2018 – Baş Komiser ve Yardımcı Komiser Maaşları

26.11.2017
A+
A-
2018 – Baş Komiser ve Yardımcı Komiser Maaşları

Emniyet Genel Müdürlüğü ilk derecedeki amir ihtiyacını çeşitli yollarla karşılamaktadır. Bunlardan birisi polis memuru olarak göreve başlayan personeller arasından 2 yıllık hizmetini tamamlamış, herhangi bir cezası bulunmayan, 2 yıl boyunca almış olduğu performans puanı yüksek olan kişiler arasından seçilmektedir. Bu şartlara uyan polis memurları yılda bir defa yapılan yazılı sınavlarına girerek 70 ve üzeri puan almalarında mülakat ve fiziki yeterlilik sınavlarına girmektedirler. Yazılı sınav, mülakat ve fiziki yeterlilik sınavlarından yüksek not alanlar arasında yapılan sıralama sonucunda en yüksek puandan sıralama yapılarak kazananlar tespit edilir. Kazanan adaylar komiser yardımcısı olmak için 6 aylık eğitime tabi tutularak eğitimi başarı ile tamamlayanlar rütbe takarak komiser yardımcısı olarak mezun olurlar.

Ayrıca, 30 yaşından gün almamış, 167 boyunda bulunan erkekler ile 162 boyundaki 4 yıllık üniversite mezunlarının KPSS sınavından aldıkları 70 ve üzeri puanla her yıl Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından açılan Komiser Yardımcılığı sınavlarına başvurma imkânları bulunmaktadır. Gerekli şartları sağlayanların başvurularından sonra yapılacak sınavda başarılı olmaları halinde PEAM tarafından verilen 11 aylık eğitimin sonrasında Komiser Yardımcısı olarak mezun olup göreve başlamaktadırlar. Yeni göreve başlayanlar görevde bulundukları süre içerisinde 3 yılda bir yapılan sınavlara tabi olarak rütbe alma imkânları bulunmaktadır. Yeni mezunların olduğu göz önde bulundurularak 2018 – Baş komiser ve Yardımcı Komiser maaşları ne kadar olacak sorusu da akıllara gelmektedir.

Son Zamlarla 2018 – Baş komiser ve Yardımcı Komiser maaşları

2018 – Baş komiser ve Yardımcı Komiser maaşları, 2018 – 2019 yılında polislerde olmak üzere tüm memurlara 2018 yılının ilk çeyreğinde %4, ikinci çeyreğinde ise % 3,5 zam yapılmıştır. 2019 yılı içinde ilk çeyreğinde %4, yılın ikinci çeyreğinde ise %5’lik zaman oranı verilecektir. Ayrıca bu artışlarla beraber enflasyon oranları da ayrıca maaşlara yansıtılacaktır. Bu artışlarla birlikte Baş komiser rütbesinde bulunan polis memurunun maaşına yaklaşık olarak 310 TL zam yansıyarak maaşı yaklaşık olarak 4.800 TL olacaktır.  Komiser Yardımcısı rütbesinde bulunan polis memurunun maaşı da yaklaşık olarak 4300 TL olacaktır. Bu hesaplamalarda göreve başlama tarihi, hizmet süresi, kademe ve derece durumuna göre değişiklik gösterecektir.

2018 – Baş komiser ve Yardımcı Komiser maaşları, bakıldığında çok fazla gibi görünse de yapılan işin önemi doğrultusunda yetersiz bulunmaktadır. Uzun yıllar boyunca meslek içerisinde bulunan özellikle Baş Komiser rütbesinde bulunan polisler her türlü zorlu koşullar altında çalışmaktadırlar. 12/12 ve 12/24 esasına dayalı çalışma şartları altında dini bayramlarda tatil yapamayan polislere ek mesai ücreti ödenmemektedir. Bunun yanında ek gösterge düşüklüğü nedeni ile emekli olmayı hak eden Baş komiserler emekli ikramiyelerinin düşüklüğü nedeni ile emekliliği düşünememektedirler.

Ek  Gelirlerle 2018 – Baş komiser ve Yardımcı Komiser maaşları

Ayrıca 2018 – Baş komiser ve Yardımcı Komiser maaşları, görev yaptıkları illerle göre maaşlarında farklılık göstermektedir. Doğu illerinde görev yapanlar maaşlarına ek olarak terör parası almaktadırlar. Bunun yanında son yapılan zamlarla beraber 199 TL olan aile yardımı 204 TL olmuş, 0- 6 yaşında olan çocuklar için 48 TL,  6 yaş üzerindeki çocuklar için 24 TL olmuştur. Evli ve çocuk sahibi olan Baş komiser ve Yardımcı komiserlerin maaşlarına da ek gelir olarak eklenmektedir. Hizmet süresi daha fazla olan yardımcı komiserler yeni başlayanlara nazaran daha yüksek maaş almaktadırlar. Emniyet Genel Müdürlüğünde rütbelerden ziyade hizmet süresi esas alınarak maaşlar belirlenmektedir.

2018 – Baş komiser ve Yardımcı Komiser maaşları, yaklaşık olarak hesaplama yapılacak olunursa, 8/2 kadro ve dereceye sahip yardımcı komiser yaklaşık olarak 4.000 TL maaş alacaktır.  5/3 kadro ve dereceye sahip olan ise yaklaşık olarak 4.300 TL maaş almaktadırlar. Baş komiser rütbesinde olanlar ise bulunduğu kadro derce ve hizmet süresine göre 4.500 TL ile 5.000 TL arasında maaş almaktadırlar. Bu maaşlara ek olarak taltif, operasyon ve terör parası da eklenecektir. Ayrıca yılın ilk çeyreğindeki enflasyon oranının yüksek çıkması halinde ayrıca zam oranı olarak yansıtılacaktır. Belirtilen miktarlar yaklaşık olarak hesaplama yapıldığı için net maaşlar 2018 yılının Ocak ayında netlik kazanacaktır. Verilen zam oranları ile vergi dilimine girileceği için maaşlardan belli oranda kesinti yapıldığı için asıl maaş bilgisi Ocak ayında ortaya çıkmaktadır.

2018 – Baş komiser ve Yardımcı Komiser maaşları, bazı birimlerde çalışanlarda farklılık oluşabilmektedir. Özellikle riskin daha fazla olduğu birimlerde çalışan Baş Komiser ve Komiser Yardımcısı rütbesinde bulunan memurlara çalıştığı şehir ve birime göre ek ücret ödenmektedir. Mesleğe başlama tarihi, kademe ve dereceniz, medeni haliniz, çocuk sayınız, yabancı dil bilginiz, görev yaptığınız şehir gibi etkenler 2018 – Baş komiser ve Yardımcı Komiser maaşları üzerinde etkilidir.

Komiser yardımcısı rütbesinde olanlar genellikle şubelerde görev almaktadırlar. Genellikle Komiser veya Baş Komiser rütbesinin altında görev yapan Komiser Yardımcıları burada mesleğin detaylarını ve inceliklerini öğrenmektedirler. Bunun yanında personelin görevlerine sevk ve idaresini, disiplini sağlamakla görevlilerdir. Komiser yardımcıları genellikle komiserlerin sağ kolu niteliğinde çalışarak, çalıştığı birimle ilgili sorunları, gelişmeleri ve çalışmaları üst makamlara bildirmektedir. Mesleğe girişinden itibaren her 3 yılda bir rütbe alma şansları bulunmaktadır. Rütbe almaları için Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından rütbe terfi sınavlarına girip başarılı olmak zorundadırlar. Böylelikle rütbeleri yükseldiği gibi 2018 – Baş Komiser ve Yardımcı Komiser maaşları artış olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 186 YORUM
 1. Zülal dedi ki:

  Işletme mezunuyum p3 76 puan başvurmayı düşünüyorum. Mülakatlar ne şekilde yapılıyor öğrenebilir miyim

  1. Admin dedi ki:

   Ankara da yapılıyor. Ön sağlık fiziki parkur ve sözlü mülakat oluyor.

 2. Reverse Engineer dedi ki:

  Merhabalar,

  Halihazırda bilgisayar mühendisliği-yüksek lisans eğitimim devam ediyor. PAEM’e başvuru sırasında veya olursa eğer kazandıktan sonra bu yüksek lisans olayları nasıl etkileniyor açıklama yapar mısınız?

  Kolaylıklar dilerim.

  1. Admin dedi ki:

   Pek bir kolaylığı olmaz, şansınıza biraz.

 3. Esma dedi ki:

  Merhaba admin bu bölüm hakkında pek bir bilgim yok mühendisim özel de çalışmak mı komiser yardımcılığı mı acaba ? bayana uygun mu ? ve tayin var mı

  1. Admin dedi ki:

   size uygun olana siz karar verin.

 4. ahmet dedi ki:

  komiser yardımcısı olduktan sonra polis özel harekat olma şanzımız var mı bir de komiser yardımcısı üniforma zorunlu mu…

  1. Admin dedi ki:

   Evet var. Hayır zorunlu değil

 5. Arda dedi ki:

  Admin basvuruda ıkı tane p3 puanı ıstyrdu bırı 2018 p3 dıgerı hangısı 2017 kpss ye gırmedık bosmu kalacak o kutucuk

  1. Admin dedi ki:

   evet boş kalır.

 6. Hcr dedi ki:

  Mrb cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. Bütün şartlara uyuyorum fakat gozumde miyop var 3 derece bu sorun olur mu. Sınav tarihi ne zaman . Bu sınavla alakalı kitaplar alıp çalışmak için geç mi kaldık acaba.

  1. Admin dedi ki:

   lazer olmalısın

 7. Haşimm dedi ki:

  Merhaba admin, bende hafif düzeyde bel fıtığı var da acaba sorun olur mu? Teşekkür ederim.

  1. Admin dedi ki:

   sorun olmaz

 8. Rdk dedi ki:

  Hafif kekemelik var bazen siddetleniyor sıkıntı olurmu keleme olupta polis olan cok duydum koniserlikte sıkıntı olırmu

  1. Admin dedi ki:

   aşırı değilse sorun olmaz

 9. Deniz dedi ki:

  Admin psikiyatri ilaçları kullanmış olmak (rapor yok) engel midir?

  1. Admin dedi ki:

   doktor takdirinde

 10. Emin dedi ki:

  Merhaba,
  01.05.1989 doğumluyum. Komiser yardımcılığı sınavına basvuru yapabilir miyim?

  1. Admin dedi ki:

   Evet

 11. Eray dedi ki:

  Merhaba admin. P3 71,82. Sizce başvuruda sıralamaya girip mülakat aşamasına geçebilir miyim? ( erkek ) Kolumda sildirmiş olduğum dövme izim var fakat değil 5 metreden, 2 metreden bile dikkatli bir göz belki görür. Teşkilata girmeyi çok istiyorum, olası bir ön sağlık testinden bu sebeple geçemezsem derdimi 5 dakikada anlatabileceğim birileri o an orada mevcut mu? Ekonomi lisans mezunuyum ve halihazırsa yüksek lisans öğrencisi olup tez aşamasındayım. Alanımda gerekli bilgi ve donanıma sahibim, ani bir kararla teşkilat üyesi olmak istiyorum. Yorumlarda saçma sapan şeyler okudum. Benim gibi ilk şansını akademisyenlik alanında değilde emniyet teşkilatından yana kullanan bu topraklarda azdır. Yordum seni, dediğim gibi insiyatif kullanma durumları olur mu? Teşekkür eder kolaylıklar dilerim.

  1. Admin dedi ki:

   Mülakata girersin. Diğer hususlar için şanslı deneyeceksin. Öncelik olmaz.

 12. Ahmet dedi ki:

  Merhaba puanım 67 yine de başvurabilir miyim

  1. Admin dedi ki:

   hayır

 13. Mustafa dedi ki:

  Merhaba admin parmakta nasır bulunması ve varikosal hastalığı komiser yardımcılığı icin sorun teşkil edermi

  1. Admin dedi ki:

   varikosal doktor takdirinde

 14. Cevat dedi ki:

  Merhabalar, başvurular tamamlandıktan sonra mülakatlar ne zaman başlar? Aslında sormak istediğim mülakata gelmeden gerek spor için gerekse sınav için zamanımız olacak mı?

  1. Admin dedi ki:

   ekim sonuna biter herşey

 15. Admin dedi ki:

  Paem için Şartlarda 2017 ve 2018 p3 türünden 70 ve üstü dyor. Mesela 2017 kpssnde 70 uzeri ise 2018 kpss 70 altnda puan alsam olur mu yoksa herikisinden 70 üzerinde mi puan almış olmam gerekiyor

  1. Admin dedi ki:

   birinden yüksek alman yeterli

 16. Mehmet Fatih dedi ki:

  göz numaram 3buçuk sıkıntı olur mu

  1. Admin dedi ki:

   sorun olur

 17. Enes dedi ki:

  MERHABA ADMİN LİSANS MEZUNU KPSS P3 80 PUANIM VAR KOMİSER YARDIMCILIĞINA BAŞVURMAK İSTİYORUM KOMİSER YARDIMCISI OLURSAM TERFİ DURUMUM NASIL OLUR NEREYE KADAR TERFİ EDEBİLİRİM

  1. Admin dedi ki:

   EGM müdürlüğüne kadar gidebilirsin

 18. Mehmet dedi ki:

  Merhaba 05.10.1989 dogumluyum basvurabiliyorum degilmi ?

 19. Mehmet dedi ki:

  Merhaba 05.10.1989 dogumluyum basvurabiliyormuyum

 20. Ezgi dedi ki:

  Merhaba, 19 eylül 2018 tarihinde başvurular bitiyor. Ne zaman mülakat sonuçları açıklanıp eğitim başlar ve ne zaman biter? Ağustos 2019 da mı?

 21. Ezgi dedi ki:

  Merhaba. 19 Eylül 2018 de başvurular bitiyor. Mülakat vs açıklanması ne kadar sürer? Birde eğitim ne zaman başlar ve ne zaman biter?Mezuniyet yine ağustos ayında mı olur, Ağustos 2019?

  1. Admin dedi ki:

   Ekim sonuna biter.

 22. Zeynep dedi ki:

  Merhaba. Göz numaram 3 hipermetrop. Sağlık klavuzunu okudum fakat çok detaylı anlayamadim. Göz numaram alım için engelse bosuna başvuru yapmayayim. Şimdiden teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   Sorun olur

 23. Merve dedi ki:

  Merhaba. Göz numaram 3 numara miyop. Alımlar için bu goz numarasi engel ise başvuru yapmayacagim. Tesekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   lazer olmalısın

 24. Yunus dedi ki:

  Karaciğerde basit kist olması sorun teşkil eder mi?

  1. Admin dedi ki:

   boyutu önemli

 25. Sezzdi dedi ki:

  Hukuk fakültesi mezunuyum komser yardımcısı olabilir miyim

 26. Müzellef İslam dedi ki:

  Merhaba..
  Mezum oldum bu yıl ama üniversite ile ilişiğimi kesmedim daha sonra kesmem gerekiyordu. Başvurumu yaptım bu engel olur mu? Spor mülakatı ne zaman olur ?

  1. Admin dedi ki:

   Sorun olmaz

 27. Hhb007 dedi ki:

  Merhaba goz derecesi en fazla kac olmali ? Hipermetrop ya da miyop uzak yada yakin olmasi fark ettirir mi ? Birde bayanlarda 75 e dusme sansi yuksek mi

  1. Admin dedi ki:

   Her göz en fazla 2. 75 kesin gelir

 28. Merve dedi ki:

  Nisanlimin 2018 kpss puani 86.4. İnşaat muhendisi mezunu. Acaba komiser yardimciligi kapsaminda lojistik emlak egm bölümünde kendi meslegi muhendis komiser olarak yapma durumu var midir? Varsa gelme ihtimali nedir?

 29. Merve dedi ki:

  Nisanlimin 2018 kpss puani 86.4 insaat muhendisi mezunu. Komiser yardimcisi olarak kendi bölümünü yapabilir mi? Yani egm insaat emlak lojistik kisminda. Yapabiliyorsa gelme ihtimali nedir?

  1. Admin dedi ki:

   Çok zor.

 30. Burak fındıkcı dedi ki:

  Sağ elimde doğuştan serçe parmağım yok bu alın için sıkıntı olur mu

  1. Admin dedi ki:

   Organlar tam olmalı

 31. Özlem Demir dedi ki:

  Mrb ben psikiyatri bipolar hastasıyım ama raporum yok sadece ilaç raporu hastahane yatmışım var yuzden 40 raporum yok almadım bu mesleği yapabilir miyim yada askeri olarak?

  1. Admin dedi ki:

   Maalesef çok zor.

 32. Burak dedi ki:

  Pazumda 10 cmlik bir dövme var sorun olur mu?

  1. Editör Editör dedi ki:

   polisliğe engel durumu sadece yazlık kıyafet giyildiğinde görülüyorsa engeldir.

 33. Mahmut dedi ki:

  Polislikten mühendisliğe geçiş olur mu

  1. Admin Admin dedi ki:

   Kurumlar arası geçişte yönetmeliğe bağlı..

 34. ülker dedi ki:

  YKS puanı ile paem e giriş yapabilirmiyim yoksa kpss zorunlumu

  1. Admin Admin dedi ki:

   kpss şart..