Yeni Haberler
Ana Sayfa / POLİSLİK / Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü

Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü

Çevik Kuvvet Emniyet Genel Müdürlüğü Güvenlik Daire Başkanlığına bağlı özel bir birimdir. Çevik kuvvetin görevi düzenlenen gösteri, açık veya kapalı toplantılar ve yürüyüşlerde düzenin sağlaması, katılımcıları korunması ayrıca gerektiğinde toplumsal olaylara müdahale etmesi amacıyla kurulmuş birimdir. Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünün ilk ismi Toplum Zabıta Müdürlüğü idi ancak ilerleyen yıllarda ismi Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü olarak değiştirilmiştir. Çevik Kuvvet kurulduğu zamanlarda yani 1960 lı yıllarda ülkemiz de belli başlı illerde bulunmaktaydı ancak günümüz de baktığımız zaman ise şuanda tüm illerde Çevik Kuvvet Şube Müdürlükleri bulunmaktadır. İllerin yanı sıra durumlara göre bazı ilçelerimizde de Çevik Kuvvet Grup amirlikleri bulunmaktadır.

Çevik Kuvvet şube müdürlükleri illere göre büyüklüğü ve sosyal imkanı değişen şubedir. Çevik kuvvet şube müdürlüklerinin çalışma saatlerine bakacak olursak ise ilden ile bu durum değişmektedir. Çevik Kuvvet Şube Müdürlükleri kendi içerisinde bürolara ayrılarak çalışma düzenini ona göre de ayarlamaktadır. Büyük illerimiz de örnek verecek olursak İstanbul, Ankara ve İzmir de çevik kuvvetin içerisinde Köpek Eğitim Merkezleri ve Atlı polislerde duruma göre yer alabilmektedir.

Çevik Kuvvet personellerine bakacak olursak birimde çalışan polis memurları genellikle polis memurluğuna ilk başlayan yani ataması yeni yapılan personellerden oluşmaktadır. Emniyet Genel Müdürlüğü Çevik Kuvvete genç ve sportif yeni mezun polis memurlarını alarak yaşanacak toplumsal olaylarda müdahalede elinin güçlenmesini sağlamaktadır. Çevik Kuvvet de görev yapmak sürekli olan bir şey değildir genel olarak çevik kuvvetin çalışma süresi 3 yıldır ve duruma göre bu süre uzatılmaktadır.

Çevik Kuvvet diğer birimler gibi 3-5 kişi ile çalışmayan bir birimdir. Çevik Kuvvet oluşabilecek her türlü yasadışı toplanma ve toplumsal her türlü olguya müdahale ettiği ekipleri kalabalıktır. Çevik Kuvvetteki ekip olgusu genel olarak birlik olarak adlandırılmaktadır. Toplumsal olaylara müdahale için her daim hazır olan Çevik Kuvvet diğer birimlerden farklı ekipmanlar kullanmaktadır örneğin TOMA (Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı),Panzer ve Shortland gibi zırhlı araçları kullanmaktadırlar.

Kafanıza takılan sorularınızı lütfen aşağıdaki resme tıklayarak SORU-CEVAP alanımızdan sorunuz..

Lütfen alttaki beğen butonuna tıklayarak FACEBOOK sayfamızı beğeniniz...

İlginizi Çekebilir...

Misyon Koruma Sınav Konuları

En son 2015 yılında yapılan misyon koruma sınavının yazılı sınavıyla ilgili olarak akıllara takılan sorular …

Bir Cevap Yazın

PolisNoktasi.Com Sitemiz özel olup Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya Polis Akademisi'ni (PA) gibi resmi kuruları temsil etmez.Sitemizde yer alan bilgiler gayri resmi olup olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez. Sitemizde yer alan yazı ve görseller için üst kısımda yer alan İLETİŞİM alanını kullanabilirsiniz..