Yeni Haberler
Ana Sayfa / PMYO / PMYO Başvuru Aşamaları Nasıldır?

PMYO Başvuru Aşamaları Nasıldır?

Sitemizin soru cevap alanından bu konuyla ilgili sürekli sorular sorulmakta. Özellikle 2017 pmyo alımlarının yapılıp yapılmayacağı ve başvuru aşamalarının nasıl olacağı soruluyor. İlk olarak arkadaşlar bizim tahminimize göre 2017 de pmyo alımı yapılacak nedenini http://polisnoktasi.com/2017-pmyo-alimi-olacak-mi/ burada detaylı olarak açıkladık. Polis meslek yüksek okulu başvuru aşamaları ve alımların nasıl yapıldığı ile ilgili detaylı bilgiye ise aşağıda sizlerle paylaşacağız.

PMYO İlk Aşama Nedir?
Polis meslek yüksek okulu alımları ile ilgili olarak ilk aşamamız ygs den en az 270 puan almak olacaktır. Bu 270 puan herhangi bir puan türünden olabilir. Peki 270 puan her sene sabit midir? Normalde bu puan sabit değildir ancak 2 yıldır 270 baraj puanı koyuldu muhtemelen ilerleyen yıllarda da aynı olacaktır. Birde küçük bir noktaya değineceğim arkadaşlar 270 puanla polis meslek yüksek okuluna girmek biraz zor bu konuda sürekli sorulmakta ortalama 290 300 arası alanlar genelde polis meslek yüksek okullarına yerleştirildiler.

PMYO İkinci Aşama Nedir?
İkinci aşamamıza gelecek olursak arkadaşlar burada polis akademisinin sitesini takip edeceksiniz genellikle nisan ayı içerisinde polis meslek yüksek okulu alımları ve baraj puanı ile ilgili duyuru yayınlanır. Bu duyuru da sizden e devlet üzerinden başvuru yapmanızı ve sınav başvuru ücretini bankaya yatırmanız istenecektir. Bunlar yapıldıktan sonra bekleyeceksiniz.

PMYO Üçüncü Aşama Nedir?
Üçüncü aşama da arkadaşlar sınav tarihiniz ve yerleriniz belli olacak bu da muhtemelen mayıs sonu veya haziran başında belli olur. Burada sizden şahsen başvuruda istenen belgeler açıklanır. Sınav tarihinde okula gidersiniz ve ön sağlık,fiziki yeterlilik ve mülakata girerek ayrılırsınız.

PMYO Dördüncü Aşama Nedir?
Sınavlara girildikten sonraki aşama artık sınav sonuçlarının açıklanması aşamasıdır. Bu aşamada ygs puanınızın %30, fiziki yeterlilik puanınızın %30 ve mülakat puanınızın %40 ı alınarak başarı puanınız hesaplanır buna göre polis meslek yüksek okulları sınavında başarılı veya başarısız olduğunuz belli olur. Başarılı olan adaylar 15 günlük intibak eğitimine tabi tutularak sonrasında polis meslek yüksek okulu öğrencisi olmaya hak kazanırlar.

Kafanıza takılan sorularınızı lütfen aşağıdaki resme tıklayarak SORU-CEVAP alanımızdan sorunuz..

Lütfen alttaki beğen butonuna tıklayarak FACEBOOK sayfamızı beğeniniz...

İlginizi Çekebilir...

polislik-vucut-kitle-indeksi-hesaplama

Polislik Vücut Kitle İndeksi Hesaplama

Polis akademisi polis yetiştiren kurumlarda polis adaylarının vücut ve kitle ölçülerinin belli kriterlerde olmasını istemiştir. …

43 Yorum

 1. peki yazılı sınava girmicez değilmi mülakat fiziki yeterlilik filan gerisi deme

 2. Admin diyelim 275 280 arası bişey aldık yine giremicezmi ?

 3. Admin kardeşim ben bu sene gireceğim ama birşey sormak istiyorum şimdi ygs den 300 puan alsak başvuru yapsak fiziki yeterlilik sınavını geçsek başka hangi sınavlara girmemiz gerekiyor yardımcı olurmusunuz? Bide başka sınavlara gireceksek bunlar neler açıklayabilirmisiniz?

 4. merhaba ben lise 4 öğrencisiyim ygs den yeterli puan alıp polislik mülakatlarına girmek istiyorum eğer ondan da geçersem polis meslek yüksek okulunda kaç yıl okumam lazım mülakatlardan geçemezsem başka sınav hakkımız var mı ?

 5. Merhaba. Lise son sınıf öğrencisiyim. Doğum tarihim 10 Ağustos 1999 pmyo için yaşım tutuyormu acaba?

 6. Meraba ben dizimden çapraz bağ ameliyati oldum sıkinti olurmu

 7. PMYO kapatılacak mı ? böyle birşey gündemde mi ? teşekkürler.

 8. merhabalar ygsden 270 ham puanı aldıntan sonra polis olmak için gereken herhangi yazılı bi sınava giriliyor mu yoksa sadece mülakatlar mı var bu konuda bilgi alabirsem sevinirim

 9. selam admin baraj aynı kalsa bu senede acaba yedeklerden gitmek içn en kötü kaç almak gerekir yardımcı olsanız lütfen ?

 10. polis akademisinden komiser ve sivil polis nasıl olunur

 11. Merhaba. YGS den sadece 270 ve ustu almamız lazim değil mi. Yani okul puanı eklenmeden sadece ham ygs puanı 270 üzeri olmalı değil mi?

 12. PMYO, POYEM , POMEM Bunların Arasında Ne Gibi farklılıklar var ?

 13. Ben lise son siniftayim .
  10.01.2000 dogumluyum yasim tutarmi ?
  Cevaplariniz icin simdiden tesekkur ederim

 14. Merhaba. Ben şuan lisans öğrencisiyim ve henüz ilk yılımdayım. Bu sene YGS’ye girdim diyelim, iyi bir puan tuttursam şuan ki okuduğum üniversiteyle ilişik kesip polislik için mülakatlara girebilir miyim?

  • Evet girebilirsiniz.

   • 1 Şubat 1997 doğumluyum. Yaş şartlarını okudum ama aklımda kaldı nedense. Sanırım bunda bir sorun yok başvuru için?

    • Basvurabilirsiniz.

     • İlginiz için teşekkür ederim. Son bir sorum olacak. Bu sene uygun bir puan aldım diyelim. Bu puanın pmyo için yeterli olup olmadığını nereden öğreneceğim? Yani pmyo için özel bir sonuç ekranı falan mı var yoksa puanımızı öğrendikten sonra belirli bir kurumdan pmyo için başvuru yapmamız mı gerekiyor?

     • Baraj puanı oluyor ona göre başvuru yapıyorsunuz. Bu sene 270 di.
      Başvurular polis akademisi sitesinden yapılıyor.

 15. Ben 2016 da ygs ye girdim 310 aldım ama başvurular geçmiş bu puanımla bu sene başvuru yapabilir miyim

 16. Merhaba. YGS’den 310 civarı alıp fiziki yeterlilik ve mülakattan da güzel bir derece aldığım zaman yazılı bir sınava tabii tutuluyor muyum? 24 Türkçe 24 Matematik 4 Genel kültür gibi sorular içeren bir sınava daha girmeme gerek var mı?

 17. merhaba ben ham puan 300 aldım diyelim okuldanda 50 puan gelecek okul puanı sayılıyor mu ?

 18. Üniversite öğrencisinin bu sene başvuru yaptim diyelim pmyo ya başvuru yapabilmek için okulumla ilişkiyi kesmem lazım mı yoksa pmyoyu kazandıktan sonrami uniden kaydını sildirecem

 19. Merhaba ben 11 mayis 1999 dogumluyum lise sondayim acaba yasim tutuyor muu

Bir Cevap Yazın

PolisNoktasi.Com Sitemiz özel olup Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya Polis Akademisi'ni (PA) gibi resmi kuruları temsil etmez.Sitemizde yer alan bilgiler gayri resmi olup olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez. Sitemizde yer alan yazı ve görseller için üst kısımda yer alan İLETİŞİM alanını kullanabilirsiniz..