Ana Sayfa / POMEM / 10 Bin Polis Alımı Başvuruları 12 Mart’ta Başlıyor

10 Bin Polis Alımı Başvuruları 12 Mart’ta Başlıyor

Polis Akademisi tarafından 10 bin polis memuru alınacak olan 22. dönem POMEM ilan detayları geldi. Lisans için kiss puanı 60 olurken önlisans için 70 olarak belirlendi. 2016 ve 2017 KPSS puanları ile başvuru yapılabilecek ve 31 Aralık 1989 ve sonrası doğumlular başvurabilecekler. Başvurular 12 Mart-23 Mart 2018 tarihleri arasında yapılacak. Askerde olan ve askerlikle ilişiği olanlar (mülakata zamanı) başvuramayacak. Lisans mezunları lisans, önlisans mezunları önlisans puanı ile başvurabilecektir.

Polis Akademisi Başkanlığına bağlı Polis Meslek Eğitim Merkezlerine ÖSYM tarafından lisans mezunları için yapılan 2016 veya 2017 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavlarının birinden P3 puan türünden en az (60,00), önlisans mezunları için yapılan 2016 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavı P93 puan türünden en az (70,00) ve üzeri puan alanlar arasından 06/06/2015 tarihli ve 29378 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Polis Meslek Eğitim Merkezleri Giriş Yönetmeliğinde belirtilen diğer şartları taşımak kaydıyla lisans mezunu (7.200) erkek, (800) kadın, önlisans mezunu (1.800) erkek, (200) kadın olmak üzere toplam (10.000) öğrenci alımı yapılacaktır.

Adaylar, 12 Mart-23 Mart 2018 tarihleri arasında http://www.pa.edu.tr adresinden e-devlet şifresi ile giriş yaparak ön başvurularını yapabileceklerdir.

Sınavlarda başarılı olarak Polis Meslek Eğitim Merkezlerinde eğitim gören ve eğitim sonunda başarılı olan adayların polis memuru olarak atamaları yapılacaktır.
Söz konusu alıma ilişkin giriş koşulları aşağıda belirtilmiştir. Alıma ilişkin sınav takvimi Polis Akademisi Başkanlığının resmi internet sitesinden (www.pa.edu.tr) ilan edilecektir.
Diğer kaynaklardan yapılan açıklamalara itibar edilmemesi önemle duyurulur.

22. DÖNEM POLİS MESLEK EĞİTİM MERKEZLERİ ÖĞRENCİ ADAYLIĞINA BAŞVURMAK İSTEYEN ADAYLARDA ARANAN ŞARTLAR

a) T.C. vatandaşı olmak,
b) Önlisans, lisans mezunu veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak,
c) Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından lisans mezunları için 2016 veya 2017 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden (60,00), önlisans mezunları için 2016 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (70,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak, 
ç) Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit veya Vazife Malulü eş ve çocukları için 2016 veya 2017 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden en az  (48,00), 2016 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (56,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak, (Emniyet Teşkilatında çalışan veya Emniyet Teşkilatından emekli olanların eş ve çocukları bu kapsamda yer almamaktadır)
d) 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak (31 Aralık 1989 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak), 
e) Kadınlar için 162 cm, erkekler için 167 cm’den kısa boylu olmamak, beden kitle endeksi, 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak,
f) Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,
g) Sağlık durumu yönünden, Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenen koşulları taşımak,
ğ) 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin;
1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak,
2) Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak,
h) Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,
ı) Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmadığına dair yazılı beyan sunmak,
i) Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,
j) Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak,
k) Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,
l) Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.
m) Erkek adaylar için intibak eğitiminin başladığı tarih itibariyle 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre silahaltında bulunmamak.

Ön başvurusu kabul edilen adaylar, evrak teslimi ve ön sağlık taraması için polis okullarına davet edileceklerdir. Burada 22. dönem pomem fiziki yeterlilik parkuruna tabii tutulan adaylar, yeterli puanı alırlarsa pomem sözlü mülakatına alınacaktır. Sözlü mülakat ve fiziki parkur aynı gün de olabilir ayrı zamanlarda da yapılabilir.

2 dönemdir POMEM lisans adaylarının kontenjanı %25 dolmamakta. Adaylar, sözlü mülakattan 70 puan alamayıp başarısız olmaktadır. Adaylar sözlü mülakatlara hazırlanmamakta, bu da başarısızlığa neden olmaktadır. POMEM sözlü mülakat  sürecinin en önemli ayağının ilk 60 saniye olduğunu unutmayın. Bu süreçte kurulda oluşturacağınız olumlu ve bilgi dolu intiba, mesleğe atacağınız adımın en önemli noktası olabilir. Bu sürece hazırlanmak için polis adaylarına, içerisinde binlerce gerçek pomem mülakat soru ve cevabı olan polis mülakatları uygulamamızı tavsiye ederiz.

Bu makalede tam 111 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

111 Soru Var

 1. Keşke bu defa olsun önlisans 70 yerine 60 isteselerdi.

 2. Ameliyat izleri iki bacağımda vat boyum kilom tutuyor 2 yıllık üniversitede okuyorum sorun olur mu

 3. Merhaba ben önlisans mezunuyum kpss den 68 aldım başvuru yapabilirmiyim.
  Babam işkur da calisirken vefat etti

 4. 2018 mezunlarını kapsamıycak mı bu alım. Ben bu sene mezun olucam ve bu alımı bekliyordum.

 5. Merhaba hazirana dogru mezun olacaklar başvuru yapabiliyor mu

 6. 2018 yıli 22. Dönem e Askerligi tecilliler basvuramiomu admin?

 7. miyop göz kusurum var gözlük takarsam sorun olurmu?

 8. 14.10.1989 doğumluyum 2018 pomem başvurabilirmiyim

 9. Admin islerin bukadar hizlanmasi spor mulakatinida erken tarihte alinacagnin habercisi bence senin fikrin nedir?

 10. Admin selamlar biliyosunki daha önce askerlik ile ilgili 1111 sayili kanun a göre askerlik le ilisigi bulunmamak yaziyodu ancak Simdi intibak egitimi itibariyla ilisigi bulunmamak yaziyo sorum su bn Suan askerim 3 ay kaldi bitimine bu sure zarfinda sinav yerleri belli olunca onkayitta elenme gibi bir durum soz konusu olurmu cunku intibak enaz 6 ay sonra baslar simdiden tesekkurler iyi calismalar.

 11. 21. Dönem POMEM’e başvurdum. Sınav sonucu ”Sıralamaya giremedi.” olarak görüntülendi. 1 Temmuz 1989 doğumluyum ve önlisans mezunuyum. Bundan anladığım kadarıyla başvuru yapamıyorum.
  ”d) 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak (31 Aralık 1989 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak)” maddesinden anladığım kadarıyla mülakatlar 2019’a sarkacak. Ama sonunda bir tarih belirtilmiş. Bunlara bakarak başvuramayacağımı anlamam gerekli değil mi ?

 12. Ön başvurusunu yaptığı halde şahsen başvurusunu yapmayan.. Admin internetten kayıt yaptirip para yatircaz ama bu sahsen başvurudan kasıt ne dir

 13. ben önlisans mezunuyum ama kpss ye lise kapssinden girdim başvuru yapabilirmiyim ?

 14. Slm , ben ön lisans mezunuyum KPSS puanım da 69.654 , ben başvuru yaparsam şansım olur mu ön lisans KPSS 70 istiyor

 15. lisans kpss puanını 55 e düşürülme ihtimali varmı?

 16. iyi günler benim doğum tarihim 01.01.1989 yani olmuyormu bilgilendirirseniz sevinirim

 17. şahsen başvurudan kasıt nedir admin

 18. İyi günler, ben şimdi 2018 haziran ayında mezun olacağım, yani liseden ben başvurabilirmiyim…

 19. Önlisans mezunu olarak 68,58 puanla bu alımdan da faydalanamadık ama vardır bunda da bir hayır deyip başvuran arkadaşlara başarılar dilerim. Umarım en kısa zaman da PÖH için de bir alım yapılır.

 20. Merhaba ben askerdeyken mülakata gidebilir miyim? 21. Dönemde askerlikle ilişkisi bulunmamak diyordu bu dönemde ise intibak eğitimi başlama tarihinde silah altında bulunmamak diyor ikisi arasında bir fark var mı acaba ne yapmalıyım?

 21. Admin bu yayinlanan ilan değilmi baska ilan aciklanacakmi

 22. Merhabalar lisans puanım 56 başvuru yapabilirmiyim

 23. Merhaba bir sorum olacaktı. Mülakata illa ikamet ettiğimiz şehirde mi girmek gerekiyor yoksa başka bir şehirde de girebiliyor muyuz? Eğer girebiliyorsak bunun için ne yapmamız gerekiyor? Teşekkür ederim.

 24. Ben 20 temmuzda askerim 22. Pomem’e başvurabilir miyim ? Teşekkürler

 25. önlisans puanı 70 altında olanlar hiçmi başvuramaz ?

 26. Kpss lisans 59,970 insiyatif gösterme şansları olmaz sanırım

 27. Üniversiteden bu yıl mezun olacak olan lisans mezunları daha önce kpss ye girmemiş olanlar da başvuru yapaliyorlar mı ?

 28. parkur tahmini ne zman olur admin ?

 29. parkur tahmini ne zman olur admin

 30. tahmini ne zaman olur parkur sınavı admin

 31. Admin ben 20 temmuzda askerim 22. Pomem’e başburabilir miyim ? Teşekkürler

 32. 01 01 1989 dogumluyum lise mezunuyum bu sene polis olabilirmiyim kpss den 60 almisim arti yks girmek sartmi

 33. Mayısta askere gid Cem başvuru yapsam sıkıntı olur öı

 34. Tecil bozdurmuştum mayısta askere gidecem tekrar tecil ettirebilir miyim

 35. 21.pomemde yedek olan adaylar 22. Pomem e başvuru yapabilir mi

 36. 22.dönem in parkuru ne zaman aciklanir

 37. Mülakat tarihleri tahminen ne zaman olur ?

 38. Parkur ne zamam açıklanır baska ilan yayinlacak mi parkura calisicaz ama nasil bi yol izleyelim parkur değişir mi sizce

 39. 05.01.1989 doğumluyum 22. dönem pomem e başvuru yapabiliyor muyum ?

 40. 21. dönem pomeme asil olarak adaylığım gerçekleşti ancak sağlık raporunda tüm branşlardan geçtim. ancak sol kulağımda sorun çıktı polis olamaz yazıldı rapora. bende bundan dolayı istifa edip okulu bıraktım ancak kulağımdaki durum ameliyatla düzelcek bir durum. ameliyat olursam itiraz hakkım olur mu istifa ettiğim halde

 41. MERHABALAR KOLAY GELSİN.
  Benim net bir sorum olacak sizlere.
  21.dönem ilanında 13.000 toplam kontenjan oldu bunun %20 si kadar önlisans kontenjanı belirlenir deniliyor ama 2600 kişi olması gerekirken 1800 erkek 200 kız alım yapıldı. 600 yedek bırakıldı.
  22.dönem ilanında ise 10.000 toplam kontenjan oldu ve bur dada %20 si kadar önlisans kontenjanı belirlenir deniliyor ve 1800 erkek 200 kız alımı planlaması yapılmış.
  Bu iki alım arasında farklılıklar…
  Burda benim sormak istediğim asıl soru 21.dönemde geriye kalan yedek 600 yedek alımı yapılır mı denilmek isteniyor?

  • İlla %20 olacak diye bir şart yok. O kadar olabilir demek oluyor.

   • Admin yani Akademi isterse yedek önlisansların tamamını alabilir veya yarısını veya hiç öylemi?
    Tamamını alırsa %20 lik kontenjan dolmuş oluyor almazsa boş kalacak bunu akademi belirler onu biliyorum…

 42. 9 yil once Pnömotoraks oldum hiç bir sorun yaşamıyorum genel saglikta elenir miyim ? Bir de genel saglikta ameliyat geçmişine bakiliyor mu ?

 43. 22 haziran da tecil bitiyo ilan takvimi yayinlanacak demissiniz ne zaman yayinlanir yetisirmiyim sizce

 44. Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmadığına dair yazılı beyan sunmak diyor basvuru tarihinden kasti 12 martta baslayan ön basvuru mu?
  2. Sorum yazili beyandan kasti nedir?

 45. Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmadığına dair yazılı beyan sunmak

 46. Ilk önce para yatırıp sonra mi internetten basvurucaz birdr sahsen basvuru icin okula ne zaman gidicez

 47. Hocam bn 2016 kpssden 63 aldim bu sene 12. Sinif bitecek ne yapmaliyim polislikte ise yararmi??

 48. Hocam sorumu yanitlamamissinizda lutfen yardin edin
  2016 kpssden 63 aldim 18 yasima girecem 12 sinif bitecek bu yil polislikte ise yararmi kpss

 49. 21.dönemde parkur mulakat arasi 3 ay sürmüştü 22.dönemde de bu kadar uzatirlarmi sizce

 50. Merhabalar. Haziranda on lisansimi tamamlicam 07.10.1999 dogumluyum polis olabilmek icin ne yapmam gerekiyor kpssden sonra ?

 51. merhaba admin ben 2 buçuk ay sonra onlisanstan mezun olaagım tek dersim kladı ve hıc kpss ye gırmedım başvuru yapabilirmiyim

 52. 2mayis 2018 de askere gidiyorum 12 martta pomem alimina başvuru yapsam sıkıntı olur mu acil yardim admin TEŞEKKÜRLER

 53. Admin ön başvuru şartlarında sınav esasları kısmında hakkında Polis Meslek Eğitim Merkezi Öğrenci Adayı Olamaz kararı verilen adaylar aynı başvuru dönemi içinde başka bir sınav komisyonuna basvuramaz yazıyor bu ne anlama geliyor bı önceki alimda başarısız olan basvuramiyor mu buna

 54. Merhabalar , 3 Ocakta lisans mezunu oldum. 20 Şubat itibari ile askerlik yapmak için tecilimi bozdurdum. Mayıs celbinde askere alınıcam. 22. Dönem pomem alımında ” intibak süresi başladığında silah altında bulunmamak ” şartı var. Başvuru yapsam mayısa yada hazirana kadar belli olur mu ? bir de 21.dönem pomemlerde kazananlardan askerde olanlar vardı onlar için üst kurula dilekçe ile erken terhis veya terhis ile eğitime alma gibi bir durum oldu. Bu dönemde de olur mu ? Başvuru yapsam kazansam askerlik sorun olur mu ?

 55. kolay gelsin soruma cevap verebilirseniz sevinirim, pomem için göz derecesi her iki gözün toplamının 4 olduğunu biliyorum doğru mudur? bir de tek gözün 2 dereceyi aşmaması lazımmış doğru mu..?

 56. merhabalar.gözlerimde 2,50 civarında bozukluk var.spor testinde renk körlüğüne bakıldıgını biliyorum.renk körü değilim.uzak yakın görme testi yapıyorlarmı spor testinde acaba.ben spor testini geçersem lazer olmayı düşünüyorum.lazer olmadan spor testine girersem elenirmiyim acaba.bunu merak ediyorum.yardımcı olabilirmisiniz bu konu hakkında.

 57. 16 mayıs 1990 doğumluyum. 2019 yılı içerisinde yapılacak olan POMEM alımlarına başvurabilir miyim?

 58. Haziran’da lisans öğreniminden mezun olacağım
  kpss de 60 puanım var geçen seneden başvuru yapılabiliyor mu

 59. admin kardeş bir sorum olacak düşüncelerini paylaşırsan çok sevinirim ön lisanslarda yedek 177 sona erdi .sıradaki yedekler in 22. dönem pomem aılmlarda şansları ne olur

 60. 2018 kpss ye hazırlanıyorum POMEM için başvuru yapabilirmiyim daha önce kpss ye girdim ama puan yeterli değil

 61. 08.08.1989 doğumluyum ve kpss ye bu yıl gireceğim koşullara uyuyor mu ?uymuyorsa yaştan mı yoksa kpss tarihi yüzünden mi cevap verirseniz sevinirim teşekkürler

 62. Değerli admin 22.donem.pomem.icin arşiv.sorusturmasi yine 3 ay uzun surermi

 63. Lise mezunları pomeme girmesi için sadece TYT sınavından mı sorumlu tutulacak ve sınavdan kaç puan alması gerekiyor

 64. Bu alımdaki pomemde mülakatta elenirsek yazın alınacak paeme başvurabilir miyiz

 65. Arkadaşlar bu alım ve başvurular 23 Mart son diyor. PÖH için değil , değil mi bu ? PÖH başvurusu ayrımı oluyor bilgisi olan varsa yazabilir mi ? .

 66. 2020’den sonra POMEM den PAEM geçiş için tamamlanması gereken mecburi görev süresi 4 yıl olacak yazıyordu bi yerde. Bu bilgi doğru mu ?

 67. 10 bin alımda 2017 kpssden mi olur yoksa 2018 sonra mı 10 bine tamamlanır

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir