2018 Askerlik Celp Dönemleri

22.05.2018
1.611
A+
A-
2018 Askerlik Celp Dönemleri

Askerlik, 20 yaşına gelmiş her Türk Vatandaşının yerine getirmesi gereken vatani görevler arasında yer almaktadır. Askerlik Kanuna göre 20 yaşından gün almış, askerlik yapmaya sağlık ve eğitim açısından mazereti bulunmayan her Türk Vatandaşı askere gitmek zorunda olduğundan bu alımlar belirli dönemlerde alınmaktadır ki bu dönemlere celp dönemi denmektedir. Askere çağrılma, davet anlamına gelen celp dönemlerinden haricinden askere alınma işlemi gerçekleşmediği için 4 adet 2018 Askerlik Celp Dönemleri bulunmaktadır.  20 yaşı ve üzerinde bulunan kişiler tecillerini bozdurmuş olsalar askere gitmek için müracaat etseler bile Askerlik Celp Dönemleri 2018 yılında belirtilen tarihler dışında alımlar yapılmamaktadır.

2018 Askerlik Celp Dönemleri Hangi Aylardır

Milli Savunma Bakanlığı tarafından Askerlik Celp Dönemleri olarak Şubat, Mayıs, Ağustos ve Kasım ayları belirlenmiştir. İster uzun dönem ister kısa dönem askerlik görevi yapacak olan kişiler askerlik hizmetini yapmak istediklerinde askerlik celp dönemlerine uymak zorundadırlar. 2018 dönemler arasında verilen bu dört dönem haricinde hiç kimse kendi istediğine göre askere alınmamaktadır. Sağlık yönünden herhangi bir problemi olmayan ve 20 yaşında bulunan kişiler eğitim hayatlarını tamamladıkları zaman askerliklerini yeniden tecil ettirmedikleri zaman nüfusa kayıtlı bulunduğu ilin belirlemiş olduğu celp dönemine göre askere kabul edilmektedir. Milli Savunma Bakanlığı asker alımlarında ihtiyaca göre illerin ilçe sayılarına göre celp dönemlerini belirleyerek askere gidecek olanların bağlı bulunduğu ilçeye göre alımı yapılmaktadır.

Askere gitmeye karar vermiş olan kişi tecilini bozdurduğu ve askerlik şubesine müracaat ettiği tarihten yaklaşık 2 veya 3 ay sonraki gelen celp döneminde askere alınmaktadır. Bu süre bazen uzaya bilmekte ve bir sonraki celp dönemine kalabilmektedir. 2018 Askerlik Celp Dönemleri ile ilgili olarak örnek verilecek olursak, Haziran ayında eğitim hayatını bitirmiş ve askere gitmeye karar vermiş bir kişi tecilini bozdurup gerekli işlemlerini yaptırdığında nüfusa kayıtlı olduğu İl ve İlçe de göz önüne alınarak Kasım Celp Dönemine veya Şubat Celp Döneminde askere gitmektedir. Askerlik Celp Dönemleri 2018 Kasım ayında bulunan celp döneminde askere gitmek isteyen kişiler askerlik muayene işlemlerini yaptırdıkları esnada dilekçe ile bu dönemde gitmek istediklerini belirtebilirler.

2018 Askerlik Celp Dönemleri Başvuru Tarihleri

Askerlik Celp Dönemleri ve son başvuru tarihlerine bakıldığında;

 • Şubat ayı celp dönemi için 30 Kasım 2017,
 • Mayıs ayı celp dönemi için 28 Şubat 2018,
 • Ağustos ayı celp dönemi için 31 Mayıs 2018,
 • Kasım ayı celp dönemi için 31 Ağustos 2018 tarihinde başvuru yapıldığında bir sonraki celp dönemine askere gidebilirsiniz. Örnek vererek açıklanacak olursak Ağustos ayında askere gitmeye karar veren birisi en geç 30 Eylül tarihine kadar askerlik şubesine müracaat etmesi gerekmektedir. Bu tarihte başvurusunu geçiren kişiler Kasım ayı celp döneminde askere gitme durumunda kalırlar. Tecili bitmiş eğitim ve sağlık yönünden problemi olamayan kişiler 2018 dönemler arasında başvurularını yapmadıklarında celp dönemlerini kaçırdıkları zaman asker kaçağı durumuna düşeceklerini unutmamalıdırlar.

2018 Askerlik Celp Dönemleri ve Örnek Başvuru Tarihleri

2018 Askerlik Celp Dönemleri ile ilgili olarak konunun daha iyi anlaşılması için birkaç örnek daha verecek olursak;

 • Şubat ayındaki celp döneminde askere gitmek isteyen kişi 30 Kasım tarihine kadar askerlik şubesine müracaat etmesi gerekmektedir. Bu tarihi geçiren kişi Şubat yerine Mayıs celp dönemine kalacaklardır.
 • Mayıs celp döneminde gitmek isteyen kişi son olarak 28 Şubat’ta kadara başvurusunu yapması gerekmektedir ki istediği dönemde katılması gerekmektedir. Bunun yanında bağlı bulunduğu ilçeye göre alımlarda değiştiği için Askerlik Celp Dönemleri 2018 yılında şu şekilde değişiklik göstermektedir.

Askerlik Celp Dönemleri İlçe olarak örnek gösterildiğinde Aydın;

 • Buharkent, Koçarlı, Yeni Pazar Şubat Celp Döneminde alım yaparken,
 • Karpuzlu, Çine İlçeleri Ağustos Celp Döneminde,
 • Kuşadası, Didim İlçeleri Mayıs Celp Döneminde alım yaparken Denizli İlçesine bağlı bulunan Tavas İlçesi Kasım, Sarayköy ve Buldan İlçesi Mayıs, Çal İlçesi Kasım Celp dönemlerinde almaktadırlar. 2018 dönemleri hakkında daha detaylı bilgi almak isteyen kişiler bağlı bulundukları askerlik şubelerine başvuru yaptıklarında celp dönemlerini öğrenebilirler.

2018 Askerlik Celp Dönemleri ve Erken Sevk

2018 Askerlik Celp Dönemleri arasında Milli Savunma Bakanlığı tarafından çok nadirde olsa uygulanan uygulamalar arasında bulunan erken sevk celp dönemi gelmemiş kişinin talep etmeleri halinde bir önceki celp döneminde askere gitmesidir. Özellikle işlerinden veya çalıştığı kurumdaki pozisyonundan dolayı daha erken askere gitmek isteyen kişiler dilekçe ile başvuru yapmalarında durumları değerlendirilerek uygun bulunması halinde bir önceki celp döneminde askere alınır bu duruma da erken sevk denir. İllere göre celp dönemleri her yıl güncellenmekte bu bilgi Milli Savunma Bakanlığının resmi internet sitesinde celp dönemleri, askerlik işlemleri ile ilgili iş ve işlemler duyurular kısmında yayınlanmaktadır.

Askerlik Celp Dönemleri 2018 yılında şehirlerde askere gidecek kişilerin yaptıkları başvuruların sonucu belirli bir planlama doğrultusunda yapıldığından herkes askere gitmek zorunda olduğu için tek fark kimi iller Şubat ayında asker alımları yaparken bazı iller kasım ayında asker alımı yapmaktadır. Askerlik Celp Dönemleri esas alınarak yapılan alımlarda 1998 doğumlu olan kişiler alındıkları celp dönemine göre 98/1, 98/2, 98/3 ve 98/4 olarak askere alınmaktadır. Her celp dönemi arasında 3 aylık süre zarfı bulunduğundan askerlik vazifesini yapmaya giden kişi acemilik süresini bitirmeye yakın yeni celp döneminde kişiler askere alınmaktadırlar.

Askerlik Tecil Ettirme İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Askerlik Tecil Bozdurma İşlemi Nasıl Yapılır ?

Çürük Raporu Nedir ve Nasıl Alınır?

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. 1998 Ağustos dedi ki:

  Ben 12.08.1998 Doğumluyum ilçe olarak 98/3 Ağustosa denk geliyorum ama 2018 haziranda liseden mezun oldum muayene daha olmadım e-devletten “Askerlik Durum Belgesi Sorgulama” yaptım ve “EN YAKIN ASKERLİK ŞUBESİNE MÜRACAAT ETMENİZ GEREKİR.” diyor. öylede yapacağım bu ne anlama geliyor yani en kısa zamanda ne zaman askere gidebilirim ?

 2. 1998 Ağustos dedi ki:

  Ben 12.08.1998 Doğumluyum ilçe olarak 98/3 Ağustosa denk geliyorum ama 2018 haziranda liseden mezun oldum muayene daha olmadım e-devletten “Askerlik Durum Belgesi Sorgulama” yaptım ve “EN YAKIN ASKERLİK ŞUBESİNE MÜRACAAT ETMENİZ GEREKİR.” diyor. öylede yapacağım ama diploma işi nasıl oluyor anlamadım ben askerde kalmayı da düşünüyorum ?