2023 – Bayan Polisler Nerede Görev Yapar ?

23.05.2018
A+
A-
2023 – Bayan Polisler Nerede Görev Yapar ?

Her yıl düzenli olarak Polis Akademisi bünyesinde bulunan PMYO, PAEM ve POMEM gibi eğitim birimlerine polis alımı yapılmaktadır. Hayalinde polislik mesleği yatan adaylar için elbette bu durum heyecan vericidir. Bu heyecanı yalnızca erkek adaylar yaşamazlar, polis olma hayali kuran binlerce bayan aday da bulunmaktadır. Gerek çocukluktan gelen bir hayal ile gerekse de maaşlarının ve sosyal olanaklarının birçok işe nazaran iyi olmasından dolayı polislik mesleği son derece popülerdir.

Aynı zamanda polislerin toplum gözündeki itibarlarının yüksek olması da insanlara polis olma hayali kurduran nedenlerdendir. Modern dünyayla birlikte bayanlar da iş hayatının her kolunda aktif olarak rol almaya başlamışlardır. Askerlik, polislik gibi meslekler de günümüzde birçok bayanın yaptığı mesleklere örnektir.2023 yılı için yapılacak bayan polis alımlarına ilişkin resmi açıklama henüz yapılmış olmasa da kuvvetli tahminler bulunmakta. Her yıl düzenli olarak Polis akademisi eğitim birimleri tarafından polis alımı yapılmakta. Bu birimlerde genel olarak kontenjanın %10 kadarlık bir bölümü bayan polisler için ayrılmakta.

Elbette bu rakam size az gibi gelebilir ancak unutmamak gerekiyor ki erkek polis aday sayısı bayan polis aday sayısına oranla bir hayli fazla sayıdadır. Bayan adayların polislik mesleğine alınması konusunda erkek polis adaylarına oranla bazı avantajları mevcuttur. Bu avantajlar konusunda örnek verecek olursak, erkeklerde minimum boy şartı 167 iken bayanlarda bu rakam 162 cm ‘dir. Bunun yanında yapılan parkur sınavlarında da bayan polis adaylarından istenilen yeterlilikler erkek polis adaylarından istenilen yeterliliklere oranla daha kolaydır.

2023 – Bayan Polislerin Görev Aldığı Yerler

Bayan polis adaylarının aklında birçok soru işareti bulunmakla birlikte, en çok merak ettikleri sorulardan biri de bayan polislerin nerelerde ve ne şekilde görev yaptıkları sorusudur. Bu soru hakkında sizlere detaylı cevap vermeden önce şunu belirtmekte fayda var ki polislik mesleği kolay bir meslek değildir. Yani yapacağınız iş hem fiziksel hem de psikolojik olarak dayanıklılık isteyen prestijli bir meslektir. Kısacası rahat bir işim olsun düşüncesindeki adaylar polislik mesleğine uygun adaylar değildir. Polislikte nöbet sistemi, tehlikeli suçlularla mücadele, uyuşturucu operasyonları gibi son derece zorlu görevler vardır. Bunun bilincinde olarak toplumun faydasına büyük işler yapacağınızı da bilerek bu mesleğe başvurmalısınız. Şimdi sizler için özellikle de bayanlar açısından önemli olan bayan polislerin görev aldığı yerleri sıralayalım;

 • Bayan polisler genellikle idari bürolarda görevlendirilirler. Yani karakollar gibi idari bürolar bayan polislerin sıklıkla görevlendirildiği yerlerdendir. Genellikle yazım işleri vs. tarzı işlerde bayan polisleri sıklıkla görmekteyiz.
 • Havalimanlarında her zaman erkek polislerin yanında bayan polisler de bulunur. Bunun sebebi üst araması yapılacağı zaman bayanları arayacak görevlilerin bayan polis olması mecburiyetinden dolayıdır.
 • Karakollarda gözaltına almalar durumunda eğer gözaltına alınan şahıs bayansa yanında mutlaka bayan bir nöbetçi polis memuru Bayan polislerin böyle durumlarda nöbetçi olarak karakolda görev yapabildiğini de belirtmiş olalım.
 • Bunun dışında genellikle sınavlarda ve şubelerde kapı girişlerinde bayanların üst arama işlemleri bayan polisler tarafından yapılmaktadır.

2023 Yılında Bayan Adaylar Nasıl Polis Olabilir ?

Öncelikle polislik mesleğine ilgi duyan bayan adaylar için bazı aşamaların başarıyla geçilmesi gerekmektedir. Elbette bu mesleği yapmak isteyen bayan adayların aklında onlarca farklı soru olabilir. En çok sorular sorulardan biri de bayan adaylar nasıl polis olabilir sorusudur. Bu sorunun birden fazla cevabı olduğunu sizlere en baştan belirtmemiz lazım. Nasıl yani diyecek olursanız birden fazla sınav seçeneği ve eğitim birimi seçeneği mevcuttur.

Yani polislik mesleği için tek bir seçenek yoktur, birden fazla eğitim birimi ve yine aynı şekilde birden fazla seçenek mevcuttur. Bayan adayların hangi sınavlarla ve hangi eğitim birimleriyle polis olabilecekleri konusunda sizlere detaylı bilgi vermeye çalışacağız. Şunu belirtmekte fayda var ki her yıl düzenli olarak PMYO, PAEM VE POMEM bünyesinde bayan polis adayları eğitim görmektedir. İlk olarak sizler için birimlere göre bayan polis alım şartlarını açıklayalım.

PMYO Bayan Polis Adayları İçin Yapılması Gerekenler

Polis Meslek Yüksek Okulu bünyesinde eğitim görüp polis olmak isteyen bayan adaylar için çeşitli alım şartları mevcuttur. Öncelikle bayan polis adayları kesinlikle lise mezunu veya lise son sınıfta okuyan adaylardan oluşmalıdır. TYT puanları esas alınarak başvuruları değerlendirilir. Yani ortaokul veya ilkokul mezunları PMYO bünyesinde eğitim alıp polis olamazlar.

Bayan PMYO polis adayları için diğer kriterlere gelecek olursak, bayan polis adaylarının boyları en az 162 cm olmak zorundadır. Elbette boylarıyla birlikte vücut kitle endeksleri de uyumlu olmalıdır. İstenilen sağlık yeterliliklerini ve parkur sınavını başarıyla geçmeleri gerekmektedir. Tüm bu şartları sağladıktan sonra mülakatı da başarıyla geçen adaylar PMYO ‘çatısı altında eğitim görüp polis olabilirler.

POMEM Bayan Polis Adayları İçin Yapılması Gerekenler

POMEM bünyesinde eğitim görüp polislik mesleğini yapmak isteyen adaylar için de istenilen bazı yeterlilikler vardır. POMEM bünyesinde eğitim alacak adayların en az lisans mezunu yani üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinden birini bitirmiş olmaları şarttır.

Elbette yalnızca lisans mezunu olmak yeterli değildir. KPSS sınavından istenilen barajı geçmeleri gerekmektedir. 2023 yılı POMEM baraj puanı henüz açıklanmasa bile 260 seviyelerinde olacağını tahmin ediyoruz. Boy şartları ve sağlık şartları PMYO ile benzerdir.

PAEM Bayan Polis Adayları İçin Yapılması Gerekenler

PAEM çatısı altında eğitim görüp komiser yardımcısı olmak isteyen adaylar için de bazı şartlar aranılmaktadır. POMEM ‘de olduğu gibi KPSS puanı esas alınmaktadır. Bunun yanında boy ve vücut kitle endeksi oranında istenilen yeterlilikler diğer birimlerle aynıdır.

Diğer eğitim birimlerinden farklı olarak PAEM mezunları daha üst rütbeyle, yani komiser yardımcısı olarak göreve başlarlar. Bu da PAEM ‘de eğitim gören adaylar açısından ciddi bir avantajdır.

Kadınlar Hangi Polis Okulunda Okur?

Nasıl Polis Olunur 2023

2023 – Kadın Polislik Başvuruları


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 84 YORUM
 1. blank Mustafa dedi ki:

  PMYO nun kazanım puanı kaç acaba

  1. blank Admin dedi ki:

   260 civarı olacaktır.

 2. blank alperen dedi ki:

  benim yakın akrabam polis bendemi 260 puan civarı alıcam

  1. blank Admin dedi ki:

   Evet sen de alacaksın.

   1. blank Cansu dedi ki:

    kadın polisleri asayişte çalıştırmıyorlarmış doğru mu

 3. blank polis hanım dedi ki:

  kollarımda sivilce lekesi var güneşten dolayı sıkıntı çıkartır mı ?

  1. blank Admin dedi ki:

   Sorun olmaz.

 4. blank Nisa dedi ki:

  Kadın polisler Organize Şube de de çalışabilir mi?

  1. blank Admin dedi ki:

   Evet.

 5. blank Sibel dedi ki:

  Alnimda mercimek buyuklugunde ben var. Polis olmama engel olur mu acaba?

  1. blank Admin dedi ki:

   sorun olmaz

 6. blank Hatice dedi ki:

  Bayan Komiser Yardımcıları cinayet büroda çalışabilir mi?

  1. blank Admin dedi ki:

   Evet

 7. blank Zehra dedi ki:

  Şuan ben istiyorum polislik ama İzmir’de istiyordum mülakat falan nereye gidecegiz

 8. blank Hatice dedi ki:

  Komiser yardımcıları sivil mi yoksa üniforma giyiyorlar mı?

  1. blank Hakan dedi ki:

   Üniforma tabiki.

 9. blank z.alin dedi ki:

  vücutta bulunan herhangi jilet izi her durumda engelmidir ?
  yani kaza ile meydana gelmiş ufak kesikler engel mi ?

  1. blank Admin dedi ki:

   doktor takdirinde

 10. blank z.alin dedi ki:

  birde bildiğim kadarıyla bazı bürolarda çalışan komiser yardımcıları sivil olabiliyor.
  ne kadar doğru acaba ?

  1. blank Admin dedi ki:

   çok nadir.

 11. blank SEda dedi ki:

  Bayan polislere atamada öncelik veriliyormu

  1. blank Admin dedi ki:

   Hayır.

 12. blank Seda dedi ki:

  Kolumda sigara yanigi izi var polis olmama engel olur mu

  1. blank Admin dedi ki:

   Durumuna bağlı

 13. blank Rengin Özbahar dedi ki:

  Yazlık üniforma giyildiğinde görünmeyen dövme ve yara izleri polisliğe engel olmaktan çıkarıldı diye yeni bir şart gelmiş benim ayak bileğimde avuç içi kadar bir kelebek dövmesi var sağlık muayenesi sırasında sorun olur mu ?

  1. blank Admin dedi ki:

   İnceleyen heyet karar verir.

 14. blank ayse dedi ki:

  yüzümde dişimden dolayı oluşan küçük bir çukurluk var bu engel teşkil eder mi?

  1. blank Admin dedi ki:

   hayır

 15. blank Melis dedi ki:

  Bayan polisleri Doğuya çok gönderiyorlarmı

  1. blank Admin dedi ki:

   Evet

  2. blank Fatmanur dedi ki:

   Ama ben oraya gitmekmistiyorum yaa

 16. blank Hilal dedi ki:

  POMEM için 2018 KPSS önlisans dimağı olduktan sonra yine alım olucak mı olucak sa ne zaman olucak ?

  1. blank Admin dedi ki:

   belli bir takvim yok

 17. blank Cansu dedi ki:

  Bayan olarak komser yardımcısı olmak istiyorum sözlüm esnaf ve benimle aynı şehirli ben doğu görevimi yaptıktan sonra eşimin yanına aynı zamanda kendi memleketime tayin isteyebilir miyim

  1. blank Admin dedi ki:

   büyükşehir değilse hayır

 18. blank pınar dedi ki:

  kendi memleketimde görev yapabilir miyim? Doğu görevi kaç yıl acaba

 19. blank Cansel dedi ki:

  Admin Merhaba. KPSS önlisanstan gerekli puanı alınca pomem sınavına girebiliyorum değil mi? Illaki 4 yıllık şart mı

  1. blank Admin dedi ki:

   yeterli puan alırsanız sıkıntı olmaz..

 20. blank Şeyma dedi ki:

  Yüzümde ergenlikten kalan lekeler var.. bunlar sikinti yaratırmı engel olurmu. Sonucta giderilebilir bu lekeler?

  1. blank Admin dedi ki:

   Dikkat çekici olmaması gerekiyor..

 21. blank zeynep dedi ki:

  hedefim polis olmak ama masa işleri yada bürolarda çalışmak istemiyorum kadın polislere sadece masa işlerimi veriyorlar bilgi almak istiyorum

  1. blank Admin dedi ki:

   genel olarak bu kanı var…

 22. blank Eda dedi ki:

  Merhaba polis olduktan sonra ankaraya atama isteyebilirmiyim annem babam engellide buyuk şehir ise atama isteyebiliyorsun diye duydum da hem konusma hemde duyma engelli ikiside

  1. blank Admin dedi ki:

   okula kayıt yaparken engel durumunu iletin ama değişen bir şey olmayacağı fikrindeyim…

 23. blank Ayşegül dedi ki:

  Önlisans çıkışlı olarak kazandığımda ne kadar sürelik bi eğitim görücem

 24. blank Hilal dedi ki:

  Merhaba ben 18 yaşındayım şuan liseye açık öğretim den devam ediyorum polis olmayı çok istiyorum ama boyum 1/55 hiç mi şansım yok

  1. blank Admin dedi ki:

   malesef…

 25. blank Zeynep dedi ki:

  Bayanlara şark görevi ayricaligi var mi? Batida gorev yapabiliyorlar mi?

 26. blank Lera dedi ki:

  Merhaba 18 yaşındayım pmyo için açık lise mezunu sorun olurmu?

  1. blank Admin dedi ki:

   hayır….

 27. blank Burcu dedi ki:

  Benim küçüklük hayalim polis olmak. Sporcuyum lisanslarım var . Lise 3 öğrencisiyim ama miyop olduğum çıktı. Sizce lazer ile düźelse elenirmiyim ileriki zamanda.

 28. blank Heves dedi ki:

  kadın polislerin çalışabileceği birimler hangileri

  1. blank Admin dedi ki:

   genelde masa başı işler de …Ama son zamanlarda saha da yer almaktadırlar…

 29. blank Ece dedi ki:

  Merhaba ben ön lisans fizyoterapi mezunuyum boyumda 1.65 ne yapmam gerekiyor şimdi KPSS ye girdikten sonra mı alımlar oluyor.

  1. blank Admin dedi ki:

   evet kpss den 70 puan almanız gerekiyor..

 30. blank umayy dedi ki:

  sorum şu: ben PMYO çıkışlı poh olmak istoyom 2. dönem geliyormuş heyet fln,ama ben pmyoda olduğum.için parkira fln calisamiycm dolayısıyle başarısız olacağım ,bence 1 hafta fln çalıştırır sonra parkura sokarlar sizce???? birde bu sözlü mülakat parkur fln olduğum okulda mi olacak yoksa farklı bir yerde mi ????

 31. blank Yağmur dedi ki:

  Merhabalar bayan polisler kendi şehrinde görev yapabiliyor mu yapması için ne gerekir

  1. blank Admin dedi ki:

   hayır…

  2. blank Arzuu dedi ki:

   Mrb ben lise mezunuyum ozel harekat basvuru da yaptim peki bundan snrki süreçte beni neler bekliyor tahminen ne kadar sure snr çağırım ve ne olur bilgilemdirebilirmsiniz

 32. blank Esra dedi ki:

  Polis olmak istiyorum gaziantepliyim memleketimde görev yapabilirmiyim

  1. blank Admin dedi ki:

   hayır…

  2. blank Sedef dedi ki:

   Kendi memlekimde görev yapabilirmiyim

   1. blank Admin dedi ki:

    hayır…

 33. blank Büşra dedi ki:

  Evliyim ve 2 çocuk annesiyim.. üniversitesi mezunuyum polislik için başvuru yapsam sağlık sınavından gecebilirmiyim anne olmak sorun olur mu

 34. blank umayy dedi ki:

  okuldayken mezun olmadan evvel dilekçe yazıp puanima gore değil dilekceme gore atama yapın ben hakkari Yüksekova cobanpinar karakolu istiyorum desem dilekçe cevabi olumlu gelir mi beni doğuya gönüllü olarak yollarlar mı

 35. blank Sedef dedi ki:

  Polis olmak için 2 yıl üniversite okumak gerekmiyor mu?

  1. blank Admin dedi ki:

   lise mezunlarıda başvuru yapabilir…

 36. blank Sedef dedi ki:

  Kalp hastasıyım bu hastalık geçme ihtimali var ve 21 yaşına nakadar iğne vurulacagım sağlı’tan geçme ihtimalim varmı

  1. blank Admin dedi ki:

   doktor takdirinde…

 37. blank İrem dedi ki:

  2020 de pmyo polis alımları biteceği söylemleri var ne kadar doğru ?

  1. blank Admin dedi ki:

   net bir şey yok..

 38. blank Sedef dedi ki:

  Memleketimde görev yapma şansım hiç yokmu

  1. blank Admin dedi ki:

   HAYIR..

 39. blank Sedef dedi ki:

  Polis olmak için ilkden sağlıktan ve mülakattanmı geçiliyor sonra 2 yıllık polıs okulunamı gidiliyor ?

  1. blank Admin dedi ki:

   mülakattan…

 40. blank Sedef dedi ki:

  Elimde hafif bir titreme var her gün olmaz yemek yediğimde olur bunun sakıncalı var mı

  1. blank Admin dedi ki:

   evet…

   1. blank Şefika dedi ki:

    Boyum 161 polis olmak istiyorum şans varmı

    1. blank Admin dedi ki:

     hayır…

 41. blank Nur dedi ki:

  Anlımda dikiş İzi var ve 15 yaşındayım boyum 1.58 daha uzarmı kadınlar Asayiş Şube görev yapa bilirim mi?

  1. blank Admin dedi ki:

   hayır…

 42. blank Hayrunnisa dedi ki:

  Lütfen sorumu cevaplar mısınız ? Dizim de menüsküs yırtığı var ve ameliyatla geçebilecek bir durumda. Ama o kadarda ilerlemiş durumda değil. Ben gerçekten bu mesleği olmayı gönülden bağlanmış bir şekilde istiyorum. Ameliyat olsam ortopedi bölümü sağlık taramasında sıkıntı çıkar mı ? Bu mesleği olmama engel olur mu ameliyat geçirmem ? Geçmeme engel olmaz de mi ?

  1. blank Admin dedi ki:

   ameliyat olmamanız gerekiyor…

 43. blank Cansu dedi ki:

  kadın polisleri asayişte çalıştırmıyorlarmış doğru mu