Yeni Haberler
Ana Sayfa / PAEM / Komiser Yardımcısı Nasıl Olunur?

Komiser Yardımcısı Nasıl Olunur?

Polis olmak isteyen arkadaşlarımızın hedefleri arasında komiser yardımcısı olma hayalleri de var. Polis oldukta sonra komiser yardımcısı nasıl olunacağı sıkça soran adaylar için nasıl komiser yardımcısı olunur bu yazımızda bahsedeceğiz.

Komiser Yardımcısı Nasıl Olunur?
İlk olarak arkadaşlar komiser yardımcısı olmak isteyen adayların ne mezunu oldukları çok önemlidir. Bilindiği üzere polis akademisi ve polis koleji kurumları geçtiğimiz yıllarda kapandı. Bunların yerine 2 türlü polis amiri yetiştiren kurum olan polis amirleri eğitim merkezi açıldı. Polis amirleri eğitim merkezi de gene polis akademisine bağlı bir kurumdur. Polis amirleri eğitim merkezine giriş ise 2 şekilde olmaktadır bu 2 şekil nasıl oluyor aşağıda detaylı şekilde anlatacağız. Şunu da belirteyim arkadaşlar lise mezunları komiser yardımcısı olamıyorlar. Gerek meslek içinden alımda gerekse meslek dışı alımlarda lisans mezunu olma şartı bulunmaktadır.

Dışarıdan Komiser Yardımcısı Alımı
Komiser yardımcısı olmanın iki yolu olduğunu yukarıda söylemiştik bunlardan ilki lisans mezunu olan dışarıdan paem merkezi alım. Bu merkeze alımlar dışarıdan polis olmayan adaylar arasından yapılmaktadır. Lisans mezunu adaylar kpss ye girerek polis amirleri eğitim merkezinin belirlemiş olduğu taban puanı alarak paem sınavlarına girmeye hak kazanırlar. sınavlarda başarılı olan adaylar polis amirleri eğitim merkezine girmeye hak kazanırlar. Yaklaşık 11 ay olan bu eğitim sonucunda adaylar okuldan komiser yardımcısı olarak mezun olurlar.

Meslek İçi Komiser Yardımcısı Alımı
Meslek içi komiser yardımcısı alımı denilince aklınıza bu nedir diye bir şey gelebilir. Bu alım arkadaşlar polis memurları arasından paem’e yapılan alımı kastetmektedir. Polis memurları arasından 2 yıl polislik görevi yapmış, lisans mezunu, herhangi bir soruşturması vs olmayanların girebileceği bir yazılı sınav ve fiziki yeterlilik – mülakat sınavları ile komiser yardımcısı alımı yapılmaktadır. Polis meslek yüksek okulu okuyan arkadaşlar da mezun olduktan sonra lisans tamamlama işlemi yaparak lisans mezunu olabilirler.

İlginizi Çekebilir...

komiser-yardimciligi-sinav-sonuclari-aciklandi

Komiser Yardımcılığı Sınav Sonuçları Açıklandı!

Polis amirleri eğitim merkezine alımı yapılacak olan 900 erkek ve 100 bayan meslek için komiser …

3 Yorum

  1. saçmalayınya nasıl lise mevzunu polis olamaz alın kanıtı

    Birinci Yol: Liseyi bitiren adaylar YGS’ye girmeli ve Polis Akademisinin belirlemiş olduğu taban puanı geçerek PMYO mülakatlarına girmelidir. Her yıl PMYO belli sayıda öğrenci almaktadır. Bütün mülakatları başarıyla tamamlayan adaylar PMYO’da okumaya hak kazanır. 2 yıl sürecek eğitimin ardından mezun olan polisler 2 yıl aktif olarak görev yapmalarının ardından Komiser Yardımcılığı Sınavı’na girmeye hak kazanır. Bu sınava girmenin diğer şartlarıysa; 45 yaşından gün almamış olmak, lisans mezunu olmak (2 yıl PMYO bitirdikten sonra açıktan 2 sene daha okuyarak tamamlanabilir) , son girilen iki performans değerlendirmesi iyi ya da çok iyi almış olmak, meslekten ya da memurluktan atılma cezası gerektirecek adli ya da idari ceza almamış olmak gerekir. Komiser yardımcısı olan polisler başkomiserliğe kadar yükselirler.

  2. Merhabalar. Ben universite ögrencisiyim. Ocak ayında mezun olacagım. Mayıs ayında olacak olan Kpss 2017’ye girerek Paem’e yada Pomem’e basvuru yapabilir miyim? Paem ve Pomem için hangi oturuma katılmam ve kac puan almam gerekir. Şimdiden Teşekkürler. İyi çalışmalar..

Bir Cevap Yazın

PolisNoktasi.Com Sitemiz özel olup Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya Polis Akademisi'ni (PA) gibi resmi kuruları temsil etmez.Sitemizde yer alan bilgiler gayri resmi olup olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez. Sitemizde yer alan yazı ve görseller için üst kısımda yer alan İLETİŞİM alanını kullanabilirsiniz..