Yeni Haberler
Ana Sayfa / POMEM / 2016 17. Dönem Özel Harekat Fiziki Yeterlilik Parkuru ve Sınav Belgeleri Açıklandı

2016 17. Dönem Özel Harekat Fiziki Yeterlilik Parkuru ve Sınav Belgeleri Açıklandı

4000 erkek özel harekat alımı için yapılan başvuru sonucunda başvuran adaylar için sınava giriş belgeleri açıklandı. 17. dönem pomem alımı olarak yapılacak olan özel harekat alımları için aynı zamanda özel harekat parkuru da yayınlanmış durumda. 2016 yılı içerisinde alımı yapılacak olan pomem özel harekat branşına başvuran adaylar aşağıdaki talimatları okuması kendileri açısından iyi olacaktır.

2016 Pomem Fiziki Yeterlilik Parkuru ve Sınav Talimatına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Başlangıç çizgisi ile ağırlık taşıma etabının son dubanın bulunduğu yere kadar 27 metre uzunluğunda ve 14 metre eninde, sağlık topu dokunma hareketi etabının bitimindeki duba ile bitiş çizgisine kadar 29 metre uzunluğunda olan ve toplamda 7 etap ile 70 metre uzunluğundaki parkurda yapılacak hareketlerle ilgili olarak;
Öncelikle adaylara gruplar halinde fiziki yeterlilik parkuru tanıtılır. Daha sonra komisyonca ismi okunan aday komisyona kimliğini vererek kendini tanıttıktan sonra parkurun başlama noktasına gelip ve kameraya doğru dönüp kendisini bir kez daha tanıtarak parkura doğru döner.

1) Aday “BAŞLA” komutu ile başlama çizgisini geçtiği anda süresi başlayacaktır. İlk etap olarak aday jimnastik sıçrama tahtası üzerinden 5 kez sağa, sola çift ayakla sıçrama hareketi yapacaktır. (Aday istediği taraftan sağdan veya soldan çift ayakla sıçrama hareketine başlayabilecektir.) Sıçrama tahtasının uzunluğu 2,5 metre, yüksekliği 40 cm ve genişliği 20 cm olacaktır. Jimnastik sıçrama tahtası üzerinden her bir eksik sıçramanın ceza karşılığı olarak bitiş süresine (2) iki saniye ilave edilecektir. (Tek ayakla yapılan sıçrama hareketi sıçrama olarak sayılmayacak ve 5 sıçrama hareketinin tamamını da nizami olarak yapmayan aday bu istasyonu yapmamış sayılır ve diskalifiye edilerek elenir.)

2) Lastik içinden geçme etabında adaylar 6 adet lastik içerisinden tek ayakla (sağ ayak sağ lastik, sol ayak sol lastik) basarak geçecektir. Her bir lastik için, içerisine basmadan geçmemenin ceza karşılığı olarak bitiş süresine (2) iki saniye ilave edilecektir. Lastiklerin iç genişliği 16 inch (40.64 cm) olacak, lastikler çapraz ve birbirine bağlı şekilde olacaktır.

3) Ağırlık taşıma etabında, 30 Kg (15×2) ağırlığındaki iki kum torbasını aralarında 10 metre mesafe bulunan iki dubanın dışından dolaşarak taşıyacak ve ağırlıkları taşımaya başladığı noktaya bırakacaktır. (Adayın ağırlıkları aldığı noktadaki dubanın dışından dolaşmamasının ceza karşılığı bitiş süresine (1) bir saniye ilave edilecektir. Ayrıca aralarında 10 metre mesafe bulunan dubalardan ikincisinin arkasından dolaşarak tamamlamayan, herhangi bir mesafeden dönen ve yarım bırakan aday bu istasyonu tamamlamamış sayılır ve diskalifiye edilerek elenir. Ağırlıkları 10 metrelik mesafeyi tamamlayarak aldığı yere bırakan aday, dubanın içerisinden geçerek diğer istasyona geçmesi halinde bitirme süresine ceza karşılığı olarak (1) bir saniye ilave edilecektir.)

4) Sağlık topuna dokunma hareketinde adaylar iki nokta arasında yerde duran sağlık toplarından koşu istikametinde önce ikinci topa, sonra ilk topa ve tekrar ikinci topa dokunarak 3 kez dokunuş yapacaktır. Her bir eksik dokunma için ceza karşılığı olarak bitiş süresine (2) iki saniye ilave edilecektir. (Sağlık topuna dokunma hareketinde aday önce en uzaktaki topa dokunarak sonra geçerken dokunmadığı ilk topa dokunacak ve sonra ilk dokunduğu topa tekrar dokunarak istasyonu tamamlayacaktır. Bu istasyonu bu şekilde yapmayan, önce birinci topa dokunan sonra ikinci topa dokunarak diğer istasyona geçen adayın ikinci topa dokunması bir dokunuş sayılacaktır. İlk topa dokunması sayılmayacak ve bu şekilde iki top arasındaki mesafeyi kat etmeyecek şekilde diğer istasyona geçen adayın bitirme süresine ceza karşılığı olarak (4) dört saniye ilave edilecektir.)

5) Düz takla hareketine gelirken aday dubanın dışından dolaşarak gelip, yer minderinde öne doğru (1) bir defa düz takla atacaktır. Düz takla hareketine gelirken dubanın dışından dolaşmayan adaya ceza karşılığı olarak bitiş süresine (1) bir saniye ilave edilecektir. (Düz takla hareketinde takla hareketini yapmayan veya yapamayan aday diskalifiye edilerek elenecektir.)

6) Slalom koşu etabında 6 adet slalom çubuğu (çubuklar 1.5 metre yüksekliğinde olup, düz ve çapraz olarak 2.5 metre aralığında olacaktır) dışından dolaşılarak tamamlanır. Her bir eksik geçiş için ve çubuğunu deviren adaya ceza karşılığı olarak bitiş süresine (2) iki saniye ilave edilecektir.

7) Engel etabında 4 adet engel (üstten geçilecek engel yüksekliği 50 cm ve alttan geçilecek engel yüksekliği 105 cm olup engeller arasındaki mesafe 2 metredir) üstten-alttan, üstten-alttan olmak üzere geçilir ve koşarak bitiş noktası geçildiğinde parkur tamamlanmış olur. Engel etabında her bir eksik geçiş, engeli hatalı geçme, engelleri devirme ve düşürme için ceza karşılığı olarak bitiş süresine (2) iki saniye ilave edilecektir. (Bu istasyondaki geçişlerin hiçbirini nizami olarak geçmeyen, geçemeyen aday istasyonu tamamlamamış sayılır ve diskalifiye edilerek elenecektir.)

8) Parkurun tamamlanması için adayın bitiş çizgisinden tamamen geçerek süreyi durdurması gerekir.

9) Parkur içerisinde herhangi bir istasyonu yapmayan veya yapamayan aday elenir.

10) Teknik bir arızanın dışında hiçbir adayın fiziki yeterlilik parkuru sınavını tekrar yapmasına izin verilmeyecektir.

11) Adayların parkuru bitirme sürelerinde saliseler göz önüne alınmayacak yalnızca saniyeler baz alınarak bitirme süresi olarak yazılacaktır.

Polis Meslek Eğitim Merkezi aday değerlendirme ve seçme işlemlerinin bir aşaması olan fiziki yeterlilik aşamasında polislik mesleğini icra edecek adayların denge, kondisyon, çeviklik, çabukluk ve esneklik açısından polislik mesleğine uygunluklarını ölçecek parkur, yukarıda belirtilen ebat ve etaplardan oluşturulmuştur. POMEM fiziki yeterlilik parkuru ve zaman/puan cetveli oluşturulmuş ve ekte sunulan şablonda belirtilmiştir.

Oluşturulan parkuru adayların başarılı sayılabilmeleri için 48 saniyede tamamlamaları gerekmektedir. Fiziki yeterlilik parkurunu 40 saniye ve daha aşağı sürede tamamlayan adaylar 100 tam puan alırlar. Fiziki yeterlilik sınavı sonucunda 60 puanın altında alan adaylar yönetmelik gereği başarısız sayılırlar. Fiziki yeterlilik sınavında 60 puanın altında alan adaylara “0” sıfır puan verilir. Fiziki yeterlilik sınavı komisyonu başarısız adaylar hakkında “Polis Meslek Eğitim Merkezi Öğrenci Adayı Olamaz” kararı verir ve başarısız adaylar mülakat sınavına geçemezler.
Not: Fiziki yeterlilik sınavına girecek adaylar spor malzemelerini yanlarında getireceklerdir.

Polis Amirleri Eğitimi Merkezi (PAEM) Komiser Yardımcısı Adayı Öğrenci Sınavı, sınav giriş belgesini almak için aşağıdaki linke tıklayınız.
TIKLAYINIZ…

Sınav parkuruna aşağıdan ulaşabilirsiniz…

2016 17. Dönem Özel Harekat Fiziki Yeterlilik Parkuru ve Sınav Belgeleri Açıklandı

Kafanıza takılan sorularınızı lütfen aşağıdaki resme tıklayarak SORU-CEVAP alanımızdan sorunuz..

Lütfen alttaki beğen butonuna tıklayarak FACEBOOK sayfamızı beğeniniz...

İlginizi Çekebilir...

2016 POMEM 1. Yedek Sonuçları Açıklandı!

Geçtiğimiz pazar günü başlayan polis meslek eğitim merkezi intibak eğitimine katılmayan ve geçici kayıtlarını yaptırmayan …

202 Yorum

 1. Bnm başvurım oluşturuldu ancak başka bundan snraa hangi aşamada devam edicrz teşekkürler?

 2. 15.05.1998 doğumluyum başvuruda sıkıntı olur mu ?

 3. S.a kolay gelsin bende online basvuru yaptim bankaya para yatıracağım yatırdıktan sonra mi alıyoruz giriş belgesini

 4. merhabalar eş durumu kalktımı ? kalkmadıysa doğu da eş durumu ve batıda eş durumunu açıklarmısınız kısaca teşekkür ederim

 5. başvuru yapamıyorum sürekli sayfa yanıt vermiyor bağlantı zaman aşımına uğradı diyor

 6. benım dişimde çürük var yanı ön dişimde delik kırık var bu sorun oluyormu

 7. merhabalar ben internet üzerinden başvurumu yaptım şimdi sınava başvuru için gerekli belgeleri hazırlamak için polis akademisi sitesinde yayınlanacak olan belgeleri mi bekliycez

 8. hocam üni son sınıf öğrencisiyim. diyelim ki(inşallah) okulu kazandım. sonra son seneyi verip üni eğitimimi tamamlayabilir miyim?

 9. Merhabalar… Dövmeyle ilgili bir şey yazılmamış. 9 cmlik bir yazı var… Ama sildiriyorum. Bu sakınca eder mi?

 10. Fiziki yeterlilik sınavında şınav,mekik ve barfiks hangi aşamada ? Yeterlikik sınavı sacece parkurdan mı oluşuyor ?

 11. parkurun toplam bitiş süresi nedir

 12. hocam bu mulaktlar tam olarak nerde olcak ve ne zaman olacaı kayıtlar biter bitmez açıklanırmı ?

 13. Slm mülakat tarihi ne zaman

 14. GÖZÜM 2,5 DERECE(SAĞ) 1,5 DERECE SOL ASTİGMAT… ENGEL OLURMU?? ÇİZDİREYİMMİ ??? TEŞEKKÜRLER

 15. 1999 doğumluyum lise mezunuyum başvuru yapabilirmiyim

 16. ön başvuruyu yaptım ama

 17. Adminim parkurların nerede olduğunu biliyormusunuz

 18. İlk önce mülakat mı oluyor? Yoksa sağlık mı?

 19. Yunus Selim KAYA

  Sınav başvuru formuna nasıl ulaşırım

 20. Renk körlüğü engel mi? Sonuçta tedavisi olmayan bir şey.

 21. Hani elimizde gözükmeyecek kadar kesik yani nasıl anlatim mesela parmağımızı bir yerde ufak bir şekilde kesildi çok ufak ama sıkıntı olurmu?

 22. Merhabalar, Başvuru şartları arasında herhangi bir siyasi partiye üye olunmadığının belgesi gibi bir döküman isteniyor bunu nasıl temin edebiliriz ?

 23. Merhaba 5.1.98 doğumluyum bu sene hemşire olarak liseden mezun oldum şuan açıktan adalet okuyorum, şuan bir üniversiteye kayıtlı olmam başvurumum geçersiz sayılmasına sebep olur mu?Teşekkürler.

 24. İyi günler ben internetten başvurumu yaptım ama barkod şeklinde bir kod verdiler saklayın diye bundan sonra yapmam hgerekn bir şey var mı? Bide sınav giriş belgesini falan nereden alacağız

 25. 100 m 13 sn koşuyom parkuru 38 sn bitiriyom ama kendimi ifade etme biçimin iyi ama bağ ameltatı oldum futbolcuydum bi sıkıntı olurmu şuan bana bi engeli yok

 26. Vücütta dövme problem olurmu

 27. Burnumda kemik var ameliyat olmadım şuana denk pöhde sorun olur mu o

 28. renk körlüğünde sıkıntı olurmu

 29. başvurumu yaptım saglık güvenlik ve siyasi ye dair dilekçeler ne zaman yayınlanacak

 30. sınav giriş yeri değişikliği yapabiliyor muyuz yapılıyorsa nasıl yapılıyor
  teşekkürler

 31. şuan üniversite 2.sınıf üğrencisiyim. ön başvuru yaptım. üniversite okurken özel harekat olabilirmiyim ?

 32. Ben Şehit Çocuguyum Başvuru Yaptım Fakat Şehit Ailesi Kontejanından başvuru yapabilirsiniz ibaresi mevcuttu ona tıklayıpmı başvuru yapacaktık yoksa onun görünmesi yeterli mi ?

 33. yazılı sınav yok demişsiniz hocam peki mülakat ve fiziki yeterlilik sınavı nufusta kayıtlı olduğumuz ilde mi yapılacak acaba? mesela ben nufusta istanbula kayıtlıyım ama orda yaşamıyorum sınav için tahmini kaç kere gitmem gerekir ? teşekkürler.

 34. Omuz tarafında iki üç tane ufak çizikler elenmeme sebeb olur mu

 35. Ben Emniyet Müdürü çocuğuyum 7,5 sene önce babam vefat etti ikizim ile birlikte pöh olmak ve babamın bıraktığı işleri biz Vatan için tamamlamak istiyoruz.. şimdi öldüğünde 16 yaşındaydım şimdi 23 biz hiç başvuru yapmadık ecelen ölüm diye geçiyor .. acaba bunun bize bu alımlarda faydası olur mu ? ve de aktif olarak görevdeydi (vefatı esnasında) vazife malülü yapabilme durumum var mıdır ?

 36. admin kardeşim kolda dövme var üstünü makyajla kapatsak sıkıntı olurmu acaba

 37. Merhaba basvuruyu yaptim ancak gogsumde dogustan hafif bir cöküntü var elenme sebebim olur mu acaba

 38. ben 2 santim kısayım sıkıntı olur mu

 39. Merhaba kar admin benim bel kemigim de kalınlık var fizigimi bozuk gosteriyor ama kitle indexim uyuyor sıkıntı olurmu 2. Soru : bu fotoğraf yazılı belge falan istiyorlar bunlar mulakatlarda başarılı olursakmi lazım teşekkürler

 40. Benim boyum falan hepsi tutyor sözlü mülakatta soruları bilrmessem eğlenirmiyim ve

 41. Ayak tırnak batması engelmidir

 42. 29.11.1998 dogumluyum ön basvuru kabul etti bi sikinti olurmu yasim acisindan

 43. yazılı sınav olacak mı

 44. yazılı sınav olacakmı

 45. admin yazılı sınav olacakmı

 46. başvuru yapan tüm adaylar mülakata çağırılacak mı

 47. tüm başvuru adayarı mülakata çağırılacak mı

 48. Burnumda hafif yamukluk var bu engel olur mu ?

 49. Merhaba admin sınav başvurusu yaptım barkot aldım tekrar e devlete girdiğimde hakkımızdaki bilgilere ulaşılamıyor deniyo ama bana barkot verdiler parayida yatirdim

 50. Bu mülakata sıkıntı olur mu bi arkadaşım da barkot verdiyse mülakata çağırırlar dedi kabulmudur

 51. Iyi gunler bende basvuru yaptım suan universte okuyorum lise diplomam okulda istedim veremiyoz diyolar ama aslını yapar veririz dediler hocanin imzasi olacak uzerinde okuduguma dair kabul olurmu cevap alabilirmiyim

 52. E devlette diplomamız var zaten illa aslını almamız mi lazım

 53. mülakatlara uzun saç ile gitmemizde bir sıkıntı olacakmıdır bilginiz varmıdır ?

 54. ortalamaya göre kemik yapım biraz daha irice vücut olarak da yapılıyım doğal olarak kitle endeksimin üstünde çıkıyorum bu şartlar göz onune alınıcakmı yoksa herkes aynı standarttamı ölçülüyo şuan kitle endeksim 28 sorun olurmu

 55. Sayın admin göğusümde jinekomasti var cok aşırı olmasa bile var . Bana sağlık yürürlüğünün sitesini atma bilmem kaç tane maddeden bulamıyorum bilgin varmıdır acaba ?

 56. malatyada m mulakata girebiliyormuyuz

 57. iş kazası nedeniyle kolumda küçük kesik izi var bu sorun olurmu

 58. Benim gözüm 1.25 miyopum bi sıkıntı cikar mi

 59. kolay gelsin lise mezunuyum 1999 doğumluyum ön vaşvurumu yaptım ve barkot numrasını da verdi parayı yatırdım yaşım sıkıntı olurmu 17 yaş

 60. sınava sakallı sakalsız girme de bir sıkıntı olurmu ayriyeten muaythai dalında 3 yıl uğraştım belge vs. faydası dokunurmu..

 61. merhaba sol dirsegim 3. siniftayken kirilmisti ameliyat oldum ve suan 19 yasindayim herhangi bir hareket kisitlamasi yok kolum sag kolum gibi normal 5 cm lik bir ameliyat izi var dirsegimde sizce engel teskil edermi ?

 62. Merhaba , saçtaki seyreklik herhangi bir engel olusturmaktamidir.

  Ayrica sirt kismimda donem donem sivilcelenme olmakta bunlardan dolayi sorun olurmu bilgilendirirseniz sevinirim.

 63. Merhaba , kendimce ibadetlerimi yerine getirmeye calisan birisiyim , calisma sartlRi acisindan herhangi bir yetkili burada ibadetini yapamazsin gibi bir durum yasana bilirmi . Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.

 64. merhaba ınternetten ındırılecek belgeleri ındırdıkten sonra gıdıp evrakları teslım edıcezmı? yoksa mulakat yeri ve zamanı belli oldugunda yanımızda evraklarla belgelerlemı gıdıcez yardımcı olursanız tek kafama takılan bu

 65. sayin admin ufak bi dövme var görunmeyen yerde hala sorun deşkilat eder mi ayrica polis net sitesinde 12 cm den kucuk olanlar sorun yaratmaz yaziyordu

  • Dövme engel.

   • Admin apandist ve fıtık amaeliyati olunca sağlık raporunda eleniyorsun diye biliyorum bir yanlışlık olmasın.Çünkü ameliyat izinden felan eleniyorsun diye duymuştum. Vermiş oldugunuz bilgiyi teyit edeyim dedim kusura kalmayın.

    • Onlar çok görünür yerde olmadığı için sorun olacağını düşünmüyorum fıtık bel fıtığıysa belki sorun olabilir hareketlerden falan.

 66. Apandist veya fıtık ameliyatı olan bir kişi için herhangi bir engel söz konusumudur bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

 67. 1999 Ocak 4 doğumluyum. boyum 1.96 kilom 110 başvuru yaptım sıkıntı olur mu?

 68. admin benim alerjik astım rahatsızlığım var. normal astım gibi değil de tozda, polen vs. yerlerde alerjim tutuyor. ilacta kullanıyorum. benim sorum şu: 1- sağlık formunu doldururken bunu belirtmem gerekir mi? 2- eğer ki mülakatları geçersem (inşallah) bu rahatsızlığımdan elenir miyim yoksa gerekli tetkiklerden sonra mı karar verilecek?
  bunu 2 kişiye daha sordum. onlar sıkıntı çıkmaz dedi. cevaplardan pek tatmin olmadım. bi de sen cevap verir misin..

 69. düztabanlık direk olarak elenme sebebi midir?

 70. 6 sene önce tüberküloz geçirdim şuan sağlıklıyım bir problem yok bu sorun olur mu ?

 71. sıvıl hayatta 5 sene once trafik kazası gecırdım ayagımda ameliyat izi var ama ayagımda herhegi bir engel teskil edecek sıkmtım yok bu problem olur mu

 72. spor mülakatıntda parkur var bide kaç şınav ve kaç mekik olcak acaba bi bigi verseniz

 73. Ön lisans mevzunuyum geçici mevzuniyet belgemin fotokofisi var orjinalini kaybettim sıkıntı olurmu

 74. Admin 181 boy 95 kilo agirligindayim vucut yapim iyi sikinyi olur mu

 75. Slm admin mülakatlar ne zaman olacak bilginiz varmı

 76. 174 boy 90 kiloyum fiziğim düzgün spor yaptığım için mülakatta sorun olurmu.

 77. Askerliğimi tecil ettirmedim sorun olurmu ?

 78. admin bi sorum olacaktı rahatsız ediyorum ben sınava gırış yerimi belirleyebiliyormuyum ve nasıl yapacam yardımcı olursanız şimdiden t ederim

 79. Koluma yanıktan dolayı bacaktan deri parçası alıp konuldu sıkıntı olurmu sağlık şartlarına baktım bişey bulamadım cevaplarmısınız yaklaşık 7 8 cm

 80. Mülakat tarihi ne zaman acıklanır bilginiz varmı bide giriş belgesini nereden alacagız

 81. Benim boyum çıplak ayak 165 geliyo sıkıntı olurmu

 82. Admin bey benim bki uyuyor ancak bel kemigim de kalınlık olduğundan dolayı fizigimi kötü gosteriyor. Sizce fizigimi kötü görüp elerlermi yoksa kitle indeksi uyuduktan sonra bi sıkıntı olmazmı

 83. admin benim sağ el yüzük parmağım bir kaza sonrasında kangren olma tehlikesinden yarısı kesildi sorun olurmu

 84. merhaba. ben adanada oturuyorum adanada pmyo var sizce mülakat adanada olurmu

 85. admınım ben diyarbakırlıyım başka yerde yerım çıkma sansı varmı tesekurler

 86. rıca etsem bılgı verseniz

 87. iyi günler şınav mekik barfiks olcak herkes başka konuşya 85 şınav 45 barfiks ve 60 mekik diye duydum dogrumu nolur söyleyin

 88. benım uzerime ısyerı var babamın basvuru yaptım ısyerını uzerımden alıcam bı sıkıntı olur mu

 89. Selamlar, acaba ne zaman bu fiziki yeterlilik sınavı ? Başvuru formu yaptım ve o günden beri 2-3 günde bir araştırıyorum tarih bakıyorum ancak istediğim bilgiye ulaşamadım. Geçti mi sınav, kaçırdım mı, varsa ne zamandı ? Olmadıysa ne zaman olacak acaba ?

 90. Barkod numarasını kaybettim sorun olurmu veya akademiden öğrenebilir mıyız tekrar

 91. Sınav yerlerini bu barkodlamı öğreniyoruz ne işe yarıyor bu barkod

 92. spor mülakatında 45 sn 100 puan diye belirtileiyor ilerleyen saniyelerde 60 alabilmek için kaç sn olası lazım bilginiz varmı

 93. Yaşınız bu sınava başvuru yapabilmek için uygun yaş aralığında değildir , eğer yaş tahsisi yapmış iseniz bunu belgelendirmeniz gerekir. Başvuru işlemi yapılamamaktadır diye bi yazı çıktı karşıma ama yaşım 19 parayıda yatırdım başvuruda yaptım

Bir Cevap Yazın

PolisNoktasi.Com Sitemiz özel olup Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) veya Polis Akademisi'ni (PA) gibi resmi kuruları temsil etmez.Sitemizde yer alan bilgiler gayri resmi olup olası bir hak kaybından ötürü sorumluluk kabul edilmez. Sitemizde yer alan yazı ve görseller için üst kısımda yer alan İLETİŞİM alanını kullanabilirsiniz..