182 Randevu Alma İşlemleri

09.09.2018
1.429
A+
A-
182 Randevu Alma İşlemleri

Sağlık Bakanlığı, kişilerin oturdukları yere yakın ve ulaşımın kolay olduğu konumdaki sağlık kuruluşlarından hizmet almaları için aile hekimliği sistemini getirmiştir. Aile hekimliği sisteminden önce insanlar her türlü hastalık durumları için hastanelere gitmekteydi. Bu durum hastanelerin hem yoğunluğunu artırmakta hem de işleri zora sokmaktaydı. Geliştirilen bu sistem sayesinde kişiler koruyucu sağlık hizmetleri başta olmak üzere birçok hizmeti bu kurumlardan alabilmektedir. Birinci basamak teşhis ve tedavinin yapıldığı aile hekimliği insanların tedavi süreçlerini de hızlandırmaktadır.

Aile hekimine muayene olabilmek için 182 Randevu alma hattı aranmalıdır. Randevu almadan da muayene olmak tabi ki mümkündür. Fakat hekimler randevusu olan hastalara öncelik tanımak zorundadır. Durum böyle olunca randevu almadan giden hastalar beklemek zorunda kalabilirler. Hatta hekimin bütün günü doluysa mağduriyetler yaşanabilir ve farklı bir güne muayeneyi ertelemek zorunda kalabilir.

182 Randevu Alma Ve Randevu Alma Yöntemleri

182 Randevu alma sisteminden hekim seçimi yapılarak muayene için gün belirlenebilir. Bir vatandaşın aile hekiminde randevu alabilmesinin üç farklı yolu vardır. Bu üç farklı yoldan biri kullanılarak muayene günü belirlenebilir. Bu yöntemler şunlardır:

  • Cep veya sabit hatlardan ALO 182 Merkezi Hekim Randevu Sistemi aranabilir.
  • Bilgisayardan online mhrs veya hastanerandevu sitelerine giriş yapılarak randevu alınabilir.
  • Akıllı cihazlara yüklenen mobil uygulama sayesinde randevu alma işlemleri gerçekleştirilebilir.

Hastanın işlerini kolaylaştırmak ve hekimin kapısında saatlerce beklemeyi sonlandırmak için getirilen bu sistem oldukça kolay ve pratiktir. Her yaştaki hastanın sadece birkaç dakikada randevu alabilmesi mümkündür.

182 Randevu Alma Nasıl Yapılır?

Belli bir yaş altındaki yeni nesil internetle ve akıllı cihazlarla çok yakından ilgilenmektedir. İnternet nesli randevu için mobil uygulama veya web sitelerini tercih etmektedir. Fakat belli bir yaş üstü vatandaşlarımız ise internet ve akıllı cihazlarla alakası olmadığından 182 Randevu Alma hattını daha fazla kullanmaktadır. 182 aranırken başına il kodu girmeye gerek yoktur. Sadece 182 tuşlandıktan sonra ara tuşuna basılmalıdır. Arama yapmadan önce kim için randevu alınacak ise o kişinin T.C kimlik numarası ve kişisel bilgileri hazır edilmelidir. Çünkü arama neticesinde çıkacak olan sekreter T.C Kimlik numarasını ve bazı kişisel bilgiler soracaktır. Doğru cevapların verilmesi ardından hekim ve gün saat seçimine geçilir. Muayene olacak kişi kendine en uygun gün ve saate randevu alabilir. Tabi istenilen saatteki randevunun dolu olması durumunda diğer saat alternatiflerini değerlendirmek gerekecektir. 182 Randevu alma işlemleri sonucunda alınan muayene günü ve saati her türlü unutkanlığa karşı bir yere not edilmelidir.

182 Randevu Alma İşlemi Hangi Günler Yapılır?

Hastalıklar zaman dinlemediğinden bazen hafta sonu randevu almak gerekebiliyor. Bu durumda insanların aklına acaba 182 Merkezi Hekim Randevu Sistemi sadece hafta içi mi hizmet veriyor diye düşünülebilmektedir. Oysaki 182 Randevu alma hattı hafta içi ve hafta sonu devamlı hizmet vermektedir. Haftanın 7 günü ve günün 24 saati randevu almak için ALO 182 aranabilir. Dolayısıyla Cumartesi ve Pazar günleri ve mesai saatlerinin dışında da randevu alma işlemi tamamlanabilmektedir.

182 Randevu Alma Hattından Başkası Adına Randevu Alınabilir mi?

182 hattı cep telefonu veya sabit hatlardan arandığında randevu alma işlemleri yapılabilmektedir. Arama neticesinde çıkan operatör T.C Kimlik numarası üzerinden işlem yapmaktadır. Durum böyle olunca bir kişi başkası adına randevu alabilir fakat bunun için şunları yapması gerekmektedir:

  • 182 arandıktan sonra başkası adına randevu alacak olan kişi kendi kimlik numarasını vermelidir.
  • Ardından muayene olacak kişinin T.C kimlik numarası ve kişisel bilgilerine ihtiyaç olacağından randevu alınacak kişinin nüfus cüzdanı hazırda bulunmalıdır.
  • Operatörün sorduğu sorulara verilen cevaplar neticesinde hekim ve gün saat seçiminin ardından başkası adına 182 Randevu alma işlemi tamamlanır.

182 Randevu Alma Ücretli midir?

182, online web sitesi veya mobil uygulamadan randevu almanın bir ücreti yoktur. Fakat 182 aramaları belli bir ücrete tabi olduğundan belli bir arama ücreti operatörler tarafından alınmaktadır. Ülkemizde acil arama kapsamında olan hatlar ücretsiz yapılmaktadır. Acillerin ücretsiz yapılmasının sebebi hiçbir vatandaşın mağdur olmaması içindir. Fakat randevu alma acil bir durum olmadığından ücrete tabidir. 182 Randevu alma için arandığında kullanılan operatörün tarifesine göre ücretlendirme yapılmaktadır. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ücretlendirmelerin üst sınırını ve ana kurallarını belirlemektedir.

Cep telefonundan veya sabit bir telefondan ALO 182’yi aramak bir sabit hattı aramak ile aynı değerdedir. Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun belirlediği üst sınıra göre bir sabit hattı aramanın dakikası en fazla 46,25 kuruş olup bu durum operatöre ve tarifeye göre değişmektedir. Hiçbir sabit ve GSM operatörü belirlenen bu sınırı aşamaz. Türk Telekom’da ise sabit bir hattın aramanın dakikası 7 ile 15 kuruş arasında değişmektedir. Randevu hattını aramada kişiler paketlerinde veya sözleşmelerinde geçerli olan bedava dakikalarını kullanabilme hakkına sahiptir.

Vatandaşların 182 Randevu alma hattı aranarak aldığı gün ve saatte değişiklik yapma veya iptal etme hakkı bulunmaktadır. Acil durumda olan hastaların mağdur olmaması, doktorun mesaisinin meşgul edilmemesi için alınan randevuya gidilemeyecek ise iptal edilmelidir. Bunun için sadece ALO 182 aranarak daha önceki adımlar takip edilip alınan randevunun tarih ve saati söylenerek iptal etmek istendiğinin ifade edilmesi gerekmektedir. Çok kısa süren bir işlem neticesinde iptal gerçekleşmektedir. Ayrıca randevu almadan da aile hekimine muayene olunabileceği fakat randevu alınmadığında beklemek zorunda kalınabileceği unutulmamalıdır. Çünkü Sağlık Bakanlığı hiçbir vatandaşın mağdur edilmemesi konusunda hassastır.

Aile Hekimi Randevu Alma İşlemleri

Hastane Randevu Alma İşlemleri

MHRS Randevu Alma İşlemleri

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.