Ana Sayfa / PMYO / 2016 PMYO Fiziki Yeterlilik Parkuru
2016 pmyo parkuru

2016 PMYO Fiziki Yeterlilik Parkuru

Önemli NOT: 2017 PMYO PARKURU VE ŞARTLARI AÇIKLANDI. TIKLAYINIZ.

Hatırlayacağınız üzere 2015 yılında Polis Meslek Yüksek Okulu alımları ile ilgili olan Polis Meslek Yüksek Okulu Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle Polis Meslek Yüksek Okulu yazılı sınavı kaldırılmıştı. Yazılı sınavın kaldırılmasının ardından POMEM alımlarında olduğu gibi bir sistemle PMYO lara öğrenci alım devri başlamış oldu.

PMYO Fiziki Yeterlilik Parkuru
Polis Meslek Yüksek Okulu Fiziki yeterlilik parkuru polis meslek yüksek okuluna girmek isteyen adayların fiziki kondisyonlarını ölçmek amacıyla kurulan alana verilen isimdir. Fiziki yeterlilik parkurundaki amaç adayların fiziki kabiliyetlerini ölçmektir. Fiziki yeterlilik parkurundan 100 üzerinden 60 altında alan adaylar elenmektedirler. Fiziki yeterlilik parkurunda alınan puanın %30 u başarı puanınıza yansıtılmaktadır. Yani fiziki yeterlilikten 100 alan birisi başarı puanına 30 puan kazanmış olacak. Saniyeye göre alınan puanlar ve detaylara aşağıdan ulaşabilirsiniz…

2016 Yılı PMYO Giriş Sınavı Fiziksel Yeterlilik Sınav Talimatı

Başlangıç çizgisi ile ağırlık taşıma etabınınson dubanın bulunduğu yere kadar 27 metre uzunluğundave 14 metre eninde, sağlık topu dokunma hareketi etabının bitimindeki duba ile bitiş çizgisine kadar 29 metre uzunluğunda olan ve toplamda 7 etap ile 70 metre uzunluğundaki parkurda yapılacak hareketlerle ilgili olarak;
Öncelikle adaylara gruplar halinde fiziksel yeterlilik parkuru tanıtılır. Daha sonra komisyonca ismi okunan aday komisyona kimliğini vererek kendini tanıttıktan sonra parkurun başlama noktasına gelip ve kameraya doğru dönüp kendisini bir kez daha tanıtarak parkura doğru döner.

1)Aday “BAŞLA” komutu ile başlama çizgisini geçtiği anda süresi başlayacaktır. İlk etap olarak aday jimnastik sıçrama tahtası üzerinden 5 kez sağa, sola çift ayakla sıçrama hareketi yapacaktır. (Aday istediği taraftan sağdan veya soldan çift ayakla sıçrama hareketine başlayabilecektir.) Sıçrama tahtasının uzunluğu 2,5 metre, yüksekliği 40 cm ve genişliği 20 cm olacaktır. Jimnastik sıçrama tahtası üzerinden her bir eksik sıçramanın ceza karşılığı olarak bitiş süresine (2) iki saniye ilave edilecektir. (Tek ayakla yapılan sıçrama hareketi sıçrama olarak sayılmayacak ve 5 sıçrama hareketinin tamamını da nizami olarak yapmayan aday bu istasyonu yapmamış sayılır ve diskalifiye edilerek elenir.)

2) Lastik içinden geçme etabında adaylar 6 adet lastik içerisinden tek ayakla (sağ ayak sağ lastik, sol ayak sol lastik) basarak geçecektir. Her bir lastik için, içerisine basmadan geçmemenin ceza karşılığı olarak bitiş süresine (2) ikisaniye ilave edilecektir.Lastiklerin iç genişliği 16inch (40.64 cm) olacak, lastikler çapraz ve birbirine bağlı şekilde olacaktır.

3) Ağırlık taşıma etabında, erkek adaylar için 30 Kg (15×2) ağırlığındaki, kadın adaylar için 20 Kg (10×2) iki kum torbasını aralarında 10 metre mesafe bulunan iki dubanın dışından dolaşarak taşıyacak ve ağırlıkları taşımaya başladığı noktaya bırakacaktır. (Adayın ağırlıkları aldığı noktadaki dubanın dışından dolaşmamasının ceza karşılığı bitiş süresine (1) bir saniyeilave edilecektir. Ayrıca aralarında 10 metre mesafe bulunan dubalardan ikincisinin arkasından dolaşarak tamamlamayan, herhangi bir mesafeden dönen ve yarım bırakan aday bu istasyonu tamamlamamış sayılır ve diskalifiye edilerek elenir. Ağırlıkları 10 metrelik mesafeyi tamamlayarak aldığı yere bırakan aday, dubanın içerisinden geçerek diğer istasyona geçmesi halinde bitirme süresine ceza karşılığı olarak (1) bir saniyeilave edilecektir.)

4) Sağlık topuna dokunma hareketinde adaylar iki nokta arasında yerde duran sağlık toplarından koşu istikametinde önce ikinci topa, sonra ilk topa ve tekrar ikinci topa dokunarak 3 kez dokunuş yapacaktır. Her bir eksik dokunma için ceza karşılığı olarak bitiş süresine (2) iki saniye ilave edilecektir.(Sağlık topuna dokunma hareketinde aday önce en uzaktaki topa dokunarak sonra geçerken dokunmadığı ilk topa dokunacak ve sonra ilk dokunduğu topa tekrar dokunarak istasyonu tamamlayacaktır. Bu istasyonu bu şekilde yapmayan, önce birinci topa dokunan sonra ikinci topa dokunarak diğer istasyona geçen adayın ikinci topa dokunması bir dokunuş sayılacaktır. İlk topa dokunması sayılmayacak ve bu şekilde iki top arasındaki mesafeyi kat etmeyecek şekilde diğer istasyona geçen adayın bitirme süresine ceza karşılığı olarak (4) dört saniye ilave edilecektir.)

5)Düz takla hareketine gelirken aday dubanın dışından dolaşarak gelip, yer minderinde öne doğru (1) bir defa düz takla atacaktır. Düz takla hareketine gelirken dubanın dışından dolaşmayan adayaceza karşılığı olarak bitiş süresine (1) bir saniye ilave edilecektir. (Düz takla hareketinde takla hareketini yapmayan veya yapamayan aday diskalifiyeedilerek elenecektir.)

6)Slalom koşu etabında 6 adet slalom çubuğu (çubuklar 1.5 metre yüksekliğinde olup,düz ve çapraz olarak 2.5 metre aralığında olacaktır) dışından dolaşılarak tamamlanır. Her bir eksik geçiş için ve çubuğunu deviren adaya ceza karşılığı olarak bitiş süresine (2) iki saniye ilave edilecektir.

7)Engel etabında 4 adet engel (üstten geçilecek engel yüksekliği 50 cm ve alttan geçilecek engel yüksekliği 105cm olup engeller arasındaki mesafe 2 metredir) üstten-alttan, üstten-alttan olmak üzere geçilir ve koşarak bitiş noktası geçildiğinde parkur tamamlanmış olur. Engel etabında her bir eksik geçiş, engeli hatalı geçme, engelleri devirme ve düşürme için ceza karşılığı olarak bitiş süresine (2) iki saniye ilave edilecektir. (Bu istasyondaki geçişlerin hiçbirini nizami olarak geçmeyen, geçemeyen aday istasyonu tamamlamamış sayılır ve diskalifiye edilerek elenecektir.)

8)Parkurun tamamlanması için adayın bitiş çizgisinden tamamen geçerek süreyi durdurması gerekir.
9) Parkur içerisinde herhangi bir istasyonu yapmayan veya yapamayan aday elenir.
10) Teknik bir arızanın dışında hiçbir adayın fiziksel yeterlilik parkuru sınavını tekrar yapmasına izin verilmeyecektir.
11) Adaylarınparkuru bitirme sürelerinde saliseler göz önüne alınmayacak yalnızca saniyeler baz alınarak bitirme süresi olarak yazılacaktır.

Polis Meslek Yüksekokulu aday değerlendirme ve seçme işlemlerinin bir aşaması olan fiziksel yeterlilik aşamasında polislik mesleğini icra edecek adayların denge, kondisyon, çeviklik, çabukluk ve esneklik açısından polislik mesleğine uygunluklarını ölçecek parkur, yukarıda belirtilen ebat ve etaplardan oluşturulmuştur. PMYO fiziksel yeterlilik parkuru ve zaman/puan cetveli oluşturulmuş ve ekte sunulan şablonda belirtilmiştir.

Adayların başarılı sayılabilmeleri için oluşturulan parkuru erkek adayların 53 saniyede, kadın adayların 58 saniyede tamamlamaları gerekmektedir. Fiziksel yeterlilik parkurunu 45 saniye ve daha aşağı sürede tamamlayan erkek adaylar, 50 saniye ve daha aşağı sürede tamamlayan kadın adaylar 100 tam puan alırlar. Fiziksel yeterlilik sınavı sonucunda 60 puanın altında alan adaylar yönetmelik gereği başarısız sayılırlar. Fiziksel yeterlilik sınavında 60 puanın altında alan adaylara “0” sıfır puan verilir. Fiziksel yeterlilik sınavı komisyonu başarısız adaylar hakkında “Polis Meslek Yüksekokulu Öğrenci Adayı Olamaz” kararı verir ve başarısız adaylar mülakat sınavına geçemezler.

Not: Fiziksel yeterlilik sınavına girecek adaylar spor malzemelerini yanlarında getireceklerdir.

PMYO fiziki yeterlilik parkuruna aşağıdan ulaşabilirsiniz.

2016 pmyo parkuru

83 Soru Var

 1. Hacım iyide birileri 48 saniye baraj diyor burda 53 diyor nasıl iş bu? Erkekler 53 mü 48 mi?

 2. YīĞīT HâSâN

  En Düşük 48 saniye en yüksekte 1.15 sn ye mi

 3. bu parkurun ilerde değişme ihtimali var mı

 4. Erkekler icin sınır 48 sn. 40 sn ve altı yapanlar tam puan alıyor

 5. Rizede parkur varmı ve 48 saniyede bitirenler 40 saniyede bitirenin arasında fark olur mu yani elemede

 6. ya hocam ben şimdi bişe soracam şimdi atıyom ben 36 saniyede yaptım başka biride 38 saniyede yaptı onla benim aramda bi fark yokmu şimdi ikimizde 100 puanmı alacak tmm 100 puan alacakda elemede bi yararı olmayacakmı illaki olur bence ?

 7. bu pahkurdan başka bişey yok dimi şınav mekik barfiks gibi

 8. 2017 de parkurun değişme ihtimali yok demi?

 9. Ümittopal@hotmail.com

  Hocam dün bu pöh-pomem parkurunda barfiks varmış, pmyo da da bu yıl öyle mi olur, yoksa sadece barfiks falan pomem ve pöhe mi özel

 10. 51 yaptim diye hatirliyorum ama 50 sinir dediler gecemedim cagirma ihtimalleri var mi?

 11. Mülakatlarda şınav çektiriyorlarmış şınav çekemiyorsak kabul edilmiyor muyuz?

 12. parkuru rekor bir sürede bitirmenin bir faydası var mı

 13. bayanlarda boy sınırı ne kadar ?

 14. Kadınlar için şınav yapmak var mıdır?

 15. Admin sinav cekmede zorlaniyorum sıkintı olur mu

 16. Peki Başörtülü polis olmak isteyen adaylar fiziki yeterlilik seçimlerinde erkek adaylarla beraber mi parkuru sergileyecekler.Birde vücut ve sağlık kontrolünde aynı yerde mi olacaklar.

 17. Göğüs kafesimin bir tarafında içe göçüklük ve çıkıntı var kıyafetin üstünden belli olmuyor ve beni engellemiyor? Pmyo na katılmama bi sıkıntı var mı

 18. Cevvik Kuvvet Olmak

  Burda en az 45 saniye diyor bu 2016 için mi yoksa 2017 içinde mi geçerli birde ygs den 280-285 alırsam tam yerleşirmiyim

 19. peki ya ygs den gerekenden bayağı yuksek puan alsak mulakat için avantaj olur mu[mulakatlara hazırlanma fırsatım olmadığı için]

 20. peki ya ygs den gerekenden bayağı yuksek puan alsak mulakat için avantaj olur mu[mulakatlara hazırlanma fırsatım olmadığı için]

 21. ön başvuruyu yapacaz sonra bize en yakın pmyo ya şahsen başvuru yapacaz demi bide en yakın pmyo da mı sınavlara girecez

 22. heeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeekpjgo

  haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa valamı yok yaaaaa

 23. boy önemli mi 1.67 boyum var en az ne kadar olmalı?

 24. lise 3. sınftayım polis olmak istiyorum ygs den yeterli puanı aldıktan sonra ne yamam gerekiyo

 25. Admin 2016 bayanlarda parkur 1. derecesini nasıl öğrenebilirim? Teşekkürler.

 26. Bayanlar için boy en az kaç olmali

 27. Ben sehit yakiniyim herhangi bir ayricalik olur mu?

 28. Benim puanım 336 bunun olumlu etkisi ne kadar olur yani puan çok önemli mi

 29. abdülkadir arslan

  Erkekler parkuru kaç saniyede tamamlarsa Tam puan alacaklar bu yıl admin ? Şimdiden teşekkürler

 30. Bayanların ve erkeklerin ygs puanları arasında fark varmis mesela erkekleri 300 puanla aliyolarsa bayanlari 360 la aliyolarmis bu dogrumu acaba cevap verirseniz sevinirim simdiden teşekkürler

 31. Başvuru yapma hakkı kazanmamız için KPSS’den en az kaç puan almamız gerekiyor ve diyelim ki mülakatlara katılma hakkı kazandık bu parkurun eğitimini daha önceden bize verecekler mi ?

 32. Not: Fiziksel yeterlilik sınavına girecek adaylar spor malzemelerini yanlarında getireceklerdir. bu spor malzemeleri tam olarak neler söyleyebilir misiniz ? Teşekkür ederim.

 33. Boyum 1.79 mulakatta sıkınti olurmu

 34. Boyum 1,69 ama bazı arkadaşlar sağlık sınavlarında en az 2 cm az alındığını ve bu şekilde elemeler olduğunu söylüyor bu doğrumudur , parkuru 38 saniyede yapıyorum vücudumda herhangi bi iz yok ama bu boy meselesi kafama çok takılıyor

 35. Merhaba fiziksel yeterlilik sinavindan gectik diyelim sonrasinda yazili veya sözlü sinav yapiyorlarmi yapiyorlar ise içeriği nedir ne gibi sorular soruyolar birde bayanlarda boy 1.62 tamm ama kilo en fazla kac olmali ve son olarak bu sinavlar ankaradami yapiliyor

  • admin

   Fiziki parkur ve sözlü mülakata gireceksiniz sadece. Sınavlar tüm polis okullarında yapılır. Kilo en fazla 55 civarı olmalı.

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir