Yeni Haberler
Ana Sayfa / POLİSLİK / Polislik Renk Körlüğü Testi

Polislik Renk Körlüğü Testi

Polis olmak isteyen adayların kafasına takılan sorulardan bir tanesi de renk körlerinin polis olup olamayacağıdır. Renk körleri ne yazık ki polis olamaz arkadaşlar. Geçtiğimiz yıllarda renk körlüğü ile ilgili olarak bir vatandaş TBMM ye başvurarak renk körlerinin asker ve polis olmasının önündeki engelin kaldırılması konusunda dilekçe verdi ancak sonuç ne yazık ki değişmedi. Geçmiş dönemde verilen dilekçeye cevap ise şu şekilde oldu Milli Savunma Bakanlığı, TBMM Dilekçe Komisyonu’na gönderdiği yazıda, “renk körü olanların kırmızı ve yeşil renkleri ayırt edemedikleri için, profesyonel olarak askerlik mesleğini icra etmek üzere yetiştirilmelerinin mümkün olmadığını söyledi.

Renk körlüğü testine gelecek olursak arkadaşlar polis olmak isteyen adaylar bu teste mülakat aşamasından önce küçük sağlık tarasın da tabi olmaktadırlar. Bu küçük sağık taramasında yetkili doktor adaylara elindeki defter içerisinde bulunan renkler içindeki sayıları göstererek renk körü olup olmadığınızı anlayıp buna göre sizleri eleyebilmektedir. Polis adaylarının o aşamaya gelmeden önce bu teste bakmaları amacıyla biz de sitemize bu testi eklemeye karar verdik aşağıya fotoğrafları ekliyoruz arkadaşlar ve altlarına cevapları ekleyeceğiniz eğer sayıları cevap alanındakinden farklı görüyorsanız renk körü olabilirsiniz bu nedenle hemen bir göz doktoruna başvurmanızı öneriririz. Ayrıca kafanıza takılan soruları yorum alanından sorabilirsiniz…

12

Renk körü olanlar ve normal görenler 12

5

Normal görenler 5 olarak görür. Tüm renklere karşı renk körü olanlar hiç bir şey görme

7

Normal görenler 7 olarak görür. Tüm renklere karşı renk körü olanlar hiç bir şey görmez.

14

Kırmızı ve Yeşil renk körü olanlar 5. Normal görenler hiçbirşey görmez.

26

Renk körü olanlar 2 veya 6.Normal görenler 26 olarak okurlar.

8

Kırmızı – Yeşil Renk körü olanlar 3. Normal görenler 8 olarak okurlar.

renk körü

Normal görenler sırasıyla:
Üstteki:
1. resim: 7
2. resim: 13
3. resim: 16

Alttaki:
1. resim: 8
2. resim: 12
3. resim: 9

Kafanıza takılan sorularınızı lütfen aşağıdaki resme tıklayarak SORU-CEVAP alanımızdan sorunuz..

Lütfen alttaki beğen butonuna tıklayarak FACEBOOK sayfamızı beğeniniz...

İlginizi Çekebilir...

polisin-sark-gorevi-nedir

Polisin Şark Görevi Nedir?

Polis memurlarının zorunlu olarak en az 1 kez görev yapması gereken ve geneli doğu illerinden …

15 Yorum

 1. ben liseden mezun olduğumda polislik ön mülakatında renk körü olduğum gerekçesiyle elenmiştim fakat buradaki sayıları normal olarak görebiliyorum. 2016 pomem için başvuru yapmama engel olur mu? teşekkürler

 2. Bu uygulamayı biran önce kaldırmalısınız insan doğuştan Allah tarafından verilen bir engel bile sayılmayan bir olgu yüzünden ayrıştırılmamalı beyin gücünün önüne geçmenin anlamı nedir. Oy kullanırken askerlik yaparken sorun yok polis olurken neden sorun benim ilkokulda sorulan ne olucaksın sorusuna verdigim cevaptaki hayalik polis olmak bunu benim elimden alanada hakkımı helal etmiyorum. Allah hesabını soracak.

 3. Ben bugün gittim göz doktoruna renk körlüğüm kesinleşti fakat kontak lens ler çıkarılmış ve bu lensleri denettirdi hepsini gördüm sayıların.Peki ben bu lens lerle girersem mülakata sıkıntı çıkar mı.

  • Doktor lensi anlayacaktır zaten ve sağlık şartlarında (Ek cümle:RG-27/10/2010-27742) Görme ve diskromotopsi muayenesinde lens kullanılmasına izin verilmez. deniyor.

 4. Ahmet Çalışkan

  Renk körlügünü tamamen ortadan kaldiran gö lensi kullanarak bu engel ortadan kalkabilir. Neden hala renk körleri dışlanıyor?

 5. Bazılarını okuyorum bazıların okuamıyorum sorun olurmu

 6. Doktara gitmistim Dogustan gelen goz tembelligi var bende Gozumuzu cizdirsek sorun olurmu?

 7. Gozlerim miyop yani uzagi göremiyorum . toplami 4 olmayacakmis ancak 3-3,5 şeklinde epey bozuk . simdi ben soyle bi duyum aldim . ilk basta mulakatlara girmemde engel olmuyor . daha sonrasinda da genel bi saglik taramasina kadar lazer ameliyati olabilecek kadar bi zaman araligi oluyormus . o arada cizdirebiliyormusuz . renk korlugum yok testlerden bunu anladim . birde yol izleme gibi bi test varmis . klasik oyunlar olur ya bulmacalar bi yerden baslanir diger tarafa cikmaya calisilir o sekilde . sayilari ezberleyenler oluyormus o acidan .

 8. şimdi renk körlüğünü gideren lensle sınav kabul edilmiyor kabul. ilerleyen yaşla gelen miyopi yada hipermetrop astigmat bunlarda görüşü engelliyor. ozaman göz derecesinde ki ilerlemeden dolayı da bir çok memurun görevine son verilmesi lazım. ama protez- yani gözlükle yada lensle görevini gerçekleştirmesinde bi sakınca görülmüyor. ben 2000-2001 imam hatip mezunuyum. mezun olduğum gün başvuruya gittim sen imamhatiplisin dediler. şimdi haliyle yaşın geçmiş diyorlar. 4 yıldan beri de özel güvenik olarak çalışıyorum.
  renk körlüğüne gelirsek madem engel memur olmaya. ozaman engelli kadrosundan memur olma şansı versinler.

Bir Cevap Yazın

PolisNoktasi.Com Sitemiz özel olup Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya Polis Akademisi'ni (PA) gibi resmi kuruları temsil etmez.Sitemizde yer alan bilgiler gayri resmi olup olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez. Sitemizde yer alan yazı ve görseller için üst kısımda yer alan İLETİŞİM alanını kullanabilirsiniz..