Bekçi Alımı

2023 – Bekçi Adaylarında Boy Şartı Var Mıdır ?

Geçtiğimiz aylarda yeniden yürürlüğe giren çarşı ve mahalle bekçiliği uygulaması ile birlikte birçok vatandaşımız bekçi olmak için başvuruda bulunmuştu. Özellikle de Haziran ayı içerisinde yapılan çarşı ve mahalle bekçiliği başvurusu için birçok aday yoğun şekilde talep gösterdi. 2018 yılı sonuna kadar toplamda görev yapmak üzere 30 bin civarı bekçi alımı yapılmıştı. Ancak hala eksik çarşı ve mahalle bekçisi kadrosu olması sebebiyle de son alımla birlikte 7500 civarı bekçi alımı yapılarak hedeflenen 30 bin sayısına ulaşıldı.

Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adaylar geçtiğimiz günlerde sona eren başvurulara yoğun şekilde talep gösterip alınması planlanan 7500 kontenjanının bir hayli üstü bir sayıda başvuru yaptılar. Hem maaşları hem devlet güvencesinde bir iş olması dolayısıyla bekçilik mesleği insanlar için ilgi çekici bir meslektir. Bununla birlikte çarşı ve mahalle bekçilerinin emniyet güçleri bünyesinde görev yapıyor olması ve polisler gibi Polis Akademisi çatısı altında eğitim görüyor olmaları da adayların çarşı ve mahalle bekçiliği mesleğine olan ilgilerini arttıran en önemli sebeplerden biri olarak ön plana çıkıyor.

2018 yılı için çarşı ve mahalle bekçiliği başvuruları bitmiş olsa da gelecek aylarda ve yıllarda da uygulamaların ve kontenjanların benzer rakamlarda olabileceğini söyleyebiliriz. Ayrıca bunların yanında çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adaylarda aranan şartların da her yıl büyük oranda aynı kalacağını tahmin etmek zor değil. Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adaylar şu aşamada internet üzerinden başvurularını tamamlayıp sınav ve mülakatları beklemeye başladılar. Sınav ve mülakalatlar sonucunda başarılı görülen adayların bekçilik mesleğine kabul edilmesi sağlanacaktır. Elbette herkes çarşı ve mahalle bekçisi olamayacağı için de adaylarda aranan önemli bazı şartlar vardır. Aşağıda sizlere detaylı olarak bazı şartları aktarmaya çalışacağız.

Çarşı ve Mahalle Bekçiliği İçin Boy Sınırı Nedir ?

Çarşı ve mahalle bekçiliği diğer birçok emniyet gücü eğitim birimi gibi Polis Akademisi çatısı altında faaliyetlerini sürdürmektedir. Polis Akademisi çatısında eğitim alıp mezun olduktan sonra güvenlik gücü olarak mesleğini icra eden tüm adaylarda olduğu gibi, bekçilik mesleğini için de aranan bazı şartlar vardır. Her yıl düzenli olarak alım yapılan emniyet gücü eğitim birimlerinde boy şartı da aranan şartlardan biridir. Aslında sadece çarşı ve mahalle bekçiliği için değil polislik ve askerlik mesleğini yapmak isteyen adaylar için de boy sınırı vardır. Boy sınırı bu tür güvenlik gücü eğitim birimleri açısından tek kriter değildir. Kriterlerden biri buyken, başka birçok kriter de mevcuttur. Şimdi sizlere detaylı olarak çarşı ve mahalle bekçiliği alımlarında 2023 yılı için geçerli olan boy şartları ve diğer şartları sıralayalım:

  • Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adaylarda polislik mesleğine de olduğu gibi boy sınırı mevcuttur. Bekçilik mesleğine yalnızca erkek adaylar kabul edilirken bu adaylar için 2023 yılı minimum çarşı ve mahalle bekçisi boy sınırı 167 cm olarak belirlenmiştir. Polislik için eğitim veren Paem, Pomem ve Pmyo gibi eğitim birimleri için de erkek adaylarda aranan boy şartı vardır ve bu sınır yine çarşı ve mahalle bekçiliğinde olduğu gibi 167 cm’dir. Ancak polis eğitim birimlerinde bayan adaylar da eğitim gördüğü için bayan adaylara yönelik 162 cm minimum boy sınırı uygulaması vardır.
  • Tüm emniyet gücü eğitim birimlerinin kabulünde aranan şartlardan olan beden kitle endeksi şartı çarşı ve mahalle bekçisi alımları için de adaylarda aranan şartlardan biridir. Yani minimum 167 cm boyunda olması gereken çarşı ve mahalle bekçisi adaylarının boylarına uyumlu bir kiloya sahip olmaları gerekir. Örneğin 180 boyundaki adaylar ile 190 boyundaki adayların kiloları farklı olabilir. Boyu uzun olan adayların kilosunun daha fazla olması doğaldır ve buna uygun olarak bazı kilo aralıkları mevcuttur. Hangi boy için maksimum ve minimum hangi kilolarda olunması gerektiği ile ilgili detaylı bilgiyi 2023 çarşı ve mahalle bekçisi alımları başvuru kılavuzunda bulmanız mümkündür.
  • Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adayların dikkat edeceği önemli ve diğer emniyet gücü çalışanlarından farklı olan şartlardan biri de bulunduğu yerde ikamet ediyor olma şartıdır. Burada süre sınırı olarak minimum 1 yıllık bir süre mevcuttur. Yani örneğin Ankara şehrinden çarşı ve mahalle bekçiliği için başvuran bir adayın en az 1 yıldır Ankaradaki adresinde ikamet etmesi gerekmektedir. Bu süreden daha yeni taşınmış olan adayların başvuruları geçersiz sayılır ve çarşı ve mahalle bekçisi olmaları mümkün olmaz.
  • Bekçi olmak isteyen adaylar polisler gibi mülakatlara tabi tutulurlar. Nasıl ki polis olmak isteyen adaylar sözlü,fiziki ve yazılı sınavlardan geçmek zorundadır çarşı ve mahalle bekçisi adayları da bu şekilde sınavlardan başarıyla geçmek zorundadır. Burada bekçi adayları için farklı olan şey yazılı sınavdır. Polis olmak isteyen adaylar gidecekleri polis eğitim birimine göre KPSS veya TYT sınavlarıyla başvurabilirken, çarşı ve mahalle bekçisi adayları kendileri için düzenlenen özel yazılı sınavın sonucuna göre başvuru yapabilirler. 100 sorudan oluşan yazılı bir sınav yapılır ve en az 50 puan alanların başvuruları değerlendirilir. Burada önemli olan 50 puanın baraj olduğunun bilinmesidir ve alınabildiği kadar yüksek puan alınmaya çalışılmasıdır.
  • Yazılı sınav haricinde parkur ve sözlü mülakat sınavı da vardır. Bunların tamamından başarıyla geçen adaylar çarşı ve mahalle bekçisi olabilirler. Yazılı sınava giren adaylar için aldıkları puanın %25 oranında etkisi vardır. Fiziki mülakat da aynı etkiye sahipken, sözlü mülakat %50 oranında etkiye sahiptir.

2023 – Bekçi Olmak İçin Yaş Sınırı Kaçtır ?

2023 – Bekçilik İçin Gereken Evraklar Nelerdir ?

2023 – Bekçilik İçin Sağlık Yönetmeliği Nasıl ?

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu