2017 PAEM Mülakat Soruları ve Anıları

26.08.2017
11.107
A+
A-
2017 PAEM Mülakat Soruları ve Anıları

Polis Amirleri Eğitim Merkezi 3. dönem komiser yardımcısı adayı öğrencisi seçmeleri için yapılacak olan sınavlar bugün başladı. Adaylar, Polis Akademisi tarafından  belirtilen zamanda, başvuru evrakları ile  şahsen başvurmak zorundalar. Başvuru esnasında adayların teslim edeceği evrakları sizlerle PAYLAŞMIŞTIK. Adayların, istenilen evrakları bir an önce hazırlamaları ve belirtilen  zamanında Polis Akademisi’nde olmaları  çok önemlidir. Bu sene uygulanacak olan fiziki yeterlilik parkuru için PAEM 2017 PARKURU yazısını okuyabilirsiniz.

Bu yazımızın amacı, 2017 PAEM sınavlarına giren adayların yaşadıklarını  sizlerle paylaşmaktır. Bu sayede, PAEM mülakatlarında adayların neler yaşadıkları öğrenebilirsiniz. Sınavlara giren ziyaretçilerimiz bizlere yaşadıklarını anlatırlarsa, bu konuda merak içerisinde olan birçok adaya çok faydalı bilgiler vermiş olacaklardır.

Sınav farketmeksizin polis adaylarına en çok sorulan sorular aşağıdaki gibidir:

 • Neden polis-komiser yardımcısı olmak istiyorsun?
 • Kendinden kısaca bahseder misin?
 • İyi bir emniyet teşkilatı personeli olmak için hangi özelliklere sahip olmak gerekir?
 • 15 Temmuz hakkındaki fikirlerin nelerdir?
 • FETÖ hakkında düşüncelerin ve bilgin nedir?
 • Üniversiteyi hangi okulda okudun? Hangi yurtlarda kaldın?
 • Emniyet teşkilatı mensubu olmazsan ne olursun?
 • Bizim yerimizde olsan kendine hangi soruları sorardın?

2017 PAEM Yaşananlar

1.Anı: Mülakat süreci oldukça uzun sürüyor. İlk gün mülakatları 21.45’e kadar sürdü. Mülakatta her türlü e-devlet belgesi kabul edildi. Başvuru evraklarında eksik-yanlış olduğunda yardımcı olunmaktadır. Ön sağlık kontrollerinde renk körlüğüne dikkat ediliyor. Vücutta yara-iz kontrolü yapılıyor. Uzak mesafeden bakılıyor, belli değilse problem olmuyor.  Pelteklik, boy kısalığı, kilo-boy oranı tutmaması vs. kesinlikle elenme sebebi. Eliyorlar.  Fiziki parkur zemini sorun çıkarmıyor. Çıplak ya da spor ayakkabı ile yapabilirsiniz.  40 saniye ve altı nadir yapılıyor. Parkur tekerleri normalden biraz daha derin.  Sözlü mülakatta daha çok kişisel soru sordular. Başarılar.

2.Anı: 8’de kapıdaydım. 9 da içeri girdim. Salon gayet iyi ve kaliteliydi. Ayakkabılar kaymıyor, rahat yapılıyor. Parkuru anlatıyorlar. Akşam 19 gibi komisyondan çıktım. İnsan hakları sorusu geldi. Tek hekim raporu isteniyor. Bunun dışındaki belgeler için yardımcı olunuyor. Mülakata grup olarak gidiyorsunuz ve tek tek içeri çağırıyorlar. Komisyonun yaklaşımı iyi. 2-3 dk durdu bizim grup içeride. Başarılar.

3.Anı: Kendi aracı ile gelecek arkadaşlar rahat olsunlar, park yeri sıkıntısı yok. Telefonları girişte alıp çıkışta veriyorlar. Diğer eşyalarınızı yanınızda taşıyorsunuz.  Takım elbiselerinizi elinizde taşıyorsunuz.  Fiziki yeterlilik sınavı sırasında üstünüzü değiştirdiğiniz yere bırakıyorsunuz. Başarılı olduğunuz takdirde takımları giyip mülakat salonlarının olduğu yere gurup halinde geçiyorsunuz…

4.Anı: (Editör Notu: Bir okurumuzdan gelen öneri listesi aşağıdadır.)

1.Öncelikle mutlaka yanınızda para olsun ve çantanızda bi kaç tane çikolata olsun içeride biz nasıl olsa hemen çıkarız ilk ekipteyiz diye herşeyi arabaya bırakmıştık hata ettik spora çok geç girdik aç kaldık.
2.Tek hekim raporu geçerli hatta raporunu unutanlar almayanlar oldu. Onlara git Gölbaşı’ndan al gel dediklerine şahit oldum.
3. Spor parkurunda en çok sorulan soru ağırlıkları fırlatmada sakınca var mı olmuştu çevremde.. karşıda ki duvara kadar fırlatanlar oldu birşey demediler bende fırlattım sorun yok yani oraya koymaya çalışmayın zaman kaybedersiniz .
4. Sözlüde dik durun emin durun ve net olun. Orada herşeyi anlatıyorlar içiniz rahat olsun .
5. Ön sağlık ve spor mulakatı komisyonları hep iyi insanlar sizden yana hareket etmeye çalışıyorlar. Çok uçuk kaçık bi durum söz konusu değilse sizden yana hareket edip geçmeniz için yardımcı oluyorlar içiniz rahat olsun.
6. Evrakları tamamlamak için kontrolü olmadan önce bi salona alıyorlar herkesi. Ben rahat olsun diye arka tarafa geçmiştim hata olmuş mutlaka ön sıraya oturmaya çalışın. İlk evrağı verdiiktten sonra bütün sıranız her yerde o sıra oluyor. Onun için orada biraz uyanıklık yapıp ön sıradan ilk başta vermeye gayret edin evraklarınızı.

Herkesin hakkında hayırlısı olsun. Orada ki kimseyi rakibiniz olarak görmeyin çünkü herkesin mesleğe yakınlığı veya uzaklığı birbirine eşit birbirinize yardımcı olmaya çalışın. Unutmayın rakip değil meslektaş olacaksınız. Rabbim hepinize hakkında hayırlısını versin, umarım hakederek kazanmak herkese nasip olur, içinizi ferah tuttun.

Ayrıca bu sitenin adminlerine de teşekkürlerimi sunuyorum hazırlık aşamasında sorularımıza yardımcı oldular. Bu yazıyı da bunun için bu sitede yazma ihtiyacı duydum herkese başarılar.

5.Anı: Mülakat komisyonu konusunu soran çok olmuş. Arkadaslar ad soyad doğum yeri tarihi okulunuzu kpss puanınızı ve parkur derecenizi söyleyerek kendinizi tanıtıyorsunuz. Soru çekip cevaplıyorsunuz. Başka soru sorarlarsa onları da cevaplayarak çıkıyorsunuz. Gelirken giyisi açısından tedarikli gelin bayağı soğuk oluyor. Ayakkabı ile 46 saniye yapıyordum. Sınavda ayakkabısız yaptım 43 saniye yaptım. Tavsiye ederim ayakkabısız yapmanızı.

6.Anı: Ben 2.komisyonda girdim. Sözlü mülakata girmeden önce kapıdaki memurlar size gerekli açıklamada bulunuyor. Komisyon karşısında nasıl davranacağını söylüyorlar zaten. Soruna gelecek olursak genelde güler yüzle karşıladılar. Kapıyı çaldım içeri girdim. Baş selamı verdikten sonra hoşgeldin Gökhan dediler.S ağ olun efendim dedim. Bize kendini tanıt dediler. En son giren aday bendim icerdeyken saat gece 2.30 u idi. Enerjin var mı dediler var efendim iyiyim dedim.Kart çektim. Korktuğum başıma geldi efendim dedim. Güldüler hafifçe. Ne oldu dedi. En zayıf olduğum konuda soru geldi dedim. Kartı bırak sen bize fetöden bahset dediler. Konuştum. İlk defa mi giriyorsun dediler evet efendim bu sene mezun oldum dedim. Bölümü sordular. Ünide nerde kaldığımı sordular(bu soruyu hemen hemen herkese sormuşlar). Yurtkurda kaldım dedim .İyi dedi. Çıkabilirsin dedi. Çıkarken meyve suyu ve su verdiler. Gülerek al iç enerji kazanırsın dediler. Kısacası mülakat sohbet havasında geçiyor ancak karttaki sorular zor. Hazırlıklı olun.

7.Anı: Sabah 8 de sıraya dizdiler dışarda içeri girdik içeri girerken telefon kulaklık şarj aleti hiçbirsey almıyorlar dijital saat dahil getirmeyin rezil olursunuz.
Neyse kağıt kürek işi için bi sınıfa girdik ve ordan da soyunup sağlık kontrolüne geçtik boyum 3 cm.kadar orda eksik çıktı ama niyedir bilmem 1.82 çıktı 85 normalde. Sonra gruplar halinde spor mülakatına geçtik. Valla sanıldığı gibi kolay değilmiş daha önce denedim de ben ama heyecan mıdır nedir anlamadım zar zor yetiştim. Sağlıkta kimseyi elemediler keller bile geçti. Sadece boy kilo endeksinde sorun olanlar kaldı.
Parkurdan sonra gidip takimları giydik bekledik komisyona geçtik sırayla. Bana evet kendini tanıt bakalım dedi konuştum. Soruma geçtik “florasan ampulleri içindeki beyaz toz hangi maddedir ne ise yarar dedi?” valla bilemedim ne ise yarar kısmını biraz yorum yaptım ama nedir adi bilmiyordum. Teşekkur ederiz dedi çıkabilirsin çıktım. Benim ki çok iyi geçmedi referansım da yoktu zaten ki paem e referansız kazanmak benim görüşüm biraz zor belki bir iki tane öyle seçerler. İşleyiş böyledi. Diyeceğim şeyler girerken kablo elektronik alet telefon jilet tırnak makası hiçbirsey olmasın isim yazıp alıyorlar ama boş çıkınca bulan bulur bulamayanın gider. Dışarda otopark var aileleriniz orda bekleyecek gölge yok ağaç yok sıcak olabilir bekleyenler için. Sabah girdiğim için ben ama soğuktu üstünüze birşey alabilirsiniz. Evrak işlerinde kabul edilmeyen birşey yoktu doktordan rapor alamayan ekteki kendi belgelerini imzalayıp versede sorun olmadı. E devlet adlı sicil ve askerlik durumu kabul edildi. Fotoğraflarınızın arkasına isim soyad tc yazın orda uğraşmayın. Mavi bir dosya veriyorlar onu da doldurup sırayla evrakları içine koyuyorsunuz ve kontrolden sonra işte bitiyor. Sabah gidenler için otoparkın orada seyyar satıcılar şu çay simit falan satıyor. Onun dışında diyebileceğim şey parkura çalışmış olun yani videolardan olmuyor kolay değilmiş. Parkuru önce izletiyorlar sonra geçin bir iki atlayın zıplayın diyorlar işte. Bütün polis memuru ve beden hocaları çok iyi insanlar gerekli yardımı yapıyorlar sn ile kaybeden kaybeder tekrarı falan itirazı yok. Erkekler sakal traşı olun mutlaka olmayanı polisler uyarıyor.  Saçınız da uzun olmasın kesin. Platin vs olan birisi de geçti sorun olmadı. Çok erken gitmenize gerek yok 8 den önce almıyorlar zaten içeri memur yok çünkü. Bayan aday görmedim hiç herhalde onların günü farklı.

8.Anı: (Editörün Notu: Sosyal medyadan alınmıştır.)

 1. Tek hekim raporu basit bişey o kadar takılmıyorlar ama olmazsa olmaz.
 2. Diplomanın aslı olacak yada aslı gibidir mührü.
 3. Askerlik icin minimum kasım celp olması lazım.
 4. Sağlıkta sadece boy kilo endeksi renk körlügü ve kolda jilet izinee bakıyorlar. Endeks tutmazsa elendin yarım kilo 250 gram felan olsa su iç lavaboya git diyolar ama çoksa boşa hayal kurma.
 5. Sabah 8 de girdik aksam 7 de cıktık ögleden sonrakilerde kimi 12 de girip gece 12 1 bazen 21.00 da cıkan şanslılar da olmuş.
 6. Komisyonda önce kendini tanıtıyorsn sonra kart çekiyorsun binlerce kart var. Sabah girişte komisyona göre 1 2 3 4 gibi sıralıyorlar telefon şarj cihazı power bank hatta jilet bile kutuya koyuyorsun çıkışta alırsınız.
 7. Diploma tek hekim raporu ve fotoğraf mutlaka getirin. Diğerleri olmasa da orda yardım ediyorlar. 
 8. Salon gayet iyi, kaygan zemin yok. Spor ayakkabıyla yapın nasıl yapıyorsanız salonda o şekil gelir. 
 9. Giyinme icin her yerde yeterince vakit var.
 10. Hava soğuk orada kendinize göre giyecek getirin .
 11. Kantin bazı yerlerde yok ona göre kek felan atın çantanıza.
 12. Takım elbise getirin traşlı gelin .

9.Anı: İyi günler arkadaşlar. Saat 11.45 te akademiye girip 23.45 te akademiden çıktım . Öncelikle o kadar saat beklemek çok yorucu ve psikolojik açıdan gergin oluyorsunuz . Dışarda kimsenin ne dediğini takmayın yok şundan eliyorlar yok bundan kaybedersin . Herkesin doğru bildigi kendine . Elenme durumları sağlık şartlarında yazıyor ve bire bir uyguluyorlar . Boy açısından max. 1 cm e kadar sorun yapmıyorlar bir daha ölçüp yüksek yazıyorlar buna şahit oldum. Parkur kişinin fiziki başarısına kalmış durum . Siz siz olun sona doğru saniyenize bakmayın olabildiğince hızlı koşun . Çünkü oraya bakarken yavaşlayan , dengesini kaybeden adaylara şahit oldum . Sözlü mülakatta çok farklı yerlerden soru gelir. Çalışılacak birsey değil nasip işi . Önemli olan diksiyon, heyecan kontrolu ve sağlam bir duruş. Allah herkese yardımcı olsun . Gönlüne göre versin . Tüm parkurları 11-12 saat gibi bir sürede gectim . Siz siz olun geri dönüş icin bilet almayın ne olur ne olmaz . Başarılar.

10.Anı: Türkiye’de yalaka olmadan bir yere gelinemeyeceğinin canlı örneğidir bu mülakat. Kendini tanıt diyorlar sonra yarıda kesiyorlar, biz seni tanıyoruz diyorlar. Ama daha ikametgah nerede onu bilmiyorlar. Soruları doğru cevapladım ama kesin başarısız ilan edildim. Akıllı insanları değil bilinçsizleri alın abi ama sonra olanlara da şaşırmayın.
Girdim abi içeri zaten baskı altındasın bir de spor niye düşük, yattın mı demeye getiriyor. Parkuru deneyebilecek yer yok , olanlar 200 tl para istiyor.Zaten işsiziz abi , aldığın nefes bile paralı. gayret ediyosun, çalışıyorsun imkansızlıklara rağmen, adam iki dakikada seni gerdikçe geriyor(ortam da harika tasarlanmış , insanın içini huzur kaplıyor o noktada kurbanlık koyun gibi durunca) ve yıllarca çalışmanın karşılığını 2 dk da veriyor. Üstüne dalga geçer gibi gönderiyor. Yok abi siz diplomalı-tanıdıklı alın, ne yapacaksın düşüneni. (Editör notu: Sizin için hukuki sorun olabilecek kısımlar düzeltilip düşünceniz yayına alındı.)

11.Anı: Yunanistan ve Türkiye arasında karasuları mil sorunu bugün mülakata bana çıktı. Ama başka soru sormadılar. Parkur zor ben çalıştım ama zor yaptım bana çok uzun geldi çalışılan parkurlar biraz daha kısa. İlk gittiğinizde şort veya Kapri giyin. Takım elbise ve uygun ayakkabı yanınızda götürün. En son aşamaya yani sözlü mülakata girerseniz spordan sonra üst değiştirirsiniz. Takım ve kravat alın. Ben sabah 8 de girdim akşam 7 de çıktım. Sabah girdim öğlen çıkarım diye düşünmeyin.

12.Anı: Arkadaşlar bugün 3. komisyonda mülakata girdim. Benden size tavsiye; en önde olmaya çalışın, erken bitsin mülakat. Geride durmayın. Sporda 39 sn yaptım. Sözlü de koridorda bekliyorsunuz. Başımızda polisler var, size yapacaklarınızı anlatıyorlar. Sözlüde nerede kaldın filan diye sordular. Zarf çektim ufak tefek cevap verdim, çık dediler çıktım. Hava sabah soğuk oluyor, hırka alın. Boyun tutmuyorsa tekrar deniyorlar, ona şahit oldum. Kiloda elenen görmedim ama sınırdaysanız orada boy 2 cm eksik çıkıyor.

13.Anı: Bugün girdim 12 grubunda. 11.30 da girdik 22.00 da sözlü mülakata girdim. İnanın elim ayağım tutmaz oldu. On bir buçuk saatte zor bitti. Girişte cep telefonu jilet vs metal eşyalar bırakılıyor. Oradan direkt bulunduğunuz komisyonun sınıfına girip kağıtları tamamlayıp kayıt kısmına geçiyorsunuz.  Daha sonra boy kilo ölçümüne giriyorsunuz. Burada elememek bir için her türlü yardım yapılıyor öyle ki çocuğun birinin boyunu sündürmeye çalıştılar. Yalnızca kolunda kesik izi olan biri ile kilosu fazla olanlar elendi. En çok eleme spor parkurunda oldu. Tam puan alan 50 kişi de yalnızca 2 kişi vardı. Ortalama süre 40 ın üzerinde idi. Zemin çok iyi kaymaz. İçeride kantinler var herşey bulabilirsiniz. Soru kısmında ise heyecan konusunda adaylar çok kötü duruma düşüyorlar bunu yenemezseniz yandınız. Bildiğim 3 soruyu yazayım Sponsor nedir? Öz yönetim nedir ? 1982 anayasası ilk 3 maddesi nedir?

14.Anı: Komisyon bana karşı biraz sertti.Bazılarına biraz daha ılımlı yaklaşmışlar.Takım elbise giymemiştim selam verirken de kafa hareketim çok belirgin değildi bu tarz şeylerden dolayı mı sert davrandılar acaba ya da neyi yanlış yapmış olabilirim.Hiç heyecan yapmayan ben komisyon sert olunca karşında heyecan yaptım bu da muhtemelen puana kötü yansıdı.

15.Anı: (İnternetten alınmıştır.) Arkadaşlar hiç kasmanıza gerek yok her aşamada polisler yardımcı oluyorlar. Öncelikle boy kilo ölçümünde fazla olmadıgı sürece eksik yada fazla çıkınca koş gel diyorlar ya da bişeyler yedirip içiriyorlar. Çok detaylı olarak vücudunuza bakmıyorlar kollara ve sırtınıza bakıyorlar. Ardından parkura geçiyorsunuz orda parkuru tanıtıyorlar ve kafanıza takılan birşey varsa sorabiliyorsunuz hatta bi kaç yeri deneyebiliyorsunuz izin veriyorlar. Yanlış anlamayın parkurun hepsini denetmiyorlar sadece denemek istediginiz aşamayı deneyebilirsiniz. Sonra sırayla çıkıyorsnuz parkura genel olarak herkes 45 46 falan yapıyordu. Parkurun zemini çok iyi kaymıyor agırlıklar düzgün ve kolay taşınabilir. Ardından sözlü mülakat için biraz fazla bekliyorsunuz. Hiç merak etmeyin kantinde bekliyorsunuz. İsimleriniz sırayla okunur ve içeri alınırsınız ,o yüzden önde falan durayım erken çıkayım diye birşey yok boşuna milletle köşe kapmaca oynamayın.

16.Anı: Herkese merhaba. Bugün sabah grubunda 4. Komisyonda mülakata girdim. Öncelikle tüm adaylar birbirlerine yardımcı oluyorlar çok güzel ve sıcak bir ortam vardı .Sağlıkta elenen aday nadiren çıkıyor kilo fazlası olanlara 1 saat koş öyle gel diyorlar, ufak tefek çizik ameliyat izlerine bir şey demiyorlar. Parkura 20 şer kişilik gruplar halinde alınıyorsunuz, genelde herkes parkuru tamamlıyor. Yoğunlukla 41 42 43 gibi dereceler vardı. 4. Komisyonun sözlü mülakatları 1 dakika bile sürmüyor örneğin komisyon başkanı kendini tanıt diyor 2 kelime söyledikten sonra hemen yeni bir soru soruyor. Kartlarda enteresan ve cevabı net bilinmeyen; şu kanunu açıkla şu yasa kimleri kapsar gibi sorularda çıkabiliyor. Son olarak sabah 8 de mülakata giren arkadaşlar en geç 4 te çıkıyor ve boyu eksik ölçme gibi bir durum söz konusu değil. Mülakata giren ve girecek olan tüm adaylara başarılar diliyorum.

17.Anı: Arkadaşlar ben de az önce çıktım. 3. Komisyondaydım. Söylenildiği gibi spora kadarki süreç çok basit ve stressiz. Çok ama çok yardımcı oluyorlar. Sporda, 42-43-44 seviyelerindeydim, parkurda da 43 yaptım. Hatta o tanıtım videosundaki özel harekatçı abimiz o kadar yardımcı oluyor ki, hadi aslanım koş koçum, az kaldı dayan vs gibi sözlerle koşarken sizi motive ediyor. Hiç korkmayın. Zemin süper kayma hiç yok. Ama ağırlıklar beni zorladı. 30 kilo baya ağırmış. O yüzden çalışmalarınızdaki kum torbaları biraz hafif gibi geldi bana. Ama sonuçta birbirine yakın değerler, sorun olmuyor pek. Gelelim mülakata;
Mülakat öncesinde heyecanla beklemek adamı bitiriyor. Burada da çok yardımcı oluyorlar. Ama 3. Komisyon beni çok zorladı. Fetö ile bağlantım olmadığını ısrarla savunmama rağmen hiç bir sohbetine de mi katılmadın falan dediler. Direttim hayır dedim ki öyle de zaten. Komisyon başkanı babacan biriydi ama psikolog ve bir üye baya üstüme geldiler. Karttan çektiğim soruyu 1 cümle ile ifade ettim ve selam verip çıktım.

18.Anı: Sabah 8de girdim. Ön sağlıkta elendim. Vücut kitle endeksinde korkuyordum ama farklı bir yerden yedim darbeyi: Kısmi renk körlüğü! Eğer çok büyük farklar yoksa boyda ya da vücut kitle endeksinde yardımcı oluyorlar. Ön sağlık komisyonunun önüne ilk olarak saat 10 gibi çıktım ve 27.6 çıktı vücut kitle indeksim. Git koş biraz dediler, tuvalete falan git diye zaman verdiler. Baya bir terledim tuvalete gittim 27.4 geldi bu sefer. Sonra oradaki görevli memur saat 13de gel sen dedi. Bu sefer 27.5 çıktı. Birkaç kere daha denedik 27.3, 27.8, 27,6 gibi rakamlardan sonra dayanamadı polis memuru iki eliyle kafamı tutup havaya kaldırdı biraz 26.1 geldi 😀 Buraya kadar gelmişiniz yardımcı olmak istiyoruz size dedi. Sadece bana değil benim gibi birçok kişiye bu uygulamayı yaptılar. Sonra kollarda jilet izi dövme vs var mı diye bakıyorlar. Arkanı dön falandan sonra renk körlüğü kitabını açıp çeviriyor görevli. Eğer tereddüte düşer ya da yanlış söylerseniz zorlamaya başlıyor. Ben gitmeden bakmıştım bilgisayar üzerinden ama orada farklı ve karmaşık geldi kitap. Kitabın hepsini sordu. Zaten kitapta 38 tane plak var toplamda. 4 tane yanlışın var dedi. Son olarak bir tane daha sordu ama burada rakam yoktu. Yeşil bir hat vardı. Bu hattı elinle takip et dedi. %90lık kısmını doğru takip ettim ama bir kısmını atlamışım. Sonra sen renkleri görüyorsun, tanıyorsun ama yanyana gelince karıştırıyorsun dedi. Geldiğin için ayağına sağlık, teşekkür ederiz vs den sonra renk körlüğünü anlatmaya başladı…

19.Anı: Herkes gibi sabah 8 olmadan Akademinin önündeydim. Kapı girişinde sıra ile alınıyor içeriye güvenlik nedeniyle. İçeri girişimiz yaklaşık bir saat sürüyor. İlk önce evraklarınız kontrol ediliyor. Eksik varsa tamamlamanız konusunda yardımcı oluyorlar gördüğüm kadarıyla. ( e-devlet çıktısı almak gibi) Bu aşamadan sonra ön sağlık kontrolü için bekliyorsunuz. Burada kontrol için şort giymeniz yeterli sadece üst kısmınızı soyunduruyorlar. Ön sağlıkta ilk olarak boy ve kilo bakılıyor. Benim yaklaşık 1 kilo fazlam vardı. Ama orda neredeyse 3 kilo eksik çıktı. Şaşırdım. Renk körlüğünüz yoksa bu aşamayı kolayca geçebileceğinize inanıyorum.

İkinci aşama fiziki mülakat. Bu aşama büyük bir spor salonun da gerçekleşiyor. Spor mülakatından önce orada bize bir kez deneme şansı verdiler. Hafif tempoda yanlız. Ben 47 saniye de tamamlayabildim. Ama oraya kadar daha önce hiç denememiştim ve parkur sonunda nefes nefese kaldım. Denemeden gitmeyin derim.

Spor mülakatı bitince tabi sözlü mülakat için hazırlanıyorsunuz. Takım elbiselerinizi giyip beklemeye başlıyorsunuz. Ben yaklaşık 2,5 saat bekledim. Sıra bana geldiğinde içeriye kafa selamı ile girdim. Bana nerde okuduğumu ve yurt olarak nerede kaldığımı sordular. Herhangi bir sohbete felan katılıp katılmadığımı sordular. Gerekli cevapları verdim. Memleket, baba mesleği gibi sorular sordular. En sonunda kart çekmemi ve okumamı söylediler. Karttaki soru ENFLASYON NE DEMEKTİR? idi. Gerekli cevabı verip kafa selamı vererek çıktım. Sözlü mülakat neredeyse 1 dakika sürdü diyebilirim. Bu zamana kadar mülakata giren ve girecek olan arkadaşlara bol şans…

20.Anı: (3. komisyon hakkında) Komisyon gayet yumsak ancak sıkıştırmak için sözumu bitirmeden başka soruya gectiler. Fetö ile baglanti varmi yokmu onu anlamaya calisiyorlar. Cevaplara kemküm etmedim. Edersen zaten orada anliyorlar. Benim mülakat zamani paem başkanı geldi. mulakattan ciktim o gidince geri girdim devam ettik ama yaklasik 4 dk sürdü. Karttanda Şeyh uçmaz mürid uçurur sözünü aciklayiniz cikti. Benim birde avantajim vardi mulakata 4.giren kisiyim. Ondan dolayi kizgin tavirlari yoktu.

21. Anı: (İnternetten alınmıştır) PAEM mülakatları için yanınızda bulundurmanız gerekenler:
-Nüfus Cüzdanı
-Gerekli evrakların tamamı
-Takım elbise(kemer kravat siyah çorap ayakkabı vs tam takım)
-Spor kıyafetleri ve spor ayakkabısı
-Spor öncesi yemek için kek, bisküvi vs enerji veren yiyecekler (aç olup da spor sonrası kötü olanlar oldu)
-Spor sonrası için küçük havlu,küçük su,deodorant,parfüm,varsa küçük fön makinesi
-Sözlü mülakat öncesi için diş fırçası ve macun
-20-30 lira kadar nakit para(kantinde bir şeyler yemek için)(çantanıza yiyecek içecek de alabilirsiniz)

Öncelikle ailenizle veya kendi arabanızla gidecekseniz direk spor kıyafetleriyle ve spor ayakkabınızla gidin, ön sağlık aşaması sonrası spora geçileceği için ek kıyafet taşımamış olursunuz. İçeride değiştirecek olanlar için de sıkıntı yok. İçeriye sizi saatinizden 15-20 dk önce almaya başlıyorlar elektronik eşyalarınızı isim yazarak teslim alıyorlar. Yine de 1 saat önce orada olun. Ön sağlıkta boy kilo endeksi, belirgin el titremesi ve tişört altında görülebilecek vücut izlerine bakılıyor. Tabi bir de renk körlüğüne bakılıyor. Ön sağlık sonrası fazla beklemeden fiziki mülakat başlayacak. Parkur fazlasıyla iyi, hiç bir ayakkabı kaymaz çünkü koşu parkuru gibi tırtıllı. Sporda başarılı olduğunuzda giyinmeniz için başka binaya gideceksiniz. Herkes takım elbise giyiyor nadiren de keten pantolon gömlek vs giyenler var. Sözlü mülakat için kantinde bekliyorsunuz. Yiyecek içecek her şey var. Bir kaç saat ya da 8-10 saat bekleyebilirsiniz. Dışarıda bekleyecek yakınlarınız tedbirli gelsin Ankara’da bu mevsimde güneş gidince hava soğur. Otobüsle dönecekler dönüş için erken saate bilet almasın bileti yananlar oldu. Sözlü mülakat için saat, yüzük, broş vs hiç bir şeye izin vermiyorlar.
Herkese başarılar..

22. Anı: 2. Komisyonda girdim sabah 8 de. Çok güler yüzlü insanlar. Hepsi yardım ediyor arkadaşlar. Ben bu kadarını beklemiyordum sağolsunlar. Ön sağlık basit bişey aşırı bu sıkıntı yoksa sorun çıkarmıyorlar. Bizim gruptan 2.3 kişi elendi onlarda yüzde yara vardı büyük doğum lekesi vardı birde boy kilo endeksinden elendiler. Spor parkuru çok iyi. Sözlü mülakatta da güler yüzlüler. Mülakat 3-4 dk. sürdü. Evrak konusunda çok yardım ediyorlar.

23.Anı: Arkadaşlar dün sabah 8 de mülakata girdim gördüğüm kadarıyla vücut kitle ve boyda acıma yok. Doktor ilk önce uzaktan inceliyor seni sonra başka bir doktor renk körlüğü için bı kaç sayı gosteriyor ve İstiklal Marşı’nın ilk kıtasını okuttular bize. Sonra parkur etabına geçince orda görevli memur gösterip anlatıyor zıplama tahtası herkesi çok zorladi. Bize biraz deneme şansı sundular. Mülakata kadar kantinde bekliyorsunuz isminiz okununca sıraya giriyorsunuz mülakat tamamen size kalmış net olun yalan söylemeyin zaten tüm bilgileriniz önlerinde.

24.Anı: Sabah 8.00 1. Komisyondaydim. Saat 7 45 gibi oradaydik ve siz kesinlikle daha erken orda olun ve siraya girin.. Oraya girerken kapri veya sort ile girin..sizi direk ön saglika alacaklar. Ayrica belgelerden askerlik durumu, sicil kaydi gibi e devletten alabileginiz belgeleri kabul ediyorlar..yani askerlik subesine gidip belge almaniza gerek yok..ve bu belgeler eksik olsa dahi orda cikartabiliyorsunuz..siz foto ve raporu kesin goturunn..saglikta dikkat edilen hususlari iyi okuyun derim önceden.. Cunku ben burda elendim hemde yuzumdeki 2 tane benden dolayi..yani burdan sonra ne oluyor bilmiyorum..iyi sanslar

25.Anı: (Derlemedir) Arkadaşlar hepinize merhaba 26.08.2017 tarihinde 1. Komisyondaydım. Grupta pek kimse mülakat deneyimlerini paylaşmıyor ben ayrıntılı bir şekilde herşeyi size anlatacağım. Sabah saat 7:30 gibi oradaydım içeri alınmak için baya bi sıcakta beklediğimizi söyleyebilirim yanınıza mutlaka su ve yiyecek birşeyler alın. İçeri girdik evrak tesliminden sonra sağlık kontrolüne aldılar bizi.Pantolonunu dizlere kadar sıyırmamızı daha daha sonra üzerimizi çıkarmamızı istiyor bizden oradaki memur abiler.Öncelikle duvarın kenarına geçiyoruz vücuduöuzda herhangi bir iz falan var mı bakıyorlar daha sonra boy kilo endeksine bakıyorlar.Arkadaşlar o makina az ölçüyor diye birşey yok.Tam çılarıypr az ölçüyor diyenler dik duramışlardır ondan. Çocuğun biri eleniyordu bu yüzden 1 cm eksik çıktı polis dik dur diyor yoksa elenecen çocuk öyle geçti.Daha sonra renk körlüğüne bakıyorlar arkadaşlar kitaptan sayılar okutturuyorlar. Bana yaklaşık 10 tane sayı sordu.Bende renk hassiyeti vardı ordaki memura bildirdim bunu daha önce renk körlüğü testi yaptım bi kaç tane okuyamadım diye.Memur, internetteki renk körlüğü testlerine güvenme onlarla belli olmaz dedi sayıları gösterdi oku bakalım dedi anlarız şimdi.Ben de okudum 1 sayı vardı 73 ve 79 arasında kararsız kaldım 73 dedim doğruymuş diğerlerini rahat okudum geçtim sakin olun bu bölümde bazı sayfalar var sayı görünmüyor halbuki sayı yok göremiyorsanız bişey görmüyorum deyin kafadan sayı söylemeyin elenebilirsiniz. Daha sonra dişlere ellerin titremesine bakıldı bu bölümde 4-5 kişi elendi ve spora aldılar.Zemin mükemmel ısınmaya izin veriyorlar hiç çalışmayan bi adam rahat 47-48 yapar ancak mutlaka çalışın gelmeden.rekor kıran bi arkadaş vardı bizim grupta 37 sn yaptı.Elenen 1 kişi oldu bu bölümde daha sonra üstümüzü değiştirdik takım elbise giydik ve mülakatı bekledik.Sakallı gelen biri vardı direk elediler bilginiz olsun. Takım elbise giymek zorunda değilsiniz ancak takım elbise sizin ciddiyetinizi ve mülakata verdiğiniz önemi gösterecek komisyonun kararında etkili olacağından emin olabilirsiniz. neyse sıra bana geldi içeri girdim selam verdim hoş geldi dediler.Baya güler yüzlüydüler hepsi bana bakıyorlardı biran çok heyecanlandım sonra toparladım kendini kısaca tanıt ve sorunu çek dediler.Kendinizi kısa tanıtın yoksa lafınızı kesip “sorunu çek yeter bu kadar” diyebilirler bu da konsantrasyonunuzu bozabilir.Adınız soyadınız nerelisiniz nerde yaşıyosunuz ne okudunuz yeterli bu kadar.Soru mu çektim internet ve sosyal medyanın günümüzdeki yeri nedir gibi bir soruydu. Kolaydı sorum ve yaklaşık 30 sn konuştum tamam yeterlli dediler ve üniversitede nerde kaldın söz konusu terör örgütü fetönün dershanesine gittin mi gibisinden sorular geldi cevapladım daha sonra tamam çıkabilirsin dediler çıktım bu anlattıklarım max 2 dk sürmüştür arkadaşlar hepinize mülakatta başarılar.Hepimizin hakkında hayırlısı olsun.Ayrıca sorusu olan cevaplayabilirim.

26.Anı: Iyi gunler arkadaslar.Bugun bayanlarin mulakat gunuydu bildiginiz gibi. Sabah 8 de 1. Komisyonda mulakata girdim.Size yardimci olmak adina kisaca tum sureci anlatayim. Sabah 8de akademinin onundeydik. Iceri almaya baslayinca en on siralardaydim. Kimseyi rahatsiz etmemek sartiyla elinizi cabuk tutmanizi tavsiye ederim. Iceri girip komisyonlara gore ayirdilar. Her asamada bilgi veriyorlar merak etmeyin. Evraklar kontrol ediliyo ilk. Benim gördüğüm evli olanlarin eslerinin adli sicil kaydi lazimdi bazilari unutmustu. Dikkat edin muhakkak. Evrak islerinden sonra saglik kontroli var. Boy kilo endeksinde cok az oldugu surece yardim ediyorlar. Su iciriyorlar veya lavaboya gonderiyorlar. Ama kolunda ve yuzunde ben olan bi iki kisiyi elediler. Sagligi gecenler parkura götürüldü. Parkur tanitildi. Deneme sansi verildi. Kizlarda hazirlikli gelenler bile zorlandi ve elendi. Ben 49 sn de bitirdim 4 sn ceza ile 53 ile sinirdaydim. Bu sekilde olan coktu. Sozlu mulakata hazirlik icin baska bir binaya gittik. Sonra mulakata. Sozlu mulakati kantinde bekledik. Gru0 grup cagirildi. Tahminimden erken bitti belki acele ettim en onlerdeydim diye. Sozlu mulakatta kendini tanit dediler. Adinizi soyadinizi dogum tarihinizi memleketinizi okudugunuz bolumu soyleyin. Bolumunle ilgili sorular sordular kendini yeterli buluyo musun mesleginde teskilatinda bu meslek grubundan yetismis insanlara ihtoyaci var dediler. Kart cektim Greenpeace orgutu ile ilgili bir soru vardi. Orgutu duymamistim. Genel yorum yaptim. Bi de neden spor dusuk hazirlanmadin mi dediler. Aciklama yaptim ceza aldim falan diye. Cikabilirsin dediler. Son olarak mulakata giren tum arkadaslar cok yardimci oldular. Herkes cok canayakindi. Orda kimse rakibiniz degil. Bunu unutmayin.Tum arladaslara basarilar.

27.Anı: Bana sanat sanat içindir sözünü açıklayınız diye bi yorum sorusu çıktı açıkladım.
Çıkarken hangi üniversitesiyi bitirdiğimi tekrar sordular bende Anadolu üniversitesi kamu yönetimi bölümü dedim açıktan mı diye sordu evet dedim. acaba fetö bağlantım yurtları okudersanaleri olmadığı için kazanma şansım nedir? Kpss 71 parkur 75

28. Anı: Arkadaslar benimki cok sukur gayet iyi gecti. Oncelikle benden elenenleri duyunca acaba bende mi elenirim diye dusndumde benimki cok buyuk degildi elenmedim cok sukur. Parkurda millet napti bilmiyorum brn ilk yapip cikanlardandim ama benden onceki cocuk elenmisti. Benimde 42 saniye oldu. Mulakatta gayet iyi gecti sucun unsurlari nelerdir diye gayet iyi bildigim bi soru karti cektim. Her sey guzeldi. Ayrica soylemek isterim ki oyle 10-12 saat falanda beklemedik yani biketim yanar diye dusundum ama 5-5.30 gibi isimiz.bitti yani. Bundan sonrasi nasip.

29.Anı: 12 Eylül 4 komisyonda girdim. Spor ve sağlık arkadaşların anlattığı gibiydi, pek bi fark yoktu. Spor ortalama 44 45 saniye civarlarindaydi. Sözlü mulakata gelince komisyon çok sertti bana karşı ben once ve sonrakinede iyiydi. Beni iyice sıkıştırdılar fetö konusunda. Kart sorum kitle kavramını açıklayındı. Kitlenin tanımı  yapabildim. Sonra tamam çıkarabilirsin dedi giderkende arkamdamdan Allah yardımcın olsun dedi bana. Anlayamadım niye dedi sizce?

30.Anı: Arkadaşlar bu gün mülakata girdim. Mülakatta ilk siralarda olmaya gayret edin dosyalari nekadar erken verirseniz o kadar size sira erken gelir ona göre davranin… Ben 7.30 gibi ordaydim ilk siralarda gidik içeri içeriye giysileriniz dışinda hiç bi şey almıyorlar. Telefonları girişe emanet ediyorsunuz. Dosya düzenleme burada da dosyanızı erken vermeye bakın. Ön sağlık biraz ağır işliyor. Bizde boy kilo ve renk körunden 4 5 kişi elendi. Ondan sonra spora gittik, orada bizim grubun 3 te biri rahat elendi. Ortalam 43 46 yapıyorlar. Üstümüzü giyip sözlüye gittigimizde saat 11 ceyrekti. 4 komisyon bizi baya bekletti.. Komisyonda daha çok üniversitede nerede kaldın, hangi dersanelere gittin gibi sorular sorular.

31.Anı: Ben mülakata girdim dışarıda ki memur adın soyadın doğum tarihi vs. Söyle dedi girdim içeri adımı söyledim geç bunları bilgilerin var bizde sen bize okul hayatını anlat falan dedi anlattım sonra kart çek dedi soruyu okudum o sırada ailende polis var mı dedi var babam polis memuru dedim ordan emniyet müdürü sağ gözünde neden şişlik var dedi inanılmaz az belli arpacık var dedim sıcak su sür dedi soruya yanlış cevap verdim uydurma lan dedi güleç bir yüzle emniyet müdürü ben bu mülakattan gerçekten bir şey anlamadım sizin görüşünüz nedir 76 kpss 75 spor

32. Anı: Parkur puanım 100 kpss 72 mülakatta 550 vekilin 600 e çıkarılmasının sizce ne gibi faydaları vardır diye sordular bende benim görüşümce hiç bir faydası yok dedim komisyondaki emniyet müdürü gülümsedi tekrar hiç bir faydası yokmu diye sordu yok dedim diğer sorular herkese sorulduğu gibi yurt dershane aile soruları bu konulardada sicilim temiz sizce şansım nedir ek olarak beden eğitimi öğretmenliği mezunuyum ve askerliğimi yaptım sizce şansım nedir fikrinizi öğrenebilirsem sevinirim.

33.Anı: Kpss 76, parkur 80, sözlü mülakatta pek yüzüme bakmadılar. Nerede okuduğumu, bölümümü ve hangi yurtta kaldığımı sordular. Yurtkurda kaldım çok şükür. O konuda sıkıntı yok. Denetim nedir? Sorusu çıktı bana. İki cümleyle anlatmaya çalıştım. Soldaki müdür de ekleme yaptı. Geldiğin için teşekkürler, iyi akşamlar dediler. Açıkçası kurulda pek iyi bir intiba bırakmadım galiba. Bir de ailende devlette çalışan biri var mı diye sordular.

34.Anı: 8 gibi içeri aldılar almadan önce telefon ve powerbankleri topluyorlar şarj adaptörü girebiliyor içeri. İçeride komisyonlarına ayırıyorlar önce dosya düzenliyorlar eksik var mı diye. Tek hekim raporu zorunlu diyenler olmuş yok öyle bişey fiziki yeterlilik formu yeterli. Sonra on sağlık giriyorsun boy kilo iz, dövme, renk körlüğü, pelteklik bakıyorlar daha sonra spor. Sporda ilk defa denedim 47sn yaptım 70 puan yani özguvenli girdim ama olmadı parkur sonuna nefes kesildi zaten önceden alıştırma yapılmalı. Düşük yaptım diye sözlüye girmeyecektim zaten bu puanla elendim saydım kendimi ama yine de bi kart çekip soruyu göreyim dedim kot pantolon gömlek 1/ 1.5 saat komisyon bekledik girdim içeri adsoyad nerelisin üniversitede nerede kaldın dedim özel evde kaldım arkadaşlarla ev tuttuk onlar bastırmaya başladı sen ‘Cemaat evinde kaldın’ yok diyorum ‘araştırdık seni sen orda kalmışsın’ ben itiraz ediyorum dedim o tür görüşlere zaten karşıyım araştırın zaten üniversitede nerde kaldığımı dedim, onlar hala aynı, ‘bak hadi söyle önümüzde belgeler var sohbetlerine katilmissin’ diye adama sen ne dersen de sen fetöcüsün deyip psikolojini bozup elemek için elinden geleni yapıyorlar haliyle seni yıllarca karşı olduğun bi yapıyla suçluyorlar düşünün o anki durumu. sonra lisede hangi dershaneye gittin dediler? 5 sene önce yani, dedim zirve dershanesi, kaç sene gittin? dedim son sınıfta gittim bir sene iyi tamam dedi kart cek oradan dedi çektim üstteki sayıyı okuyup soruyu okuyorsun ucu açık bi soruydu yorumladım ama ben cevaplarken kimse bana bakmıyor aralarında konuşuyorlardı. Sonra iyi aferin güzel cevapladın dedi gidebilirsin dediler. Gitmeden önce ve çıkarken kapıda selam verin demişti dışarıdaki bi komiser ben iki selamı da verdim ancak komisyon ikisindede bakmadı bile bana. Böylece kolayından elendim. Sen cemaatçisin felan diyeceklerini bilseydim zaten düşük spordan sonra hiç girmezdim. Bu arada 8 de girip 13.30 gibi çıktık. Geçen ve kazanacak olan arkadaşları tebrik ediyorum hoscakalın.

35.Anı: Bayan adayim sekiz gibi akademi önündeydik yavaş yavaş bizleri içeri aldılar telefonlar etiketlenip emanetçiye bırakıldı daha sonra komisyon olarak ayırdılar ben 3.komisyondaydim benim olduğum komisyonda yaklaşık 55 kişi vardı evrakları hemen düzenlemeye çalıştım sonra onar onar sağlık kontrolüne gittik boy kilo renk körlüğü vücutta eşgal belirleyiciiz varmı ona baktılar ameliyat izi olanlar bile geçti nerdeyse herkes geçti diyebilirim spor da ayrı bir binaya gittik iki ayrı parkur vardı önce tanıtıldı bı kere denememize izin verildi ben önlerdeydim Daha önce pomemde hazırlanmıştım buna hazirlanamadim çok zorlandim 51 saniyede bitirdim hazırlanıp gelenler de çok zorlandı geňelde 48 uzeriydi ve çoğu kişi parkurda elendi daha sonra üzerimizi giyinip başka bir binaya gittik orda büyük kantine geçtik orda yine onar onar çağırdılar adayları içeri giderken üzerimizde hiçbir şekilde takı olmamasına özen gösterdiler arama yaptılar sonra komisyon yarım saniye ile aday çağırdı ben baş selamı ile girdim konuşmalarimiz dışardan duyuluyormu diye sordular hayır dedim psikolok bayan vardı benim gülmem duyuluyor mu dedi evet biraz dedim güldüler kendimi tanittim okuduğun ilde malum yurtlar var mıydı diye sordular evet oldukça fazlaydı dedim isimlerini söyleyebilirmisin dediler bilmiyorum fazlaydı zaten dedim seni çağırdılar mi sohbete dediler hayır kesinlikle benim hiçbir alakam olmadi dedim devlet yurdunda kaldığımı soyledim kart çek dediler Turk ceza kanunundan bir soru çıktı Cumhurbaşkanına suikast ceza sayilmalimidir gibi bı soruydu bende cevap verdim evli olup olmadığımı sordular daha sonra babamın mesleğini sordular tamam çıkabilirsin dediler baş selamı verdim girişimden cikisima kadar herşeyi incelediler adaylara tavsiyem hiçbir şekilde heyecan yapmasınlar kendiniz olmaya çalışın benim pek umudum yok ama güzel bı deneyimdi hayırlısı

2017 PAEM Mülakatında Çıkmış Sorulardan Bazıları

 1. Başkanlık sistemi nedir?
 2. PYD nedir? Hakkında bildiklerinizi anlatınız.
 3. Polislik mesleğinde amir olmaya talip biri olarak, bu mesleğin önemini anlatır mısın?
 4. Türkiye’de yer alan  adli kolluk kuvvetleri nelerdir?
 5. Türkiye’de yer alan  idari kolluk kuvvetleri nelerdir?
 6. Polis Akademisi’nin vizyonu nedir?
 7. Polis Akademisi’nin misyonu nedir?
 8. İnsan hakları hakkında bilgi veriniz.
 9. Biyolojik delil nedir?
 10. Cumhurbaşkanı neden bütçe kanununu veto edemez?
 11. Kimyasal reaksiyon nedir?
 12. Floresan ampulleri içindeki beyaz toz hangi maddedir?
 13. Anayasa Mahkemesi’nin kuruluş amacı nedir?
 14. Robotların insan hayatına olumlu etkilerinden bahsediniz.
 15. Dijital delil nedir?
 16. Yunanistan ve Türkiye arasında karasuları mil sorunu nedir?
 17. Meclis soruşturması nedir?
 18. İki taraflı ajan ne demektir?
 19. NATO nedir?
 20. Sponsor nedir?
 21. Öz yönetim nedir ?
 22. 1982 anayasası ilk 3 maddesi nedir?
 23. Öz savunma nedir?
 24. Modernizm nedir?
 25. Balkan savaşları hakkında bilgi veriniz.
 26. Üniversitede hangi okula gittin? Hangi yurtlarda kaldın?
 27. Anne-baba mesleği nedir? Nerelisin?
 28.  1942 Varlık Vergisi Kanunu hakkında bilgi veriniz.
 29. Fiil ehliyeti nedir?
 30. “Bir elin nesi var iki elin sesi var.” atasözünü açıklayınız. Bu tarz atasözleri adaylara bolca sorulmaktadır.
 31. Parlâmento kararları nedir?
 32. Türkiye anayasalarını sayınız.
 33. Terör örgütleri neden küçük çocukları hedef alırlar?
 34. Terör örgütleri (DAEŞ, PYD, PKK vs.) nasıl engellenir?
 35. Enflasyon nedir?
 36. Tanık ne demektir?
 37. Tanıklık ne demektir?
 38. Sanık ne demektir?
 39. Şeyh uçmaz mürit uçurur sözünü açıklayınız.
 40. Sanal organizasyon nedir?
 41. İrad-ı Cedid nedir?
 42. Patent nedir?
 43. Küreselleşme nedir?
 44. Yönetim ne demektir?
 45. Algı operasyonu nedir?
 46. Fikri mülkiyet nedir?
 47. Weber’e göre ideal bürokrasi nedir?
 48. Sözsüz iletişim nedir?
 49. Vaka-i Hayriye nedir?
 50. İletişim sürecini etkileyen olumsuz faktörler nelerdir?
 51. Sınırda kişilik bozukluğu nedir?
 52. Enformasyon savaşı nedir?
 53. Siber alan nedir?
 54. İstibharat nedir?
 55. İstihbarat türleri nelerdir?
 56. Dijital veri nedir?
 57. Hümanizm nedir?
 58. Atom bombaları, hangi şehirlere atılmıştır?
 59. Enflasyon nedir?
 60. Devalüasyon nedir?
 61. Siber terörizm nedir?
 62. İnternet ve sosyal medyanın günümüzdeki yeri nedir?
 63. Devletler hangi unsurlardan oluşur?
 64. Greenpeace hakkında bilginiz nedir?
 65. Ceza muhakemesi nedir?
 66. Wikipedia nedir?
 67. Sanat sanat içindir sözünü açıklayınız.
 68. Suçun unsurları nelerdir?
 69. Tek yönlü iletişim nedir?
 70. Hukuk dilinde savunma nedir?
 71. Kitle nedir?
 72. 550 vekil sayısının 600’e yükseltilmesinin faydası nedir?
 73. Denetim nedir?
 74. Daha fazlası için uygulamamıza bakınız.

Önemli Not: PAEM mülakatlarında 1000’den fazla soru yer almaktadır. Yukarıdaki sorular, geçen senelerden farklı olan sorulardan bir kısmıdır. Aynı tarz (atasözleri, deyimler, il-bölge soruları, anayasa maddeleri vb.) soruları listelemedik.Tüm sorular,  mülakatlara giren adaylar tarafından paylaşılmıştır. Geçen yıllarda çıkan PAEM ve diğer polis mülakatları soru  ve cevapları için(800 civarı) uygulamamızı satın alabilirsiniz:

 

ETİKETLER:
Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 251 YORUM
 1. caner dedi ki:

  Kpss Lisans da paem in sadece p3 ten alması ne kadar mantıklıca. Türkçe matematikte 40-50 net yapıp sözelde 5 nette kalanlar p3 de 70 alamıyor ancak p1 de 75 lere kadar çıkıyor. Paem alımlarının KPSS p1 ve p2 de dahil edilmesi en doğrusu olmaz mı ?

 2. Mihriban dedi ki:

  Merhaba . P3 puanı için başvurularda sadece çift yıllarda ki KPSS yi mi kabul ediyorlar ?

  1. Admin dedi ki:

   Hayır

 3. harun dedi ki:

  merhaba. kart soruları her sene değişiyor mu?

  1. Admin dedi ki:

   Genelde hayır.

 4. oğuz dedi ki:

  Iyı günler, dudağımın kenarında bezelye boyutunda vitiligo var sorun olur mu bazen çok belli oluyor bazen belli olmuyor ışığa göre değişiyor

  1. Admin dedi ki:

   doktor takdirindedir

 5. Murat dedi ki:

  Kolumda lise yillarindan kalma jilet cizigi var belli belirsiz cok inceliyolar mi yani farkedilir mi? Birde bu sebeple elenirsem diger memurluk sinavlarini infaz koruma memurlugu ogretmenlik gbi etkiler mi? Eleme sebebini belirtiyorlar cunku

  1. Admin dedi ki:

   Jilet izi dikkat edilen bir konu

 6. Nagehan dedi ki:

  Merhaba, genel olarak mülakat,parkur vs kadın ve erkekler farklı yerlerde mi oluyor acaba pek anlayamadım.