2018 – Başbakanlık Burs Sorgulama İşlemi

14.02.2018
938
A+
A-
2018 – Başbakanlık Burs Sorgulama İşlemi

Ülkemizde bulunan birçok kurum öğrencileri destekleme adına burs vermektedir. Bu kurumların bir kısmı kamu kurumları, bir kısmı ise özel kurumlardır. Bunların dışında sadece hayır işleri ile ilgilenen kurumlarda bulunmakta olup bunların genel ismi vakıftır. Bu vakıflarda öğrencilere çeşitli destekler sağlamaktadır. Öğrencilere burs veren kurumlardan bazıları bunun bütün bir sene devam ettirirken bazıları ise sadece eğitim yılı boyunca bunu vermektedir. Bu kurumlar tarafından verilen burslar da farklılık göstermektedir. Bu şekilde burs veren çok sayıda kurum bulunmaktadır. Bu kurumlardan bir tanesi de Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğüdür. İsminden de anlaşılacağı gibi bu kurum doğrudan başbakanlığa bağlıdır ve öğrencilere burs vermektedir. Eğitim yılının başında birçok öğrenci bu bursu almak için başvuru yapmaktadır. Daha sonra ise 2018 – Başbakanlık burs sorgulama işlemi yaparak yapılan başvurunun sonucunun öğrenmektedir.

2018 – Başbakanlık burs sorgulama işlemi yapabilmek için öncelikle bu bursa başvuru yapılması gerekmektedir. Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından öğrenciler için farklı burslar verilmektedir. Bu burslardan ilki ortaöğretim bursudur. Bu burs ilkokul, ortaokul ve lisede öğrenim gören öğrencilere verilmektedir. Diğer burs ise yükseköğrenim bursudur ve bu da üniversitede öğrenim gören öğrenciler içindir. Bu bursların başvuru zamanları birbirinden farklıdır. Bundan dolayı bu burslara başvuracak kişilerin mutlaka kurum tarafından yapılacak açıklamaları takip etmesi gerekmektedir. Şuan bu burslar için başvuru zamanları belli olsa da ileride bu değişebileceği için Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesi olan www.vgm.gov.tr adresindeki duyuruların takip edilmesinde fayda vardır.

2018 – Başbakanlık Burs Sorgulama ve Yükseköğrenim Bursu

2018 – Başbakanlık burs sorgulama işlemi başvuru süresinin bitmesinin ardından yapılabilmektedir. Bunun için de kurum tarafından sonuçların açıklandığının duyurulması gerekmektedir. Öğrenciler bu kurum tarafından verilen iki farklı bursa başvuru yapabilmektedir. Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen Yükseköğrenim Bursuna başvurmak için bazı şartların sağlanması bazılarının ise başvuru yapacak kişilerde bulunmaması gerekmektedir. Yükseköğrenim bursu için adaylarda bulunmaması gereken özellikler kısaca şunlardır:

 • En az asgari ücret kadar gelir elde edilebilecek bir işte çalışmak
 • Polis Akademisi Öğrencisi olmak
 • Askeri Okul öğrencisi olmak
 • Ek süre öğrenim görmek
 • Yüksek Lisans öğrencisi olmak
 • Doktora öğrencisi olmak
 • Kamu kurumlarından karşılıksız burs almak
 • Vakıflar Genel Müdürlüğünden muhtaç aylığı almak
 • Bu bursu alan kardeşi olmak

Yukarıdaki durumdan herhangi birine sahip olan kişi bu burs için başvuru yapmasına gerek yoktur. Çünkü başvuru yapsa dahi bu şartlara sahip olduğu için 2018 – Başbakanlık burs sorgulama işlemi sonunda başvurunun reddedildiğini görecektir.

2018 – Başbakanlık burs sorgulama konusundan önce Yükseköğrenim bursu hakkında bilinmesi gereken diğer hususlara değinmek gerekmektedir. Bu bursun başvuru süresi 15 Eylül ile 30 Ekim arasındadır. Bu süre içerisinde herkes yukarıdaki şartları dikkate alarak bu burs için kurumun internet sitesinden başvuru yapabilmektedir. Başvurudan sonra kurum tarafından verilen bilgilerin doğruluğu değerlendirilmektedir. Bilgilerin doğru olması durumunda ise Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü yönetmeliğindeki ilgili maddelere göre kimlerin burs alacağı belirlenmektedir. Kurum bu bursun sonuçlarını KYK burslarının sonuçlarından sonra açıklamaktadır. Çünkü bu burs için gereken şartlardan birisi başka kurumlardan burs almamaktadır. Bundan dolayı KYK’dan burs alan kişilerin başvuruları reddedilmektedir. Başvurusu kabul edilen kişilere Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs aylarında 250 lira burs verilmektedir. 2018 – Başbakanlık burs sorgulama işlemi sonrasında bu bursu almaya hak kazandığını öğrenen kişilerin Vakıflar Bölge Müdürlüklerinden birisine giderek gerekli olan işlemleri tamamlaması gerekmektedir. Bu burs için Vakıflar Bankasından hesap açtırılması gerekmektedir. Bu bankanın olmaması durumunda ise Ziraat Bankasından hesap açtırılması ve hesap cüzdanının fotokopisinin kuruma verilmesi gerekmektedir.

2018 – Başbakanlık Burs Sorgulama ve Ortaöğrenim Bursu

Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen bir başka burs ise Ortaöğrenim Bursudur. Bu burs Milli Eğitim Bakanlığına bağlı devlet okullarında eğitim gören kişilere verilmektedir. İlkokul, ortaokul ve lisede eğitim gören kişiler bu burs için başvuru yapabilmekte ve daha sonra 2018 – Başbakanlık burs sorgulama ile sonuçları öğrenebilmektedir. Ortaöğrenim bursu için başvuru süresi ise okulların açılmasıyla başlamakta ve bir ay boyunca devam etmektedir. Bu süre boyunca öğrenciler kurumun resmi internet sitesinden başvuru yapabilmektedir. Başvuru yapmak için burada da istenen bazı şartlar bulunmaktadır. Bunlar:

 • Özel okul öğrencileri
 • Açık Öğretim Ortaokulu öğrencileri
 • Mesleki Açık Öğretim Lisesi öğrencileri
 • Açık Öğretim Lisesi öğrencileri
 • Kardeşlerinden birisi bu bursu alan öğrenciler
 • Kamu kurumlarında karşılıksız burs alan öğrenciler
 • Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğünden muhtaç aylığı alan öğrenciler

Bu şartlara sahip olan kişiler bu burstan yararlanamamaktadır. Bunlar dışındaki herkes bu burs için başvuru yapabilmektedir. Başvurudan sonra yine bilgilerin doğruluğu kontrol edilmekte ve ardından da kurum tarafından belli kriterlere göre değerlendirme yapılmaktadır. 2018 – Başbakanlık burs sorgulama işlemi Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinden yapılmaktadır. Bu sorgulama sonrasında başvurusu kabul edilen adaylara Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran ayları boyunca 60 lira burs ödemesi yapılmaktadır. Bu burs için de Vakıflar Bankası ya da Ziraat bankasından hesap açtırmak gerekmektedir.

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.