Yeni Haberler
Ana Sayfa / POLİSLİK / Çevik Kuvvet Polisi Nasıl Olunur?

Çevik Kuvvet Polisi Nasıl Olunur?

Polis olmak isteyen adayların kafasında sürekli bir birimde çalışmak hevesi var. Bizlere de bu konu ile ilgili sürekli olarak sorular gelmekte. Şu birimde nasıl çalışırım, öteki birimde nasıl çalışırım gibi. Çevik kuvvet birimi de genç polislerin gözde birimleri arasında yer almaktadır. Bende bu yazımızda çevik kuvvette nasıl çalışılır? Çevik kuvvet polisi nasıl olunur? bu gibi sorularınıza cevap vermeye çalışacağım.

Çevik Kuvvet Polisi Nasıl Olunur?
Çevik kuvvet biriminde öncelikle kısaca bahsedelim. Çevik kuvvet polisi bilindiği üzere toplu bir kuvvettir. Çevik kuvvet illerde şube müdürlüklerinden oluşmaktadır. Tüm illerimizde çevik kuvvet birimi bulunmaktadır. Bazı ilçelerimizde de çevik kuvvet grup amirliği olarak bulunmaktadır. Çevik kuvvete alımlar nasıl yapılır öncelikle oradan başlayalım. Arkadaşlar çevik kuvvete alımlar genel olarak polis meslek yüksek okulları ve polis meslek eğitim merkezlerinden mezun olan polis memurlarından yapılır. İlk mesleğe başlayan memurlar genellikle çevik kuvvet branşını görürler. Çevik kuvvette çalışmak için gönüllük aranmaz genel olarak eğer ki çevik kuvvette ihtiyaç varsa ilk mezun olan adaylar çevik kuvvette görevlendirilirler.

Çevik Kuvvet Polisi Olmanın Şartları Nelerdir?
Arkadaşlar çevik kuvvet polisi olmak için sürekli şartlardan bahsedenler var sorularında ancak çevik kuvvet polisi olmak için herhangi bir şart gerekmemekte. Boy şu kadar kilo şu kadar olmalı diyenlere inanmayın siz. Çevik kuvvete atamanız yapıldıktan sonra size toplumsal olaylara müdahale nasıl yapılır, birlik şeklinde nasıl çalışılır bunlar öğretilecek ve çevik kuvvette göreve başlayacaksınızdır.

Çevik Kuvvet Görev Süresi Ne Kadardır?
Çevik kuvvet birimine atanan polis memurlarının görev süreleri ilk olarak 3 yıldır. Ancak çalışılan ildeki ihtiyaca göre bu süre uzatılabilir. Özellikle çevik kuvvet ulaştırma büroda görevliyseniz yani toma,panzer gibi zırhlı araçlar kullanıyorsanız görev süreniz 6 yıla kadar uzatılabilmektedir.

Çevik Kuvvet Maaşı Ne Kadar?
Sorulan sorulardan bir tanesi de çevik kuvvet polisinin maaşının ne kadar olduğu. Arkadaşlar çevik kuvvet ile diğer polisler arasında çok fazla maaş farkı yoktur. Çevik kuvvet personeli diğer polislerden çevik kuvvette çalıştığı için 60-70 tl fazla maaş alabilir.

Kafanıza takılan sorularınızı lütfen aşağıdaki resme tıklayarak SORU-CEVAP alanımızdan sorunuz..

Lütfen alttaki beğen butonuna tıklayarak FACEBOOK sayfamızı beğeniniz...

İlginizi Çekebilir...

polisin-sark-gorevi-nedir

Polisin Şark Görevi Nedir?

Polis memurlarının zorunlu olarak en az 1 kez görev yapması gereken ve geneli doğu illerinden …

18 Yorum

 1. Ben anlamadım 3 yıllık görev yaptıktan sonra devam edemiyormuyuz yani başka illerde de yapabilirmiyiz tain isteme gibi

 2. Ben 17 yaşındayım çevik kuvvet olmayı çok istiyorum fakat liseyi 9. Sınıfta kaldığım için akşam lisesinden devam ediyorum bunun bir etkisi olur mu bir sorum da lise döneminde işlediğimiz disiplin suçları nin bir etkisi olurmu?

 3. Ben 8. Sınıfa gidiyorum ama lisede polis okuluna gitmek istiyorum ve bazı sayfalarda da 8. Sınıftan sonra üniformalı polis meskeğini okuyabilir mişiz .Benim de 270 puan almamın gerektiğini soýlüyor siteler nabıcam bursada polis okulu varmı…

 4. Çevik kuvvet sadece pmyo dan mı olunur

  • Hayır pomemden de olur.

   • YīĞīT HâSâN

    pomem de mi yoksa pmyo ya mı başvuracaz cevvik kuvvet icin not. bide bugn cevvik kuvvet polisine sordum dedim ki bende cevvik kuvvet olacam dedi ki ygs puanini al pmyo a basvur mulakatlari gececen ve yazili sinava girecen dedim simdi kalkti dedi bilmiyorum artik iste 2 yil pmyo u okuyorsun ve mezun olduktan sonra sehirlere veriyorlar seni

 5. ben bu sene lise mezunu olacam pmyo ya başvuracam değil mi birde zırhlı araçlar için kurs alıyorum değil mi o kaç ay veya yıl kursu

 6. YīĞīT HâSâN

  SAĞLIK MULAKATINDA GEÇİYORUZ DEĞİL Mİ BİRDE BOYUM 1.77 KİLOM 74 AYAKTA DURUNCA DÜZ TABAN AMA AYAĞIMI HAVAYA KALDIRSAM NORMAL TABAN NE YAPMAM LAZIM MULAKATAN GEÇERMİYİM BİRDE GÜNDE 6-7 TANE SİGARA İÇİYORUM SPOR MULAKATINI YAPABİLİRMİYİM YOKSA ZORLANIRMIYIM

  • Aynı konuya dönüp geliyorsun kardeşim bunlar sorun değil düz taban için doktora görün derim. Sigara ve parkur sorun değil kolay.

Bir Cevap Yazın

PolisNoktasi.Com Sitemiz özel olup Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya Polis Akademisi'ni (PA) gibi resmi kuruları temsil etmez.Sitemizde yer alan bilgiler gayri resmi olup olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez. Sitemizde yer alan yazı ve görseller için üst kısımda yer alan İLETİŞİM alanını kullanabilirsiniz..