grubu olduğu için, aranılan sağlık şartları da polislik ile aynıdır. Sizler için 2019 yılı çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adaylarda aranan sağlık şartlarını sırayla yazacak olursak;

 • Adayların istenilen sağlık şartlarına uygun olması mecburidir. Yönetmelikte yer alan 21. Maddeye göre adayların muayenesini yapan sağlık kuruluşlarındaki görevli doktorlar, adayların hastalıkları varsa da bu hastalığın emniyet güçlerinde çalışıp çalışamayacakları konusunda etkisi olup olmadığına karar verir.
 • Çarşı ve Mahalle bekçiliğine girmek isteyen adayların tam teşekküllü hastanelerden rapor alması gerekir. Bu rapor kanunlarda yer alan şekilde düzenlenmiş olmalıdır.
 • Adaylar mevcut olan sağlık durumlarına göre değerlendirilmektedir. Tıbbi operasyonlar veya tedaviler ile düzeltilebilen sağlık sorunlarının ve patolojilerin adaylar başvuruda bulunmadan evvel düzeltilmiş olması gerekir. Adayların başvurusu gerçekleştikten sonra böyle bir hak tanınmaz. Yani adaylar tedavilerini başvurmadan önce olmak zorundadırlar.
 • Adaylar üzerlerinde yer alan TC kimlik numaralı kimlikleriyle hastanalere gitmek zorundadırlar. Ayrıca giriş raporunun eksiksiz bir şekilde doldurulmuş olması gerekmektedir. Tüm alanlar ve bilgiler eksiksiz ve bilgilendirici şekilde doldurulmuş olmalıdır.
 • Adaylar içi yapılan görüntüleme yöntemleriyle birlikte organ ve diğer vücut fonksiyonlarının tepit edilmesi için kullanılan yöntemlerin tamamının sonuçları ile birlikte uzman hekimler tarafından gerçekleştirilecek tüm muayene sonuçları da bu rapor üzerinde tam olarak yazılmalıdır. Eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekmektedir.
 • Raporda karar ve teşhis yerleri kesinlikle boş bırakılmamalıdır. Eğer uzman hekimler bir hastalık tespit etmişlerse, bu hastalıkla birlikte hastalığın hangi dilimde olduğu da belirtilmelidir. Ayrıca herhangi bir hastalığı bulunmayan adaylar için teşhis yazan kısıma doktor tarafından sağlam yazılması
 • Bununla birlikte karar hanesine de doktor tarafından öğrenci olabilecek durumda olan adaylara öğrenci olabilir yazılır. Öğrenci olamayacak durumdaki adaylara da öğrenci olamaz yazılmaktadır.
 • Adayların muayene ve bulgu sonuçları ile tehşis ve karar arasında çelişki olmaması gerekir. Yani tüm kısımlar birbiriyle uyumlu ve doğru şekilde doldurulmuş olmalıdır.
 • Eğer adaylar bu raporları usulüne uygun olarak değil de eksik şekilde ilgili kurumlara iletmişlerse, ilgili kurumlar da adaylara belgenin usülen eksik olduğunu beyan eder. Bununla birlikte raporların aday tarafından düzelttirilmesi beklenir. Yani rapor adayın muayene olduğu hastaneye iade edilerek eksiklerin tamamlanması sağlanır.
 • Rapor usülen uygun ise raporda yer alan usülen incelenmiştir kısmı adayın eğitim alacağı kurum tarafından onaylanır.
 • Eğer adayın eksikleri giderilmemişse ve rapor usülen uygun hale getirilmemişse bu durumda okul tarafından da usülen uygundur alanı onaylanmaz. Böyle bir durumda da adayların raporları çarşı ve mahalle bekçiliği alımları için incelemeye alınmaz. Adaylar için raporun eksiksiz ve incelenmiş olması şarttır. Ayrıca raporların usülen uygundur alanı da onaylanmış olmalıdır. Kurulun karşısına gelecek rapor eksiksiz bir şelilde gelmek zorundadır.
 • Adaylar daha önceki geçirdiği raporları ve hastalıkları eğitim kurumuna bildirmek zorundadır. Adayın tüm eski ve yeni raporları ile birlikte tüm belgeleri okul tarafından girişteki rapora ilave edilir. Bu belgeler de daire başkanlığına teslim edilmektedir.

Adaylar için istenilen sağlık raporuyla ilgili çok fazla detaylı bilgi yer almaktadır. Biz bu bilgilerden bazılarını sizler için açıkladık. Bununla birlikte diğer tüm şartlar ve detaylar aday kitapçığında yer alacaktır. Ayrıca adayların sağlık yönetmeliği ile ilgili tüm detaylı bilgilere de ulaşması mümkündür. Sağlık yönetmeliği ile ilgili detaylı bilgileri resmi gazetenin internet sitesinden edinerek aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz.

Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır ? Şartları Nelerdir ?

2019 – Bekçilik Sınavında Sorulacak Sorular ?

2019 – Bekçi Maaşları Ne Kadar?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 155 YORUM
 1. Avatar Savas dedi ki:

  İlkokul mezunları başvurabiliyomuydu

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Hayır

  2. Avatar Ahmet gök dedi ki:

   Şırnak için bekçi alımı varmı varsa başvuru ne zaman 🙏

 2. Avatar Senayi dedi ki:

  Bekcilik icin Saglik raporunu herhangi bir devlet hastanesinden alabiliyormuyuz.yoksa onlarmi sevk edicek .

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Onlar götürecek.

 3. Avatar Senayi dedi ki:

  Bekcilik icin on basvuru yaptim il giresun ben eynesil ilçesinde ikamet ediyorum .atamaları giresun genelimi olucak yoksa sadece nüfusum gereği eynesilmi. Burdaki amacım giresun geneli 75 kişi alıncak ilçe küçük alım az olur.bunu öğrenmek istiyorum

  1. Avatar Admin dedi ki:

   İl geneline olacak.

 4. Avatar Harun aksan dedi ki:

  Benim sağ kolumda kare şeklinde sol da ise çubuk şeklinde yanık var ama engel olur mu olmaz mi acaba

  1. Avatar Admin dedi ki:

   sorun olmaz

 5. Avatar İsmail dedi ki:

  Başvuru noktaları neresi ve nasıl başvuru yapıyoruz

  1. Avatar Admin dedi ki:

   İnternetten başvuruyorsun

 6. Avatar Musa dedi ki:

  Kekemelik bekçilik için engel midir?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Aşırısı evet

 7. Avatar Recep dedi ki:

  Ben 2009 yılında karacigerde kist vardi ameliyat olmuștum bi sıkıntı cikarmi

  1. Avatar Admin dedi ki:

   doktor takdirindedir

 8. Avatar muammer dedi ki:

  bir önceki alımda sağlıktan elenmiştim fakat şuan o sıkıntım yok tekrardan sağlık raporu alıp bir önceki döneme ait haklarımı talep edebilirmiyim. bu kolaylık polisler için sağlandı bizide etkilermi

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Şansını deneyebilirsin.

 9. Avatar Kalender dedi ki:

  Kolumda dovme var herhangi bir unsur teskul edermi

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Nerede olduğuna bağlı.

 10. Avatar Yakup dedi ki:

  Sağ kulağım 22 db bu engelmidir…

  1. Avatar Admin dedi ki:

   sorun olabilir

 11. Avatar Mustafa ozturk dedi ki:

  Sol kolumda belirgin faca izi var sorun yaratirlarmi

  1. Avatar Admin dedi ki:

   sorun olur

 12. Avatar Ahmet göl dedi ki:

  E devletten ön başvurı yaptim. Başvurunuz kabul edildi dedi peki bundan sonraki aşama nedir ne yapmam gerekiyor yazarmisiniz madde madde rica etsem

  1. Avatar Admin dedi ki:

   duyuru yapılacak bekleyin

 13. Avatar Ahmet göl dedi ki:

  Şuan ne yapmam geeekiyor bilmiyorm

  1. Avatar Admin dedi ki:

   ön başvuru yapacaksın

 14. Avatar Mesut dedi ki:

  Yüzümde ben var sorun olurmu bekci alımlarında

  1. Avatar Admin dedi ki:

   ne kadar büyük olduğuna bağlı

 15. Avatar Ali dedi ki:

  Sağlık(heyet) raporunu mulakattan önce mı sonra mı almalıyız. herhangi bir hastaneden alabiliyor muyuz yoksa bizi yönlendirecekleri hastaneden mi almamız gerekiyor.

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Siz almayacaksınız onlar götürecek.

 16. Avatar murat dedi ki:

  sağ böbreğim normalden küçük az çalışıyor yok hükmünde karar verildiği için askerden geri göndermişlerdi askerlik yapamaz raporu ile. bu bekçilikte sorun olur mu başvurumu yaptım paramı yatırdım

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Sorun olur.

   1. Avatar Ali dedi ki:

    Askerlik yapmadım okuldan dolayı erteledim bunu onlara desem sorun olur mu

    1. Avatar Admin dedi ki:

     Şansını denersin.

 17. Avatar Ali dedi ki:

  Askerlik yapmadım okuldan dolayı sorun olur mu

 18. Avatar Ahmet dedi ki:

  Sol omzumda 20 cm doğum lekesi var açık renkli dikkatli bakılmazsa görülmüyo bile ve tişört giydiğimde görünmüyo bu sorun olurmu. teşekkürler

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Kurul karar verir durumunuza göre.

 19. Avatar sinan dedi ki:

  Hepatit b engel olurmu ya birisi bisey soylesin 😟

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Engeldir.

 20. Avatar erkan dedi ki:

  hepatit b taşıyıcılık engelmidir ? eğer enzim değerlerine dikkat edilip bu değerler normale düşürülürse bi sıkıntı yaşanır mi. çünkü polislikte olabiliyordu.

  1. Avatar Admin dedi ki:

   polislikle aynı şartlar var

   1. Avatar sinan dedi ki:

    Yine bu sitede gördüm hepatit b taşıyıcı oldsan bile eleniyormuşsun. Ama başka bir sitede ise eğer enzim
    Değerlerin 2000 üstünde değilse sıkı tı yok diyo. Kesin doğru olan hangisi? Teşekkürler

 21. Avatar Mustafa dedi ki:

  Hepatit b taşıyıcı engel teşkil eder mi? Benim tanıdığım çok kişi var hepatit b taşıyıcı polis. Benim enzim değerlerim. 2000 nin altında. Sağlıktan geçebilir miyim sizce ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Yeni alımlarda sorun oluyor.

 22. Avatar Süleyman dedi ki:

  Sağ gözümde keratakonus vardı lazer ameliyat o oldum ve hastalık durduruldu heyette bir sıkıntı çıkarırlar mu

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Doktor takdirinde

 23. Avatar Yunus Emre dedi ki:

  Karaciğerde 2 cm link hemanjiom var engel olur mu

  1. Avatar Admin dedi ki:

   doktor takdirinde

 24. Avatar Garip dedi ki:

  Sol kulak sağlam sağ kulak %85kaybetmisim işitme cihazı içten taktirip sağlık mülakatindan gecebilirmiyim

  1. Avatar Admin dedi ki:

   hayır

 25. Avatar muhammet dedi ki:

  böbrek taşı sağlık kontrolünde problem yaratır mı?

 26. Avatar Aykut dedi ki:

  Gilbert sendromu bekçiliğe engelmidir

  1. Avatar kadir dedi ki:

   Slm kardeş bende bu hastalık var bana ulasabilirmisin 05432330063

 27. Avatar Okan06 dedi ki:

  Hocam kolay gelsin size bişey danışacam… Hocam ben Nisan ayında Ankara keçiören gara hastanesinde çmb saglık muanesi oldun ve gözden elendim… Şimdi gözümün iyileştiğini gösterir belge alsam 1 yıl geçmeden geri bekciliğe başlarmıyım yoksa temelli elendimmi

  1. Admin Admin dedi ki:

   elendin

   1. Avatar Okan06 dedi ki:

    Hocam saglıktan elendikten sonra 1 yıl içinde tekrar rapor alsak tekrar hastaneye sevkediyolarmı… Yeni yönetmelikte gösterilir

 28. Avatar Murat dedi ki:

  Selamın aleyküm admin sonuçlar açıklandı 180 asil 36.yedegim gelme ihtimali var mı

   1. Avatar İbrahim dedi ki:

    Admin mrb sağlık raporundan sağ kulak 35db sol 23 en kayıp nekadar sorun olur.

    1. Admin Admin dedi ki:

     doktor takdirinde…

    2. Avatar İbrahim dedi ki:

     Bekçilik sağlık raporu itiraz dilekçesini nasıl yazabilirim yada nerden alabilirim

 29. Avatar kadir dedi ki:

  Gilbert sendrom hastalığı bekçiliği engelmi

  1. Admin Admin dedi ki:

   evet…

 30. Avatar cihan dedi ki:

  sol gözde %60 görme kaybı buna bağlı askerlik görevinden 2 ay sonra muafiyet engelmi

 31. Avatar Barış dedi ki:

  Böbreğimde 4mm taş var.Ancak hastane doktoru doktor 8-A-2 bendini yazdı ve çok küçük problem olmaz dedi.Bu doğrultuda heyet raporu ankara’dan döner mi yada sıkıntı çıkar mı?

 32. Avatar Özkan Ç. dedi ki:

  Kolumda sinir ezilmesinden dolayı hafif eğrilik var hareket kısıtlılığı yok bu sorun olur mu ?

  1. Admin Admin dedi ki:

   evet….

 33. Avatar Srcan dedi ki:

  Demir eksikliğinden kaynaklı kansızlık çıktı. Elenir miyim

  1. Admin Admin dedi ki:

   hayır….

   1. Avatar Srcan dedi ki:

    Peki anemiden dolayı elenirsin dediler. Akdeniz anemisi ile Demir eksikliğinden kaynaklı anemi farklı. Yani Akdeniz anemisinden dolayı mı öyle dediler (bekçilikte)

    1. Admin Admin dedi ki:

     kansızlık her 10 kişiden birinde var ama akdeniz anemisi doktor takdirinde…

  2. Avatar ibrahim dedi ki:

   Kardeşim Sonuç Ne Oldu Heyet Ne Sonuç Ne Çıktı

 34. Avatar Ibrahim dedi ki:

  Kardeşim ön sağlık başvurusunda ameliyat olduğunu belirtmiş yani sağlık formunda kutucuğa isaretlemis heyet sağlık raporunda aynı forma ameliyat olduğunu isaretlememis heyet olumlu verdi sorun olur mu lütfen cvplrmisiniz

 35. Avatar EFE EFE dedi ki:

  BEN HIV HASTAYIM ACABA HIV OLMAM SORUN TEŞKİL EDER Mİ?

  1. Admin Admin dedi ki:

   evet…

 36. Avatar Tataroğlu dedi ki:

  Tüm bölümler sağlam yazdı sadece 2 tane bölüm A maddesi ekledi bu herhangi bir sorun çıkartırmı ve ankaraya giden sağlık raporu olumsuz dönme şansı varmı

  1. Admin Admin dedi ki:

   evet..

 37. Avatar Kaan dedi ki:

  Hocam benim yüzük parmağımın ucu kesik Bi sıkıntı olur mu sağ el

  1. Admin Admin dedi ki:

   evet…

 38. Avatar Ahmet dedi ki:

  Bekçilikte gözden 0.5-1 arası astigmot denildi. Sağlık raporu aldığım hastanedeki heyetten
  herhangi bekçiliği engellicek bı durum yok denildi . Astigmat Ankara’daki sağlık kurulunda sıkıntımidir

 39. Avatar Kerem dedi ki:

  Varikosel ameliyatı oldum bekçilik için engel midir

 40. Avatar Burak dedi ki:

  Mrb kolay gelsin sol gözden kornea nakli oldum gözlüksüz %40 goruyor 1 yil oldu ameliyat olali belki gorme artacak sağ gözüm 100% 100 bekcilige basvurabilirmiyim

 41. Avatar tugay dedi ki:

  renk körlüğü bekçiliğe de engel mi

  1. Admin Admin dedi ki:

   evet…

 42. Avatar sinan dedi ki:

  MERHABA AKÇİĞER SÖNMESİ Pnömotoraks YAŞADIM 19.08.2018 TARİHİNDE FAKAT AMELİYAT OLMADIM DREN TAKILDI YANİ TÜP Torakostomi DENİLEN YÖNTEM UYGULANDI 8 GÜN HASTANEDE YATTIM FAKAT ŞUAN ESKİSİ GİBİYİM KOŞUYORUM TOP OYNUYORUM HİÇBİR DEĞİŞİMİM YOK BEKÇİLİK İÇİN ENGELMİDİR.NE YAPMAM GEREK

  1. Admin Admin dedi ki:

   Doktor takdirinde..

 43. Avatar ahmet dedi ki:

  tek testis bekçiliğe engel midir

  1. Admin Admin dedi ki:

   evet…

 44. Avatar Fehmi Sevgi dedi ki:

  Sol omuzumda küçük Faça ızı var sorun olur mu bide ilkokul mezunu başvuru yapabiliyor mu en son lise ve dengi olması gerekiyordu

 45. Avatar Yalcın dedi ki:

  Gözlük kullanmak engel taşıyormu ?

  1. Admin Admin dedi ki:

   evet…

 46. Avatar İbrahim dedi ki:

  Slm admin ben bu yıl katarakt ameliyati olduğumdan dolayı elendim.bir dahaki alımlarda tekrar başvursam bu sıkıntıyla tekrar karşılaşır miyim saglik sorunları sisteme kaydediliyor mu teşekkürler

 47. Avatar İbrahim dedi ki:

  Bu yıl bekçilikte onlarin belirlediği hastanede sagilik raporu cikardim heyetten bekci olur sonucu çikti ancak Ankaradan katarakt ameliyati oldugum icin kararın olamaz diye değiştirilmesi gerekir diye olumsuz aldım ne yapmam lazım idari mahkemeye başvursam sonuç alabilir miyim

  1. Avatar Selim dedi ki:

   Merhabalar birsey sorabilir miyim ? Ön saflığa girdiğinizde esgal belirleme dövme, dikiş izi vb. seyleri nasıl inceliyorlar ve karar veriyorlar yardımcı okursanız sevinirim. Yani uzaktan mi yoksa ayrıntılı mi ? Çünkü dirseğim de ince şekilde dövme var uzaktan belli olmuyorda.

 48. Avatar İbrahim dedi ki:

  1 ay önce ayağımdan menisküs ameliyatı oldum sıkıntı olur mu ?

  1. Admin Admin dedi ki:

   ileride hareketlerinizi engellemiyorsa ve ameliyat izini çok belli etmiyorsa sıkıntı olmaz…

   1. Avatar İbrahim dedi ki:

    Çok teşekkürler sağolsun hareket sıkıntım yok çok şükür iyi çalışmalar.

 49. Avatar Ali dedi ki:

  Merhabalar,

  Küçük bir sorum olacak.Saçımda küçük bir leke var, yer olarak sağ kulağımın üzerinde kalıyor.Sıkıntı olur mu?

  1. Admin Admin dedi ki:

   eşkal belirleyici olmaması gerekiyor…

 50. Avatar cüneyd dedi ki:

  ben geçenki alımlarda kolumdaki dövmeden elendim fakat şuan sildiriyorum lazer ile . bu alımlar mart 4 te sanırım duyuru olup başlıçak ön saglık muayenesne kadar dövmeye lazer tedavisine devam ediyorum . soluk kalabilir kolumda herhangi bir sıkıntı çekermiyim bu sefer bu meslegide çok istiyorum elendigim günden beri kafam bozuk zaten . soluk kalabilir. dövme . sıkıntı olurmu

  1. Avatar Selim dedi ki:

   Merhabalar. Benimde dövmem var sağ dirsekte yıldız ama kalem şeklinde ince. Bende korkuyorum elenmekten sizin dövmeniz neredeydi ben ilk defa gireceğim icin biraz bilgi toplamaya çalışıyorum yardımcı olursan sevinirim

 51. Avatar mahmut dedi ki:

  admin 10 yıl önce kanserdim yumurtalığım alındı ve askerlik muafiyet aldım bekçiliğe basvurubilir miyim ön saglıkta elenirmiyim

 52. Avatar Ahmet dedi ki:

  Merhaba ben majör depresyon

  hastasıyım tedavi olduktan sonra başvurabilir miyim

 53. Avatar cüneyd dedi ki:

  kolumda dirsek üzerinde kalan bir dövme var geçen sene girdigimde elediler ama yazlık üniformadan karşılaştırdım denedim gözükmüyor dirsek üzerinde kalıyor . yönetmenlik degişmiş bu sefer hakkım varmı + ben zaten şuan sildirme aşamasındayım dovme bayagı soldu muhtemen ön saglık kontrolune nisan gibi çagırırlar o zamana kadar bayagı bayagı gider . böyle herangi bi soluk gölge gibi dursa sıkıntı çıkarırlarmı ? geçermiyim

  1. Avatar Selim dedi ki:

   Merhabalar. Benimde dirseğimde ince yıldız dövmesi var ve ilk kez gireceğim. On sağlıkta inceleme detaylı ki yapılıyor nasıl oluyor yardımcı olursan sevinirim hiç bilgim yok

   1. Admin Admin dedi ki:

    sildirmeniz gerekiyor…

 54. Avatar Çelebi dedi ki:

  Hebatit b taşıcısıyım sağlıkta sorun olurmu

  1. Admin Admin dedi ki:

   evet…

 55. Avatar Ahmet dedi ki:

  18 yasındayım bekçilige basvurabılıyorum ama 18 yasında askerlık gorevı yok 18 yasındakılere askerlık gorevı sart degıl demı

 56. Avatar Ferhat dedi ki:

  Ben hafif kekemeyim . Sorun olurmu

  1. Admin Admin dedi ki:

   evet…

 57. Avatar Burak dedi ki:

  Diyabet hastasıyım ve insülin kullanıyorum. Bu durum engel teşkil eder mi?

  1. Admin Admin dedi ki:

   evet…

 58. Avatar Yusuf yaprak dedi ki:

  Hepatit B var bir sıkıntı olurmu

  1. Admin Admin dedi ki:

   evet..

   1. Avatar Mustafa dedi ki:

    Göz tembelliği bekçi olmaya engel mi

    1. Admin Admin dedi ki:

     evet..

 59. Avatar halit dedi ki:

  admin ben daha 11 yasımda beyın amelıyatı gecırdım ufak operasyon ama dıkıs ızı kaldı saclarım ortuyor sorun olurmu

  1. Admin Admin dedi ki:

   doktor takdirinde..

 60. Avatar Soner dedi ki:

  Sağ omuzları kolum arasında 3 tane faça izi var küçük çok belli etmiyor engel olurmu başvuruya