2018 Asgari Ücret Ne Kadar ?

18.12.2017
869
A+
A-
2018 Asgari Ücret Ne Kadar ?

Ülkemizde çalışanların yaklaşık % 40 ı asgari ücretle çalışmaktadır. Bu nedenle de 2018 yılı asgari ücret artış görüşmeleri yüksek bir kesimi ilgilendirdiğinden büyük bir merak ile beklenmektedir. Asgari ücret artış görüşmeleri Aralık ayının başında başlayarak yine bu ayın sonunda nihai durumuna ulaşıyor. Genelde hükümetin belirlediği rakam üzerinde artış gerçekleşse de işçi sendikalarına bu konuda büyük bir sorumluluk düşüyor. İşçi sendikaları gerçek asgari geçim için gerekli rakamı tespit edip; bu rakamlar üzerinden belirlenmesi için taleplerini komisyona sunuyor. Emekçiler ise yaşam kalitesini artıracak bir ücreti kavuşmak için Asgari ücretin mevcut tutarından çok daha üstünden belirlenmesi konusunda hem fikir.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücret; Asgari ücretin belirlenmesi ile ilgili yasa gereği 5 tanesi işçi, 5 tanesi işveren ve 5 tanesi devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirliyor. Bu komisyonda, işçi tarafını en fazla üyeye sahip olan konfederasyonları olan Türk-İş ve Disk temsil ederken, işverenleri ise Türkiye İşveren Konfederasyon Birliği (TİSK) temsil ediyor . Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda yapılan ilk toplantının ardından işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanan komisyon, son toplantısını yine Bakanlıkta yapıyor. Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın, çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

Disk’ in Teklifi Ne Kadar Oldu?

Asgari ücret tespit komisyonunda işçi kesimini temsil eden Konfederasyonlardan biri olan DİSK’in Genel Başkanı Kani Beko asgari ücret talepleri konusunda açıklama yaptı bu açıklamasında;

“Asgari ücret tartışması bir fedakârlık konusu değildir. Asgari ücretin belirlenmesinde sermaye ve hükümet çevrelerinin ‘lütuf’ ve ‘minnet’ beklentisi asgari ücretin konusu değildir. Çünkü asgari ücret Anayasa’ mızın devlete yüklediği bir yükümlülük ve sosyal hukuk devletinin bir gereğidir. Çalışanların yüzde 30’u sosyal güvenceden yoksun. Ülkemizde işçiler Avrupa ortalamasının üzerinde sürelerle çalışıyor. Asgari ücret, milli gelir artışının, ülke ekonomisinin büyümesinin gerisinde kaldı. Milli gelir artışının altında kalan asgari ücretli ciddi kayba uğramıştır. Asgari ücretli göreli olarak yoksullaşmıştır.

2004 yılı baz alındığında asgari ücret 2017’ye kadar enflasyon karşısında yüzde 36 artarken Milli Gelir gerçekte % 95 oranında artmıştır. Bu durum karşısında reel asgari ücretin reel milli gelire oranı yüzde 30,5 oranında gerilemiştir. Asgari ücret dolar karşısında ciddi bir erimeyle yüz yüze. 2008 yılının başında aylık 414 ABD doları olan asgari ücret 2017 Aralık ayı itibariyle 358 dolara geriledi. Asgari ücretin alım gücü açısından karşılaştırması, Türkiye’nin Avrupa ülkeleri arasında asgari ücretin düşük ülkeler arasında yer aldığını ortaya koyuyor. 2017 yılında enflasyonun yüzde 12-13 olacağı ve büyüme hedefinin yüzde 5, 2018 büyüme hedefinin yüzde 5,5 olduğu dikkate alınarak enflasyon ve büyüme oranında bir artışla, asgari ücretin net 2 bin 300 Lira olması gerekir” diyerek hem enflasyon hem de doların yüksek oranda TL karşısında değerlenmesi sonucunda maaşların fazlasıyla eridiğini belirtti.

Türk-İş’ in Teklifi Ne Kadar Oldu?

2018 yılı asgari ücret görüşmelerini Hükümetle sürdüren diğer Konfederasyon üyesi olan Türk-İş de yeni yılda geçerli olacak ücret için talebini açıkladı.

Türk-İş Genel Başkanı Atalay, asgari ücretin 2018 yılında net bin 893 lira olmasını talep ettiklerini belitti. Atalay, taşeron işçilerin kadro düzenlemesine ilişkin, “KİT’lerdeki çalışanların kadroya alınmasıyla ilgili sorunun büyük ölçüde çözüleceğini bekliyoruz.” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Türk İş geçtiğimiz yıl gerçekleşen asgari ücret görüşmelerinde 1600 TL teklifini sunmuş, ancak bu teklif kabul edilmemişti.

Hükümet Tarafı Ne Diyor ?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu başkanlığında, Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını yaptı. Bakan Sarıeroğlu, asgari ücret görüşmeleri ve işçi kesiminden gelen taleplere yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Bu açıklamaları ise şöyle;

“En doğru sonuç için garantör olacağız. İşçi ve işverenlerden fedakarlık bekliyoruz. İnşallah bu yılki toplantımızda ülkemiz için ortak bir sonuçta karar kılacağımızı umuyorum. Tespit edilecek ücretin toplumumuzun tüm kesimlerine hayırlı olmasını temenni ediyorum. İnşallah Aralık ayının sonunda tüm kesimleri memnun edecek rakamı açıklarız” dedi.

Sarıeroğlu, “Son 15 yılda asgari ücret oransal bazda reel artış yüzde 83, nominal yüzde 662 oldu. 2002’de 184 lira olan asgari ücreti bin 404 liraya yükselttik. Asgari ücretin tüm kesimlerinin kazanacağı bir seviyede tespit edilmesini temenni ediyorum” diye konuştu. İşçi kesimi talep listesiyle masaya otururken, işveren ise asgari ücrete teşvikin sürmesini istedi. Pazarlıklar aralık sonuna kadar sürecek ve yıl sonunda yeni asgari ücret belirlenecek.

İkinci Görüşmeden Ne Sonuç Çıktı ?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, asgari ücretle ilgili olarak ise Sarıeroğlu, “Net asgari ücrette reel olarak yüzde 111 artış yapmış bir iktidarız. Bu anlamda, asgari ücreti, az önce de söyledim, hiçbir zaman siyasi popülizm malzemesi yapmadık. Asgari ücret ülkemiz açısından önemli denge ücretidir. Az önce bakış açımızı söyledim. Teşvik sistemimizde bile asgari ücretten daha da yukarı çıksın diye ücretler, yeni bir dizayna gitmiş durumdayız. Asgari ücret üçlü yapıda, Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenen bir ücret. İşçilerimizle, işverenlerimizle hükümet olarak ikinci görüşmemizi yaptık. İnşallah, mutabakatla, tüm kesimler için faydalı olacak, her kesimin beklentisini karşılayacak bir ücreti de yine AK Parti iktidarı olarak biz belirleyeceğiz diye ifade etmem gerekiyor. Emekçilerimiz, işverenlerimiz, çiftçilerimiz, emeklilerimiz, inşallah yakın zamanda onlarla ilgili de güzel çalışmalarımız da olacak” değerlendirmesini yaptı.

Ülkemizde artık bir çok zorunlu gıda dahi yurt dışından gelmektedir. Bu durumdan dolayı ürün fiyatları kur artışından fazlasıyla etkilenmektedir. Zorunlu ihtiyaçlarımızda dikkat edilirse alınan ürün  bir daha ki alışverişte aynı fiyata alınamamaktadır. Ya da raflarda aynı fiyata gramajı düşürülen ürünleri görmekteyiz. SSK.BİZ.TR ekibi olarak Gerçek enflasyon oranlarının baz alınarak değerlendirme yapılmasını, İş veren üzerindeki işçi vergi ve sosyal güvenlik prim oranlarının düşürülmesi sonucunda işçiye yapılacak ücret artışı sağlanmasının her iki taraf içinde daha olumlu sonuçlanacağı kanaatindeyiz. Ülkemiz için Hayırlı bir karar çıkması diliyoruz.

https://www.ssk.biz.tr/2018-asgari-ucret-ne-kadar/

Admin
Merhaba. Adım Hakan GÜVEN. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.