Ana Sayfa / PAEM / 2017 PAEM KPSS Taban Puanı Kaç Olur?

2017 PAEM KPSS Taban Puanı Kaç Olur?

2017 için, adayların merakla bekledikleri PAEM ilanı, bu seneki geleneğe bağlı kalınarak Polis Akademisi tarafından 11 Temmuz 2017 gecesi duyuruldu. İlanda detaylara çok yer verilmesede aşağıdaki bilgiler açıklandı:

 1. Ön başvurular 17 Temmuz – 2 Ağustos 2017 tarihleri arasında alınacak
 2. Ön başvurular polis akademisinin internet sitesi üzerinden yapılacak
 3. 2000 erkek, 200 kadın aday Polis Akademisi’ne kabul edilecek
 4. En az lisans mezunu şartı aranacak.

İlanda adayların merakla bekledikleri KPSS puan şartı açıklanmadı. Bu konudaki haberimizi BURADAN okuyabilirsiniz.

Sitemiz okuyucularından KPSS puanı konusunda onlarca soru hemen sistemimize yansıdı. Biz de bu konuda bir açıklama yapmanın iyi olacağını düşündük.

2017 PAEM KPSS Taban Puanı Kaç Olur?

Polis Akademisi Başkanlığı Polis Amirleri Eğitimi Merkezi yönetmeliğinde KPSS puanı konusunda şu açıklama yapılmaktadır:

“Emniyet mensubu olmayan adayların KPSS taban puanı ve puan türü Bakanlıkça belirlenir. İlan edilen KPSS taban puanına göre yeterli sayıda müracaatın olmadığı durumlarda, taban puanı Bakanlıkça değiştirilebilir. Ön başvurusu alınan erkek ve kadın adaylar ayrı ayrı olmak üzere en yüksek puandan en düşük puana doğru sıralanır ve o dönem için alınacak erkek ve kadın öğrenci kontenjanının on katına kadar aday şahsen müracaatta bulunmak üzere çağrılır. Ancak, Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malulü eş veya çocukları için bu hüküm uygulanmaz.”

Görüldüğü üzere, KPSS puan şartı, bakanlıkça belirlenmektedir. Geçtiğimiz senelerdeki gibi 70 ve üzeri olacak diye bir kural bulunmamaktadır. Bakanlık, başvuru sayısını arttırmak isterse, başvuru şartındaki KPSS puanını 70 puan altına düşürebilir. Takdir bakanlıktadır. Bakanlık belirleyeceği taban puandan başlamak üzere, ön başvuruda bulunan adaylardan, kontenjan miktarına göre on katı adayı mülakatlara çağıracaktır. Yani 20 bin erkek, 2 bin bayan aday mülakatlara çağrılacaktır.

PAEM 2017 Yaş Şartı Kaç Olur?

Bu konuda, PAEM yönetmeliğinde şu ifade yer almaktadır:

“18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle erkek ve kadın adaylar için otuz yaşından gün almamış olmak…”

PAEM Yaş Hesaplama Motoru ile durumunuzu kontrol edebilirsiniz.

17 Temmuz 2017’ye kadar kesin şartların belirleneceğini ve ilanın ön başvuru ile birlikte netleşeceğini düşünüyoruz.

Bu makalede tam 86 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

86 Soru Var

 1. Kpss de 72 puanım var sence yeterli olur mu admin ?
  Bi sorum daha olucak ben bu seneki kpssye girmedim geçen seneki kpssden 72 almıştım puanım bu alımlarda geçerli olur mu ?
  şimdiden çok teşekkür ederim

  • admin

   Geçen senenin KPSS puanı yüksek ihtimalle geçerli olur. Erkekler’de baraj üstü olan herkesi çağırıyorlar; çünkü 10 katı aday sayısına ulaşılamıyor. Yani baraj 70 olursa size kesinlikle gelir. Mülakata ve spora çalışmaya başlayabilirsiniz.

 2. Admin 60 olma olasılığı varmı

 3. admin baraj puan 60 olursa puanim 62 cagirmama ihtimali varmi acaba tesekkurler simdiden kolay gelsin

 4. Admin, 2017 KPSS P3 78,6.
  Mülakata çağrılma ihtimalim var mı bayan olaraktan. Daha önceleri kaç ile kapatiyordu bilginiz var mı teşekkür ederim.

 5. Ben mezun oldum da dipllma cıkmadı ama e devlette mezun belgem var olurmu diplama eylülde felan çıkcak

 6. Başvuru şartlarında siyasi partiye üyelikle ilgili bir madde okumuştum.Şuanda mevcut kaydım var , eğer sıkıntı olucaksa şimdi sildirsem olur mu ?

 7. Admin 2017 kpss p3 puanım 73 , .. Küsür bayanım başvuru yapsam çağırılırmıyım mülakata , çalışmaya başlamam lazım mı?

 8. Kpps 65 olsun bakanlik bu genclere bir sans versin vatana millete genc lagzim elinizi vicdaminiza koyun biraz kpp puanını düşürün teşekkürler

 9. Admin kpss 2017 puanım 76 küsür. Çağrılma ihtimalim var mıdır çünkü bu yıl giren sayısının fazla olduğu ve çağrılma puanlarinin da fazla olacağı yönünde bilgiler var.

 10. Kpss 60 puanlA başvuru olur mu ?

 11. başvuru yaparken baraj olan 70’in altında ki puanlar başvuru yapamıyor mu? mesela 63 aldık baraj 70 başvuru gerçekleştiremiyor muyuz? yoksa başvuru gerçekleştiriliyor ve instiyatif meselesi mi seçilip seçilmemek?

 12. merhaba admin ben başvuru yapacağım ama ikametgahım Van gözüküyor. İstanbul da yaşıyorum mülakat için adres değişikliği yapmam gerekir mi? komiser yardımcılığı mülakata Ankara da mı yapılıyor? farklı illerde mülakat yapılıyor mu?

  • admin

   PAEM’de herkes Ankara’ya gider. İkametgahınızı kanunen suç olduğu için yaşadığınız yere alın. Mülakatlara ve fiziki sınavlara çalışın.

   • Admin puanım 83 gelme şansım nedir

    • admin

     Siz bir an önce mülakatlara ve spora çalışmaya başlayın. Kesin çağrılırsınız. Başarılar.

    • Merhabalar Admin daha önce diploma mülakatta lazım demiştiniz Tek ders sınavı olanlar başvuru yapcak demiştiniz ama başka bir arkadaşa sıkıntı olabileceğini söylemişsiniz yeni bir duyum mu var bu konuyla alakalı yoksa başvuru yapabilecek miyiz????

    • admin

     Başvurular online alınacak. Sistem başvuru sırasından turkiye.gov.tr den bilgileri alıp onay vermeyebilir. Bir kesin yargı belirtmek imkansız. Pazartesi belli olur.

 13. Admin 11 ay eğitim sürecinden bahsetmiştiniz bu eğitim nasıl? Örgün öğretim tarzı hafta içi her gün mevcut mu ? 11 ayın kaç ayı eğitim kaç ayı staj ?Eğitim Sürecinde part time çalışmamız söz konusu olur mu ? Bilgi verirseniz sevinirim.

 14. Admin puanım 73 küsür mülakat gelir mi?

 15. Admin mühendislik mezunuyum puanım 64 bitirdiğim bölümün başvuruya etkisi var mı ? Sizce 64 le çağırılırmıyız ?

 16. Ben lise 3 gidiyom son senem kaldi polis olmak istiyom nunun icin ne. Tur spor a baslamam gerekiyor

 17. kardeşim selamlar öncelikle,kpss’m 70.80,yani tam baraj sayılır,şansımı değerlendirir misin sana zahmet…

 18. Merhaba admin..ilanda 2016 ve 2017 kpss ibaresi yer aliyor..ama ben bu seneki kpssye girmedim..2016 puanim 76 küsur..basvuru yapamaz miyim ? Iki sinavada girip 70 üstü puanmi almam gerekiyor ? Lütfen bilgin varsa paylasirmisin

  • admin

   Başvurabilirsiniz. Şimdiden mülakata ve fiziki parkura çalışmaya başlayın. Mülakat için uygulamamızı kullanabilirsiniz. Başarılar.

 19. Admin benim puanım 70 gecen sene kac kisi basvuru yapti bilgin var mı ? Bu puanla cagirilir miyim ? Simdiden tesekkurler ?

  • admin

   Çağrılırsınız. Mülakata ve spora çalışmaya başlayın. Şansa bırakmayın. Mülakat için uygulamamızı tavsiye ederiz.

 20. mrb admin. puanım 67 şehit ve malul çocukları 15 temmuzdaki şehit yakınını kapsamıyor mu emniyet mensubu diyor sadece

 21. Admin merhaba kpss puanım 73 gecen sene kacla kapatmıştı ve spor icin erkeklerde sınır nedir?

  • admin

   70. Spora ve mülakata çalışın. Mülakat için uygulamamızı tavsiye ederiz. Sitede paem parkuru diye aratın eski parkur var.

 22. Selamın aleykümselam amin puanım 71 kusurbugun başvuru yaptım mülakat cagrilirmiyim yoksa sıralama dışında kalirmiyiz teşekkürler

  • admin

   71 puan erkekler için yeterli olur. Mülakata ve spora çalışmaya başlayın. Mülakat için mobil uygulamamızı tavsiye ederiz.

 23. Bayan adayim ve kpss puanim 73.77 sizce siralama gelir mi?

 24. Admin merhaba 11 Ağustos da açıklanan mülakata gelecek listesi icin mulakat tarihi yaklaşık ne zaman olur spora ona göre ağırlık vermeyi planlıyorum

 25. Sporcu bi kisiym parkur her ne olursa olsun rahatca gecerm lisans mezunuyun ama gel gorku p3 puanim 57 basvurma sansim varmi yoksa tabanun altindaym basvuramazmiym vursamda bisey olmazmi sanirim zor ama mulakat vs cok iyiym ama taban puannin altindaym

 26. Merhaba, kpss puanım 71.3 bayanım, başvuru yapıp yapmamakta çok kararsız kaldım, siz ne önerirsiniz?

 27. Tam 70 puanım var çağrılırmıyım

 28. 201p p3 puanum 78,45 sizce garanti çagrılır mıyım yoksa başvurmak istemiyorum

 29. Polisssssslik burcu

  Kpss puanım 74 küsür paeme başvuru yaptım fakat çağrılmazsın yüksek kapatır diyorlar bildiğin aldığın bilgi kadarıyla sence çağrılma olur mu?kaçla kapatır dersin tahmini

 30. puanım 67 hiç şansım yok mudur

 31. kpss puanım 61 pomem için mülakat ve spor için başvuran herkes çağrılıyormu

 32. Admin emniyet te görevli misin

 33. Merhabalar ben paem e 2018 de girmek istiyorum bu sene kpss den aldıgım puan ile basvurabılırmıyım. Bide kafamızı karıstırıyolar herhangı bı bölümden lisans mezunu olmak yeterli mi tesekkurler

 34. KPSS 79.819 bayanım gelme şansı var mı bayan en az kamla kapatmış bilginiz varmı ?

 35. Admin merhaba;öncelikle insanlara yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim. Girdiğim her mülakattan elendim. Bunlara hakimlik mülakatları da dahil.Artık hayatıma Paemde devam etmek istiyorum.2017 kpss den 71.94 puanım var sizce 2018 Paem mülakatları için yeterli olur mu yoksa 2018 kpss ye de çalışarak daha yüksek puan mı almalıyız?2017 Paemde erkeklerde taban puanı aradım lakin bulamadım sizin net bir bilginiz var mıdır?Paem öğrenciliği döneminde harçlık olarak sadece 300 lira mı verilmeye devam edilmektedir yoksa bir iyileştirme yapıldı mı?Verdiğiniz tüm cevaplar ve yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Admin

   Bayanların tabanı 75 lerde kalıyor. Erkeklerde 70. KPSS den çok mülakat önemli. 350 tl civarı harçlık veriliyor.

 36. örnek veriyorum 2018 kpss puanım 85 ve 2019 kpss puanım 80 2018 deki puanımla başvuru yapabilir miyim

 37. Söylemeli ikm yi kazandım lisans mezunuyum 1 ay sonra göreve başlayacağım paeme başvuru yapabilir miyim?

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir