2017 PAEM Ön Başvuru İşlemleri ve Başvuruda İstenilen Belgeler

15.07.2017
6.000
A+
A-
2017 PAEM Ön Başvuru İşlemleri ve Başvuruda İstenilen Belgeler

2017 Polis Amirleri Eğitim Merkezi(PAEM) süreci, Polis Akademisi’nin ilanı ile hız kazanmış durumda. PAEM ön başvuru işlemleri,  başvuruda adaylardan istenilecek belgeler ve sınav süreçlerini bu haberimizde sizlerle paylaşacağız.

Adaylar internet üzerinden ön başvuru işlemlerini 17 Temmuz- 2 Ağustos tarihleri arasında yapacaklar. Bu konudaki haberimizi BURADAN okuyabilirsiniz. Başvuru yapabilmek için 2016-2017 KPSS P3 türünden 70 ve üzeri puan almış olmak, lisans mezunu olmak, 1989 ve sonrası doğumlu olmak gibi şartlar bulunmakta. Bu şartları yazdığımız haberimizi de BURADAN okuyabilirsiniz.

2017 PAEM Ön Başvuru İşlemleri nelerdir?

Yukarıda belirttiğimiz şartları taşıyan adaylar, öncelikle sınav ücretini yatırmalıdırlar. PAEM sınav ücreti  75.00 TL dir. Adayların bu ücreti  17 Temmuz 2017 saat 09:00’dan, 02 Ağustos 2017 saat 17:00’a kadar Halk Bankası Gölbaşı/ANKARA Şubesi nezdinde bulunan TR53 0001 2009 3850 0080 0000 15 nolu hesaba yatırmaları gerekmektedir.  Sadece Halkbank Şubelerinden ve Halkbank ATM’lerinden başvuru ücreti yatırılabilecektir. İnternet bankacılığı gibi diğer yollarla yapılan ödemeler geçersiz sayılır. Sınav ücretini yatırmayan adaylar başvuruda bulunamazlar.

Emniyet Teşkilatı Personelinden Şehit veya Vazife Malulü olanların eş veya çocukları sınav ücreti yatırmayacaktır. Bu durumda olan adaylar Emniyet Teşkilatı Şehit veya Vazife Malulü eş veya çocuğu olduğunu gösterir belgeleri 0312 462 88 69 nolu faksa belgelerini göndermeleri gerekmektedir.

Sınav ücretini yatırırken açıklama kısmına MUTLAKA T.C. kimlik numaranızı yazdırınız.

2017 PAEM internetten ön başvuru nasıl yapılır?

Ön başvuruda bulunacak adaylar www.pa.edu.tr adresi üzerinden e-devlet hesapları ile 17 Temmuz – 02 Ağustos 2017 tarihleri arasında başvuruda bulunacaklardır.


PAEM sınav ve mülakatına giderken başvuruda istenilen belgeler nelerdir?

İnternetten ön başvuru yapıp, ücretini yatıran adaylardan, KPSS puan üstünlüğüne göre 20 bin erkek, 2 bin kadın aday sözlü mülakat ve diğer sınavlara davet edileceklerdir. Bu sınavlara nerede ve ne zaman gireceğinizi belirten 2017 PAEM SINAV GİRİŞ BELGELERİ 11 Ağustos 2017 tarihinde Polis Akademisi Başkanlığının internet sitesi olan www.pa.edu.tr adresinden yayınlanacaktır.

Adaylar, belgede yazılan tarihte denilen yerde hazır bulunmalıdırlar. Erkek adaylar sakal traşı olmuş şekilde katılmalıdırlar.

Adaylardan aşağıdaki belgeler istenilecektir:

1) T.C. kimlik numarası yazılı nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi

2) Sınav giriş belgesi

3) PAEM Sınav başvuru dilekçesi: Bu dilekçeyi doldurup ilgili yerleri yetkiliye doldurtmalısınız. PAEM BAŞVURU DİLEKÇESİ  örneğini sağ tıklayarak indirebilirsiniz. Dilekçedeki tarihleri düzeltmeyi ve kendi bilgilerinizi doldurmayı unutmayın.

4)Lisans diplomasının veya geçici bitirme belgesinin aslı ve fotokopisi, yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar için yükseköğretim kurumu tarafından kabul edilen denklik belgesinin aslı ve fotokopisi

5) KPSS sonuç belgesinin bilgisayar çıktısı,

6) Son bir yıl içerisinde çekilmiş dört adet biyometrik fotoğraf ve fotoğraflar için 1 adet mektup zarfı

7) Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları hariç, sınav ücretinin yatırıldığına dair banka-atm dekontu,

8) Yaş düzeltmesi yaptıranlar için yaş tahsisi ile ilgili mahkeme kararı,

9) Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malullerinin eş veya çocuklarından, Personel Dairesi Başkanlığınca verilen şehitlik veya vazife malullüğü belgesinin kurumca onaylı örneği,

10) Adli Sicil Kaydı Belgesi (E-Devlet çıktısı kabul edilir.) Adli Sicil kaydı olan adayların mahkeme kararlarının fotokopisi

11) PAEM öğrenci adayları için sağlık bilgilendirme formu: PAEM SAĞLIK BİLGİLENDİRME FORMU örneği için sağ tıklayıp farklı kaydet yapınız. Bu formu doldurunuz.

12) PAEM öğrenci adaylarının Fiziksel Yeterlilik sınavına girmesine engel olmadığını gösterir tek hekim raporu. (Herhangi bir sağlık kurumundan alınabilir) Tek hekim raporunu şahsen müracaat hakkı kazanmış adaylar alacaktır.

13) Erkek adayların, 1111 sayılı Askerlik Kanunu çerçevesinde askerlik ile ilişiğinin bulunmadığına dair resmi belge getirmeleri gerekmektedir.

PAEM adayları, sınav günü şahsen başvuru esnasında yanlarında cep telefonu, ses, görüntü, kayıt cihazı, vb. hiçbir elektronik eşya bulundurmamaları gerekmektedir.

PAEM sağlık şartları nelerdir?

Polis Amirleri Eğitimi Merkezi Müdürlüğü(PAEM)’ne alınacak öğrenci adaylarında, Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği hükümlerine göre değerlendirme yapılır. Aynı yönetmelikte belirtilen A dilimi sağlık şartları aranır. Polis Amirleri Eğitimi Merkezi Müdürlüğünce aday öğrencilere sağlık kurulu raporları eğitim merkezinin denetim ve gözetiminde tam teşekküllü hastanelerden aldırılır.

Adayların Boy-kilo endeksine uyup uymadıkları kontrol edilir. Adaylarda bu ölçü 18-27 arası olmak zorundadır. 18 ve 27 dahildir. Kendi VKİ değerinizi BURADAN ölçebilirsiniz.

PAEM fiziki yeterlilik sınavı nedir?

Ön sağlık taramasından “Öğrenci Adayı OLUR” kararı alanlar fiziki yeterlilik parkuruna geçerler. Bu parkur zaman zaman değişmekle birlikte son ilanda detay verilmedi. Muhtemelen son sene uygulanan parkur geçerli olacaktır. PAEM parkuruna BURADAN bakabilirsiniz. Bu parkurda adaya başardığı süreye göre 100 üzerinden puan verilir. 70 ve üstü alan adaylar başarılı olurlar ve sözlü mülakata katılmaya hak kazanırlar.  Fiziki yeterlilik sınavları için adaylar spor ayakkabı ve spor kıyafetlerini kendileri getireceklerdir.

PAEM sözlü mülakat nasıldır?

Bu aşamada adaya komisyon üyeleri tarafından soru yöneltilebilir. Adaydan soru kartlarından birini çekip cevaplaması istenebilir. Mülakatın amacı, adayın polislik mesleğine ve amirliğe uygun olup olmadığını belirlemektir. Komisyonda psikolog veya rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü mezunu üye bulunur. Bu aşama, hemen hemen tüm kaybeden adayların elendiği noktadır. Mülakattan geçer not alamayan aday (70 ve üzeri) elenir. Birçok adayın emniyet personeli olma hayali bu noktada sona erer. Polislik ve PAEM mülakatlarına çalışmak isteyen adaylara Polislik Mülakatları ve Soru Bankası uygulamamızı tavsiye ederiz.

Mülakat sürecinde, adayın

a) Konu hakkında bilgi düzeyi,
b) Kendisinden istenileni kavrama,
c) Özgüveni,
ç) İfade etme yeteneği,
d) Beden dilini kullanma becerisi şeklinde beş kritere dayanan değerlendirmesi yapılır. Komisyon bu değerlendirmeye göre adaya mülakat puanı verir.

PAEM adaylarının başarı sıralamaları ve yedek listeleri nasıl oluşturulur?

Yukarıda saydığımız 3 aşamalı süreci başarı ile tamamlayan adayların başarı puanları hesaplanır. Bu hesapta aşağıdaki formülasyon kullanılır: KPSS’nin %25’i, fiziki parkur’un%25’i ve mülakat puanının %50’si alınır. Aşağıdaki motoru bu amaçla kullanabilirsiniz.

Görüldüğü üzere, MÜLAKAT PAEM için en önemli kıstas konumundadır. Başarı sıralaması puanında eşitlik olması halinde sırasıyla; KPSS’den alınan puan, mülakat/sözlü puanı, fiziki yeterlilik puanının yüksekliği esas alınır. Bunlarda da eşitlik olması halinde yaşı küçük olan aday tercih edilir. Erkek ve kadın asıl adayların %30’una tekabül eden sayıda yedek aday listesi, en yüksek puandan başlanarak belirlenir. 2017 için 600 erkek yedek, 60 kadın yedek aday belirlenecektir.

3. dönem PAEM Asil kazanan adaylar, eğitimlerine Eylül 2017’de başlayacaklardır. Bu adaylardan genel sağlık sürecinde elenen, okula gelmeyen ya da vaz geçenlerin yerine yedek adaylardan çağırma işlemi uygulanacaktır.

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 143 YORUM
 1. burak dedi ki:

  Merhaba, Anladığım kadarıyla mülakattan sonraki bir ay içinde eğitim başlayacak.Peki şu uzun süren güvenlik soruşturmaları ne zaman yapılacak, yoksa çoktan yapıldı mı? bunun sonucunu nasıl öğreniriz. Çünkü kpss sonrası uzun süre soruşturma bekleyen arkadaşlar var.

  1. admin dedi ki:

   Ön soruşturma yapıldıktan sonra adaylar okula çağrılır. Okul süresince ve okul sonunda detaylı tarama yapılır. Meslek içinde bile soruşturma dönem dönem yapılır.

 2. Altay dedi ki:

  Paem başvuru kılavuzun dan aday başvuru dilekçesi ve sağlık bilgilendirme formuna ulaşılamıyor nerden bulabilirim

 3. ŞEYMA dedi ki:

  Merhaba admin bayan olarak paem girecegim bacağımda doğum 4cm boyunda lekesi var sıkıntı olur mu?

  1. admin dedi ki:

   Genelde sorun olmuyor.

 4. Alper dedi ki:

  2017 kpss de 74 aldim 2018 kpssde 70 in altında alır isem basvuru yapabilirmiyim?

  1. Admin dedi ki:

   yaparsınız