Ana Sayfa / PAEM / 2017-2018 PAEM Ön Başvurusu Başladı

2017-2018 PAEM Ön Başvurusu Başladı

2017-2018 Eğitim – Öğretim Döneminde Polis Amirleri Eğitimi Merkezi (PAEM) Müdürlüğüne Komiser Yardımcısı Adayı Öğrenci Alımı Ön Başvurusu şu an başladı.

Adaylar Polis Akademisi sitesi üzerinden e-devlet şifreleri ve bilgileri ile başvurarak ön başvuru süreçlerini tamamlayabilirler.

Adaylardan lisans mezunu olmaları, askerlikle ilgili herhangi bir ilişiğinin olmaması, 2016 ve 2017 KPSS P3 puan türünden en az 70 ve üzeri puan almaları, 1989 ve sonrası doğumlu olmaları gibi şartlar beklenmekte.

Bankaya ATM veya şube üzerinden para yatırmayan adaylar başvuru yapamamaktadır. Başvuru için para yatıran adayların bilgi kısmına T.C. kimlik numaralarını yazmaları önemlidir. Detay için tıklayınız: PAEM ÖN BAŞVURU.

Henüz para yatırmayan adaylar ön başvuruda şu uyarı ile karşılaşmaktalar:

Banka dekontunuza ulaşılamamıştır. Başvurunuzu yapabilmeniz için dekontunuzu yatırdığınızdan emin olunuz.

Aynı zamanda adayların aşağıdaki hususlara dikkat etmeleri gerekiyor:

 • Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak,
 • Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak,
 • Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmış olmamak,
 • Terör örgütleri ile bu örgütlerin legal veya illegal uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş, katılmamış olmak,
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

PAEM’e başvuracak adayların yukarıda ve yönetmelikte belirtilen diğer şartlardan herhangi birini taşımadıkları anlaşılması halinde, sınav sonuçlarına bakılmaksızın adaylıkları, öğrenime başlamışlarsa öğrencilikleri bitirilecektir.

2017 PAEM KILAVUZU

ÖNBAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ

PAEM adaylarını bekleyen en zorlu dönemeç MÜLAKATLAR olacaktır. Mülakatlar başarı puanının %50’sini oluşturmaktadırlar. Bir adayın PAEM’i kazanabilmesi için sözlü mülakattan yüksek puan alması gerekmektedir. Şu an polislik mülakatları için herhangi bir kaynak bulunmamaktadır. Adayların PAEM ve diğer mülakatlara çalışmaları için android mobil uygulama hazırladık. Siz de bu mülakatlarda başarılı olmak istiyorsanız POLİSLİK MÜLAKATLARI ve SORU BANKASI uygulamamızı mutlaka edinin.

Bu makalede tam 190 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

190 Soru Var

 1. Başvuru, on katı olmasa değişikliğe gidilirmi?

 2. Admin bu 15.madde kafami çok kurcaladi. Ağustosun başında asker olucam askerle ilişkisi olmaması gerek diyor ve bunun belgesi isteniyor. Ne yapmam gerekiyor

 3. polis akademisinde telefonlara bakılmıyor neden caba bilen var mı ? bir soru sorup evap aldıktan sonra başvuru yapacağım .

 4. Şartın aşağı kısmında ” ilan edilen kpss puanı dışında yeterli ön başvuru ve müracaat olmazsa bakanlıkça puan değiştirilebilir ” yazıyor admin bu ne demek peki?

  • admin

   Siz yeterli başvuru olmayacağını mı düşünüyorsunuz? Tükiye de? :). Evet yeterli başvuru olmazsa ki Polislik tarihinde ben duymadım, puan düşebilir.

 5. Admin askerlik başvurusunda başıma geldi o yüzden sordum tabi polislik farklı sadece sormak istedim teşekkürler :))

 6. Su an tescili mi bozdum pomem başvuru yapma hakkım var mi

 7. Biz para yatırdığımiz anda başvuruyu yapabiliyoruz değil mi admin ?

 8. Puanın düşme ihtimali varmı ?

 9. peki gecen sene kac kisi basvurmus, bu sene kac kısı basvurur bılgısı olan var mı ?

  • admin

   Başvuran sayısı kesin olarak açıklanmadı. Erkeklerde 17 bin civarı, kadınlarda ise 2 bin kişi mülakata çağrıldı.

 10. Bir de gözlük kullanımı acaba sorun teşkil ediyor mu sağlık açısından bilgisi olan var mı?

 11. Merhaba admin 143 le asıl aday olarak yerleşme ihtimali nedir acaba

 12. Admin pmyo ygs, fizik ve mülakat puanının ortalaması 143 olsa girme ihtimali nedir erkeklerde ki zaten bildiğim kadarıyla sözlü mülakatın yüzde ellisi alınıyor doğru mu?

 13. Selamun aleyküm admin, kpss puanım 72.93(erkek) sizce mülakata çağrılma durumum nedır. 70 puan istendi ancak 10 katı aday diyor. 10 katı aday içerisine girebilir miyim sizce ?

  • admin

   Erkeklerde 70 olan herkes girdi 2 senedir. Size kesin gelir. Mülakata ve spora başlayın. Mülakat için uygulamamızı tavsiye ederiz.

 14. Kolay gelsin kpss olarak 2016 ve 2017 demiş çift sınav sonucu mu istiyor ben mi yanlış anlamışım ? 2016 veya 2017 olmayacak mı? (kılavuzda da 2016 ve 2017 yazıyor)

 15. Admin 2016 kpss p3 70 üstü ama 2017 yeterli değil başvuru için yeterli mi ?

 16. para yatırdıktan sonra başvuru yaptım ve başvuru numaramı verdi başvurum olmuşmudur başka bir işlem yapmama gerek var mı ?

 17. Admin puanım 72(erkek) sizce mülakata çağırılır miyim.

 18. Hocam başvuru için siteyi açtığımda sürekli server eror diyor siteden mi kaynaklıdır ?

 19. Admin kolda omuzda platin var elenir miyim sence

 20. 2016 ve 2017 kpss puanından 70 almak şartı yazıyor her iki sınavdan da mı 70 almak yoksa sadece 2016 dan mı neden ikisini de istiyorlar ki

 21. İnşallah düşer en azından 65e askeriye subay alımları baraj puanı 60.çok mantıklı fazla adam gör mülakatta ele kampanya başlatılmalı bence ne yapmamız lazım yardımlarınız admin.ayrıca düşmez diye bi kesinlik olamaz

  • Duruma göre değişiyor. Yetrli başvuru sayısına ulaşamazlarsa düşürülebilir. Beklemekten başka yapacak bir şey yok.

 22. Ayrıca polislik tarihinde duymadım dediniz 10.000polis alımına 11.500kişi başvurdu ilan tarihini uzattılar inşallah düşer bizim gibi en azından size saçma sapan son çare diye düşünüp sizden mantıksızca sorulara cvp istemezler adam polisi sadece görmüş sıfır bilgi

 23. Pomem veya PMYO okuduktan sonra arasında herhangi bi fark olur mu atama vs.

 24. Pomem de atama garantimi yada PMYO da ve siz hangisini öneriyosunuz ?

  • admin

   Atama garantisi diye birşey yok. Okulu başarıyla bitirir, güvenlik soruşturmasında sorun yaşamaz ve bitirme sınavını geçerseniz polis memuru olursunuz.

 25. Peki PMYO yu sadece 1 yıl okuyup ikinci yılında stajmi görürüz

 26. yüzde ben olması ön sağlıktan eleme sebebi midir?

 27. Admin 281 yğs puanıyla spor dan 100 aldım mülakatta iyi geçti sence kazanma şansım yüzde kaç

 28. Ben tam 70 puan aldım p3 ten çıkma durumu nedir? Bir de gözlük kullanıyorum.

 29. Sol 1.75
  Sağ 2.25 gözlük (miyop) kullanıyorum.ön sağlıkta elenir miyim? Yoksa çizdirmeli miyim? Teşekkürler…

 30. Admin ben sol bobregimden açik ameliyat oldum 10 12cm civari izi var bi sikinti çikarmi böbrek tasi ameliyati olmustum ?

  • admin

   Ameliyat nedeninizi açıklarsınız. Genelde yüzde değilse ya da görünen yerlerde problem olmuyor. Hayırlısı olsıun.

 31. Kolay gelsin admin,Puanım erkeklerde 72,759 sizce mülakata çağrılma durumun nedir ? yorumlardan anladığım kadarıyla 71-72 üstüne kesin gözüyle bakıyorsunuz gibi şimdiden çok sagolun

 32. Merhaba, ön kolda 2 platin var ve ömür boyu kalacak. Herhangi bir hareket kısıtlığı yok. Sadece 9 cm uzunluğunda ameliyat izi var tek endişem bu izden dolayı elenmek. Sizce ne gibi bir durumla karşılaşırım. Teşekkür ederim..

 33. Ön başvuruda puan türlerinden biri boş kalıyor bir sakıncası var mı sadece P3 puanı ile mi kaydedeceğiz

 34. merhaba admin,
  kpss 74,438 puan (bayan) ile 2000 içine girme ihitmalim var mı acaba ?

 35. gözlerimi sınavı kazandıktan sonra çizdirsem olur mu ? çünkü çizdirme lazer maliyeti biraz fazla. Yoksa mülakatta ”hayır efendim, geçemezsin! güle güle” mi derler? Tevazu gösterirler mi? Düşünceniz nedir ? Teşekkürler.

  • admin

   Mülakat sürecindeki ön sağlık kontrollerinde renk körlüğü testi ağırlıklı yapılıyor. Asıl sağlık taraması intibak sürecinde olacak. Bu iki süreç arasında çok kısıtlı zaman olur. Yetişir misiniz bilemiyorum.

 36. Merhabalar başvurumu yaptım ama barkod kaydı diye bişey var onu not mu ediyoruz ayrıca bir işlem mi gerekiyor ?

 37. kpss 70 şartı deniliyor bnm puanım71(bayan) başvuran adayların hepsını çagırmazlar deniliyor ama başvuru ücreti yatıracaz çagırmazlarsa parada boşa gdecek bari parayı iade etsinler

 38. Güvercin göğüs sıkıntı oluyor mu

 39. Admin yazılı sınav bu senede olacak değil mi

 40. Admin selamun aleyküm puanımız 65.84 başvuramıyor muyuz ya komiser yardımcılığına

 41. Admin merhaba siyasi parti üyeliği bulunan çok önceden yapılmış bunları sildirmeden ön başvuru yapsalar başvuru kabul edilir mi yatırdığı para iadesi de yok sanırım bu üyelik atanma da mı ön başvuruda da mı önem teşkil ediyor ? teşekkürler..

 42. Merhaba ben onbasvurumu yaptım başvuru numarasi verdi başarıyla kayıt yaptınız dedi ama 2016 yazıyordu formun en altinda benim de içime bir kurt düştü yanlış mı başvuru yaptım diye geçmişten aynı sayfaya baktım 2017 paem diyor ama bu sefer de hata verdi acaba yanlış birsey mi yaptım tekrar. Acaba nasıl emin olabilirim kaydımın gerceklestiginden? Tesekkurler

  • admin

   2016 ve 2017 kabul ediliyor. Sizin başvurunuz 2017 KPSS P3 ile alındı demektir. Endişe etmeyin. Mülakat ve spora başlayın. Mülakat için uygulamamızı mutlaka edinin.

 43. Admin puanım tam 70 erkek aday müşakat hazırlıklarına başlamalınıyım ?

 44. Kpss 74 bayan olarak mülakata çağırırlar mı sen e ?geçen sene en son kaç puan alan çağrıldı ve en az kaç puanla kazanıldı ?

 45. merhabalar, şu an aktif olarak kamu görevlisi olarak görev yapmaktayım. tam olarak başvuru süreci ve neticenin olumlu gelmesi sonucu ne gibi aşamalar başımdan geçecek kısaca bilgi alabilirsem sevinirim.

 46. Geçen sene bayanlarda en son yedek kaç ile gitti bilgin var mı?

 47. Benim kasıma kadar tecilli askerliğim.en geç eylülde başvuru yapmam gerekiyor. Sıkıntı olur mu.

  • admin

   Askerlikle ilişiği bulunmamaktadır yazısını askerlik şubesinden alırsanız problem olmaz sanırım. PA’yı arayıp sorabilirsiniz.

 48. admin merhaba ben başvuru yaptım ama puanınız-1 0 diyor Puanınız-2 83,33067 bu ne demek sorun yoktur inşallah.

  • admin

   Sorun yok, biri 2016 diğeri 2017 puanı anlamına geliyor. Şimdiden mülakata ve spora çalışın. Bu puanla size kesin gelir. Mülakat için uygulamamızı tavsiye ederiz.

 49. Bayan 73,76 puanım şuan devlet memuruyum mülakata çağrılır mıyım? Çağrılırsam memur olmam dezavantaj olur mu benim için?

 50. admin tahminlere ve tecrübelerinize dayanarak kazanmak icin kpss spor ve sözlü 3 nun ortalaması minumum hangi aralikta olur teşekkür ederim.

 51. Kızlar PMYO ya girebilmek için için en az 320 mi almalı ve 270 alsalar başvuru yapamazlar mi ??

 52. merhaba kpss p3 79.94 (bayan) şansım fazla olabilir mi?

 53. p1 66,p2 75 hangisi dikkate alınır ?

 54. ön iki dilim eksik genetik bişey bu acaba sağlıkta elerlermi pek belli olmuyo aralık yok yani

 55. Admin baraj puanının 65düşürülmesi adına yardımlarınla kampanya başlatsak blog açıp yardımcı olsan çok seviniriz

 56. Uzaktan yazı okutuyorlarmış. gözlüklü arkadaşlar gözlükleri ile okuyacaklar? ÖN SAĞLIKTA

 57. Lazer ameliyatına izin verilip sağlık bilgilendirme formunda göz ile ilgili ameliyat var yok gibi cümlenin yer almasının anlamı sizce nedir ? Diyelim ki olduk oradaki var seçeneğini işaretleyince olumsuz bir durum teşkil eder mi ? Teşekkürler.

 58. Sol ayak ikinci parmak tırnağının kırık olması ilk aşamadaki sağlıkta sorun çıkarır mı ?

 59. 2018-2019 yılı içinde komiser yardımcısı alımları olacak mı ortalama kaç kişi alırlar

 60. Kadınlarda 76 puanla listeye girebilir miyim ? Bir de kapalı bir kadınım , mülakatlarda saçlar açılıyor mu teşekkür ederim

  • admin

   O puanla size kesin gelir diye düşünüyorum. Mülakata ve spora çalışmaya başlayın. Mülakat için uygulamamızı tavsiye ederiz. Başınız kapalı okuyabilirsiniz, problem yaşamazsınız.

 61. Admin kasımda 12 bin alım var ya o pomem mi olacak birde on lisanslar basvurabilecek mi
  Tesekkur ederim.

 62. Admin başvurunun 20bin üzeri olacağını düşünüyor musun? Tahminlerine göre başvuru sayısı kaç olur ?
  Puanım 72 mülakata çağırılır miyim sizce (erkek)
  Tesekkur ederim şimdiden

  • admin

   Erkeklerde 20 bini ucu ucuna bulur o da zor gibi. Sizi mülakata çağırırlar. Mülakata ve spora çalışın i. Mülakat uygulamamızı tavsiye ederiz.

 63. Paem önsağlık muayenesinde ağız ve diş kontrolü yapılıyor mu ? Diş yamukluğu sorun olur mu ?

 64. Hep ayni sorular biktiniz biliyorum:) ben bugün başvuru yapacağım.bankaya para yatiriyorum sadece degil mi? başka bir sey yapmama gerek yok

 65. kıymetli admin boy eksik ölçülüyor diyorlar siz ne diyorsunuz ? 2-3 cm eksik her zaman diyorlar doğrumudur,itiraz hakkımız varmı?

 66. P3: 73 . yas olayını anlayamadım .yani 1989 ve öncesi mi başvurabiliyor 23 yaşındayım ve göz numarası 2.25 sağ, sol 2.75 . (bayan) mülakatlardan sonra lazer olsa olur mu acaba?

 67. Peki bu lazerle cizdirme işini mülakattan geçtik diyelim o zaman yaptirsak olmuyor mu ? Çünkü olmayacak bir şey için ayrı bir bütçe ayırmak biraz skntılı

 68. Halk Bankası atmlerinden verilen iban numarasına para yatiracagiz ya bunu ne başlığı altında yatiracagiz atmde? Mesela sinav ücreti diye mi hesaba para gönder mi tam olarak bilmiyorum

 69. admin boyum 166.4 cikiyor boy ölçümü yapilirken parmak ucuna bassam geciyor 167yi. sinav icin ankaraya gidip gitmemede kararsizim cevap verirseniz cok sevinirim

 70. Ön başvurunun başarı ile olması emaresi başvuru numarası çıkması değil mi sayın admin?

 71. Ücreti 2 gün önce yatırmıştım, biraz öncede ön başvuru formunu doldurdum ve “Başvurunuz sorunsuz alınmıştır” yazdı. Ekstra yapmam gereken bir şey yok, değil mi? Birde sonuçlar ne zaman açıklanacak, nereden öğrenebileceğiz?

  • admin

   11 Ağustos’ta sonucu bekleyecekseniz. Puanınız iyiyse mülakata ve spora başlayın. Mülakat için uygulamamızı tavsiye ederiz.

 72. admin.. demin bir forum sitesinde doğruluk payı nedir tabi bilmiyorum erkeklerde başvuru sayısı 10-12 bin arası yazıyordu. puanım 67, şu saatten sonra eğer başvuralar bu rakamda ise puanın düşme ihitimali var mıdır? ”bakanlıkça başvuru az ise değiştirilebilir” şartından dolayı soruyorum… yoksa ne kadar başvuru az olursa olsun düşürülmez mi? sadece ihtimal dahilinde soruyorum. cevaplarsan sevinirim…kolay gelsin

 73. merhaba admin az önce arkadaşında yazdığı gibi başvuru sayısı hakkında bişe söyleyenler var bunun doğruluğu nedir sence bu söylentilere kulak asmalımıyız ? ya da senin bir bilgin var mı ?

 74. başvuru sırasında siyasi parti üyeliğim vardı notere gidip iptal ettirdim evrakta verdiler ama e devlette hala aktif görünüyor mülakat için sıkıntı olur mu?

 75. 71.34 (erkek) çağrılma ihtimalim varmı adminm

 76. ADMİN bu askerlikle ilişiğimizin olmadığını gösteren belgeyi e devletten mi alcaz askerlik şubesinden mi ?

 77. admin puanım 68.. önceki yıllarda biliyoruz düşmediğini puanın… sadece senin tahminin ve başvuru sayısı hakkındaki spekülasyonlara binaen bu sene düşme ihtimali olur mu % kaç ihtimal veriyorsun??

  • admin

   Türkiye’de iş bulmak çok zor. İsteyen de istemeyen de başvuruyor. Sadece gerçek isteyen istese puanlar bu kadar yüksek olmaz. Mülakat hakkı kazanıpta gitmeyen çok oluyor. Bu nedenle puanların düşmesi bu aşamadan sonra zor.

 78. Evet dediğinize katılıyorum haklısınız. Ama geçenki pomemde başvuruların az olması ve bu dönemki paem hakkımdaki spekülasyonlar bizi biraz umutlandırıyor. Belki düşer die çünkü İnan’ın 67-68 hatta 69 alan insanların zoruna gidiyor. Herşeyin hayırlısı tabi hiçbirşey nasipten öteye gitmiyor. Sanırım yarın daha net belli olur düşüp düşmeyeceği.. herkesin ALLAH gönlüne göre versin. Teşekkür ederim

 79. Mrb benim puanım 70.58 acaba mulakata çagırılırmıyım sansım varmı ?

 80. admin merhaba.benim bacaklarım çarpık. yani ayaklarımı yanyana koydugumda dizlerim bir birine değmiyor. ön saglıkta sorun mu elerlermi

 81. Erkeklerde başvuru yapan sayısının az olduğu düşünülüyorsa kadınlarda durum sizce nasıldır ? Kadınlarda mülakata çağrılma puanı sizce kaça düşer?

 82. Başvuru sayısı hakkında hiç mi bilgi Yok?

 83. Mrb admin facebook ta paem diye bi sayfa var orda bir soru sorulmus 70.2 puanım var cagırılırmıyım diye (erkek) sayfa yöneticiside cok zor gelmesi ama yide bekleyin diyor. Benım puanım 70,6 sizce bizim hiç sansımız yokmu sizin tahminizce kacta kapatır puan olarak mulakat. Simdiden tesekkurler

 84. Admin puanı düşürecekler diyelim bu bugün mü belli olur yoksa 11 Ağustos’ta mı? Fakirin umudu:))

 85. Akademiyi aradım puanın düşmesi söz konusu değil dedi hattaki memur

 86. Kadınlarda kaç kişi başvuru yapmış olabilir ? Puanlar düşer mi, bir bilginiz ya da duyumunuz var mı ?

 87. Admin 74 küsür puanım var duyumlarına göre çağırırlar mı dersin ?

 88. Admin P3 puanım 60 bayanlarda mülakata çağrılma şansım nedir.? Ayrıca bu sene puanlar düşer mi?

 89. 73.32 puanım, benim çağrılma ihtimalim nedir ?

 90. Adamın merhaba;

  1989 7.nci ay doğumluyum üniversite 4.ncü sınıftayım 2018 yılı için paem e hazırlanmak istiyorum yani önümüzdeki sene alımlarına askerlik durumum da tecilli yim yaş ve askerlik konularında uygunsuzluk var mı?

  Yardımlarınız için çok teşekkür ederim

 91. Yani bu sene içerisinde olur mu yoksa seneye mi belli olur

 92. Önümüzdeki yıl hangi yılların kpss puanı ile alım yapılır acaba. Kpss 2018 temmuz da olunca kafam karisti. 2018 kpss nin aciklanmasini beklerler mi

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir