Pmyo | Pomem | Paem | Polis | PolisNoktasi.com http://polisnoktasi.com PolisNoktasi.com sitemiz Polislerin ve Polis adaylarının sanal ortamda buluşması ayrıca polislikle ilgili bilgi sahibi olmaları için kurulmuştur. Tue, 17 Jan 2017 17:47:24 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.7.1 LYS İle Polis Alımı Var mı? http://polisnoktasi.com/lys-ile-polis-alimi-var-mi/ http://polisnoktasi.com/lys-ile-polis-alimi-var-mi/#comments Tue, 17 Jan 2017 17:47:24 +0000 http://polisnoktasi.com/?p=2232 Lise sonda okuyan ve lise mezunu olan polis adaylarının merakla bekledikleri polis meslek yüksek okulu alımlarının hangi sınavlarla alındığına dair ara ara sorular gelmekte. Polis olmak isteyen adaylar alımlarım yüksek öğretime geçiş sınavı ile mi yoksa lisans yerleştirme sınavı ile mi yapıldığını karıştırmaktalar bizler de bu yazımızda sizlere bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

YGS İle PMYO Alımı Yapılır mı?
Yüksek öğretime geçiş sınavı yani YGS ile polis meslek yüksek okuluna başvuru yapılarak polis alımı yapılabilmektedir. Bu alım için başvurular önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi ygs sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından polis akademisinin polis meslek yüksek okulu baraj puanını açıklaması ile başlamaktadır. Başvuru ve diğer şartlar için tüm süreci açıklayan yazımıza http://polisnoktasi.com/pmyo-basvuru-asamalari-nasildir/ buradan ulaşabilirsiniz. Demek ki arkadaşlar lise sonda olan ve lise mezunu olan adaylar polis meslek yüksek okullarına ygs puanı ile başvuru yapabiliyorlar peki lys ile başvuru yapılabilir mi ona da aşağıda değineceğiz.

LYS İle PMYO Alımı Yapılır mı?
Yukarıda ygs ile ilgili polis meslek yüksek okuluna nasıl başvurulacağını sizlerle paylaştık. Peki lisans yerleştirme sınav sonuçları ile polis meslek yüksek okuluna alım var mı varsa nasıl yapılır? Arkadaşlar lisans yerleştirme sınavı ile ne yazık ki polis olamazsınız. Polis olabileceğiniz sınav türü ygs dir. Lisans yerleştirme sınavı ile üniversitelere tercih de bulunabilirsiniz. Bu nedenle lisans yerleştirmede almış olduğunuz puan ile polis meslek yüksek okulu sınavlarına giremezsiniz. Ayrıca polis meslek yüksek okulları ÖSYM ye bağlı bir kurum olmadığı için tercihlerde falan polis meslek yüksek okulları yer almaz.

]]>
http://polisnoktasi.com/lys-ile-polis-alimi-var-mi/feed/ 4
2017 POMEM Kpss Baraj Puanı Kaç Olur? http://polisnoktasi.com/2017-pomem-kpss-baraj-puani-kac-olur/ http://polisnoktasi.com/2017-pomem-kpss-baraj-puani-kac-olur/#comments Sun, 15 Jan 2017 17:14:02 +0000 http://polisnoktasi.com/?p=2059 Polis meslek eğitim merkezi aracılığı ile polis olmak isteyen lisans adayları 2017 yılı içinde alımları merakla beklemektedirler. Geçtiğimiz haftalarda polis meslek eğitim merkezi sınavlarının da 4 aya düşürülmesiyle pomem adaylarını daha da heyecan sarmış durumda. Eğitimin kısalmasının ardından 2017 kpss yapılmadan da pomem alımı yapılabileceği durumunun ortaya çıkmasıyla herkesin kafasında alımların ne zaman olacağı ve baraj puanının kaç olacağı gibi sorular bulunmakta. Bizlerde bu yazımızda kendimizce 2017 kpss den önce olası bir alımda baraj puanı hakkında yorumlarda bulunacağız.

2017 POMEM Alımı Ne Zaman Olur?
Şuanda 2017 pomem alımı ile ilgili net bilgiler yok arkadaşlar ancak bizde kendimizce yorumlarda bulunarak önceki yazılarımızda 2017 polis meslek eğitim merkezlerine öğrenci alımının ne zaman yapılacağına dair tahminlerimizi yazmıştık. 2017 Pomem alım tarihi ile ilgili makalemize http://polisnoktasi.com/20-donem-pomem-alimi-ne-zaman/ bu linkten ulaşabilirsiniz.

2017 POMEM Baraj Puanı Kaç Olur?
2016 yılı içerisinde yapılan pomem alımında bilindiği üzere 2015 veya 2016 kamu personeli seçme sınavından p3 alanından en az 60 puan almış olmak gerekiyordu sınavlara başvurabilmek için. 2017 yılında ise yukarıda da bahsettiğimiz üzere eğitimin 4 aya indirilmesi neticesinde yakın zamanda yeni bir alım olabilir. Bu alım için baraj puanı kaç olacağı konusuna gelirsek yılın 2017 olması nedeniyle 2015 puanının bu sene için geçerli olmayabileceği düşüncesindeyiz. Ayrıca alımın kpss den önce olması durumunda baraj puanının 55 e kadar düşebileceği düşüncesindeyiz. Eğer ki 2017 yılındaki alım kpss sonrasında yapılacak olur ise pomem baraj puanı gene 60-65 bandında değişecektir. Baraj puanı her sene değişiklik gösterebilir arkadaşlar bu nedenle bizlerde herkes gibi sadece tahminlerde bulunmaktayız.

]]>
http://polisnoktasi.com/2017-pomem-kpss-baraj-puani-kac-olur/feed/ 2
20. Dönem POMEM Alımı Ne Zaman? http://polisnoktasi.com/20-donem-pomem-alimi-ne-zaman/ http://polisnoktasi.com/20-donem-pomem-alimi-ne-zaman/#comments Fri, 13 Jan 2017 06:17:45 +0000 http://polisnoktasi.com/?p=2218 Polis meslek eğitim merkezinden polis olmak isteyen adayların merakla bekledikleri 20 dönem pomem alımı ile ilgili olarak daha önceleri bir yazı paylaşmıştık. O yazımızı paylaştığımız zamanlarda polis meslek eğitim merkezi eğitim süresi 6 a olarak belirlenmişti ve okuldaki eğitimler haziran ayında sona erecekti. Geçtiğimiz hafta içerisinde polis meslek eğitim merkezi eğitim süresinde yapılan kısaltma ile pomem eğitiminin 4 aya indirilmesi sonucu pomem alım tarihi muhtemelen değişecektir. Bizlere bu yazımızda yeni pomem alımı ne zaman olabilir ona değineceğiz.

20. Dönem POMEM Alımı Ne Zaman?
Bilindiği üzere şuanda 19. dönem polis özel harekat alım işlemleri hala devam ediyor hal böyle iken bir de polis meslek eğitim merkezi eğitim süresinin 4 aya indirilmesiyle adayları bir heyecan almış durumda. 4 aya inen polis meslek eğitim merkezi eğitim süresi sonrasında baktığımız zaman eğitimler nisan ayı gibi sona erecek ve bu eğitim sonrasında hatta eğitim bitmeden önce en az 10 binlik yeni bir pomem alımı bizleri bekleyebilir.

FETÖ operasyonları sonucu bir çok polisin ihraç edilmesiyle ortaya çıkan polis açığının 4 aylık kısalan eğitimle hızlı bir şekilde kapatılması düşünülebilir. Tabi ki bunlar sadece bizim tahminlerimiz yeni bir alımın olup olmayacağı veya ne zaman olacağı ile ilgili resmi bir açıklama olmadan kimse kesin ifadesini kullanamaz bu nedenle bir çok yerde yayınlanan yeni polis özel harekat alımı veya 13 bin pomem alımı yapılacak ifadelerine itibar etmeyerek sabırlı bir şekilde polis akademisi tarafından yapılacak olan resmi açıklamayı bekleyiniz.

]]>
http://polisnoktasi.com/20-donem-pomem-alimi-ne-zaman/feed/ 24
PÖH Mülakat Soruları Nasıl Olacak? http://polisnoktasi.com/poh-mulakat-sorulari-nasil-olacak/ http://polisnoktasi.com/poh-mulakat-sorulari-nasil-olacak/#comments Thu, 12 Jan 2017 12:51:10 +0000 http://polisnoktasi.com/?p=2205 Polis özel harekat fiziki yeterlilik sınavlarının bitmesine sayılı günler kala fiziki yeterlilik sınavlarını başarı ile tamamlamış adayları mülakat heyecanı sarmış durumda. Polis özel harekat olmak isteyen adaylarda mülakat için kendilerince hazırlık yapmaktalar ve daha önce çıkmış olan polis meslek eğitim merkezi, polis meslek yüksek okulu ve polis amirleri eğitim merkezi mülakat sınavlarında çıkan sorulara göz atmaktalar. Bizlerde polis özel harekat adayları için geçmişte sorular soruları adayların başka sitelerde paylaştığı ve bizim sitemize ilettikleri soruları sizlerle paylaşarak sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Not: Soruların cevapları yoktur internette bakarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

PÖH Mülakatında Çıkabilecek Sorular

– Medeniyetler ittifakı nedir?

– Modernizm nedir?

– Suç nedir?

– Milli mücadele döneminde tbmm’nin yaptığı hücum ve savunma savaşları hangileridir?

– Milli mücadele döneminde savaşılan cepheler?

– Karınca kararınca sözünden ne anlıyorsunuz?

– El kaide terör örgütü nerede etkindir?

– Suçların şahsiliği ne anlama gelir?

– Obozite nedir bilgi veriniz?

– Ohal ve sıkıyönetim hakkında bilgi veriniz?

– Ohal nedir? Açıklayınız?

– Topluma yönelik suçlardan 5 tanesini söyleyiniz?

– Anayasanın 38.Maddesi olağan kanun hükmünde kararnameyle,olağanüstü kanun hükmünde ki kararname arasındaki fark nedir?

– Propaganda nedir?

– Özel harekat polisi ne iş yapar?

– Polis de olması gereken özellikler nelerdir?

– Polis gücünü nereden alır?

– Şiddet Nedir?

– UNESCO nedir?

– Anayasanın ilk dört maddesini sayınız?

– Hobi ve fobi nedir?

– Rönesans ve reform nedir?

– Beyin göçü nedir?

– G20 nedir?

– PYD nedir?

– DAEŞ nedir?

– Anayasa nedir?

– Empati nedir?

– Verimlik nedir?

– Takım ruhu nedir?

– Milli irade nedir?

– Askeri vesayet nedir?

– Devletin asıl görevleri nelerdir?

– Safahat kimin eseridir?

– Polislikte disiplinin önemi nedir?

– Ne ekersen onu biçersin sözünün anlamı nedir?

– Allah bu millete bir daha istiklal marşı yazdırmasın sözünü açıklayınız

– Algı operasyonu nedir?

– Motivasyon nedir?

– En son okuduğunuz kitap hangisi?

– Dünyanın 7 harikası nelerdir?

– Horozu çok olan köyde sabah geç olur sözünü açıklayınız

– Adalet mülkün temelidir sözünü açıklayınız.

– Bilgi çağı ne demektir açıklayınız.

]]>
http://polisnoktasi.com/poh-mulakat-sorulari-nasil-olacak/feed/ 2
Polis Özel Harekat Mülakatları Nasıl Yapılacak? http://polisnoktasi.com/polis-ozel-harekat-mulakatlari-nasil-yapilacak/ http://polisnoktasi.com/polis-ozel-harekat-mulakatlari-nasil-yapilacak/#comments Wed, 11 Jan 2017 10:38:55 +0000 http://polisnoktasi.com/?p=2157 19. dönem polis meslek eğitim merkezi olarak alımı yapılacak olan 10 bin polis özel harekatta şuanda fiziki yeterlilik parkurunun son günleri yapılmaktadır. Fiziki yeterlilik sınavlarında başarılı olan bir çok polis özel harekat adayı mülakat tarihleri için gün saymaktalar. Biz de daha önceki yazımızda sizlere polis özel harekat mülakat tarihleri hakkında tahminimizi sizlerle paylaşmıştık. Bizim tahminlerimize göre mülakatlar 30 ocak gibi başlayacaktır. Peki polis özel harekat mülakatları nasıl olacaktır bu yazımızda bundan bahsedeceğiz sizlere.

Polis Özel Harekat Mülakatları Nasıl Yapılacak?
19. dönem en az lise mezunu olarak alımı yapılacak olan 10 bin polis özel harekat için fiziki yeterlilik sınavları sona erince yeni bir duyuru ile başarılı adaylar mülakat sınavlarına çağırılacaklar. Peki polis özel harekat mülakat sınavları nasıl olacaktır ve adaylardan mülakatta neler beklenecektir hepsine aşağıda cevap bulabileceksiniz.

İlk olarak geçen sen alımı yapılan polis meslek eğitim merkezi polis özel harekat alımına baktığımızda mülakata giren arkadaşlar onun öncesinde fiziki yeterlilik parkuruna girmişlerdi. Bu sene ise en az lise mezunu olarak alım yapıldığı için ve başvuru sayısının hayli fazla olması nedeniyle mülakatlar farklı bir zamanda yapılması kararı alınmış. Geçtiğimiz sene içerisinde yapılan mülakatlarda adaylardan mülakat salonuna girince baş selamı ve sonrasında kendini tanıtması istenilmiş genel olarak bu sene de durum bu şekilde başlayacak ve adaylardan kutu içerisindeki sorulardan bir tanesinin çekilmesi istenecek ve adayın bu soruyu cevaplaması istenecektir. Sonrasında ise adayla ilgili komisyon ayrıca soru sorabilir ve teşekkür ederek mülakatı tamamlayacaktır.

PÖH Mülakat Değerlendirmesi Nasıl Yapılır?
Polis özel harekat alımının polis meslek eğitim merkezi olarak alım olması nedeniyle yönetmelikte mülakatların nasıl yapılacağı ve değerlendirmelerin neye göre yapılacağı açıkça belirtilmiştir. Fiziki yeterlilik sınavında başarılı olan adaylar, kendilerine duyurulacak yer ve zamanda mülakat sınav komisyonu tarafından mülakat sınavına tabi tutulurlar.

Adayların psikolojik yeterliliği; duygusal dengesizlik, dışa dönüklük, uyumluluk, sorumluluk, açıklık ve adayın polislik mesleğine istekli olması kıstaslarına göre psikolog veya rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü mezunu üye tarafından değerlendirilir ve bu değerlendirme mülakat komisyonu ile paylaşılır. Adaylara, Başkanlıkça belirlenecek soruların yazılı olduğu bir kart çektirilir. Konu hakkında düşünmesi ve sunum yapması için süre verilir. Konu ile ilgili komisyonca adaya sorular sorulabilir.

Değerlendirmede adayın;
a) Konu hakkında bilgi düzeyi,
b) Kendisinden istenileni kavrama,
c) Özgüveni,
ç) İfade etme yeteneği,
d) Beden dilini kullanma becerisi, olmak üzere beş ayrı kritere göre ve her bir kriter yirmi puan olmak üzere toplam yüz tam puan üzerinden yapılır. Adayın mülakat sınavından başarılı olabilmesi için yüz puan üzerinden en az yetmiş puan alması gerekir.
Mülakat sınavı komisyonu; başarılı olan adaylar hakkında “Polis Meslek Eğitim Merkezi Öğrenci Adayı Olur”, başarısız adaylar hakkında “Polis Meslek Eğitim Merkezi Öğrenci Adayı Olamaz” kararı verir. Puanlama ve karar, değerlendirme karar formuna işlenir.

]]>
http://polisnoktasi.com/polis-ozel-harekat-mulakatlari-nasil-yapilacak/feed/ 13
PÖH Parkur Süresi Uzatılsın Kampanyası Düzenleniyor! http://polisnoktasi.com/poh-parkur-suresi-uzatilsin-kampanyasi-duzenleniyor/ http://polisnoktasi.com/poh-parkur-suresi-uzatilsin-kampanyasi-duzenleniyor/#respond Mon, 09 Jan 2017 17:57:57 +0000 http://polisnoktasi.com/?p=2210 Polis özel harekat olmak isteyen binlerce aday bilindiği üzere başvuruların başlamasıyla birlikte polis akademisi sitesini kilitlemişlerdi ve bu konu bir kaç gün haberlerde yer almıştı. Polis özel harekat olmak isteyen adaylar zor da olsa bu süreçte başvurularını yaptılar ve polis akademisi de başvuru sayısını açıkladığında kimsenin beklemediği bir sayı ortaya çıkmıştı. Polis akademisi başvuru sayısını 285 bin olarak açıklamış ve sonrasında adaylar fiziki yeterlilik parkurunu beklemeye başlamışlardı ki fiziki yeterlilik parkuru polis özel harekat adayları için değiştirilerek daha da zorlaştırılmıştı. Fiziki yeterlilik parkurunun zorlaşmasının ardından en az 50 saniye sürede parkuru tamamlayan adaylar mülakata geçmeye hak kazanıyorlar. Parkur içinde bir çok adayın talihsizlikler yaşaması bazılarının düşmesi bazılarının kayması bazılarının o an motive olamaması neticesinde sürenin adaylara yetmediği dile getirilmeye başlandı. Süre sorununu sitemizin soru-cevap ve yorum alanından dile getiren adaylar 200 kişinin bir gün içinde parkura girdiği bir okulda parkuru tamamlayan aday sayısının en fazla 10 olduğunu da ekleyen adaylar bu sorunla ilgili bizlerden destek talep ettiler. Süre sorunu ile ilgili gerekli mercilere başvurmak isteyen adaylarda bizlerden bu süre sorununu dile getirmemizi ve başlattıkları imza kampanyasına destek vermemizi istediler. Bizlerde polis adaylarının bu isteklerini yerine getirerek fiziki yeterlilik süresi ile ilgili kampanyalarına buradan destek veriyoruz.

Polis özel harekat fiziki yeterlilik sınavı süresinin düşürülmesini isteyen adaylar bir kampanya sitesinde durumu şöyle özetlemişler;

Sayın Yetkililerimiz;
Son olarak 15 Temmuz darbe kalkışmasında destansı bir mücadele veren ve vatan sevdalısı gençlerin ilgi odağı olan Polis Özel Harekat (PÖH) teşkilatına personel alımı hususunda ve OHAL kapsamında yayımlanan Kanun Hükmündeki 671 sayılı Kararname ile yapılan değişiklikler hepimizi heyecanlandırmıştır. Binlerce Vatan, Millet, Bayrak sevdalısı olan gençleri umutlandıran sınavsız lise mezunu Polis Özel Harekat alımında bizlere sunmuş olduğunuz kolaylığa Türk gençleri olarak 285.000 rekor başvuru yaparak hep birlikte gurur verici tabloyla karşılaştık.
Polis Akademisi’nin Polis Özel Harekat fiziki yeterlilik sınavı için yayınlamış olduğu parkuru, Polis Özel Harekat adayları olarak 50 saniye ve daha kısa sürede tamamlayamadık. Sosyal medyadan edindiğimiz bilgiler sonucunda ve sınava girdiğimiz Pomem okullarında ortalama her 20 kişiden 1 kişi 50 saniye ve daha kısa sürede tamamlıyor. Başarısız olma nedenlerimiz ise geçmiş dönemlerde uygulanan parkurların üzerine ek olarak 3 engel etabı (paralel bar, denge tahtası, 5 barfiks) eklenmesi ve bu 3 engel etabına sadece 2 saniye süre verilmesidir. Güç gerektirmeyen sadece hıza dayalı bir parkur olmasından dolayı vücudu ağır basan adaylara saniye yetersiz kaldı ve çoğu Pomem’de zemin kayıyor ve saniyelerle yarıştığımız parkurda ayakta durmakta güçlük çektik. Parkur esnasında yaşadığımız en ufak bir talihsizlik, kayma ve düşme gibi durumlarda toplamda bulunan 9 engel etabını 50 saniye içerisinde bitirmek mümkün olmuyor.
Büyük heyecanla beklediğimiz fiziki yeterlilik sınavının en ufak bir talihsizlik kabul etmemesi, güç gerektirmeyen sadece hıza dayalı olması ve zeminin kayması bizleri hayal kırıklığına ve hüsrana uğrattı. Fiziki yeterlilik sınavı talihsizlikle sonuçlanan adaylar olarak son süre sınırı olan 50 saniyenin 58 saniye olmasını bu kutlu dava yolunda şehadet şerbetini içmeye hazır olan gençler olarak sözlü mülakata katılma şansının bize de verilmesini arz ediyoruz.

Duamız Dua Davamız Dava Sevdamız Sevda Yolumuz Yol Sözümüzde Söz olsun And olsun artık hakkın vaad ettiği günlerin doğması için elimizden geleni yapmaya. Vatan için Bayrak için Dava için bu yola baş koyanların hayalleri belli saniyelerle yıkılmasın.

Bu şerefli ve asil göreve katılabilmemiz için ilgili karar mercilerinin bilgilerine saygılarımızla sunar gereğinin yapılmasını arz ediyoruz.

Pöh parkur süresinin uzatılmasına destek olmak için sizlerde aşağıdaki linke tıklayarak destek olabilirsiniz..

https://www.change.org/p/polis-%C3%B6zel-harekat-parkur-s%C3%BCresinin-artt%C4%B1r%C4%B1lmas%C4%B1n%C4%B1-arz-ediyoruz

]]>
http://polisnoktasi.com/poh-parkur-suresi-uzatilsin-kampanyasi-duzenleniyor/feed/ 0
19. Dönem Polis Özel Harekat Mülakatları Ne Zaman? http://polisnoktasi.com/19-donem-polis-ozel-harekat-mulakatlari-ne-zaman/ http://polisnoktasi.com/19-donem-polis-ozel-harekat-mulakatlari-ne-zaman/#comments Mon, 09 Jan 2017 10:07:04 +0000 http://polisnoktasi.com/?p=2177 19. dönem polis meslek eğitim merkezi olarak alımı yapılacak olan 10 bin polis özel harekat alımları ile ilgili fiziki yeterlilik sınavlarının son haftasına yavaş yavaş girilmiş durumda. 19. dönem polis özel harekat alımlarına başvuran yaklaşık 285 bin kişi olması nedeniyle fiziki yeterlilik parkurununda değiştirilmesiyle bir çok aday fiziki yeterlilik sınavında zorlanarak elenmiş durumda. Fiziki yeterlilik sınavına katılan adayların genel görüşü parkurun zor olduğu yönünde. Fiziki yeterlilik sınavlarını başarı ile bitiren adayların ise şuanda akıllarında sadece mülakat sınavları var. Mülakat sınavı için bekleme de olan adaylar için bizde bu yazımızda mülakat sınavları ne zaman başlayabilir bu konu hakkında yorumlarımızı yapacağız.

19. Dönem PÖH Mülakatları Ne Zaman?
Fiziki yeterlilik sınavını 50 saniye ve altında bitiren adayların merakla bekledikleri mülakat sınavları için tarih henüz belli değil arkadaşlar. Tarih ile ilgili net bir açıklamayı polis akademisinin yapmasını beklemekteyiz ancak fiziki yeterlilik sınavlarının 16 ocak da sona ermesi nedeniyle bu tarihten önce mülakat tarihlerinin açıklanmasını beklemiyoruz. 16 ocak da fiziki yeterlilik sınavları sona erdiğinde bir kaç gün sonra ise polis akademisi mülakat tarihlerini ve adayların mülakatlara girecekleri illeri gecikmeden açıklamasını beklemekteyiz bizler. Peki Fiziki yeterlilik sınavları ne zaman olabilir? Düşününce arkadaşlar 16 ocak da fiziki yeterlilik bitince ortalama 3-4 gün evrakların tamamlanması ve polis akademisi ile yazışmalar yapılacak dersek tahmini olarak 22 ocak gibi mülakat yerleri açıklanabilir tabi bu bir varsayımdır arkadaşlar. Belki de 22 ocağa kalmadan da 19-20 ocak gibi de mülakat yerleri ve tarihleri de açıklanabilir. Mülakat yerleri açıklandıktan sonra ise tahmini olarak 30 ocak gibi de mülakatlar başlayacak ve adaylar mülakat sınavlarına tabi tutulacaktır.

19. Dönem PÖH Mülakatları Kaç Gün Sürer?
Mülakatların ne kadar süreceği bizce fiziki yeterliliği geçen aday sayısına göre değişecektir. Polis meslek eğitim merkezi mülakatları genel olarak 2 hafta olarak ayarlanmaktaydı ancak polis özel harekat alımında parkuru geçen aday sayısı fazla olur ise mülakat tarihleri de 2 hafta yerine 3 haftaya da yayılabilir. Tüm bu soruların cevabını yukarıda da belirttiğimiz gibi 2 hafta içerisinde alacağızdır.

Bizim adaylara bu süre içerisinde tavsiyemiz polis meslek yüksekokulu, polis meslek eğitim merkezi ve polis amirleri eğitim merkezi mülakatlarında çıkmış sorulara göz atmaları ve güncel olayları takip etmeleridir.

]]>
http://polisnoktasi.com/19-donem-polis-ozel-harekat-mulakatlari-ne-zaman/feed/ 16
PÖH Parkur Sonrası Yedek Alımı Olacak mı? http://polisnoktasi.com/poh-parkur-sonrasi-yedek-alimi-olacak-mi/ http://polisnoktasi.com/poh-parkur-sonrasi-yedek-alimi-olacak-mi/#comments Sat, 07 Jan 2017 12:43:38 +0000 http://polisnoktasi.com/?p=2179 Polis özel harekat alımlarına olan yoğun ilgi sonrasında fiziki yeterlilik sınavları da geçen ay başlamıştı ve bir çok kişinin gözlerini çevirdiği fiziki yeterlilik sınavları hala devam etmekte. Bir çok aday polis özel harekat alımlarında fiziki yeterlilik parkurunun değiştirilmesinin polis olmak isteyen adayları zorladığını söylemektedir. Hatta bizimde gözlemlerimiz ve aldığımız duyumlara göre 200 kişinin girmiş olduğu fiziki yeterlilik parkurunda başarılı olan aday sayısının sadece 4 olduğu ve adayların süre konusunda çok fazla sıkıntı yaşadıkları söylenmekte.

Fiziki yeterlilikte zorlanan ve 50 saniye üzerinde süre ile fiziki yeterlilik parkurunu tamamlayan bir çok aday polis özel harekat parkurunun süresinin yetersiz olduğunu ve bu sürenin 50 yerine 52 falan olması gerektiğini dile getiriyorlar. 50 saniye üzeri parkuru tamamlayan bazı adaylarda bu 51 saniye ile parkuru tamamladıklarını ve bu saniye ile yedek olup olamayacaklarını sormaktalar. Bizlerde bu yazımızda parkur sonrası yedek alımı olup olmayacağından sizlere bahsedeceğiz.

PÖH 50 Saniye Üstü Yedek Alımı Olacak mı?
Polis özel harekat parkurunda 50 saniye üzeri yapan polis adaylar için herhangi bir yedek olma durumu ne yazık ki söz konusu değildir. Fiziki yeterlilikte 50 saniye üzeri yapan adaylar tamamen polis özel harekattan elenmiş durumda oluyorlar. Çünkü yedek alımının fiziki yeterlilik ile herhangi bir bağı yoktur. Yedek alımı fiziki yeterlilik ve mülakat sınavlarından sonra ilk 10 bine giremeyen adaylardan puana göre belirlenecektir. Yani yedek olabilmeniz için fiziki yeterlilik parkurunu başarı ile geçmeniz gerekmekteydi.

]]>
http://polisnoktasi.com/poh-parkur-sonrasi-yedek-alimi-olacak-mi/feed/ 10
2687 Polis İhraç Edildi! Tam Liste Yazımızda! http://polisnoktasi.com/2687-polis-ihrac-edildi-tam-liste-yazimizda/ http://polisnoktasi.com/2687-polis-ihrac-edildi-tam-liste-yazimizda/#comments Fri, 06 Jan 2017 20:27:43 +0000 http://polisnoktasi.com/?p=2197 Son kanun hükmünde kararnameler açığa alınan 2687 emniyet genel müdürlüğü çalışanı 679 sayılı kanun hükmünde kararname ile meslekten ihraç edildi. 2687 ihracın yanı sıra 60 emniyet genel müdürlüğü personeli de görevlerine iade edildi.

İhraç edilen emniyet personeli 6 Ocak 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan yeni KHK ile belli oldu. Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile bağlantılı oldukları tespit edilen aralarında emniyet amiri, komiser, komiser yardımcısı, emniyet müfettişleri ve polis memurları,çarşı ve mahalle bekçileri ayrıca sivil memurların olduğu toplam 2687 isim meslekten ihraç edildi.

İhraç Edilen 2687 Emniyet Personeli Listesini Aşağıdan İndirebilirsiniz..

1. Dosyayı İndir Butonu Değil En Alttaki Dosyayı İndir Butonuna Tıklayarak İndiriniz.

http://s2.dosya.tc/server4/p0x13n/20170106M1-1-1_3.pdf.html

]]>
http://polisnoktasi.com/2687-polis-ihrac-edildi-tam-liste-yazimizda/feed/ 5
POMEM Eğitim Süresi Kısaltıldı! http://polisnoktasi.com/pomem-egitim-suresi-kisaltildi/ http://polisnoktasi.com/pomem-egitim-suresi-kisaltildi/#comments Fri, 06 Jan 2017 04:57:59 +0000 http://polisnoktasi.com/?p=2185 Polis meslek eğitim merkezlerinde eğitim bilindiği üzere yönetmelikte eğitim en az 6 aydır yazıyordu. 15 temmuz sonrası açığa alınan ve meslekten ihraç edilen polislerin fazlalığı nedeniyle ortaya çıkan polis açığının doldurulması amacıyla dün yapılan değişiklikle polis meslek eğitim merkezi eğitim süresinde kısaltılmaya gidildi. Polis meslek eğitim merkezi giriş yönetmeliğinde yapılan değişikliklere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

POMEM Eğitim Süresi 4 Aya Düşürüldü!
Polis meslek eğitim merkezi giriş yönetmeliğinde yapılan değişiklikle eğitim süresi en az 6 aydan en az 4 aya düşürüldü. Yıl yıl değişiklik gösteren lisans mezunu polis alımındaki pomemde bu sene ayrıca bi değişiklik yapılarak 4 aya indirildi eğitim süresi. Şuanda mevcut polis meslek eğitim merkezinde okuyan öğrenciler içinde eğitim süresi 4 aydır şeklinde de ayrı bir düzenleme yönetmeliğe girmiş durumda.

Yapılan Yönetmelik Değişikliği Tam Olarak Şu Şekildedir!
6 Ocak 2017 CUMA
Resmi Gazete
Sayı : 29940

İçişleri Bakanlığından:

POLİS MESLEK EĞİTİM MERKEZLERİ EĞİTİM-ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK
MADDE 1 – 15/7/2015 tarihli ve 29417 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Polis Meslek Eğitim Merkezleri Eğitim-Öğretim Yönetmeliğinin 6 ncı maddesinin birinci fıkrasında yer alan “altı” ibaresi “dört” şeklinde değiştirilmiştir.
MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 7 nci maddesinde yer alan “altı” ibaresi “dört” şeklinde değiştirilmiştir.
MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
“Eğitim-öğretime devam eden öğrencilerin durumu
GEÇİCİ MADDE 1 – (1) Halen eğitim-öğretime devam etmekte olan öğrenciler için de bu Yönetmelik hükümleri uygulanır.”
MADDE 4 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 5 – Bu Yönetmelik hükümlerini İçişleri Bakanı yürütür.

]]>
http://polisnoktasi.com/pomem-egitim-suresi-kisaltildi/feed/ 12