2023 – Baş Komiser ve Yardımcı Komiser Maaşları

26.11.2017
14.667
A+
A-
2023 – Baş Komiser ve Yardımcı Komiser Maaşları

2023 – baş komiser ve yardımcı komiser maaşları son belirlenen enflasyon oranına göre ne kadar arttı? Gelen zam ile maaşlar ne kadar oldu? Tüm bu detayları yazımızda bulabileceksiniz. TÜİK aralık ayında açıkladığı enflasyon miktarına istinaden maaşlarda yapılan artış ile beraber toplam maaşını merak eden kişileri burada bilgilendireceğiz. Baş komiser ve yardımcı komiser bildiğiniz üzere polis memurlarından daha yüksek bir unvanda yer almaktadırlar. Bu yüzden aldıkları maaşlar da polis memurlarına göre daha yüksek olmaktadır. Bu iki unvanı daha yakından tanıyalım.

Baş Komiser Nedir?

Baş komiser, bulunduğu şubenin amirliğini yapmak ile yükümlüdür. Karakolların da amirliğini yapabilen bu polis memuru rütbesindeki kişiler aynı zamanda polislik görevini de yerine getirmektedirler. Kısacası sadece masa başında oturarak meslek hayatlarına devam etmezler. Polisler gibi olay yerine intikal ederek toplum içi huzuru sağlamada rol oynarlar.

Baş Komiser Olacak Kişilerde Aranan Özellikler

Baş komiserlik, hem polislik hem de amirlik yapacağı için oldukça büyük bir yük taşımaktadır. Bu yüzden baş komiser olacak kişiler kesinlikle strese dayanıklı bireyler olmalıdır. Aynı zamanda stres anında doğru kararlar alabilmesi gerekmektedir. Yönetme kabiliyeti geniş, sorumluluk sahibi olan ve sorumluluk alabilen kişiler de baş komiserlik görevine uygundur. Bunların dışında polis olabilmek için gerekli olan şartlar baş komiserlik için de geçerlidir. Bunlar vücudunda yara izi bulunmamak, sağlıklı olmak gibi şeylerdir.

Son Zamlarla 2023 – Baş komiser ve Yardımcı Komiser maaşları

2023 – baş komiser ve yardımcı komiser maaşları adı altında inceleyeceğimiz maaş konusunda baş komiserlere değinelim. TÜİK Aralık 2018 tarihinde enflasyonu 0.40 azalmış olarak gösterirken, toplam enflasyonu 20.30 olarak belirlemiştir. Maaşlara yapılacak olan zamlar da 20.30 enflasyon oranı göze alınarak yapılmıştır. Bu kapsamda 2023 baş komiser maaşları tablosunu inceleyerek baş komiserlerin 2023 Ocak ayında ne kadar maaş alabileceğini görebilirsiniz. Tabloda yer alan Aralık 2022 kısmındaki zamsız maaşlar, Ocak 2023 kısmında yer alan rakamlar ise zamlı maaşlardır.

Ek  Gelirlerle 2023 – Baş komiser ve Yardımcı Komiser maaşları

2023 – Baş komiser ve Yardımcı Komiser maaşları, bazı birimlerde çalışanlarda farklılık oluşabilmektedir. Özellikle riskin daha fazla olduğu birimlerde çalışan Baş Komiser ve Komiser Yardımcısı rütbesinde bulunan memurlara çalıştığı şehir ve birime göre ek ücret ödenmektedir. Mesleğe başlama tarihi, kademe ve dereceniz, medeni haliniz, çocuk sayınız, yabancı dil bilginiz, görev yaptığınız şehir gibi etkenler 2023 – Baş komiser ve Yardımcı Komiser maaşları üzerinde etkilidir.

Komiser yardımcısı rütbesinde olanlar genellikle şubelerde görev almaktadırlar. Genellikle Komiser veya Baş Komiser rütbesinin altında görev yapan Komiser Yardımcıları burada mesleğin detaylarını ve inceliklerini öğrenmektedirler. Bunun yanında personelin görevlerine sevk ve idaresini, disiplini sağlamakla görevlilerdir. Komiser yardımcıları genellikle komiserlerin sağ kolu niteliğinde çalışarak, çalıştığı birimle ilgili sorunları, gelişmeleri ve çalışmaları üst makamlara bildirmektedir. Mesleğe girişinden itibaren her 3 yılda bir rütbe alma şansları bulunmaktadır. Rütbe almaları için Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından rütbe terfi sınavlarına girip başarılı olmak zorundadırlar. Böylelikle rütbeleri yükseldiği gibi 2023 – Baş Komiser ve Yardımcı Komiser maaşları artış olacaktır.

Tablodan da görüleceği üzere 3/1 unvan ve derecesine sahip olan baş komiserler ocak ayında 5896 TL maaş alacaklardır.

Yardımcı Komiser Nedir?

Bulunduğu şubelere göre farklı görevlere sahip olurlar. Baş komiserden emir alarak daha alt birimlere emri verirler. Böylece baş komiserlerin yardımcılığını yaparlar. Dolayısı ile yardımcı komiser maaş konusunda aynı şekilde enflasyon zamlarından nasibini almıştır.

Yardımcı Komiser Olma Şartları Nedir?

Polis olma şartları ile aynı ölçüde değerlendirilmektedir.

 • TC vatandaşı olmak
 • Sabıka kaydının temiz olması
 • Liseden mezun olmuş olmak
 • Türkçe diline hâkim olmak
 • 18 ila 27 yaş arasında beden kitle endeksinin olması
 • Kadınlar için boy en az 1.63, erkeklerde ise 1.67 olmalıdır.
 • Vücut yapısı bakımından düzgün ve bir kusur bulunmaması
 • Herhangi bir suçtan dolayı hakkında soruşturma bulunmaması
 • Tüberküloz, düztaban hastalıklarına sahip olmamak

Yukarıdaki özellikleri tamamlayan adaylar yardımcı komiser olmak için gerekli kurumlara eğitim için başvuruda bulunabilirler.

Yardımcı Komiser 2023 Maaşları Ne Kadar?

2023 – baş komiser ve yardımcı komiser maaşları adı altında inceleyecek olduğumuz son başlığımızda sizlere 2023 yardımcı komiser maaşı ne kadar zamlandı onu söyleyeceğiz. Yine aynı enflasyon yüzdesine göre yapılan zamda yardımcı komiser maaşı 5896 TL olarak belirlenmiştir.

Komiser Yardımcılığı Sınav Konuları

Polis Amirleri Eğitim Merkezi (PAEM) nedir?

Polislikte Karma Eğitim Nedir?

Komiser Yardımcılığı Başarı Puanı Nasıl Hesaplanır?

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 221 YORUM
 1. Zülal dedi ki:

  Işletme mezunuyum p3 76 puan başvurmayı düşünüyorum. Mülakatlar ne şekilde yapılıyor öğrenebilir miyim

  1. Admin dedi ki:

   Ankara da yapılıyor. Ön sağlık fiziki parkur ve sözlü mülakat oluyor.

 2. Reverse Engineer dedi ki:

  Merhabalar,

  Halihazırda bilgisayar mühendisliği-yüksek lisans eğitimim devam ediyor. PAEM’e başvuru sırasında veya olursa eğer kazandıktan sonra bu yüksek lisans olayları nasıl etkileniyor açıklama yapar mısınız?

  Kolaylıklar dilerim.

  1. Admin dedi ki:

   Pek bir kolaylığı olmaz, şansınıza biraz.

 3. Esma dedi ki:

  Merhaba admin bu bölüm hakkında pek bir bilgim yok mühendisim özel de çalışmak mı komiser yardımcılığı mı acaba ? bayana uygun mu ? ve tayin var mı

  1. Admin dedi ki:

   size uygun olana siz karar verin.

  2. Seren dedi ki:

   Peki polis olmak sizce kolaymidir yoksa zormudur

 4. ahmet dedi ki:

  komiser yardımcısı olduktan sonra polis özel harekat olma şanzımız var mı bir de komiser yardımcısı üniforma zorunlu mu…

  1. Admin dedi ki:

   Evet var. Hayır zorunlu değil

 5. Arda dedi ki:

  Admin basvuruda ıkı tane p3 puanı ıstyrdu bırı 2018 p3 dıgerı hangısı 2017 kpss ye gırmedık bosmu kalacak o kutucuk

  1. Admin dedi ki:

   evet boş kalır.

 6. Hcr dedi ki:

  Mrb cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. Bütün şartlara uyuyorum fakat gozumde miyop var 3 derece bu sorun olur mu. Sınav tarihi ne zaman . Bu sınavla alakalı kitaplar alıp çalışmak için geç mi kaldık acaba.

  1. Admin dedi ki:

   lazer olmalısın

 7. Haşimm dedi ki:

  Merhaba admin, bende hafif düzeyde bel fıtığı var da acaba sorun olur mu? Teşekkür ederim.

  1. Admin dedi ki:

   sorun olmaz

 8. Rdk dedi ki:

  Hafif kekemelik var bazen siddetleniyor sıkıntı olurmu keleme olupta polis olan cok duydum koniserlikte sıkıntı olırmu

  1. Admin dedi ki:

   aşırı değilse sorun olmaz

 9. Deniz dedi ki:

  Admin psikiyatri ilaçları kullanmış olmak (rapor yok) engel midir?

  1. Admin dedi ki:

   doktor takdirinde

 10. Emin dedi ki:

  Merhaba,
  01.05.1989 doğumluyum. Komiser yardımcılığı sınavına basvuru yapabilir miyim?

  1. Admin dedi ki:

   Evet

 11. Eray dedi ki:

  Merhaba admin. P3 71,82. Sizce başvuruda sıralamaya girip mülakat aşamasına geçebilir miyim? ( erkek ) Kolumda sildirmiş olduğum dövme izim var fakat değil 5 metreden, 2 metreden bile dikkatli bir göz belki görür. Teşkilata girmeyi çok istiyorum, olası bir ön sağlık testinden bu sebeple geçemezsem derdimi 5 dakikada anlatabileceğim birileri o an orada mevcut mu? Ekonomi lisans mezunuyum ve halihazırsa yüksek lisans öğrencisi olup tez aşamasındayım. Alanımda gerekli bilgi ve donanıma sahibim, ani bir kararla teşkilat üyesi olmak istiyorum. Yorumlarda saçma sapan şeyler okudum. Benim gibi ilk şansını akademisyenlik alanında değilde emniyet teşkilatından yana kullanan bu topraklarda azdır. Yordum seni, dediğim gibi insiyatif kullanma durumları olur mu? Teşekkür eder kolaylıklar dilerim.

  1. Admin dedi ki:

   Mülakata girersin. Diğer hususlar için şanslı deneyeceksin. Öncelik olmaz.

 12. Ahmet dedi ki:

  Merhaba puanım 67 yine de başvurabilir miyim

  1. Admin dedi ki:

   hayır

 13. Mustafa dedi ki:

  Merhaba admin parmakta nasır bulunması ve varikosal hastalığı komiser yardımcılığı icin sorun teşkil edermi

  1. Admin dedi ki:

   varikosal doktor takdirinde

 14. Cevat dedi ki:

  Merhabalar, başvurular tamamlandıktan sonra mülakatlar ne zaman başlar? Aslında sormak istediğim mülakata gelmeden gerek spor için gerekse sınav için zamanımız olacak mı?

  1. Admin dedi ki:

   ekim sonuna biter herşey

 15. Admin dedi ki:

  Paem için Şartlarda 2017 ve 2018 p3 türünden 70 ve üstü dyor. Mesela 2017 kpssnde 70 uzeri ise 2018 kpss 70 altnda puan alsam olur mu yoksa herikisinden 70 üzerinde mi puan almış olmam gerekiyor

  1. Admin dedi ki:

   birinden yüksek alman yeterli

 16. Mehmet Fatih dedi ki:

  göz numaram 3buçuk sıkıntı olur mu

  1. Admin dedi ki:

   sorun olur

 17. Enes dedi ki:

  MERHABA ADMİN LİSANS MEZUNU KPSS P3 80 PUANIM VAR KOMİSER YARDIMCILIĞINA BAŞVURMAK İSTİYORUM KOMİSER YARDIMCISI OLURSAM TERFİ DURUMUM NASIL OLUR NEREYE KADAR TERFİ EDEBİLİRİM

  1. Admin dedi ki:

   EGM müdürlüğüne kadar gidebilirsin

 18. Mehmet dedi ki:

  Merhaba 05.10.1989 dogumluyum basvurabiliyorum degilmi ?

 19. Mehmet dedi ki:

  Merhaba 05.10.1989 dogumluyum basvurabiliyormuyum

  1. Admin dedi ki:

   evet

 20. Ezgi dedi ki:

  Merhaba, 19 eylül 2018 tarihinde başvurular bitiyor. Ne zaman mülakat sonuçları açıklanıp eğitim başlar ve ne zaman biter? Ağustos 2019 da mı?

 21. Ezgi dedi ki:

  Merhaba. 19 Eylül 2018 de başvurular bitiyor. Mülakat vs açıklanması ne kadar sürer? Birde eğitim ne zaman başlar ve ne zaman biter?Mezuniyet yine ağustos ayında mı olur, Ağustos 2019?

  1. Admin dedi ki:

   Ekim sonuna biter.

 22. Zeynep dedi ki:

  Merhaba. Göz numaram 3 hipermetrop. Sağlık klavuzunu okudum fakat çok detaylı anlayamadim. Göz numaram alım için engelse bosuna başvuru yapmayayim. Şimdiden teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   Sorun olur

 23. Merve dedi ki:

  Merhaba. Göz numaram 3 numara miyop. Alımlar için bu goz numarasi engel ise başvuru yapmayacagim. Tesekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   lazer olmalısın

 24. Yunus dedi ki:

  Karaciğerde basit kist olması sorun teşkil eder mi?

  1. Admin dedi ki:

   boyutu önemli

 25. Sezzdi dedi ki:

  Hukuk fakültesi mezunuyum komser yardımcısı olabilir miyim

  1. Admin dedi ki:

   Evet

 26. Müzellef İslam dedi ki:

  Merhaba..
  Mezum oldum bu yıl ama üniversite ile ilişiğimi kesmedim daha sonra kesmem gerekiyordu. Başvurumu yaptım bu engel olur mu? Spor mülakatı ne zaman olur ?

  1. Admin dedi ki:

   Sorun olmaz

 27. Hhb007 dedi ki:

  Merhaba goz derecesi en fazla kac olmali ? Hipermetrop ya da miyop uzak yada yakin olmasi fark ettirir mi ? Birde bayanlarda 75 e dusme sansi yuksek mi

  1. Admin dedi ki:

   Her göz en fazla 2. 75 kesin gelir

 28. Merve dedi ki:

  Nisanlimin 2018 kpss puani 86.4. İnşaat muhendisi mezunu. Acaba komiser yardimciligi kapsaminda lojistik emlak egm bölümünde kendi meslegi muhendis komiser olarak yapma durumu var midir? Varsa gelme ihtimali nedir?

 29. Merve dedi ki:

  Nisanlimin 2018 kpss puani 86.4 insaat muhendisi mezunu. Komiser yardimcisi olarak kendi bölümünü yapabilir mi? Yani egm insaat emlak lojistik kisminda. Yapabiliyorsa gelme ihtimali nedir?

  1. Admin dedi ki:

   Çok zor.

 30. Burak fındıkcı dedi ki:

  Sağ elimde doğuştan serçe parmağım yok bu alın için sıkıntı olur mu

  1. Admin dedi ki:

   Organlar tam olmalı

 31. Özlem Demir dedi ki:

  Mrb ben psikiyatri bipolar hastasıyım ama raporum yok sadece ilaç raporu hastahane yatmışım var yuzden 40 raporum yok almadım bu mesleği yapabilir miyim yada askeri olarak?

  1. Admin dedi ki:

   Maalesef çok zor.

 32. Burak dedi ki:

  Pazumda 10 cmlik bir dövme var sorun olur mu?

  1. Editör dedi ki:

   polisliğe engel durumu sadece yazlık kıyafet giyildiğinde görülüyorsa engeldir.

 33. Mahmut dedi ki:

  Polislikten mühendisliğe geçiş olur mu

  1. Admin dedi ki:

   Kurumlar arası geçişte yönetmeliğe bağlı..

 34. ülker dedi ki:

  YKS puanı ile paem e giriş yapabilirmiyim yoksa kpss zorunlumu

  1. Admin dedi ki:

   kpss şart..

 35. Mustafa ÖZCAN dedi ki:

  Kaç puan almamız gerekiyor

 36. Bilal dedi ki:

  Merhaba admin agustos 1990 doğumluyum kpss ye girmedim askerlik bitti .bu yaz 2019 kpss girsem komser yardımcılığı na yetisebiliyormuyum .

  1. Admin dedi ki:

   hayır…

   1. Tahvil dedi ki:

    Afedersiniz benim eşimde ocak 1990 doğumlu ve 2019 kpss puanıyla basvurucak. Neden olmuyor henüz 30 yaşını doldurmamış oluyor

    1. Admin dedi ki:

     30 yaşında gün almamış olması gerekiyor….

 37. Resul dedi ki:

  Açık lisede okuyorum 24 yaşındayım hesaplamalarıma göre 2020 de bitiyor yaşım tutuyor mu benim hesaplamalarıma göre yetmiyor lütfen cevaplar mısın

  1. Admin dedi ki:

   evet yaş problem olur..

   1. Seyfullah dedi ki:

    Admin bey ben 21 yaşındayım Nisan’da 22 ye girecem bf 2.zinif okuyorum yetişir mi komiser yardımcılığı yaş sınırı kaç ya lisans bölümü okuyorum ?

    1. Admin dedi ki:

     yaş sınırı 30 yaşından gün almamış olmak..

     18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibariyle erkek ve kadın adaylar için otuz yaşından gün almamış olmak,

 38. Berat dedi ki:

  Admin iyi çalışmalar. 2018 alımında yaş şarttı 01.01.1989 ve sonra doğanlar diyordu. 2019 alımlar için muhtemelen 01.01.1990 ve sonra doğanlar mı olur? (17.08.1990) doğumluyum sanırım sınır içersinde kalıyorum. Temmuz 2019 kpss sınavından P3 puan grubunda 70üstü alıp ekim sonundaki (tahmini) spor ve sözlü mülakatlarıyla komiser yardımcısı olabilir miyim ? Şimdiden teşekkür ederim

 39. Fehmi dedi ki:

  Merhabalar, gözlük takıyorum. 1 derece miyobum. Sorun teşkil eder mi? Ona göre başvuru yapmayı düşünüyorum.

 40. Sinan dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin ben lisans 3 sınıfım ve 26 yaşındayım seneye 27 yasinda olacağım ve komiser yardimciligina bas vurmak ıstiyorum bir engel olur mu

  1. Admin dedi ki:

   mezun olmanız gerekiyor…

 41. Bfs dedi ki:

  Dirseğimin üstünde 5cm dikiş izi var belli belirsiz gözüküyor sorun olurmı

  1. Admin dedi ki:

   evet….

 42. Serkan dedi ki:

  Göz numaram 2.50 ama 19 yaşında ameliyat olmayı düşünüyorum sıkıntı olur mu polis olmam da ?

 43. Ege dedi ki:

  2019 da girilecek olan kpss ile 2019 paem e basvurabiliyor muyum?

 44. Asım dedi ki:

  Merhaba yeni göreve başlamıs bir komiser yardımcısının net aylık maaşi ne kadar?

 45. Murat dedi ki:

  Abi benim boyum kilom kalıbım herşeyimm oluyor derslerim de dahil sadece sağ ayağımda fazla parmak var polis olabilirmiyim bi bilginiz varmı bazıları sorun olmaz diyor elinde olsaydı sorun olurdidiyor

  1. Admin dedi ki:

   komisyon takdirinde…

 46. Görkem dedi ki:

  Admin Ben küçük bir kaza geçirdim bacağımda iz kaldı ama dikiş izi değil bu sorun teşkil eder mi,?

  1. Admin dedi ki:

   komisyon takdirinde…

 47. Fatih dedi ki:

  Hızlı kilo alimimdan kaynakli arka omuz yani sirt kismina dogru deri catlagim var. Belirgin fakat yazlik kiyafette gorulmeyecek bir noktada. Su an boy kilo oranim ideal. Bu tip catlaklar sorun teskil ediyor mu?

 48. Seren dedi ki:

  Onlisanstan bu sene 200 kadin aliyor 200 kaninin icine grmek kolay olurmu ?

  1. Admin dedi ki:

   sizin elinizde…

   1. mert dedi ki:

    merhaba 2019 da komiser yardımcılığı alımı olucakmı sizce ?

 49. Esra yangöz dedi ki:

  Komser yardımcısı ilk görev yeri istanbul ilçesi olan memur kaç yıl sonra tayin olur

 50. Emre dedi ki:

  Merhabalar Apandisit ameliyatı oldum bu bir sorun teşkil eder mi

  1. Admin dedi ki:

   evet…

   1. Emre dedi ki:

    Yardımcı komiser olamam da sorun teşkil edermi kusura bakmayın tam olarak anlamadım ?

 51. Ali dedi ki:

  Selamlar hocam ben hala lisans öğrencisiyim ancak polis olmak istiyorum. Fakat ben daha öncesinde kasık fıtığı ameliyatı oldum, ameliyat izi var (kasıkta) ve bundan 4 sene öncesinde de testis tansiyonu adı verilen bir rahatsızlıktan dolayı bir testisim alındı. Bunlar polis olabilmeme engel midir?

  1. Admin dedi ki:

   doktor takdirinde…

 52. Melek dedi ki:

  Komiser yardımcılığı için başvuru yapmak istiyorum KPSS den en az kaç puan almam gereklidir ve lisans mezunu elektrik elektronik mühendisiyim ne kadar terfi olurum?