2016 Yılı İçin 15.000 Polis Kadrosu Teklifi TBMM’ye Sunuldu

17.03.2016
1.126
A+
A-
2016 Yılı İçin 15.000 Polis Kadrosu Teklifi TBMM’ye Sunuldu

Emniyet Genel Müdürlüğü 15000 yeni polis kadrosu için sunulan teklif Türkiye Büyük Millet Meclisine sunuldu. Emniyet Genel Müdürlüğünün 15.000 yeni kadro istemesinin nedeni olarak ise polis kadrosunun şuanda yetersiz kalması olduğu düşünülmektedir. İngiliz Reuters haber ajansının duyurmuş olduğu bu haber ile teklifin kabul edilip edilmeyeceği ise ilerleyen günlerde belli olacak. Ayrıca ingiliz bir haber ajansından alınan bu haberin ilk olarak ingilizler tarafından duyurulması da ayrı bir tezatlık.
Emniyet Genel Müdürlüğü merkez teşkilatında 1153 ve taşra teşkilatında ise 10.296 olmak üzere toplam 11 bin 449 polis açığı bulunmaktadır. 2016 yılı içerisinde Polis Meslek Yüksek Okullarından 3528 ve Polis Meslek Eğitim Merkezlerinden ise 11.000 öğrenci olmak üzere toplam 14 bin 528 öğrenci mezun olacak olması ve 2016 yılı içerisinde ise 10 bin öğrenci alımının planlanması nedeniyle kadroların yetersiz kalacağı söylenmektedir.

15 bin kişilik polis kadrosunun 2016 yılı içerisinde hangi aylarda alımların yapılacağı veya öğrenci olarak Polis Meslek Yüksek Okullarına mı yoksa Polis Meslek Eğitim Merkezlerine mi alım yapılacağı şuanda belli olmamakla birlikte önümüzdeki süreçte açıklanması beklenmektedir.

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. Celal Karataş dedi ki:

  abim lise mezunu lise düzeyinde kpss ile polis olabilir mi?

  1. admin dedi ki:

   Çok zor ne yazıkki.

 2. Mustafa dedi ki:

  Abi KPSS şart olmadan poh alimi varmis lise mevzunlari onlar hakında. Bir bilgin var mı ?

  1. admin dedi ki:

   Askerlik şartı var ama sitemizde mevcut.

 3. serkan dedi ki:

  Lise mezunu polis alabilirler kpss ile.

 4. Muhammet dedi ki:

  Ön Lisans mezunuyum Kpss sınavına gircem polis olabilmek için gereken notu alırsam göreve hemen başlayabiliyomuyum başka birşey gerekiyormu başka aşamaları varmıdır.Teşekkürler,

  1. admin dedi ki:

   Kpss ile polis alımı yok ne yazık ki önlisansda.

 5. Muhammet dedi ki:

  Ön lisans mezunları hiç bir şekilde polis olamıyor yani öylemi yada başka yolu varmıdır. Teşekkürler,

  1. admin dedi ki:

   Ygs ye girip pmyo sınavlarına girebilir veya askerlik yapanlar özel harekata başvurabilir.