2016 17. Dönem Özel Harekat Fiziki Yeterlilik Parkuru ve Sınav Belgeleri Açıklandı

02.04.2016
A+
A-
2016 17. Dönem Özel Harekat Fiziki Yeterlilik Parkuru ve Sınav Belgeleri Açıklandı

19. Dönem Sınav Giriş Yerlerine Aşağıdan Ulaşabilirsiniz.

http://polisnoktasi.com/ozel-harekat-sinav-yerleri-aciklandi/

4000 erkek özel harekat alımı için yapılan başvuru sonucunda başvuran adaylar için sınava giriş belgeleri açıklandı. 17. dönem pomem alımı olarak yapılacak olan özel harekat alımları için aynı zamanda özel harekat parkuru da yayınlanmış durumda. 2016 yılı içerisinde alımı yapılacak olan pomem özel harekat branşına başvuran adaylar aşağıdaki talimatları okuması kendileri açısından iyi olacaktır.

2016 Pomem Fiziki Yeterlilik Parkuru ve Sınav Talimatına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Başlangıç çizgisi ile ağırlık taşıma etabının son dubanın bulunduğu yere kadar 27 metre uzunluğunda ve 14 metre eninde, sağlık topu dokunma hareketi etabının bitimindeki duba ile bitiş çizgisine kadar 29 metre uzunluğunda olan ve toplamda 7 etap ile 70 metre uzunluğundaki parkurda yapılacak hareketlerle ilgili olarak;
Öncelikle adaylara gruplar halinde fiziki yeterlilik parkuru tanıtılır. Daha sonra komisyonca ismi okunan aday komisyona kimliğini vererek kendini tanıttıktan sonra parkurun başlama noktasına gelip ve kameraya doğru dönüp kendisini bir kez daha tanıtarak parkura doğru döner.

1) Aday “BAŞLA” komutu ile başlama çizgisini geçtiği anda süresi başlayacaktır. İlk etap olarak aday jimnastik sıçrama tahtası üzerinden 5 kez sağa, sola çift ayakla sıçrama hareketi yapacaktır. (Aday istediği taraftan sağdan veya soldan çift ayakla sıçrama hareketine başlayabilecektir.) Sıçrama tahtasının uzunluğu 2,5 metre, yüksekliği 40 cm ve genişliği 20 cm olacaktır. Jimnastik sıçrama tahtası üzerinden her bir eksik sıçramanın ceza karşılığı olarak bitiş süresine (2) iki saniye ilave edilecektir. (Tek ayakla yapılan sıçrama hareketi sıçrama olarak sayılmayacak ve 5 sıçrama hareketinin tamamını da nizami olarak yapmayan aday bu istasyonu yapmamış sayılır ve diskalifiye edilerek elenir.)

2) Lastik içinden geçme etabında adaylar 6 adet lastik içerisinden tek ayakla (sağ ayak sağ lastik, sol ayak sol lastik) basarak geçecektir. Her bir lastik için, içerisine basmadan geçmemenin ceza karşılığı olarak bitiş süresine (2) iki saniye ilave edilecektir. Lastiklerin iç genişliği 16 inch (40.64 cm) olacak, lastikler çapraz ve birbirine bağlı şekilde olacaktır.

3) Ağırlık taşıma etabında, 30 Kg (15×2) ağırlığındaki iki kum torbasını aralarında 10 metre mesafe bulunan iki dubanın dışından dolaşarak taşıyacak ve ağırlıkları taşımaya başladığı noktaya bırakacaktır. (Adayın ağırlıkları aldığı noktadaki dubanın dışından dolaşmamasının ceza karşılığı bitiş süresine (1) bir saniye ilave edilecektir. Ayrıca aralarında 10 metre mesafe bulunan dubalardan ikincisinin arkasından dolaşarak tamamlamayan, herhangi bir mesafeden dönen ve yarım bırakan aday bu istasyonu tamamlamamış sayılır ve diskalifiye edilerek elenir. Ağırlıkları 10 metrelik mesafeyi tamamlayarak aldığı yere bırakan aday, dubanın içerisinden geçerek diğer istasyona geçmesi halinde bitirme süresine ceza karşılığı olarak (1) bir saniye ilave edilecektir.)

4) Sağlık topuna dokunma hareketinde adaylar iki nokta arasında yerde duran sağlık toplarından koşu istikametinde önce ikinci topa, sonra ilk topa ve tekrar ikinci topa dokunarak 3 kez dokunuş yapacaktır. Her bir eksik dokunma için ceza karşılığı olarak bitiş süresine (2) iki saniye ilave edilecektir. (Sağlık topuna dokunma hareketinde aday önce en uzaktaki topa dokunarak sonra geçerken dokunmadığı ilk topa dokunacak ve sonra ilk dokunduğu topa tekrar dokunarak istasyonu tamamlayacaktır. Bu istasyonu bu şekilde yapmayan, önce birinci topa dokunan sonra ikinci topa dokunarak diğer istasyona geçen adayın ikinci topa dokunması bir dokunuş sayılacaktır. İlk topa dokunması sayılmayacak ve bu şekilde iki top arasındaki mesafeyi kat etmeyecek şekilde diğer istasyona geçen adayın bitirme süresine ceza karşılığı olarak (4) dört saniye ilave edilecektir.)

5) Düz takla hareketine gelirken aday dubanın dışından dolaşarak gelip, yer minderinde öne doğru (1) bir defa düz takla atacaktır. Düz takla hareketine gelirken dubanın dışından dolaşmayan adaya ceza karşılığı olarak bitiş süresine (1) bir saniye ilave edilecektir. (Düz takla hareketinde takla hareketini yapmayan veya yapamayan aday diskalifiye edilerek elenecektir.)

6) Slalom koşu etabında 6 adet slalom çubuğu (çubuklar 1.5 metre yüksekliğinde olup, düz ve çapraz olarak 2.5 metre aralığında olacaktır) dışından dolaşılarak tamamlanır. Her bir eksik geçiş için ve çubuğunu deviren adaya ceza karşılığı olarak bitiş süresine (2) iki saniye ilave edilecektir.

7) Engel etabında 4 adet engel (üstten geçilecek engel yüksekliği 50 cm ve alttan geçilecek engel yüksekliği 105 cm olup engeller arasındaki mesafe 2 metredir) üstten-alttan, üstten-alttan olmak üzere geçilir ve koşarak bitiş noktası geçildiğinde parkur tamamlanmış olur. Engel etabında her bir eksik geçiş, engeli hatalı geçme, engelleri devirme ve düşürme için ceza karşılığı olarak bitiş süresine (2) iki saniye ilave edilecektir. (Bu istasyondaki geçişlerin hiçbirini nizami olarak geçmeyen, geçemeyen aday istasyonu tamamlamamış sayılır ve diskalifiye edilerek elenecektir.)

8) Parkurun tamamlanması için adayın bitiş çizgisinden tamamen geçerek süreyi durdurması gerekir.

9) Parkur içerisinde herhangi bir istasyonu yapmayan veya yapamayan aday elenir.

10) Teknik bir arızanın dışında hiçbir adayın fiziki yeterlilik parkuru sınavını tekrar yapmasına izin verilmeyecektir.

11) Adayların parkuru bitirme sürelerinde saliseler göz önüne alınmayacak yalnızca saniyeler baz alınarak bitirme süresi olarak yazılacaktır.

Polis Meslek Eğitim Merkezi aday değerlendirme ve seçme işlemlerinin bir aşaması olan fiziki yeterlilik aşamasında polislik mesleğini icra edecek adayların denge, kondisyon, çeviklik, çabukluk ve esneklik açısından polislik mesleğine uygunluklarını ölçecek parkur, yukarıda belirtilen ebat ve etaplardan oluşturulmuştur. POMEM fiziki yeterlilik parkuru ve zaman/puan cetveli oluşturulmuş ve ekte sunulan şablonda belirtilmiştir.

Oluşturulan parkuru adayların başarılı sayılabilmeleri için 48 saniyede tamamlamaları gerekmektedir. Fiziki yeterlilik parkurunu 40 saniye ve daha aşağı sürede tamamlayan adaylar 100 tam puan alırlar. Fiziki yeterlilik sınavı sonucunda 60 puanın altında alan adaylar yönetmelik gereği başarısız sayılırlar. Fiziki yeterlilik sınavında 60 puanın altında alan adaylara “0” sıfır puan verilir. Fiziki yeterlilik sınavı komisyonu başarısız adaylar hakkında “Polis Meslek Eğitim Merkezi Öğrenci Adayı Olamaz” kararı verir ve başarısız adaylar mülakat sınavına geçemezler.
Not: Fiziki yeterlilik sınavına girecek adaylar spor malzemelerini yanlarında getireceklerdir.

Polis Amirleri Eğitimi Merkezi (PAEM) Komiser Yardımcısı Adayı Öğrenci Sınavı, sınav giriş belgesini almak için aşağıdaki linke tıklayınız.
TIKLAYINIZ…

Sınav parkuruna aşağıdan ulaşabilirsiniz…

2016 17. Dönem Özel Harekat Fiziki Yeterlilik Parkuru ve Sınav Belgeleri Açıklandı


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 302 YORUM
 1. blank Esra dedi ki:

  2017 tekrar ozel hareket alımları olucak mı?

  1. blank admin dedi ki:

   Olacaktır muhtemelen.

 2. blank yusuf dedi ki:

  51 sanyede elendim ceza puanım yok yedeklere kalırmıyım?

  1. blank admin dedi ki:

   Yedek diye bir şey yok fiziki yeterlilikte.

 3. blank Selim dedi ki:

  Yetek alim nasil olcak

  1. blank admin dedi ki:

   Mülakattan sonra olacak puan sıralaması ile.

 4. blank emrah deger dedi ki:

  admin anladığım kadarıyla sözlü sınav yok direk mülakada gireceğiz peki sivilmi gideceğiz yoksa spor kıyafetiylemi yardımcı olurmusun

  1. blank admin dedi ki:

   Mülakat fiziki yeterliliği geçenlere olacak.

 5. blank selim dedi ki:

  mülakat nezaman olacak bellimi

  1. blank admin dedi ki:

   Belli değil.

 6. blank nusret dedi ki:

  50 saniye sınırı cok az arklar 3 tane engel ekleyipte 2 saniye eklemek cok kotu olmus yetkililerde sesleniyoruz en az 52 saniye olmalı..

 7. blank furkan dedi ki:

  admin 50 saniye yapanların yedek olma şansımı var yani

  1. blank admin dedi ki:

   Şuanda yedeklik falan yok geçtiniz kaldınız var daha mülakata gireceksiniz.

 8. blank alp dedi ki:

  hocam 53 saniyede bitirdim elenirmiyim yedekmiyim yoksa mayısta bi daha var mış doğrumu

  1. blank admin dedi ki:

   Elenmişsin.

 9. blank Volkan dedi ki:

  Spor mülakatında 49.25 saniyede bitirdim geçtin gidebilirsin dediler sözlü mülakat ne zaman olacak

  1. blank admin dedi ki:

   Mülakat tarihleri ayrıca açıklanacaktır.

 10. blank Davut dedi ki:

  Sakal kesmeden sınava gire bilirmiyiz

  1. blank admin dedi ki:

   Sakalsız istenecek.

 11. blank Şükran dedi ki:

  Nisanlım mülakatı geçemedi tekrar girebilecegini söylüyor girebilir mi yüzünde yanık izinden dolayı elenmisti

  1. blank admin dedi ki:

   Gene elenebilir.

 12. blank tamer dedi ki:

  Değerli admin 2017 yili için ozel harekat alımı söz konusu mudur.Varsa eğer tarihi ile ilgili bir bilgin var mi teşekkür ediyorum.iyi akşamlar.

  1. blank admin dedi ki:

   Olursa eğer bence ağustos gibi olur ne erken.

 13. blank Elif dedi ki:

  Benim bilegimde iki tane cam izi var pöh olmama Engel midair

  1. blank admin dedi ki:

   İzin durumuna bağlı.

 14. blank Enes dedi ki:

  Kulak zarimin arkasında sıvı toplandığı için ilaç kullanıyorum ama çok iyi duyuyorum. Ilaç tedavisi olmazsa tüp takacaklarini söylediler. Bu tüp te geçici yani 6 ay kalıyor ve kendiliğinden o tüp düşüyor vede iyilesiyorsun. Bu polisliğe engel mi?

  1. blank Admin dedi ki:

   Doktor takdirinde.

 15. blank isa dedi ki:

  admın suan lise 4 okuyorum lise menzunu alım olunca benı alılarmı

 16. blank Isa dedi ki:

  Admin ben şuan lise 4 okuyorum
  Eğer lise menzunu alim olursa ben başvuru yapabilirmiyim

  1. blank Admin dedi ki:

   Mezun olmalısın.

 17. blank Ali ihsan dedi ki:

  Sol dizimden menisküs yirtilmasindan dokayi ameliyat oldum ve dikiş izi var herhangi bi sorun olurmu?

  1. blank Admin dedi ki:

   Doktor takdirinde.