Ana Sayfa / Ç. ve M. BEKÇİSİ / 2018 – Bekçi Alım Şartları Nelerdir ?

2018 – Bekçi Alım Şartları Nelerdir ?

Son zamanlarda en çok dillendirilen iş alanları arasında bekçilik de yer almaktadır. İçişleri Bakanlığı’nın duyurusu sonrasında bekçi alımı konusu da netlik kazandı. Bekçi alımları 772 Sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçisi Kanunu kapsamında gerçekleşiyor. Görevlendirilecek bekçiler, Emniyet hizmetleri sınıfında görevlendirilecek. Bekçi adayları öncelikle sözlü bir sınava tabi tutulacak. Sonrasında ise yazılı bir sınava tabi tutularak başarılı olanlar bekçi olarak görevlendirilecek. Bekçi alımıyla ilgili başvuruların sayısı gün geçtikçe artış gösteriyor. Hemen her il kendi bünyesinde alacağı bekçilerin sayısını belirlemeye başladı. Bu doğrultuda pek çok ilde duyurular da yapılmaya başlandı. Sadece İstanbul’da 2000 bekçinin görevlendirilmesi bekleniyor. Bekçi alımları konusunda bazı kriterlerinde bulunduğu biliniyor.

Bekçi alımları için başvurular pek çok ilde başlamış durumda. İçişleri Bakanlığı toplamda 7000 bekçinin görevlendirileceğini açıklamıştı. Bu doğrultuda bekçi alımı işlemleri için gerekli olan kriterler de netlik kazanmaya başladı. Öncelikle müracaatlarda KPSS şartının aranmayacağı biliniyor. Görevlendirilecek bekçilerin erkek olmaları ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları gerekiyor. En az lise mezunu olanlar arasından bekçilerin seçileceği biliniyor. Ayrıca ön lisans, lisans ya da lisansüstü mezunu olan bireylerin de bekçilik için başvuruda bulanabileceği başvuru kılavuzlarında yer alıyor. Bunun yanı sıra adayların askerlik yapmış olmaları da aranılan koşullar arasında yer alıyor. Bekçi alımlarına yaş kriteri de getirildi. Bu doğrultuda adayların 30 yaşından büyük olmamaları da gerekiyor.

Bekçi Alımlarında Aranacak Koşullar

Bekçi alımlarında bazı koşulların da aranacağı biliniyor. Bekçilik görevi için başvuruda bulunacak kişilerin bekçilik görevine engel olacak bir hastalık durumunun bulunmaması gerekiyor. Ayrıca engel durumunun da bekçilik görevini yerine getirmesine engel teşkil edecek nitelikte olmaması gerekiyor.

Bunun yanı sıra sağlıklı olduklarını sağlık kurulunca alınacak olan evraklarla belgelendirmeleri de gerekiyor. Bunların yanı sıra bekçi alımları konusunda başvuruda bulunacak adayların 6 aydan fazla ceza almamış olmamaları gerekiyor. Yine affa uğramış dahi olsa yüz kızartıcı bir suçtan hapis cezası almamış olma şartı da aranıyor. Bütün bunların yanı sıra bekçi adaylarında aranılan diğer şartlar şu şekilde sıralanıyor;

 • Kamu haklarından mahrum olmamak ya da kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası almış olmamak.
 • Türk toplum anlayışına göre kötü şöhretli olarak tanınmamak.
 • Başvuru yaptığı il sınırları içerisinde en az 1 yıl süreyle ikamet etmiş olmak.
 • Boy ölçüsünün en az 167 cm olması.
 • Beden kitle indeksinin normal standartlar aralığında olması.

Bekçi alımları kapsamında görevlendirilecek bekçilere Özel Harekat polisleri eğitim verecek. Eğitim verilecek alanlar ise; silah kullanma teknikleri ve araç durdurma yöntemleri gibi alanlardan oluşacak. Ayrıca bekçilerin cop, el feneri, kelepçe, düdük ve tabanca taşıyor olması planlanıyor. Bekçilerin alacağı maaşlar ise merak konusu olmaya devam ediyor. Bu doğrultuda bekçilerin; 2.800 ile 2.900 arasında bir maaş alması bekleniyor.

Bu makalede tam 62 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

62 Soru Var

 1. Gözden eliyolarmı uzaklık konusunda

 2. acba lise terk ola bilirmi ama acık ögretim okuyorum bu başvurular nasıl yapa bilirim?

 3. basvuruyu nerden yapacaz ???

 4. Merhaba mülakat sınavı ile yazılı sınav ortalaması mı alınıyor hangisi daha ağır basıyo ve 100 kişi alınacak yerde kaç kişi tahmini yazılı sınava girer tesekkurler

 5. 2018 de bekçi alımı olacak mı bilgi verir misiniz

 6. 2018 d.bakır bekçi alım ları varmı

 7. Başvurular ne zaman başlar ?

 8. Merhaba mardinde bekçi alımı yapılacak mı

 9. Doğu bolgesine alım yapılacakmı hakkari mesela
  2018 de de alımlar olacakmı

 10. Neden bayan alımı yok ?
  Diyarbakırda alım olur mu?

 11. Sayın admin mardin/kızıltepe için lise terk olurmu?

 12. Mardin’de ilk etapta arkadaşlarım ilkokul mezunu olarak hepsi bekçi olabildiler size referans olcaz diyorlar.faydaları dokunurmu bize…lise terk?

 13. Ya benim bekcilik sinaviyla arka arkaya baska bi sinavimda cikti acaba yazili sinavdan 60 dk dan once cikma durumumuz oluyormu?

 14. Selamun aleykum admin 2018 subat mart gibi yeniden alim.olcak diye bi duyum aldim boe bisey varmi

 15. Doğuda ilkokul
  Batıda lise mezunu doğrumudur
  Doğu ill valilikleri resmi sitede ilkokul yazıyor
  Cevap yazabilirmainiz

 16. Merhaba admin 1986 doğumluyum bir yaşla kaybediyorum giremezmiyim ?
  2018 başvurular nezaman teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim..

 17. Merhaba,
  Mersin icin 2018 de tekrar bekçi alimi yapilacak midir bilgi alabilir miyim?

 18. SINAVI GECTIK EĞİTİME NE ZAMAN BAŞLANACAK BİLGİNİZ VARMI

 19. Benim sağ kulağım hiç duymuyor başvuru yapabilir miyim

 20. 2018’de başvuru olucakmı. Şartların hepsi bana uyuyor. Kasım ayındaki başvuruyu kaçırmışım. Alım olurmu 2018 de. Admin.

 21. Bekçilik için sağlık raporu almaya gittiğimizde bekçi olur yada olmaz kararını bizi muayene eden doktor mu verecek yoksa en son bir kurula mı çıkacaz kurul mu verecek kararı ??

 22. Ben öğrenci olduğum için henüz askerlik yapmadım okulum devam ediyor bende başvuru yapabilirmiyim ?

 23. Bekçilik için sağlık raporu almaya gittiğimizde bekçi olur yada olmaz kararını bizi muayene eden doktor mu veriyor yoksa en son bir kurula felan mı çıkıyoruz ? Son kararı kim veriyor cevaplarsanız sevinirim

 24. Merhaba iyi günler ben bekçilik sınavına girdim de şu anda ilçemize 30 asıl bekci alınıyor, bende 11.inci yedeklerdeyim, 30 asıllardan ancak 11 kisi elenme ihtimalinde cağirilacigimi biliyorum ama asıl merak ettiğim konu şu? acaba herhangi bir ek bekci alımında yedeklere öncelik verirlermi yada girebilme ihtimalim nedir bu konu hakkında fikrinizi alabilirmiyim.

 25. Hepatit b hastaligi olan sinavi kazansada alinmayacakmi belli sarti varmidir

 26. Askerlik şartı neden kaldırılmıyor zaten devletin kolluk kuvveti olarak görev yapılıyor?madem kaldirilmiyor en azindan tecillilere şans verilsin..

 27. Lise mezunuyum ama askerlik yapmadim universiteye açiktan girecem başvuru yapabilirmiyim

 28. Merhaba

  Hakkari ye alım olacakmı
  Net bşy varmı başvuru tahmin ne zaman başlar
  Orda diploma veya taksitname diyor
  Lise 1 terk taksitname var
  Bilgi üniversite den yönetici sertifikam
  Türliye perderden gıda uzman diplomam var değerlendirilirmi bunlar

 29. Merhaba, bekçilikten polis özel harekata geçiş yapılırmı?

 30. Merabalar, iyi günler öncelikle şunu sölemek istiyorum:Bekçi alımları İstanbul için 2018 yılında ne zaman başvurular yapılacak!!! yapılacak olan başvurularda Lise mezunuyum Üniv.’den dolayı 2021 ‘e tecilliyim; askerlik tecilim başvurumda sorun olur mu?

 31. Slm Kahraman maras ta alim olacakmi iyi gunler

 32. Adana için kontenjan varmı tekrar 2018 için

 33. 2018 hangi ayinda yapilacak ankara var mi

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir