Ana Sayfa / PAEM / 2018 – Baş Komiser ve Yardımcı Komiser Maaşları

2018 – Baş Komiser ve Yardımcı Komiser Maaşları

Emniyet Genel Müdürlüğü ilk derecedeki amir ihtiyacını çeşitli yollarla karşılamaktadır. Bunlardan birisi polis memuru olarak göreve başlayan personeller arasından 2 yıllık hizmetini tamamlamış, herhangi bir cezası bulunmayan, 2 yıl boyunca almış olduğu performans puanı yüksek olan kişiler arasından seçilmektedir. Bu şartlara uyan polis memurları yılda bir defa yapılan yazılı sınavlarına girerek 70 ve üzeri puan almalarında mülakat ve fiziki yeterlilik sınavlarına girmektedirler. Yazılı sınav, mülakat ve fiziki yeterlilik sınavlarından yüksek not alanlar arasında yapılan sıralama sonucunda en yüksek puandan sıralama yapılarak kazananlar tespit edilir. Kazanan adaylar komiser yardımcısı olmak için 6 aylık eğitime tabi tutularak eğitimi başarı ile tamamlayanlar rütbe takarak komiser yardımcısı olarak mezun olurlar.

Ayrıca, 30 yaşından gün almamış, 167 boyunda bulunan erkekler ile 162 boyundaki 4 yıllık üniversite mezunlarının KPSS sınavından aldıkları 70 ve üzeri puanla her yıl Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından açılan Komiser Yardımcılığı sınavlarına başvurma imkânları bulunmaktadır. Gerekli şartları sağlayanların başvurularından sonra yapılacak sınavda başarılı olmaları halinde PEAM tarafından verilen 11 aylık eğitimin sonrasında Komiser Yardımcısı olarak mezun olup göreve başlamaktadırlar. Yeni göreve başlayanlar görevde bulundukları süre içerisinde 3 yılda bir yapılan sınavlara tabi olarak rütbe alma imkânları bulunmaktadır. Yeni mezunların olduğu göz önde bulundurularak 2018 – Baş komiser ve Yardımcı Komiser maaşları ne kadar olacak sorusu da akıllara gelmektedir.

Son Zamlarla 2018 – Baş komiser ve Yardımcı Komiser maaşları

2018 – Baş komiser ve Yardımcı Komiser maaşları, 2018 – 2019 yılında polislerde olmak üzere tüm memurlara 2018 yılının ilk çeyreğinde %4, ikinci çeyreğinde ise % 3,5 zam yapılmıştır. 2019 yılı içinde ilk çeyreğinde %4, yılın ikinci çeyreğinde ise %5’lik zaman oranı verilecektir. Ayrıca bu artışlarla beraber enflasyon oranları da ayrıca maaşlara yansıtılacaktır. Bu artışlarla birlikte Baş komiser rütbesinde bulunan polis memurunun maaşına yaklaşık olarak 310 TL zam yansıyarak maaşı yaklaşık olarak 4.800 TL olacaktır.  Komiser Yardımcısı rütbesinde bulunan polis memurunun maaşı da yaklaşık olarak 4300 TL olacaktır. Bu hesaplamalarda göreve başlama tarihi, hizmet süresi, kademe ve derece durumuna göre değişiklik gösterecektir.

2018 – Baş komiser ve Yardımcı Komiser maaşları, bakıldığında çok fazla gibi görünse de yapılan işin önemi doğrultusunda yetersiz bulunmaktadır. Uzun yıllar boyunca meslek içerisinde bulunan özellikle Baş Komiser rütbesinde bulunan polisler her türlü zorlu koşullar altında çalışmaktadırlar. 12/12 ve 12/24 esasına dayalı çalışma şartları altında dini bayramlarda tatil yapamayan polislere ek mesai ücreti ödenmemektedir. Bunun yanında ek gösterge düşüklüğü nedeni ile emekli olmayı hak eden Baş komiserler emekli ikramiyelerinin düşüklüğü nedeni ile emekliliği düşünememektedirler.

Ek  Gelirlerle 2018 – Baş komiser ve Yardımcı Komiser maaşları

Ayrıca 2018 – Baş komiser ve Yardımcı Komiser maaşları, görev yaptıkları illerle göre maaşlarında farklılık göstermektedir. Doğu illerinde görev yapanlar maaşlarına ek olarak terör parası almaktadırlar. Bunun yanında son yapılan zamlarla beraber 199 TL olan aile yardımı 204 TL olmuş, 0- 6 yaşında olan çocuklar için 48 TL,  6 yaş üzerindeki çocuklar için 24 TL olmuştur. Evli ve çocuk sahibi olan Baş komiser ve Yardımcı komiserlerin maaşlarına da ek gelir olarak eklenmektedir. Hizmet süresi daha fazla olan yardımcı komiserler yeni başlayanlara nazaran daha yüksek maaş almaktadırlar. Emniyet Genel Müdürlüğünde rütbelerden ziyade hizmet süresi esas alınarak maaşlar belirlenmektedir.

2018 – Baş komiser ve Yardımcı Komiser maaşları, yaklaşık olarak hesaplama yapılacak olunursa, 8/2 kadro ve dereceye sahip yardımcı komiser yaklaşık olarak 4.000 TL maaş alacaktır.  5/3 kadro ve dereceye sahip olan ise yaklaşık olarak 4.300 TL maaş almaktadırlar. Baş komiser rütbesinde olanlar ise bulunduğu kadro derce ve hizmet süresine göre 4.500 TL ile 5.000 TL arasında maaş almaktadırlar. Bu maaşlara ek olarak taltif, operasyon ve terör parası da eklenecektir. Ayrıca yılın ilk çeyreğindeki enflasyon oranının yüksek çıkması halinde ayrıca zam oranı olarak yansıtılacaktır. Belirtilen miktarlar yaklaşık olarak hesaplama yapıldığı için net maaşlar 2018 yılının Ocak ayında netlik kazanacaktır. Verilen zam oranları ile vergi dilimine girileceği için maaşlardan belli oranda kesinti yapıldığı için asıl maaş bilgisi Ocak ayında ortaya çıkmaktadır.

2018 – Baş komiser ve Yardımcı Komiser maaşları, bazı birimlerde çalışanlarda farklılık oluşabilmektedir. Özellikle riskin daha fazla olduğu birimlerde çalışan Baş Komiser ve Komiser Yardımcısı rütbesinde bulunan memurlara çalıştığı şehir ve birime göre ek ücret ödenmektedir. Mesleğe başlama tarihi, kademe ve dereceniz, medeni haliniz, çocuk sayınız, yabancı dil bilginiz, görev yaptığınız şehir gibi etkenler 2018 – Baş komiser ve Yardımcı Komiser maaşları üzerinde etkilidir.

Komiser yardımcısı rütbesinde olanlar genellikle şubelerde görev almaktadırlar. Genellikle Komiser veya Baş Komiser rütbesinin altında görev yapan Komiser Yardımcıları burada mesleğin detaylarını ve inceliklerini öğrenmektedirler. Bunun yanında personelin görevlerine sevk ve idaresini, disiplini sağlamakla görevlilerdir. Komiser yardımcıları genellikle komiserlerin sağ kolu niteliğinde çalışarak, çalıştığı birimle ilgili sorunları, gelişmeleri ve çalışmaları üst makamlara bildirmektedir. Mesleğe girişinden itibaren her 3 yılda bir rütbe alma şansları bulunmaktadır. Rütbe almaları için Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından rütbe terfi sınavlarına girip başarılı olmak zorundadırlar. Böylelikle rütbeleri yükseldiği gibi 2018 – Baş Komiser ve Yardımcı Komiser maaşları artış olacaktır.

Bu makalede tam 52 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

52 Soru Var

 1. 2018 lisans kpss temmuz ayina ertelendi buna mukabil komiser yardimciligi alimi ne zaman olacak kpss sonuclari aciklandiktan sonra mi olacak genelde komiser yardimciligi alimi temmuz ayinda aciklaniyordu simdi kpss temmuz ayinda olunca aciklanmasida agustos ayinda olacak bir bilginiz var mi acaba simdiden tesekkkur ederim.

 2. yeni başlayan bir polis memuru maaşı ne kadardır admiiooşşşş

 3. 2 YILLIK ÖN LİSANS Mezunuyum Komiser yardımcılığı sınavına girebilir miyim giremezsem de lisans mezunu olana kadar bu alımlar devam edecek mi acaba ?

 4. Admin fem dershanesine , 2015 yılında 6 ay süre ile gitmiş olmak paem mülakatında engel olur mu ? Malum dershaneye gidip şuan okulda olan adaylar var mı ?

 5. yeni başlayan bir polis memuru maaşı ne kadar

 6. Bu sene komiser yard yeni başlayan adayların atamaları tahminen ne zaman olur?

 7. Admin bu meslek icinden paeme gitmek icin gorev suresi 2 yila indirilmedi mi

 8. Yukaridaki yazida 6 yil yaziyo

 9. Admin, 23.10.1990 dogumluyum. Ilk basvuru doneminde komiser yardimciligina basvurmak istiyorum. 6 aylik askerlikte yaptim. Benim icin yas siniri nedir? Basvura bilir miyim

 10. Şuanda eğitimde olan paem dekiler kaç ay eğitim görecek? Hangi ay mezun olurlar? Bir de ara tatilleri olur mu?

 11. Sadece pmyo mezunu olarak polis memuru olunabiliniyor mu yoksa ayrı bi mülakat ya da okul okumak lazım mı?

 12. Merhaba;
  1) Poem başvurusu yapabilmek için kpss sınavına girmiş olmak ve sonuçların açıklanmış olması gerekiyor dimi ?
  2) Başvuruların değerlendirilmesinde sadece kpss p3 puanı mı ele alınacak?
  3) Kpss sonuçları ağıstos ayında belli olana kadar yapılması gereken bir işlem var mı ? Teşekkürler.

 13. 17.08.1989 doğumluyum bu yıl ki komiser yardımcısı sınavına başvuru yapabilir miyim

 14. 2018 KPSS temmuz 22 de yapılacak sonuçlar Ağustos açıklanacak bir değişiklik olmaz ise, paem alımları KPSS den sonra mı başlar önce mi başvuru için KPSS puanları açıklanması beklenirmi şimdiden teşekkürler .

 15. Allah polislerimize zeval vermesin.Amin.

 16. Admin ben 2022 de mezun olacam o zamana kadar komser yardımcıliğında bir değişiklik olur mu

 17. Gelecek dönem başvurusu 2018 Temmuz ayındaki Kpss sonucunu öğrenene kadar herhangi bir başvuru yapılmayacak dimi ? Kpss sonucu açıklanmadan önce yapılacak bir işlem var mı ?

 18. Admin şu anda lisans 2. sınıf öğrencisiyim üçüncü sınıfta paem’e girebilir miyim

 19. 22. DÖNEM POLİS MESLEK EĞİTİM MERKEZLERİ alımı komiser yardımcısı alımı olarak mı yapıyor? Yoksa komiser yardımcılığı alımları daha sonra mı olacak?

 20. Merhaba ben şuan lisans 3. Sınıfım başvuru yapabilir miyim?

 21. Bu yıl polis özel harekata lise mezunu alinirmi ? Bide polislikde göz bozukluğu (miyop ) sınırı kaç numara ?

 22. Selamın aleyküm
  Üst damakta doğuştan iki diş eksiğim var komiser yard. için bu durum sorun olur mu .
  Teşekkürler…

 23. Merhaba yaşım 20 bu yil universite sinavina hazirlaniyorum 4 yillil bölüm okuduktan sonra komiser yardimciligina başvurucam fakat belirttiginiz gibi 2020 den sonra alımlar biticekmi nasil olucak bu işin sonunda mağdur olmayız insallah

 24. Polis olmak için bir kaç diş eksik olsa sorun olur mu

 25. Merhaba, komiser yardımcısı eğitim süresince maaş alabiliyor mu? şu an memurum kredi ödüyorum maaşımın kesintiye uğramaması gerekiyor. Bir daha ki alımlarda başvurmak için soruyorum.

 26. 2018 deki konser yardımcılığı başvuruları ne zaman?

 27. Merhaba 26.05.1989 doğumluyum 1.65 boy başvuru yapabilir miyim ?

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir