Ana Sayfa / PAEM / 2017 PAEM Ön Başvuru İşlemleri ve Başvuruda İstenilen Belgeler

2017 PAEM Ön Başvuru İşlemleri ve Başvuruda İstenilen Belgeler

2017 Polis Amirleri Eğitim Merkezi(PAEM) süreci, Polis Akademisi’nin ilanı ile hız kazanmış durumda. PAEM ön başvuru işlemleri,  başvuruda adaylardan istenilecek belgeler ve sınav süreçlerini bu haberimizde sizlerle paylaşacağız.

Adaylar internet üzerinden ön başvuru işlemlerini 17 Temmuz- 2 Ağustos tarihleri arasında yapacaklar. Bu konudaki haberimizi BURADAN okuyabilirsiniz. Başvuru yapabilmek için 2016-2017 KPSS P3 türünden 70 ve üzeri puan almış olmak, lisans mezunu olmak, 1989 ve sonrası doğumlu olmak gibi şartlar bulunmakta. Bu şartları yazdığımız haberimizi de BURADAN okuyabilirsiniz.

2017 PAEM Ön Başvuru İşlemleri nelerdir?

Yukarıda belirttiğimiz şartları taşıyan adaylar, öncelikle sınav ücretini yatırmalıdırlar. PAEM sınav ücreti  75.00 TL dir. Adayların bu ücreti  17 Temmuz 2017 saat 09:00’dan, 02 Ağustos 2017 saat 17:00’a kadar Halk Bankası Gölbaşı/ANKARA Şubesi nezdinde bulunan TR53 0001 2009 3850 0080 0000 15 nolu hesaba yatırmaları gerekmektedir.  Sadece Halkbank Şubelerinden ve Halkbank ATM’lerinden başvuru ücreti yatırılabilecektir. İnternet bankacılığı gibi diğer yollarla yapılan ödemeler geçersiz sayılır. Sınav ücretini yatırmayan adaylar başvuruda bulunamazlar.

Emniyet Teşkilatı Personelinden Şehit veya Vazife Malulü olanların eş veya çocukları sınav ücreti yatırmayacaktır. Bu durumda olan adaylar Emniyet Teşkilatı Şehit veya Vazife Malulü eş veya çocuğu olduğunu gösterir belgeleri 0312 462 88 69 nolu faksa belgelerini göndermeleri gerekmektedir.

Sınav ücretini yatırırken açıklama kısmına MUTLAKA T.C. kimlik numaranızı yazdırınız.

2017 PAEM internetten ön başvuru nasıl yapılır?

Ön başvuruda bulunacak adaylar www.pa.edu.tr adresi üzerinden e-devlet hesapları ile 17 Temmuz – 02 Ağustos 2017 tarihleri arasında başvuruda bulunacaklardır.


PAEM sınav ve mülakatına giderken başvuruda istenilen belgeler nelerdir?

İnternetten ön başvuru yapıp, ücretini yatıran adaylardan, KPSS puan üstünlüğüne göre 20 bin erkek, 2 bin kadın aday sözlü mülakat ve diğer sınavlara davet edileceklerdir. Bu sınavlara nerede ve ne zaman gireceğinizi belirten 2017 PAEM SINAV GİRİŞ BELGELERİ 11 Ağustos 2017 tarihinde Polis Akademisi Başkanlığının internet sitesi olan www.pa.edu.tr adresinden yayınlanacaktır.

Adaylar, belgede yazılan tarihte denilen yerde hazır bulunmalıdırlar. Erkek adaylar sakal traşı olmuş şekilde katılmalıdırlar.

Adaylardan aşağıdaki belgeler istenilecektir:

1) T.C. kimlik numarası yazılı nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi

2) Sınav giriş belgesi

3) PAEM Sınav başvuru dilekçesi: Bu dilekçeyi doldurup ilgili yerleri yetkiliye doldurtmalısınız. PAEM BAŞVURU DİLEKÇESİ  örneğini sağ tıklayarak indirebilirsiniz. Dilekçedeki tarihleri düzeltmeyi ve kendi bilgilerinizi doldurmayı unutmayın.

4)Lisans diplomasının veya geçici bitirme belgesinin aslı ve fotokopisi, yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar için yükseköğretim kurumu tarafından kabul edilen denklik belgesinin aslı ve fotokopisi

5) KPSS sonuç belgesinin bilgisayar çıktısı,

6) Son bir yıl içerisinde çekilmiş dört adet biyometrik fotoğraf ve fotoğraflar için 1 adet mektup zarfı

7) Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları hariç, sınav ücretinin yatırıldığına dair banka-atm dekontu,

8) Yaş düzeltmesi yaptıranlar için yaş tahsisi ile ilgili mahkeme kararı,

9) Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malullerinin eş veya çocuklarından, Personel Dairesi Başkanlığınca verilen şehitlik veya vazife malullüğü belgesinin kurumca onaylı örneği,

10) Adli Sicil Kaydı Belgesi (E-Devlet çıktısı kabul edilir.) Adli Sicil kaydı olan adayların mahkeme kararlarının fotokopisi

11) PAEM öğrenci adayları için sağlık bilgilendirme formu: PAEM SAĞLIK BİLGİLENDİRME FORMU örneği için sağ tıklayıp farklı kaydet yapınız. Bu formu doldurunuz.

12) PAEM öğrenci adaylarının Fiziksel Yeterlilik sınavına girmesine engel olmadığını gösterir tek hekim raporu. (Herhangi bir sağlık kurumundan alınabilir) Tek hekim raporunu şahsen müracaat hakkı kazanmış adaylar alacaktır.

13) Erkek adayların, 1111 sayılı Askerlik Kanunu çerçevesinde askerlik ile ilişiğinin bulunmadığına dair resmi belge getirmeleri gerekmektedir.

PAEM adayları, sınav günü şahsen başvuru esnasında yanlarında cep telefonu, ses, görüntü, kayıt cihazı, vb. hiçbir elektronik eşya bulundurmamaları gerekmektedir.

PAEM sağlık şartları nelerdir?

Polis Amirleri Eğitimi Merkezi Müdürlüğü(PAEM)’ne alınacak öğrenci adaylarında, Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği hükümlerine göre değerlendirme yapılır. Aynı yönetmelikte belirtilen A dilimi sağlık şartları aranır. Polis Amirleri Eğitimi Merkezi Müdürlüğünce aday öğrencilere sağlık kurulu raporları eğitim merkezinin denetim ve gözetiminde tam teşekküllü hastanelerden aldırılır.

Adayların Boy-kilo endeksine uyup uymadıkları kontrol edilir. Adaylarda bu ölçü 18-27 arası olmak zorundadır. 18 ve 27 dahildir. Kendi VKİ değerinizi BURADAN ölçebilirsiniz.

PAEM fiziki yeterlilik sınavı nedir?

Ön sağlık taramasından “Öğrenci Adayı OLUR” kararı alanlar fiziki yeterlilik parkuruna geçerler. Bu parkur zaman zaman değişmekle birlikte son ilanda detay verilmedi. Muhtemelen son sene uygulanan parkur geçerli olacaktır. PAEM parkuruna BURADAN bakabilirsiniz. Bu parkurda adaya başardığı süreye göre 100 üzerinden puan verilir. 70 ve üstü alan adaylar başarılı olurlar ve sözlü mülakata katılmaya hak kazanırlar.  Fiziki yeterlilik sınavları için adaylar spor ayakkabı ve spor kıyafetlerini kendileri getireceklerdir.

PAEM sözlü mülakat nasıldır?

Bu aşamada adaya komisyon üyeleri tarafından soru yöneltilebilir. Adaydan soru kartlarından birini çekip cevaplaması istenebilir. Mülakatın amacı, adayın polislik mesleğine ve amirliğe uygun olup olmadığını belirlemektir. Komisyonda psikolog veya rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü mezunu üye bulunur. Bu aşama, hemen hemen tüm kaybeden adayların elendiği noktadır. Mülakattan geçer not alamayan aday (70 ve üzeri) elenir. Birçok adayın emniyet personeli olma hayali bu noktada sona erer. Polislik ve PAEM mülakatlarına çalışmak isteyen adaylara Polislik Mülakatları ve Soru Bankası uygulamamızı tavsiye ederiz.

Mülakat sürecinde, adayın

a) Konu hakkında bilgi düzeyi,
b) Kendisinden istenileni kavrama,
c) Özgüveni,
ç) İfade etme yeteneği,
d) Beden dilini kullanma becerisi şeklinde beş kritere dayanan değerlendirmesi yapılır. Komisyon bu değerlendirmeye göre adaya mülakat puanı verir.

PAEM adaylarının başarı sıralamaları ve yedek listeleri nasıl oluşturulur?

Yukarıda saydığımız 3 aşamalı süreci başarı ile tamamlayan adayların başarı puanları hesaplanır. Bu hesapta aşağıdaki formülasyon kullanılır: KPSS’nin %25’i, fiziki parkur’un%25’i ve mülakat puanının %50’si alınır. Aşağıdaki motoru bu amaçla kullanabilirsiniz.

Görüldüğü üzere, MÜLAKAT PAEM için en önemli kıstas konumundadır. Başarı sıralaması puanında eşitlik olması halinde sırasıyla; KPSS’den alınan puan, mülakat/sözlü puanı, fiziki yeterlilik puanının yüksekliği esas alınır. Bunlarda da eşitlik olması halinde yaşı küçük olan aday tercih edilir. Erkek ve kadın asıl adayların %30’una tekabül eden sayıda yedek aday listesi, en yüksek puandan başlanarak belirlenir. 2017 için 600 erkek yedek, 60 kadın yedek aday belirlenecektir.

3. dönem PAEM Asil kazanan adaylar, eğitimlerine Eylül 2017’de başlayacaklardır. Bu adaylardan genel sağlık sürecinde elenen, okula gelmeyen ya da vaz geçenlerin yerine yedek adaylardan çağırma işlemi uygulanacaktır.

82 Yorum

 1. sevgili admin paem akademik takvim belli mi ? 3. dönem kazananlar eylulde egıtıme başlayacak yazıyor.

  • Eylülde başlar, Ağustos 2018’de biter.

   • kıymetli admin öncelikle her soruya göstermiş olduğun ilgi alakadan ötürü şahsım ve arkdaslarım adına teşekkür ederim. benim sorum şu olacak;askerliğim 4 eylül 2017 tarihine kadar tecilli,aynı zamanda bir üniversitede yüksek lisans eğitimi almaktayım,ve ders kaydım 11 eylulde yani askerliğimin tekrar tecili 11 eylulden sonra basvuru yaparken tecil tarihim 4 eylül 2017 ye kadar bu durum bir sorun sıkıntı oluştururmu acaba,ve belgelerim arasına öğrenim gördugum üniden öğrenci belgesi koymalımıyım ?

    • Merhaba, siz ön başvuru ve mülakat sürecinde tecillisiniz. Problem olmaması lazım. yani tecilli askerlik daha ne yapacaksınız ki. Polis Akademisi’ni arayın teyit alın. İstenilen belgeler ilanda açıklandı, başka belgeye gerek olmaz kanımca. Başarılar.

 2. Askerlik ile ilişiği kesmek diyor . Tecilli olanlarda başvuru yapabiliyor mu?

 3. Peam için göz 125 125 astigmat yönü 170 sıkıntı olurmu şayet olursa sonra çizmek için vakit olacak mi

 4. Süleyman Candan

  Bayanım kpss puanım 63 lisans ebe mezunuyum başvurabilirmiyim

 5. Specialoperations26

  admin şöyle bir durum var. son 19. pöh alımlarında askerlik vs vs durumlarında artık erken terhis yoktu. sorularım şu 1- ağustosta tecil bozduracağım ve bu paem sınavları tam da o sıralarda olacak oradayken askerlik durumuna ne yazacağım ? 2- askere gitmeden tecil bozdurmuş bir şekilde sonuçlar açıklandı (kasım’da gideceğim askere) bu durumda ne olacak ? 3- temmuzda ilana mı çıkılacak o nu merak ettim ? 4- erken terhis sistemi artık yok mu yoksa sadece o pöh alımları için mi geçerliydi? şimdiden teşekkürler..

 6. sevgili admin benım askerıye ıle ılgılı olarak tecıl yok tecılı bozdurdum kasım gıbı asker olacagım bu durum nasıl olacak bılgın var m ı

 7. Banka dekondunda tc kimlik numarası yazmak şartı diyor zaten bunu banka sağlamıyor mu yahut bu esas kayıda gelirken aranan bir şart mı ?

  • Evrak tesliminde T.C. yazan dekontu vermeniz gerekir. Bankamatikten para yatırırken T.C. ister, bankada da ister. oldu istemediler, yazmadı, bankadan yazanı isteyin.

 8. Gecen senelerde başvuran sayısı total de erkeklerde kaçtı acaba bilginiz var mi ? Puanım 71.6 mülakata çağırılır miyim.
  Her soruya Cevap verdiğiniz icin sağolun

  • Mülakata çağrılırsınız. Spora ve mülakata çalışmaya başlayın. Mülakat için uygulamamızı tavsiye ederiz.
   Geçtiğimiz senelerde 20 bin aday dolmadığı için 70 puanda kaldı erkeklerde. Kesin başvuru sayısı açıklanmadı.

 9. Daha önce yorum yapmıştım görünmedi özür dilerim tekrar sormak istedim banka dekontu tc kimlik no yazma maddesi banka o işlemi uygulamıyor mü yoksa bu kesin kayıt için istenen belgeler arasında mi geçiyor

 10. Puanım 74.25 sizce mülakat işi olurmu.birde bu gerekli belgeleri mülakata giderken mi goturucez.yani pomem basvurusu gibi polis surede yapıcaz asıl başvuruyu mutabakata gittiğimiz yerde yapıcaz topladığımız evraklarla demi.son olarak bursada mülakat yeri varmıdır? Emeğinize sağlık tesekkürler

  • Size kesin gelir. Mülakata ve spora çalışmaya başlayın. Mülakat için uygulamamızı tavsiye ederiz. Evrakları, mülakata giderken götüreceksiniz. Ankara’da olacak mülakatlar.

 11. Yanlış yere yazmışım galiba demin tekrar sorayım lütfen cevaplayın.. Paem de hangi şartlar olursa puan 70 den aşağı düşer tam açıklayabilir misiniz? Ve admin senin tahminin bu sene düşer mi düşmez mi ?

 12. Açıklandı biliyorum admin… bakanlıkça gerekli durumda puan değiştirilebilir diyor şartlarda.. sorduğum şey hangi durumda bu gerçekleşir? Kolay gelsin

  • İlana çıkmadan önce, bakanlık dilerse puan şartını daha düşük ya da yüksek tutabilirdi. 70 ve üzeri ilan çıktığına göre bu seneki kural bu.

 13. Esselamu Aleykum admin bn kamuda calisyrm kpss puanim 73 basvuru yapcgm ama bnde biyik var. Son bir yil icindeki resmim biyikli olabilirmi mulakata biyikli girsek sorun olurmu basvuru sartlarinda biyiksiz sakalsz vs. Gibi seyler belirtmemisler.

  • PAEM mülakatlarına sakal tıraşı olup gitmelisiniz. Bıyığınız polislik mesleğinden daha önemliyse, bence gitmemeniz daha iyi olur.

 14. Puanim 77 bu arada k bkmyn yanlis yazmisim bilgilendrme icin tskkrler admin.

  • Bu puanla ön başvurunuz kesin kabul olur ve mülakata çağrılırsınız. Şimdiden spora ve mülakata çalışmaya başlayın. mülakat için uygulamamızı tavsiye ederiz.

 15. Merhaba bayanlarda mülakata cagrılma puanı 70 e düşer mi acaba

 16. Hocam öncelikle verdiğiniz hizmet için çok teşekkür ederim çok faydalı bir iş yapıyorsunuz. Benim sorum su olacak kpss puanım 70.673 çağrılma olasılığım var mı acaba ne diyorsunuz şimdiden tekrar teşekkür ederim.

  • Erkeklerde puan sorunu yok. 70’i geçen herkes çağrıldı daha önce. Bu sene de 20 bin adayın dolacağını sanmam. Mülakata ve spora bir an önce başlayın. 20-30 gününüz var. Mülakat için uygulamamızı tavsiye ederiz.

 17. Birgaripyolcuyum

  Hocam, benim 2017 p3 puanim 76.77 ve bayanim. Mulakatlara kalirmiyim merak ediyorum.parkur deneyimim hic yok. Ve gecirdigim rahatsizlik sebebiyle kilo aldim.simdi kontrollu olarak veriyorum.beden kitle endeksi araliginin cok az disindayim.5 6 kilo fazlam var. Sizce kabul edilebilir miyim? Ve parkur calismaya baslayacagim.sizde soylenen 55 saniyede bitirip 75 puan parkurdan alirsam kabul edilme ihtimalim olabilir mi ? Birde bir suru belge isteniyor.bunlari on basvuru sonuclari aciklandiktan sonra randevuya giderken verecegiz degil mi? Ve o randevu gunundemi olacak saglik kontrolu ve fiziki yeterlilik sinavi?

  • Mülakata çağrılırsınız. Mülakata ve fiziki parkura çalışmaya başlayın. Sporu hafif hafif yapın, sakatlanmayın. Mülakat için mobil uygulamamızı tavsiye ederiz. Beden kitle endeksini tutturamazsanız elenirsiniz. Tüm belgeleri, mülakata giderken götüreceksiniz. Ön başvuruda para yatırıp başvurmanız yeterli. Önünüde 30-40 gün var, iyi değerlendirin.

 18. hocam 29 aralık 88 dogumluyum kabul etmezlermıkı başvurumu?

 19. Askerli durum belgesini e-devletten çıkarsam sıkıntı olmaz değil mi?

 20. selam admin ben köprücük kemiğinden ameliyat oldum iz var biraz büyük 10 cm vardır ama yazlık üniforma giydiğimde görünmicek şekilde bu tür şeyleri çok önemsiyorlar mı bilgin var mı ?

 21. merhaba mülakatı geçip eğitime başladığımızı var sayıyorum hafta sonları şehir dışına cıkabileçekmiyiz yoksa bir sene ankarada mı olacağız eğitimden sonra yeni bir sınav bizi bekliyormu eğitimi tamamlayanlar kesin göreve başlıyormu eğitim sonu gecen sene % kaç göreve başladı cok tesekkürler

  • Eğitimden sonra mülakat var tekrardan. Hafta sonu evcil izniniz varsa evinizde kalabilirsiniz. PAEM’den elenen çok az kişi duydum. Başarılar.

 22. başaarılı olduktan sonra sağlık raporunu ne zaman alıyoruz_?

 23. PAEM sınav ve mülakatına giderken başvuruda istenilen belgeler arasında 3. maddede sınav giris belgesi diyor onu nerden temin edicez

 24. merhaba admin bazı sitelerde sanki kesin bilgiymiş gibi 70.8 ile kapattı erkekler diyor öyle kesin bişe var mı ?

 25. Banka makbuzumda şu bilgiler mevcut :
  POLİS AKADEMİSİ SINAV ÖDEMESİ
  AD VE SOYAD
  KİMLİK NO
  TELEFON NO
  2017 YILI 3. DÖNEM PAEM LİSANS MEZUNU GİR
  İŞLEM TUTARI

  eksik olan bir şeyler var mı sizce ? Teşekkürler.

 26. Attığınız linkte bir makbuz örneği var bendeki de aynı o şekilde bir sorun olur mu ?

 27. Başvuru dilekçesindeki irtibat telefonu yazan kısma ailemizden bir kişinin cep telefon numarasını yazsak olur mu ?

 28. Askerliği ile ilişiği bulaşmadığı belge isteniyor ben yeni mezunum otomatik olarak 2 sene tescilli oluyorum diye biliyorum bi bilgi verir misiniz ne yapmam gerekiyor

 29. Özel harekat komiser yardımcılığı ayrı bir başvuru mu gerektirir? Yani bu basvurdugumuz özel harekat icin mi?Yoksa normal emniyet müdürlüklerinde bildigimiz komiser yardımcılığı mı?

 30. şimdi internet başvurusunu yaptım. ancak şahsen başvuruyu mülakat ve internet başvurusu aralığında polis okuluna gidip yapmıyor muyduk. bunu açıkçası anlamadım. 11 ağustos tan önce ne yapmamız lazım. o belgeler mülakat günü gitmez sonuçta.
  bu hangi tarihte olacak.

  • Hayır başvuru felan yok. KPSS puanınız 70 ve üzeri iseniz sizi mülakata çağıracaklardır. Mülakat zamanınız 11 Ağustos’ta belli olacak. Ankara’da denilen zamanda evraklarla birlikte bulunmanız gerekecek. O gün evrak teslimi, spor ve mülakata olacak. Mülakatlar %50 etki ediyor başarı puanına. Şimdiden mülakata ve spora çalışmaya başlayın. Mülakat için uygulamamızı tavsiye ederiz.

 31. Fiziki yeterlilik belgesi isteniyor tek hekim raporunu aile hekiminden alsak olur mu

 32. Mrb admin bi sorum olacaktı yazdım ama bi sorun oldu sanırım. Kpss 77,7 (bayan) yalnız tiroit te sıkıntı var haşimato tiroidit (anti tpo yüksek, tiroit hormonları normal) bu elenme sebebi olur mu olur da kazanırsak? Kesin bilginiz varsa öğrenebilir miyim ona göre başvuruda bulunmayacagm. Şimdiden teşekkürler.

 33. Abonelik neden iptal die uyarı alıyorum alt tarafı bi soru sordum!

  • Sibel hanım o uyarı sitemize bildirim aboneliğinden çıkmak istiyor musunuz diye soruyor size. Abone olursanız haber gönderiyoruz, çıkmak isterseniz o uyarı ile işlem yapıyorsunuz. Başka bir işlevi yok.

 34. Selam admin sol yanağımda bir ben var acaba sorun olur mu

 35. admin parayı yatırdım ve internetten kısa bir form doldurup ön başvuruyu gerçekleştirdim. bunun dışında ön başvuru için yapmam gereken başka bir şey var mı? ayrıca saçımın üst kısmı seyrek sıkıntı olur mu? birde sırtımın tam ortasında fındık büyüklüğünde hatta biraz daha büyük yağ bezesi var bu da sıkıntı olur mu?

 36. İlgili kardeşim kolay gelsin. Öncelikle ilgin için tüm arkadaşlarım adına teşekkür ederim. Mülakatlar için tahmini ne zaman çağırırlar ona göre parkur sınavı için hazırlanmayı düşünüyorum çünkü. Bir de atmden yatırırken tc kimlik no yazsak yeterli olur mu, yani açıklamaya “diğer” desek…. Şimdiden teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir