Bağ dokusu hastalığı polisliğe engel midir?

177 gösterim
24 Ekim 2018 Polislik kategorisinde Can_11 (700 puan) sordu
Arkadaşlar bende eklem hipermobilitesi var. Eklem hipermobilitesi dirsek, el parmakları ve dizlerin diğer insanlara göre daha esnek olmasına deniyor. Toplumun %30'unda görülüyor. Şimdi bu benim polis olmama engel mi? Sağlık yönetmeliğini okudum bağ dokusu hastalıkları (ehler danlos ve diğer) demiş. Diğer derken acaba eklem hipermobiliteside işin içine giriyor mu? Bana bir dezavantajı yok esnekliğin. Ama sağlık yönetmeliğinde şöyle yazılmış; doktor hastalığı inceleyip uygun olan dilim için karar verebilir demiş yani A dilimine alınabilir mi? Aşağıya romatolojinin sağlık yönetmeliğini bırakıyorum lütfen tam olarak açıklar mısınız?

2- ROMATOLOJİ
Bu sisteme ait kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı, organ ve sistem fonksiyonlarım etkileyen bir hastalığı, sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar (aşağıdaki İstisnai maddeler hariç) öğrenciliğe kabul edilmezler.
Bu bölümde ifade edilmemiş tamlarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu doktorları, hastalığın seyri ve derinliğini dikkate alarak, bu Yönetmeliğin 21 nci maddesine göre uygun olan dilim için karar verir.

B-C-D dilimlerinde tanımlanan hastalıklar öğrenciliğe engeldir.

B)
l) Aktivitesi durmuş, kalp ve diğer organlarda komplikasyon yapmamış;
a) Enflamatuar artritler (romatoid artrit, ankilozan spondilit ve diğer),
b) Bağ dokusu hastalıkları (SLE, skleroderma ve diğer),
c) Sistemik vaskülitler (henoch-schönlein purpurası, PAN, wegener ve diğer),
ç) Tekrarlayan ateş sendromları (FMF, tekrarlayan ateşle seyreden diğer romatolojik hastalıklar),
d) Diğer romatolojik hastalıklar (fibromiyalji, gut, osteoartrit ve diğer).
2) Beden hareketlerini bozmayan primer veya sekonder artrozlar, (spondiloartroz, coxartroz, gonartroz v.d.) osteitis kondasman, sacro-ilitis, maden zehirlenmeleri, endokrin ya da metabolizma bozukluklarına bağlı hastalıklar, spondilit ve benzeri.
3) Beden hareketlerini bozmayan nörojenik, metabolik, romatizmal ve endokrin bozukluklara bağlı artropati sekelleri. (Osteoporoza neden olmuş ise ilgili bölümce değerlendirilir).
4) Her türlü tedavi ile tam şifa bulan eklem dışı romatizmal ve otoimmun konnektif doku hastalıkları.

Cevabınız

Adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

23,600 soru

42,950 cevap

29,992 yorum

10,968 üye

352 Çevrimiçi
5 Üye ve 347 Ziyaretçi

İlgili sorular

4 cevap 401 gösterim
1 cevap 76 gösterim
22 Haziran 2018 Pmyo kategorisinde Cigdem0 *(Yeni) (1,400 puan) sordu
1 cevap 84 gösterim
1 cevap 139 gösterim
11 Mayıs 2019 Pmyo kategorisinde Elif_polis (300 puan) sordu
1 cevap 110 gösterim
30 Ağustos 2018 Polislik kategorisinde Emre19 (200 puan) sordu
PolisNoktası©, Polis Akademisine bağlı olan Polis Meslek Yüksekokulları(PMYO), Polis Meslek Eğitim Merkezleri (POMEM) ve Polis Amirleri Eğitim Merkezi (PAEM) hakkında polis alımı ve eğitimi gibi güncel haber ve makaleler yayınlayan bir sitedir. PolisNoktası©, özel statüde olup EGM veya Polis Akademisi gibi resmi kurumları temsil etmez. Sitemizde yer alan bilgiler gayri resmi olup olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez.
...