Yeni Haberler
Ana Sayfa / POLİSLİK / Koruma Memuru Nedir Ne İş Yapar?

Koruma Memuru Nedir Ne İş Yapar?

Koruma Memurluğu polislerin ve jandarmanın yükünü hafifletmek amacıyla ortaya çıkan bir güvenlik birimidir. Koruma memurluğu söylentileri ilk çıktığında ne iş yapacakları nerelerde görevlendirilecekleri tam olarak bilinmiyordu ancak 2013 yılında yapılan açıklamalarla koruma memurluğunun ilk hatları ortaya çıkmıştır. Koruma memurlarının yetkisinin bir çok yerde polis yetkisi ile eşdeğer olması planlanıyor.

Koruma Memurunun Görevleri
Koruma memurunun görev tanımı kesin olmamakla birlikte koruma memurlarının spor müsabakalarında, şiddet ve düzensizliğin önlenmesinde, üniversite yurtlarında güvenliğin sağlanmasında görev alacakları açıklanmış ayrıca polis memurlarının nöbet noktalarının düzenli şekilde yavaş yavaş koruma memurlarına devredilerek polislerin koruma nöbetinden sıyrılarak ortalama 60 bin polisin sahaya inerek kendi asli görevlerine dönmeleri amaçlanmaktadır. Koruma memurları İçişleri Bakanlığı’na bağlı ve doğrudan da, görev aldıkları ilin emniyet müdür yardımcılarından birine bağlı olarak çalışmaları planlanmaktadır.

Koruma Memuru Silah Taşıyacak mı?
Koruma memurluğunda en çok sorulan sorulardan bir tanesi de koruma memurlarının silah taşıyıp taşıyamayacaklardır. Silah taşıma konusunda kesinlik olmamakla birlikte koruma memurlarının bir kısmı silahlı görev yapacak bir kısmı ise silahsız olarak görev yapacaklardır.

Kafanıza takılan sorularınızı lütfen aşağıdaki resme tıklayarak SORU-CEVAP alanımızdan sorunuz..

Lütfen alttaki beğen butonuna tıklayarak FACEBOOK sayfamızı beğeniniz...

İlginizi Çekebilir...

polisin-sark-gorevi-nedir

Polisin Şark Görevi Nedir?

Polis memurlarının zorunlu olarak en az 1 kez görev yapması gereken ve geneli doğu illerinden …

Bir Cevap Yazın

PolisNoktasi.Com Sitemiz özel olup Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya Polis Akademisi'ni (PA) gibi resmi kuruları temsil etmez.Sitemizde yer alan bilgiler gayri resmi olup olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez. Sitemizde yer alan yazı ve görseller için üst kısımda yer alan İLETİŞİM alanını kullanabilirsiniz..