Yeni Haberler
Ana Sayfa / PAEM / Türkiye’ de Polis Yetiştiren Okullar

Türkiye’ de Polis Yetiştiren Okullar

Sitemize yapılan yorumlarda lisede okuyan bazı arkadaşlarımızın polis akademisinde okumak istediklerini ve komiser olmak istediklerini belirtiyorlar. Günümüz de liseden sonra polis akademisine girişin kapandığını ve artık lise mezunlarının komiser yardımcısı olamayacaklarını ve nasıl komiser yardımcısı olabileceklerini veya hangi okula girerek polis memuru olacaklarını bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Türkiye’ de Polis Yetiştiren Okullar
Ülkemizde şuanda mevcut aktif olarak polis ve amir yetiştiren 3 tane okul bulunmaktadır. Bunlar Polis Meslek Yüksek Okulu (PMYO), Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) ve Polis Amirleri Eğitim Merkezi (PAEM)’ dir. Bu okulların detayları hakkında bilgileri sırasıyla aşağıda sizlerle paylaşağız.

Polis Amirleri Eğitim Merkezi (PAEM)
Polis amirleri eğitim merkezi 2015 yılında açılmıştır. Paem olarak anılan kurum polis akademisine bağlıdır ve 2 şekilde öğrenci alımı yapmakta ve eğitim süreleri de 2 farklı şekildedir.

1- Meslek içi emniyet mensupları arasından alım:
Meslek içi alıma meslekte 2 yılını doldurmuş lisans mezunu polis memurları ,başpolis memurları ve kıdemli başpolis memurları başvurabilir. Eğitim ortalama 6 aydır.

2- Meslek dışı sivil öğrenci alımı:
Sivil öğrenci alımına başvuracak adayların lisans mezunu olmaları ve belirlenen kpss baraj puanını alan adayların yapılan sınavlarda başarılı olmaları gerekmektedir. Sivilden alınan paem öğrencilerinin eğitimleri de ortalama 11 aydır.

Polis Amirleri Eğitimi Merkezinden (PAEM) mezun olan meslek içi ve sivil öğrenciler Emniyet Teşkilatına Komiser Yardımcısı olarak atanırlar.

Polis Meslek Yüksek Okulu (PMYO)
Polis meslek yüksek okulunun nasıl öğrenci yetiştirdiğini ne mezunlarının okula girdiğini belki bir çok arkadaşımız biliyordur ancak biz bir kez daha sizlere detaylı şekilde anlatacağız. Polis meslek yüksek okulları ilk olarak 2001 yılında zamanın polis okullarının kapatılmasının ardından 2 yıllık eğitim vererek polis yetiştiren önlisans kurumlardır. Polis meslek yüksek okullarına başvuracak adayların 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış ve lise mezunu adaylar başvurabilirler.

Polis meslek yüksek okullarından mezun olan öğrenciler Emniyet Teşkilatına Polis Memuru olarak atanırlar.

Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM)
Polis meslek eğitim merkezleri ilk olarak 2005 yılında açılmıştır. Polis meslek eğitim merkezleri 4 yıllık lisans mezunu öğrencilere eğitim veren polis akademisine bağlı kurumdur. Polis meslek eğitim merkezlerinde eğitim en az 6 ay olarak belirlenmiştir.
Polis meslek eğitim merkezlerinden mezun olan öğrenciler Emniyet Teşkilatına Polis Memuru olarak atanırlar.

Kapatılan Okullar
Günümüzde hala anılan ancak eğitim ve öğretim vermeyen bir kaç kurum daha bulunmaktadır. Bu eğitim ve öğretim vermeyen kurumlardan kısaca bahsedelim sizlere.
1- Polis Akademisi: Eskiden lise mezunları başvurarak 4 yıl akademi okuyup komiser yardımcısı olarak emniyet teşkilatına atanıyorlardı ancak şuanda eğitim öğretim verilmiyor. Polis akademisi kurum olarak hala varlığını sürdürmektedir ve tüm polis yetiştiren kurumlar polis akademisine bağlıdır.

2- Polis koleji: Eskiden ortaokulda sınav yaparak lise düzeyinde eğitim veren kuruma polis koleji denilmekteydi. Polis koleji bitince okuyan öğrenciler polis akademisine aktarılıyor ve 4 yılda akademi okuyarak sonuna komiser yardımcısı olarak emniyet teşkilatına atanıyorlardı ancak günümüzde varlığı devam etmemekle birlikte kapatılmıştır. Şuanda lise düzeyinde polislikle ilgili herhangi bir kurum bulunmamaktadır.

Yazımızda çıkaracağınız sonuç komiser yardımcısı olmak isteyen adaylar kesinlikle lisans mezunu olmalıdırlar. Ayrıca artık herhangi bir kurum 4 yıl polislik eğitimi vermemektedir.

Kafanıza takılan sorularınızı lütfen aşağıdaki resme tıklayarak SORU-CEVAP alanımızdan sorunuz..

Lütfen alttaki beğen butonuna tıklayarak FACEBOOK sayfamızı beğeniniz...

İlginizi Çekebilir...

Polislik Siyasi Parti Üyeliği Nasıl Silinir?

Polis olmak isteyen adaylarda aranan bazı şartlar bulunmakta bu şartlardan bazıları pmyo, pomem ve paem …

20 Yorum

 1. Kardesim komser yardimcisi olmakmi zor yoksa polismi komser ysrdimci veya polis nasil olunur polis olunursa kac asamadan gerceklesir kac mulakat vardir ve komser yardimcisi nasil olunur hic bilgim yok cok tesekur ederim hizmetiniz icin sizi cik seviyorum

  • Zorluk kişiden kişiye değişir. Diğer dediklerinizi sitemizde paylaştım paem olarak komiser yardımcılığına pmyo ve pomem olarak polis memurluğuna bakabilirsiniz.

 2. pekı atanamama gibi bir durum varmı ?

 3. 08.12.2000 doğumluyum 2018 de mezun olucam pmyo başvuru yapıcam ama yaş olarak sorun oluyor mu?

 4. Mülakatlara istediğimiz şehir de mi giriyoruz mülakatlar hangi şehirlerde oluyor?

 5. Bayanlar için hangi şehirlerde pmyo var

 6. Bende minimal düzeyde güvercin göğsü var son değişen sağlık şartları ile bu bir sorun değil.O yüzden bu yıl tekrar hazırlanıcam pmyo’ya ama aklıma takılan bir soru var:en son bir yazılı sınav oluyordu ondan sonra okula girişin oluyordu o yazılı sınav kalktı 2 yıl okuduktan sonra yazılı sınavdan iyi puan alırsan atanma şansın oluyor diye duydum doğrumu bu bilgi admin.Teşekkürler

 7. Buğra Halil Kocaçınar

  Liseden sonra 2 yıl pmyookuyoruz sonra direk polismiyiz garantimi ve hangi rütbeyle atanıyoruz teşekkürler

 8. Buğra Halil Kocaçınar

  Peki atamalar neye göre oluyor

 9. Buğra Halil Kocaçınar

  2020 2021 yıllarinda bu atamalar nasıl olur tahminen

Bir Cevap Yazın

PolisNoktasi.Com Sitemiz özel olup Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya Polis Akademisi'ni (PA) gibi resmi kuruları temsil etmez.Sitemizde yer alan bilgiler gayri resmi olup olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez. Sitemizde yer alan yazı ve görseller için üst kısımda yer alan İLETİŞİM alanını kullanabilirsiniz..