Yeni Haberler
Ana Sayfa / PMYO / PMYO Başvurusu ve Kayıtta Lise Diploması Sorunu

PMYO Başvurusu ve Kayıtta Lise Diploması Sorunu

Polis Meslek Yüksek Okulları başvurusunun başlaması üzerine pmyo adayları istenen evraklarla ilgili sorularını bizlere iletmeye başladılar. Genel olarak gelen sorularda ön lisans okuyanlar lise diplomasını nereden alacaklarını veya ön lisans mezunları lise diplomasını nereden alacaklarını sormaktalar bunların cevaplarını aşağıda sizler için cevapladık. Öncelikle isterseniz pmyo da istenen evraklara aşağıda tekrar göz atalım.

PMYO Başvurusunda İstenen Belgeler

a) Nüfus Cüzdanı (Başvuru yapan adaylar başvuru esnasında nüfus cüzdanlarının aslını ibraz etmek zorundadır)
b) Sınav başvuru dilekçesi, .(sınav giriş belgesi yayınlandığı tarihte, sınav başvuru dilekçesi https://sinav.pa.edu.tr adresinden indirilebilecektir.)
c) Aday Sağlık Bilgilendirme Formu, (sınav giriş belgesi yayınlandığı tarihte, aday sağlık bilgilendirme formu https://sinav.pa.edu.tr adresinden indirilebilecektir.)
ç) Adayların Fiziki Yeterlilik Sınavı Parkuruna Katılmasına Engel Sağlık Probleminin bulunmadığına dair beyanı, (sınav giriş belgesi yayınlandığı tarihte, söz konusu evrakı https://sinav.pa.edu.tr adresinden indirilebilecektir.)
d) Diploma veya bitirme belgesinin aslı veya arkalı önlü olmak üzere Kurumca onaylı örneği ile öğrenimi devam eden adaylar için son sınıfta bulunduğunu gösterir öğrenci belgesinin Kurumca onaylı örneği, (Lise son sınıfta eğitim gören adaylar “Başvuru Dilekçesi” üzerinde bulunan “Öğrenim Bilgileri” bölümünü okulları tarafından doldurup onaylatacaklardır.
e) Son bir yıl içinde çekilmiş dört adet biyometrik fotoğraf,
f) Kendisi ve evli ise eşinin sabıka kaydı olmadığını ifade eden yazılı beyanları, (sınav başvuru dilekçesinin ilgili bölümüne aday kendi el yazısı ile kendisinin ve evli ise eşinin sabıka kaydı durumunu yazacaktır.)
g) Erkek adaylar için askerlik ile ilişiğin bulunulmadığına dair yazılı beyanı, (sınav başvuru dilekçesinin ilgili bölümüne aday kendi el yazısıyla askerlik ile ilişiğinin bulunmadığı belirtecektir.)
h) Yaş düzeltmesi yaptıranlar için yaş düzeltme belgesi, (18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, yaş düzeltmesi yaptıran adaylar için yaş düzeltme belgesi,)
ı) Emniyet teşkilatı şehit veya vazife malulü olanların eş ve çocuklarından, Personel Dairesi Başkanlığınca verilen şehitlik veya vazife malullük belgesinin Kurumca onaylı örneği,
i) Sınav ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu,
j) Sınav Giriş Belgesi,

Evraklar arasında görüldüğü üzere d şıkkında Diploma veya bitirme belgesinin aslı veya arkalı önlü olmak üzere Kurumca onaylı örneği ile öğrenimi devam eden adaylar için son sınıfta bulunduğunu gösterir öğrenci belgesinin Kurumca onaylı örneği, (Lise son sınıfta eğitim gören adaylar “Başvuru Dilekçesi” üzerinde bulunan “Öğrenim Bilgileri” bölümünü okulları tarafından doldurup onaylatacaklardır. denmiş burada kastedilen arkadaşlar liseden mezun olunca verilen lise diploması ve lise son sınıfta olanlar için ise lise diploması yerine geçen onaylı öğrenci belgesi denilmiştir. İlk başvuru da bu evrakların onaylı suretleri yetmektedir ancak okula kesin kayıt işleminde kesinlikle diplomanın aslı istenilmektedir. Diploma aslı olmayan adayların Polis meslek yüksek okullarına kayıtları yapılmaz bu unutulmamalıdır.

Ön Lisans Mezunları Lise Diplomasını Nereden Alacaklar?
Sıkça sorulan sorulardan bir tanesi de ön lisans okuyanlar ve ön lisans mezunu arkadaşların lise diplomasını nasıl alacakları ve evrak tesliminde ne yapacakları. Arkadaşlar eğer ki ön lisans bir üniversitede okuyorsanız öğrenci işlerinden onaylı lise diploması alabilirsiniz ama şunu unutmayın bu sadece başvuru da işe yarayacaktır okula kayıtta lise diplomasının aslı istenilecektir o zaman okuldan kayıt sildirerek genelde diplomanın aslını alabileceksiniz. Peki ön lisans mezunları lise diplomasını nereden alacaklar? Arkadaşlar ön lisans mezunu olan arkadaşlar ön lisans diploması ile birlikte öğrenci işlerinden kesinlikle lise diplomasının aslını istemelidirler yoksa pmyo kayıtlarında sorun yaşarsınız. Aynı durum lisans okuyanlar ve lisans mezunları için de geçerlidir.

Kafanıza takılan sorularınızı lütfen aşağıdaki resme tıklayarak SORU-CEVAP alanımızdan sorunuz..

Lütfen alttaki beğen butonuna tıklayarak FACEBOOK sayfamızı beğeniniz...

İlginizi Çekebilir...

PMYO ve LYS Tarihleri Çakışırsa Ne Olacak?

Polis olmak isteyen adaylar için ilk aşama olarak belirlenen yüksek öğretime geçiş sınavı (ygs) nin …

18 Yorum

  1. Lise diploması nı Kayıp edenler mezuniyet belgesi ni götürüldü günde sıkıntı olur mu

  2. 2 yıllık üni okuyorum pmyo ya lise olarak kayıt oldum lise diplomamı aslı gibidir yaptırsam kabul görür mü okuldan diplamayı vermiyolar ??? ?

  3. Pomemde lise diploması isteniyor mülakat 19aralık ama benim lise diplomam Üniversitede Üniversite okulum bitmedi birinci sınıfım diplomamı nasıl götürecem yada başka bir belgemi götürmem lazım e-devlet den aldığım öğrenci belgesi kabul olur mu

  4. Benim endeksim 30 cıkıyor. Fitnes yapıoyorum bi sıkıntı olurmu

  5. Admin benim lise diplamam kayıp ama okuldan aslı gibidir diye diploma çıkardım okuldan sorun olmaz dediler ama yinede şüpheleniyorum

  6. merhabalar bend 19. donemem pomem e başvuru yaptım da sınav tarıhi 23.12.2016 da diploma e devletten çıktı olabılır mı ve bırde sağlık raporu goturuyormuyuz hastaneden lutfen acil cevaap???

  7. Diplomayı yanımda götürücem fotokopisini onaylatmama gerek var mı ?

  8. Benim lise diploması üniversite de okul bitmedi öğrenci belgesi ni okuldan fax ile alsam sıkıntı olur mu

  9. ADMİN bn myo okuyorum ve ben e kayıt yaptırdım lise diplomam kayıp liseden mezuniyet belgesi alırsam olurmu?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir