Ana Sayfa / PAEM / 2017 PAEM Başvusu 17 Temmuz’da!

2017 PAEM Başvusu 17 Temmuz’da!

Polis Akademisi, PAEM başvurularının 17 Temmuz tarihinde başlayacağını duyurdu. 2017 için ayrılan kontejan sayısı 2200 oldu.

Polis Akademisi Başkanlığına bağlı Polis Amirleri Eğitimi Merkezine (PAEM) 2017-2018eğitim-öğretim yılı için Emniyet mensubu olmayan lisans mezunları veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanlardan (2000) erkek (200) kadın olmak üzere toplam (2.200) ilk derece amirlik eğitimi (komiser yardımcısı adayı) öğrenci alımı yapılacaktır.

Ön Başvurular 17 Temmuz – 2 Ağustos 2017 tarihleri arasında Polis Akademisi Başkanlığının resmi internet sitesinden www.pa.edu.tr online olarak alınacaktır.

KPSS puan şartı ise, yapılan duyuruda yer almadı.

PAEM adaylarını bekleyen en zorlu dönemeç MÜLAKATLAR olacaktır. Mülakatlar başarı puanının %50’sini oluşturmaktadırlar. Bir adayın PAEM’i kazanabilmesi için sözlü mülakattan yüksek puan alması gerekmektedir. Şu an polislik mülakatları için herhangi bir kaynak bulunmamaktadır. Adayların PAEM ve diğer mülakatlara çalışmaları için android mobil uygulama hazırladık. Siz de bu mülakatlarda başarılı olmak istiyorsanız POLİSLİK MÜLAKATLARI ve SORU BANKASI uygulamamızı mutlaka edinin.


Bu makalede tam 156 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

156 Soru Var

 1. Lise mevzunu olanlar başvurabiliyormu kpss şartmı

 2. Puanlar düşermi admin

 3. Kpss puan şarti olcak mi düşecek mi 68 benm de ucunda kaldı yani nedir durum tam olarak

 4. Daha önceki ilanlarda kpss pıanı belirtiliyormuydu

 5. Benim de 69.361 ile kaldı sizce kpsssiz alma ihtimali var mı yada puanı asagı cekerler mi

  • KPSS olmadan alım olması gibi bir durum söz konusu değil. Özellikle söz konusu amirlikse. Onun dışında puanın düşeceğini sanmıyorum, bekleyip göreceğiz.

 6. En son pomem başvuruları az geldiği için aceba puanlar geçen seferkine göre paemde biraz daha düşebilir mi. Sizin tahmininiz varmı

  • admin

   Puan şartı açıklanmadı. Polis Akademisi planlamasını yapmıştır.

   • Admin sizi anlamadım, bi düşebilir diyorsunuz bi düşeceğini zannetmiyorum diyorsunuz, lütfen yardımcı olun

    • admin

     Merhaba. Sitemizde soruları birden çok cevaplayan uzman var. Şartlar henüz açıklanmadı. Bizim ne dediğimiz o kadar önemli değil. PA kesin açıklamadıkça ne dersek havaya konuşmuş oluyoruz. 70 standart olarak uygulanan puan. 5 gün sonra herşey netleşir. Umarız anlaşılmıştır.

 7. Kpss dışında bir yazılı sınav olur mu acaba?

 8. admin 2 agustos dan sonra senın tahmının ne zaman baslar mulakatlar ?

 9. Hocam bu şahsen başvuru online başvurundan sonra mı oluyor hiç bir yerde bulamadım bilgilendirirseniz sevinirim

 10. Herhangi bi puan tahmini yapmanizi istesek? Kac olurdu

 11. bayan 75 gelme ihtimali vaar mı?

 12. bayan 75 gelme ihtimali var mı?

 13. basvuru puanin 60 olmasi muhtemel mi acaba admin

 14. Suan polis olan birisi basvuramiyormu acaba

 15. Boyum 1.75 kilom en fazla ne kadar olmalı

 16. Lisans mezunu olup fiilen mesleğini 2 yıl icra etmek gerekiyor mu?

  • admin

   Bu alım meslek dışı. Meslek içi başka zaman yapılmakta. Bu alımda mesleği icra etme gibi bir durum yok. Dışarıdan alım yapılacak.

   • Ağustos celbi için askerliğe başvurmuştum. Bu alımdan yararlanabilmem için sizce ne yapmam gerekir?

    • admin

     Askerlik konusunda bilgim maalesef yok. Ön başvuru yapın. Mülakat döneminde askerde değilseniz gider mülakata girer askere gidersiniz. Askerdeyken kazanırsanız haklarınız saklı kalıyor. Mülakat sürecinde askerde olursanız, izin alıp mülakata gidebilirsiniz. Tüm bunlar benim varsayım ve duruma yönelik yorumlarım. Detaylı bilgi ve kesinlik için Polis Akademisi ve askerlik şubenizle konuşabilirsiniz.

    • Askere git, eğer sınav süreci askerliğine denk gelirse izin kullan ve sınavlarına gir. Sınavı kazanırsan askerliğin sona eriyor.

 17. Kadınlarda kaç civarı olur , sizin bir tahmininiz var mı ? Lütfen

 18. admin spor mülakatları tahmininiz hangi tarihler arasında olur ?

 19. Benim puanım 73 çağrılma ihtimalım var mı ? (Kadın)

 20. Hocam yorumlarınıza istinaden soruyorum 70 puanla başvursak dahi mülakata çağrılmama ihtimali mi var yoksa başvurabilen herkes çağrılacak mı?

  • admin

   PAEM’de, kontenjanın 10 katı aday çağrılma yapılıyor. Bu kota erkeklerde dolmadığı için, 70 ve üzeri alan ve başvuran tüm erkekler geçtiğimiz yıllarda çağrıldı. Kadınlarda ise kontenjan az olduğu için, 72-74 arası bir puan gerçekleşti.

 21. Admin kurumlar arası geçiş yapılabilir mi mesela bi askeri personel şartlar uyarsa baş vurabilir mi?

 22. benim kpss puanim 67 ihtimal var mi ?

  • admin

   PAEM’de taban puan uygulanıyor. Geçtiğimiz yıllarda 70 ve üzeri ön başvuru alındı. Bu sene de muhtemelen öyle olur. 5 gün sonra tam kesinleşir.

 23. Benim yaz okulum var 17 agustosda bitiyor sıkıntı olurmu başvuru yapabilirmiyim

 24. Admin erkeklerde 72.75 puanım ihtimali nasıldır değerlendire bilir misiniz ?

 25. Yas siniri varmı

 26. p3 puanım 71.61 acaba mülakata hak kazanabilir miyim ? Birde yazılı sınav olmayacak mı ? Sadece sözlü mülakat ve spor mülakatı mı olacak ? Şimdiden teşekkür ederim.

 27. KPSS PUAN ŞARTI 70 OLURSA BEN BAŞVURAMAZMIYIM. PUANIM 69,54

 28. 80 doğumluyum 30 yaş sınırı varmı acaba

 29. Acaba mülakatlar hangi şehirlerde oluyor ve mülakatın eylül ayının başlarına sarkma durumu nedir.

 30. Ön lisans mezunuyum geçen sene kpssye girdim başvuru yapabiliyor muyum?

 31. Merhabalar admin bir konuda acil bilginize ihtiyacım var. Sanalda birçok siteye baktım net bilgi bulamadım. Komiser yardımcılığı eğitimi kaç ay sürüyor? Bir de ağustosta tecili bozmayı düşünüyorum kasımda askere gitmek için. Tecili bozsam komiserlik olursa otomatik olarak ertelenme gibi bir durum söz konusu mu ? lütfen cevap verir misiniz?

 32. Admin bu 11 ay sadece eğitim mi staj süresi falan ne kadar ve eğitimde iken belirli bir maaş veriliyor mu? bu konularda da aydınlatır mısınız?

 33. Şu anda bir siyasi partiye üyeyim mülakatlara çağrilmada sıkıntı olur mu

 34. 2016 kpss puanları gecerli olur mu? gecen senelerde kabul oldu mu. tesekkurler şimdiden.

 35. Hocam öncelikle bütün sorularıma eksiksiz cevap verdiniz teşekkür ederim. Okuduğum yorumlarda 7-8 santimlik yara izinin sıkıntı olabileceğini söylediniz benim vücudum da omuz kenarlarında spor yapmaktan dolayı oluşan 7-8 santimlik deri açılmaları var bu paem de sorun teşkil eder mi ?

  • admin

   Sorun yaşayacağınızı sanmam. Çok göz önünde bir bölge değil. Komisyon anlayış gösterecektir diye düşünüyorum.

 36. Şu anda bir siyasi partiye üyeyim mülakatlar çagrilmada siķıntı olur mu

 37. Şöyle bir yorum Lara bakttim da admin siz puaniin düßmesini istemiyor sunuz yani düşse daha çok insanın şansı olurdu

 38. kolay gelsin benim bir sorum olacaktı gözlük kullanıyorum sağlık şartlarında belirtilen derecelerin biraz üzerinde astigmat derecelerim. Sınavın tüm aşamalarında başarılı olursam eğer lazer ameliyatı olmayı düşünüyorum bu sorun olur mu ameliyat olduğum anlaşılırsa problem olur mu bir de dediğim gibi spor mülakat aşamaları olumlu olduktan sonra ameliyat geç mi olur yardımcı olursanız sevinirim.

 39. Admin 2016 kpss 70 aldım. 2017 70 altında aldım. Başvursam gelir mi. Siyasi parti vb üyelik yok. Mülakata çalışmaya başlayım mı ne dersin

 40. Admin 2016 kpss 70 üstü 2017 kpss 70 altı başvuru yapabilir miyim? Kılavuzda 2016 ve 2017 dediği içim şüpheye düştüm

 41. Ön başvuru yaptıktan sonra istenilen belgeleri ( diploma ,fotoğraf,vb) mülakata çağırdıklarında mı götürüyoruz yoksa erkenden kargo ile mi yolluyoruz. Bide parkur nasıl olcak?

  • admin

   Mülakata giderken kendiniz götürüp teslim edeceksiniz. Parkur açıklanması. Geçen sene ile aynı olması ya da son POMEM parkuru gibi olabilir. Sitede arama yapınız.

   • Ccok yazik olmus bu kadar ihtiyac varken 70 deyip tuturmalari cok sacma puan dusmeli bak gorun cok muracat olmayacak cunku kimse polis olmak isyemiyor genclere sans verin

 42. Askerliği tecilli olanlar başvuru yapabiliyor değil mi ?

 43. Admin Selamın aleyküm benim bir sorum olacak . Boy sıkıntısı oluyormu komiserlik yardımcılığında 1.67 gibi bir durum söz konusu mu yoksa nasıl oluyor ? Acil cevaplayabilirmisin?

  • admin

   PAEM’de de normal polislik boy kuralları geçerlidir. PAEM Lisans mezunu adayların boyları en az erkeklerde 167 cm, bayanlarda 162 cm olacaktır.

 44. Lisans mezunuyum askerliğimi yapmadım 2 yıl tecilliyim paem e başvurabilir miyim bi sorun olur mu

 45. Admin benim p3 puanım 74,89 gitme durumum nasıl sizce birde dizimde doku zedelenmesi oldu hafiften şişlik oldu yürümeme koşmama engel durum yok sağlıkta sorun çıkarırlar mı?

  • admin

   Siz çağrılırsınız. Diziniz muhtemelen sorun teşkil etmez. Mülakata ve spora çalışmaya başlayabilirsiniz. Mülakat için uygulamamızı tavsiye ederiz.

 46. İyi günler. Paem 3. dönem komiserlik sınavına ön başvurumu bugün yaptım. Lens ve gözlük kullanıyorum her iki gözde de numaram 1.75 miyop sınır her iki gözde ayrı ayrı 2 yazıyo bi sorun olur mu? Mülakata giderken lens takmam bi sorun teşkil eder mi? Sağlık bilgilendirme formunu sağlık ocağından aile hekiminden alabilir miyim? Sağlık bilgilendirme formunda göz kusuru var yazmam bi sorun oluşturur mu yardımcı olursanız sevinirim.

  • admin

   Göz değerleriniz yüksek. İmkanınız varsa çizdirin. Ön sağlıkta lensle dikkat çekmese bile kazanırsanız kaçar şansınız yok. Çizdirmeye de zamanınız olmaz. Bu 1 ay elinizdeki en uzun zaman PAEM için.

 47. Kpss p3 puanım 72.9 mülakata çağırılır mıyım?

  • admin

   Sizi mülakata kesine yakın çağırırlar. Şimdiden spor ve mülakata çalışın. Mülakat için uygulamamızı tavsiye ederiz.

 48. S.A BİR SORUM OLACAK . BEN 2017 KPSS SINAV SONUÇLARINI ITIRAZ ETTIM . 70 GEÇME İHTİMALİNE KARŞIDA PARA YATIRDIM INTERNET BAŞVURUSUNDA PUANIMI SORMADAN ON BASVURU KABUL EDIYORMU ACABA . SONRA PUANIM ACIKLANDIGINDA 70 USTUNDE İSE VEYA 70 ALTINDA İSE SONRAMI İŞLEM YAPILIYOR ? BAŞVURUM KAUL EDILMESSE UCRETI GERI ALABILIYORMUYUM BILGINIZ VARSA YAZABILIRSENIZ SEVINIRIM TEŞEKKÜRLER .

 49. Selamlar, ben şuan komando asteğmen olarak görev yapıyorum. Ekim 20 askerliğim bitiyor. Fakat mülakatlara be sınavlara girmem icin izin sıkıntım Yok. Bu durumda bir sıkıntı çıkarmı? PA ‘ yı aradım başvuramazsın dedi fakat daha önceki alımlarda alım olmuş kafam karıştı bilginiz var mı bu konuda saygılarımla.

  • admin

   Daha önceki alımlarda askerlikle ilişiği olmaması şartı aranmıyordu. Bu alımda bu şart geldi. PA dediyse doğrudur maalesef.

 50. Abicim PMYO sonuçları ne zaman açıklanacak üniveriste tercih Zamani içinde açıklanirmi

 51. merhaba admin geçen yıl mülakatlar ne zaman oldu paem de

 52. Merhaba admin askerlik terhis tarihim 11 ağustos başvuru yapabiliryim? ?

  • admin

   Mülakatlara kadar terhis olacağınız için askerlikle ilişiğiniz olmayacak sanırım. Bence problem olmaz. PA ile iletişim kurabilirsiniz.

 53. 1111 sayılı kanunun içeriğinde askerlik yapmakla mükellef olduğumuz belirtilmiş ama siz bu konu da tecilli olmakta şartları karşıladığını belirtmiştiniz tahmini bir cevap mı verdiniz yoksa tescilde başvuru koşulunu karşılıyor mu? Benim için önemli bir durum.

  • admin

   Askerle mükellef olmamak değil, ilişiği olmamak aranıyor. Mükellef aranmasa, askerlik yapmayanlar nasıl başvuracak? Tecilli olmak askerlik şartını sağlar. Askerlikle ilişiği olmamak demek asker kaçağı, bakaya, saklı vb. durumunda bulunmamak demektir.

 54. merhaba admin benim askerlik sevk 13 eylülde başvurabilir miyim

 55. Merhaba benim 2016 p3 puanim 75 2017 ise 71 hanigisini dikkate alıyorlar yüksek olani mı 2017 mi (bayan)

 56. merhaba 2016 p3 59 2017 p3 80 başvuru yapabilir miyiz başvuru koşullarında 2016 ve 2017 kpss puanından 70 ve üstü diye belirtilmiş …veya kelimesi kullanılmamış

  • admin

   80 puanla başvurunuz işleme alınır. Puanınız iyi. Şimdiden spora ve mülakata çalışmaya başlayın. Mülakat için uygulamamızı tavsiye ederiz.

 57. Merhaba tecil sürem Eylül de bitiyor sınavın Ağustos da yapıldığını düşününce 1111 e göre askerlikle ilişiğim yok gibi fakat sınav sonucunun açıklandığı tarih itibariyle tecil süresi bitmiş olacak ilerisi için bu bir sıkıntı oluşturur mu ?

 58. Selamlar ben tecilimi bozdurdum geçen hafta, Kasım ayında askerim inşallah. Yinede bu paeme başvurabilir miyim acaba ?

  • admin

   Kasım ayına kadar askerlikle herhangi bir ilişiğiniz yok. Bunu belgeleyip mülakatara başvurursanız sorun olacağını sanmam. Yine de Polis Akademisi’ni arayıp danışır.

 59. Merhaba paem için gözlerimi 2 gün önce lazerle çizdirdim fakat sağlık bilgi formunda 14. maddede göz le ilgili bir ameliyat olup olmadığı yazmış evet ameliyat oldum desem bir sorun oılur mu yoksa hayır olmadımı mı işaretleyeyim?

 60. 2017 paem spor mülakatında saniye başarı durumunu nerden öğreniyoruz link atar mısınız?

 61. Hocam benim yan taraf disimin biri eksik implant icin bi başlangıç yapıldı bugün ama doktor 2 ay sonra yapcam dedi eger olur da mülakata gider isem ön saglik kontrolu olcak mi ve dise film mi cekcekler

 62. Merhabalar,seneye komiser yardımcılığına eger alım yapılırsa basvurmayı düşünüyorum.Tecil tarihimin bitişi 27.06.2018 olarak gözüküyor,şartlardan birisi askerlikle ilişiği olmamak.Basvurular,spor mülakatının ağustos ayında olduğunu varsayarsak ben basvurabiliyor muyum?eger olmazsa özel izin belgesi türü birşey alıp basvurabilirmiyim askere kasımda gideceğimi varsayarsak teşekkürler şimdiden.

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir